יום רביעי , נובמבר 30 2022

אירועי חנוכה בבית ליבלינג

בית ליבלינג –  אירועים במסגרת התערוכה:

״המשוטטת״

18.12.21 – 2.9.21 | כניסה חופשית  

 בתערוכה מספר 3 בחדר הפרויקטים מתייחסות האמנית נלי אגסי והאנימטורית מאיה רביב לשאלה "מהי העיר הלבנה?" באמצעות המשוטטת – דמות נשית המהלכת בעיר הלבנה, לובשת ופושטת את בנייניה כמו שמלות. המשוטטת מבקשת לפענח את העיר המשתנה כאילו הייתה אריג, בניסיון לנכס אותה מחדש באמצעים שנתפשים כנשיים. אגסי ורביב מציעות מערכת יחסים חדשה בין המשוטטת לעיר תוך הצפת זיכרון נשכח של חזון, עשייה ונוכחות נשית במרחב העירוני התל אביבי.

 המשוטטת היא גם אדריכלית המרכיבה ומפרקת את סביבתה. דמותה נבנית בסדרת קולאז'ים שעשויים מתוכניות אדריכליות היסטוריות של שלושה מבנים ציבוריים שתוכננו בשנות ה־30 וה־40 על ידי נשים, עבור קהילת הנשים בעיר ובהזמנת ארגוני נשים, והיא נטועה במרחב העירוני של תל אביב המוכר לה היטב.

שיטוטה הנינוח עומד בניגוד לקצב של העיר הנמצאת בתנועת שינוי מתמדת, אז כמו היום, משנות ה־30 שבהן נבנה המרחב הפיזי הנקרא כיום "העיר הלבנה", ועד ימינו אנו, המתאפיינים בצמיחת מגדלים, פרויקטים של פינוי בינוי, שימור ופיתוח עירוני מואץ. המשוטטת עדה לתהליכי ההשתנות, לצמיחה, לבליה, להתרוקנות ולשכחה של החזון שמתוכו נוצרה העיר.

 אמניות: נלי אגסי, מאיה רביב 

אוצרת: סברינה צגלה

 

שיח אמן בתערוכה המשוטטת

28.11.21 יום ראשון | 20:00

שיחה עם האמנית נלי אגסי, עם האנימטורית מאיה רביב ועם האוצרת סברינה צגלה על דמות המשוטטת, על תהליך היצירה של התערוכה, על עבודה עם חומרים היסטוריים, על שיתופי פעולה בין־תחומיים, על נשים בעיר ועוד. השיחה תהיה פתוחה לשאלות ולמחשבות מצד הקהל. 

 

מיני כנס – המשוטטת והעיר המודרנית

9.12.21 יום חמישי | 20:00 | זום

דמות המשוטט שימשה את הוגי המאה ה-19 לתיאור החוויה האורבנית המודרנית, במסגרת כנס זה נבקש להשאיל ולדון בה כדמות נשית, כדי לבחון את היחסים בין העיר המודרנית לנשים שכתבו, הגו, תכננו, עיצבו, יזמו ומימנו אותה. בכנס ננדוד בין תקופות, ערים ויבשות ונבחן את האתגרים והתקוות שהציבו ערים אלה בפני נשים שחיו ופעלו בהן. שלוש חוקרות בינלאומיות מהשורה הראשונה הוזמנו להתייחס לנושא. הכנס, המוקדש למפגש בין המשוטטת לעיר המודרנית, מתקיים כחלק משיח על התערוכה "המשוטטת" של האמנית נלי אגסי והאנימטורית מאיה רביב באוצרותה של סברינה צגלה, שמוצגת כעת בחדר הפרויקטים בבית ליבלינג. בתערוכה, המשוטטת מבקשת לפענח את העיר המשתנה כאילו הייתה אריג, לובשת ופושטת אותה כמו שמלה, בניסיון לנכס אותה מחדש באמצעים שנתפשים כנשיים. אגסי ורביב מציעות מערכת יחסים חדשה בין המשוטטת לעיר תוך הצפת זיכרון נשכח של חזון, עשייה ונוכחות נשית במרחב העירוני התל אביבי.

בכנס ישתתפו שלוש מרצות מן השורה הראשונה: דספינה סטרטיגאקוס, סיגל דוידי ומרי פפצינסקי  

"המשוטטת" ו"האדריכלית": מודלים סותרים של מודרניות נשית? – דספינה סטרטיגאקוס.

