יום שישי , ינואר 21 2022
לוחם יהודי, חיים הרצוג - חייל ומפקד, ידיעות ספרים

לוחם יהודי

לוחם יהודי

חיים הרצוג – חייל ומפקד

עורכים – שלומי חסקי ומיכאל הרצוג

"עשינו מצוד אחר הנאצים, פתאום בא סמל המחנה ואמר: 'הימלר שבוי'. לא האמנתי. ביקשתי לראותו. הופיע איזה פקידון קטן, בעל עיניים צוננות כמו שני גושי קרח, נעמד דום ואמר בגרמנית: 'אני היינריך הימלר'. קשה היה להכירו. הוא גילח את שפמו, את עינו כיסתה רטייה שחורה. הפשטנו אותו ועל גופו גילינו כמוסת רעל…"

כך מתאר קצין המודיעין הבריטי, חיים הרצוג, את מפגשו עם היינריך הימלר – מבכירי הפושעים הנאצים, שפיקד בין היתר על הגסטפו והוביל את מבצע "הפתרון הסופי" לעם היהודי.

לוחם יהודי מביא את סיפורו של החייל והמפקד חיים הרצוג בשנים 1938-1948, העשור שבו הוטל העם היהודי אל תהומות השואה האינסופיים, ומהם עשה מאמצים על-אנושיים להעפיל אל תקומה לאומית. זהו העשור שבו הצטרף הנער חיים הרצוג לארגון ההגנה, התנדב לצבא הבריטי, לחם בשורותיו נגד הכיבוש הנאצי באירופה והשתתף בשחרור מחנה הריכוז ברגן-בלזן, נטל חלק במלחמת העצמאות כמפקד בצה"ל שזה עתה הוקם, והניח את היסודות לחיל המודיעין הישראלי שעליו פיקד פעמיים. לימים יכהן חיים הרצוג כנשיא מדינת ישראל.

עורכי הספר השכילו לשזור את סיפורו האישי של הרצוג עם הסיפור הציוני-לאומי ולהנגיש סיפורים אלה לציבור. הספר, המבוסס על מחקר היסטורי מקיף ועל תעודות מקוריות, חושף פרטים עלומים רבים על עשור משמעותי בחיי עם ישראל, ובכך תורם תרומה חשובה למחקר ההיסטורי על אודות התקופה הדרמטית של המעבר משואת העם היהודי לתקומתו בארץ ישראל.

יש לבדוק גם

מים סמיכים מדם

מים סמיכים מדם ניר זמיר מים סמיכים מדם מגולל את סיפורו של אדם, איש ביטחון לשעבר. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.