יום שלישי , אוגוסט 9 2022
מוסררה מיקס 2021

מוסררה מיקס 2021

מוסררה – ביה"ס לאמנות וחברה ע"ש נגר גאה להציג: 

פסטיבל מוסררה מיקס 2021 

אמנות ומוזיקה מהארץ ומהעולם בתוככי חללי בית הספר מוסררה, ירושלים.

30.11 – 2.12 בין השעות 19:30-23:00 

 

הפסטיבל יתקיים בבניין ההיסטורי של מוסררה (הע"ח 9) ובית קנדה, שבטי ישראל 22

 פסטיבל מוסררה מיקס הוא אירוע בינלאומי רב-תחומי, המתקיים בשכונת התפר מוסררה בירושלים משנת 2000 ביוזמתו ובהפקתו של בית הספר מוסררה לאמנות וחברה על שם נגר. הפסטיבל משמש מוקד להתרחשויות אמנותיות וחברתיות, המגלמות את ההוויה התרבותית והפוליטית של ירושלים בפרט, ושל ישראל בכלל, תוך כדי התכתבות עם רעיון מרכזי אחד, המתחלף בכל שנה. 

שם הפסטיבל השנה הוא: ״טונים גבוהים״

פסטיבל מוסררה מיקס ה־21 יתקיים בנובמבר-דצמבר 2021. בשנה זאת מציין בית הספר 50 שנה למאבק ולמחאת הפנתרים השחורים הישראלים, תנועת המחאה החברתית הראשונה בישראל שצמחה בתחילת שנות ה־70 בשכונת מוסררה – המקום והמרחב שבו פועל בית הספר מעל ל־30 שנה ושבו מתקיים הפסטיבל הבינלאומי. 

השנה יתקיים הפסטיבל בשני חלקים; החלק הראשון יתקיים בחנוכה (30.11 – 2.12) בבניין ההיסטורי של בית הספר ובבית קנדה עם אמנות חיה, פרפורמנס אינטראקטיבי המערב את הצופה ומביא עמו בחינה מחודשת של המרחב בו אנו מתקיימים. החלק השני יתקיים בסוף מאי, כאשר הפסטיבל יחזור לשגרתו.

הפסטיבל יעסוק בנושאים פוליטיים מובהקים כמו גם ברבדים העמוקים ביותר של בניית זהותו הסובייקטיבית של הפרט. במסגרת הפסטיבל יציגו אמנים העוסקים בגוף כמרחב פרטי שבכוחו לגלם מחאה אל מול הסביבה החיצונית. מחאה שאינה בהכרח פוליטית במובן האקטואלי, ואף על פי כן מהדהדת את חופש הביטוי האמנותי ומעניקה ליוצרים מרחב לביטוי עצמאי ובועט.  

 

בין האמנים המשתתפים בפסטיבל:

איציק גיל אביזוהר, דניאל אלחסיד, חיה רוקין ברקמן, הילה הראל, אנה ווילד, אמין אבו זהרה, מנאר זועבי, מאיר טאטי, אלכס דרול, כנרת, טל מיכאליס, רועי מנחם מרקוביץ, שחר מרקוס, מרב דביש בן משה, ניר עברון, הרון פרוקי, חן כהן ואיה צייגר, אלינורה שוורץ, נועה רשף, ניסים סומק  

 

בין מופעי המוזיקה בפסטיבל:

מאירה אשר, עומר גולדנברג, האונטרנציונל של אוי דיוויז'ן- אסף תלמודי, איל תלמודי, גרשון לייזרסון ואביחי טוכמן, בהשתתפות נועם ענבר, הג'מעה של תחריר, ליונל מרקטי, זוהר שפיר, דני וויליאמסון, מעיין צדקה, מקסים טורבו, שרון קנטור, שוהם מנלה סכנה, אנסמבל מוזיקה נובה.

 

מנהל הפסטיבל ואוצר ראשי: אבי סבג | אוצרת התערוכות והמיצגים: ורה קורמן | ניהול מוזיקלי: נועם ענבר | מנהל מוזיקלי "מוסררהסוניקס" – התוכנית האלקטרו-אקוסטית: ערן זקס | מפיק: עידו להב נוי 

לאתר הפסטיבל 

 

 

 

 

*** 

פירוט התערוכות והתוכניות המיוחדות בפסטיבל:

 

התוכנית המוזיקלית

מוסררה סוניק בניהולו של ערן זקס 

התוכנית המוזיקלית השנה הורכבה על ידי נועם ענבר וערן זקס כהלחם של שתי תוכניות. תוכנית הפסטיבל השנה מתמקדת ביוצרים שעוסקים בנושאים של מהפכה ושינוי. נוכחים בה אמנים שעוסקים בשינוי חברתי בחיים ובאמנות, מוזיקאים שהמוזיקה שלהם נוגעת בתשתית הרגשית והאנרגטית של מהפכות, מוזיקאים שפועלים בתחומים יצירתיים ואמנותיים מהפכניים ופורצי דרך, אמנים שעוסקים בשינויים תודעתיים ומוזיקאים שהשתמשו בתקופת הקורונה כדי לייסד לעצמם פרקטיקות חדשות. 