"המשוטטת" נקשרת לרוב עם הנאה וארעיות, "האדריכלית" עם היציב והקבוע. איזה יחס מתקיים בין שתי התפיסות הללו להשקפות המשתנות של המודרניות הנשית בראשית המאה העשרים ולאופן שבו חוו נשות הזמן את החיים האורבניים? ההרצאה מתמקדת במאמצים של נשים בברלין האימפריאלית לייצר מרחבים אדריכליים לעצמן וחושפת רעיונות סותרים לגבי ההעצמה של נשים עירוניות באמצעות הדמויות של "המשוטטת" ו"האדריכלית".

דספינה סטרטיגאקוס היא כותבת והיסטוריונית. המחקר שלה בוחן כיצד כוח ואידאולוגיה מתפקדים באדריכלות, בין אם ביצירה של מרחבים ביתיים ובין עם ביצירה של אימפריות גלובליות. היא פרסמה ארבעה ספרים, ובהם  A Women’s Berlin: Building the Modern City(2008) שמביא את ההיסטוריה של מטרופולין נשי נשכח. סטרטיגאקוס מכהנת כסגנית מנהלת למצויינות מכלילה ופרופסור במחלקה לאדריכלות באוניברסיטת ניו יורק בבופלו.  

אדריכליות וארגוני נשים בארץ ישראל המנדטורית – סיגל דוידי

אדריכליות השאירו חותם על האדריכלות המקומית, הפיצו את רעיונות האדריכלות המודרניסטית וקדמו אותה. הן תכננו מגורים ובנייני ציבור גדולים, רבים מהם הוזנחו ונשכחו. ההרצאה מציגה את עבודתן של האדריכליות לוטה כהן, אלזה גדעוני מנדלשטם וג'ניה אוורבוך ואת תרומתן להתפתחות החברה היהודית בתקופת המנדט,  על ידי תכנון מוסדות חברתיים עירוניים שיזמו  ארגוני הנשים ויצו, מועצת הפועלות וליגת נשים לישראל (לנ"י). 

 סיגל דוידי היא אדריכלית והיסטוריונית של אדריכלות. מחקריה עוסקים בקשר שבין אדריכלות מודרנית בתקופת המנדט בישראל, לבין לאומיות, הגירה, מגדר וזקנה. ספרה בונות ארץ חדשה – אדריכליות וארגוני נשים בתקופת המנדט יצא לאור בשנת 2020.

המשוטטת באמצע המאה העשרים: העיר של סימון דה בובואר – מרי פפצינסקי  

סימון דה בובואר מוכרת לנו בעיקר כפילוסופית, פמיניסטית וסופרת. העניין הנרחב שלה באדריכלות ובאורבניות מודרנית פחות ידוע. עניין זה נבע מתוך התחושה שלה לגבי הפוטנציאל של העיר המודרנית לעודד ולטפח את החירות והשגשוג של כל בני האדם, ובעיקר של נשים. ההרצאה תעסוק במסע שערכה דה בובואר בשלהי שנות הארבעים לכמה ערים בארה"ב ומתייחסת אל החוויות שלה כאישה רווקה, לא צעירה, זרה וביסקסואלית. בהתבסס על התיאורים של המסע הזה שכתבה דה בובואר, מתייחסת פפצ'ינסקי  אל הפוטנציאל – ואל המגבלות – של  העיר המודרנית ככוח משחרר עבור נשים.   

מרי פפצינסקי היא היסטוריונית אדריכלות, אוצרת וכותבת שחיה בברלין. היא עורכת משנה של הספר Ideological Equals: Women Architects in Socialist Europe 1945-1989 (2016; עם מריאן סיימון) והספר Women Architects and Politics in the Long 20th Century  (בדפוס, 2022; עם כריסטינה ביוד). היא היתה היועצת המדעית של התערוכה Frau Architekt במוזיאון הגרמני לאדריכלות (DAM) ב-2017. עד שנת 2021 כינה כפרופסור לאדריכלות וחברה באוניברסיטה הטכנית של דרזדן.

 

ניתן לבקר בתערוכה בשעות פעילות המרכז:

א׳ עד ה׳ בשעות 8:00–19:00

שישי 8:00–14:00

שבת 9:00–14:00

כתובת: בית ליבלינג, אידלסון 29, ת״א

 

יש לבדוק גם

תערוכת יחיד לאפי ואמיר

השימוש בתמונות בקרדיט ולפרסום בפרויקט זה בלבד צבא של מאה שרירים תערוכת יחיד לאפי ואמיר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.