 

ליונל מרקטי 

האורח המרכזי של הפסטיבל השנה הוא המוזיקאי הצרפתי ליונל מרקטי. מן היוצרים הבולטים במה שמכונה "הדור השלישי של המוזיקה הקונקרטית". ליונל מרקטי הוא וירטואוז, בזכות היכולות עוצרות הנשימה שלו לפסל את הצליל באופן כמעט פלסטי הוא מצליח לרקוח עולמות שמע סוחפים, מופרכים, מהפנטים, פואטיים ונוגעים ללב ולגוף. בפסטיבל הוא יופיע בשתי הופעות שונות: 

״אנטי עדן״ ביצוע אקוסטי ליצירה שכתב בתקופת הקורונה שתושמע מתוך מערך של 8 רמקולים פרוסים במרחב בו יושב הקהל. במעיין "קולנוע שנוצר לאוזניים", הוא ינווט בזמן אמת את הפריסה המרחבית של צלילי היצירה. 

הופעה אלקטרואקוסטית מאולתרת, אותה יבצע על מערך של סינתיסייזרים, מכשירי לעיבוד צליל ושלל אמצעים אלקטרוניים אנלוגיים. 

נוסף לכך, מרקטי יקיים מפגש-אמן במסגרת הפסטיבל ויעביר כיתת אמן לתלמידי המחלקה למוזיקה שיוצרים יצירות "מוזיקה קונקרטית" במסגר הלימודים. 

 

הג׳מעה של תחריר – תפילות ישראל בנוסח ישמעאל 

מתוך חברות עמוקה ואהבה יוקדת למוסיקה, חברי הג׳מעה נפגשים על במת פסטיבל מוסררה מיקס ומערבבים מוסיקה ערבית קלאסית עם תפילות ופיוטים. אז איך בעצם זה ישמע אם נגיד לכם שניגנו חפלה ערבית משובחת היישר מבית הכנסת? 

 

האונטרנציונל של אוי דיוויז'ן  | The Unternationale by Oy DIvision

האונטרנציונל, איחוד תתי-האדם, הוא פרויקט חתרני של דניאל כאהן, פסוי קורולנקו ולהקת אוי דיוויז׳ן, שחוגג את הקיטוב, חוסר האחריות, הרב-שפתיות וחוסר האחריות שאפיינו את המחשבה הפוליטית והפואטית של היהודים בחצי הראשון של המאה העשרים במזרח אירופה. שירים ימניים, שמאלניים, קיצוניים וקליטים, ביידיש עברית ורוסית, שיחזירו לכם את החשק במהפכה, מאישזהו סוג, ויזכירו לכם כמה זה מסוכן.

 

פרויקטים מיוחדים 

 "לא נחמדים"

תכנית סרטי מחאה בעריכת ניר עברון ועדי אנגלמן

אמנים משתתפים:  הרון פרוקי/אנדרי אוז'יקה, ניסים מוסק, ניר עברון

ארכיון סרטי מחאה אונליין Online Protest Films Archive 

ארכיון בהתהוות של סרטים וסרטונים אשר זמינים לצפייה ברשת ללא מגבלות של זמן, מקום, זכויות יוצרים ועלות. האסופה נוצרה בעקבות המלצות אמנים ואוצרים ותמשיך לגדול בימי הפסטיבל באמצעות המלצות המבקרים.

השקה של תכנית סרטי מחאה בעריכת ניר עברון ועדי אנגלמן

  הגלריה החברתית:  שבטי ישראל 22, ירושלים

 

״המכון לחקר החופש״ 

פרויקט רחב שיתקיים בכמה חלקים בהשתתפות מגוון אמנים ופעילים חברתיים.

כל יום יתקיים פאנל אחר בנושא אמנות ומחאה שישודר ברדיו ובנוסף תהיה פינת האזנה בפסטיבל

 

 

 

יש לבדוק גם

פסטיבל הקרון הבינלאומי ה-31

  תיאטרון הקרון מציג: פסטיבל הקרון הבינ"ל ה-31 הפסטיבל יתקיים השנה בנושא: העתיד בפסטיבל יוצגו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.