יום ראשון , נובמבר 28 2021

פסטיבל ריקודי חדר ה- 32

פסטיבל ריקודי חדר  | ROOM DANCES FESTIVEL

ניהול אמנותי: עמוס חץ  

לבד וביחד

(בצל מגבלות הזמן)

11-12-13 בנובמבר- תל אביב

17-18-20 בנובמבר- ירושלים

שני  סופי שבוע בתל אביב ובירושלים 

פסטיבל ריקודי חדר- פסטיבל המחול הקאמרי היחיד בישראל, חוגג השנה 32 להיווסדו בניהולו האמנותי של עמוס חץ .

הפסטיבל שואף ליצור חווית תנועה אינטימית שבמרכזה רקדנים או אנסמבלים קטנים המופעים באולם בו אין חיץ בין במה לצופה. הריקודים כולם מנסים להחזיר את הבכורה לרקדן המחבר והמבצע, וכן לבדוק דרכי יצירה חדשות ושפות ריקוד אשר שמות דגש על יחס קרוב בין רוקדים וצופים.

 

נושא הפסטיבל השנה: לבד וביחד (בצל מגבלות הזמן) והוא יתקיים במשך שני סופי שבוע, בנובמבר הקרוב, בתל אביב ובירושלים.

 

לשמחתנו, השנה לצד היוצרות/ים הישראלים מגיעים אלינו מאירופה רוברט שטיין וסלומה שניבלי, אשר יציגו בבכורה את עבודתם המשותפת בה יאירו את עולמם עכשיו.

 

ראשון ואף אחרון, נזכור, המציאות היא חלק מעולמנו הקיים, אך הדמיון הוא נחלתו של כל פרט והאמנות היא פירותיו. השנה נבקש להאיר בפסטיבל את המרחבים הפנימיים, באמצעות דמיונו של כל יוצר/ת, שתקופת בידוד ארוכה ומטלטלת גזרה על כל אחת ואחד מאתנו, אך אולי אף העצימה את ערכו של הדמיון.

 

הריקוד שאנו מציגים בפסטיבל ריקודי חדר מבקש מאתנו הקשבה לתחושות הגוף והמרחב שנמצא בדמיוננו החמקני, ותרגומו למגבלות גופנו ולאולמות הקיימים. בשניהם צורך עמוק לחבר את דמיוננו לגוף הרוקד, ואיתו להמריא בחלל ובזמן אחד. דמיון בדמיון נוגע ונעצר, חוגג ותוהה, וביחד יוצרים הדים בדמיוננו, בקיומם אנחנו מבקשים להניע את האויר סביבנו, יוצרים וצופים כאחת.

 

מציגים בפסטיבל 2021: סיגל ברגמן, אורי טורקניץ, ענת שמגר, עמוס חץ, שלי פלמון, מעין דנוך, רן בן דרור, תמר לם, עומר עוזיאל, רוברט שטיין (הולנד), סלומה שניבלי (שווייץ/אוסטריה), הקבוצה לריקוד קאמרי מייסודה של נועה אשכול- מור בשן, נוגה גורל, דרור שוב, רחלי נול-כהנא, תום סולוביציק, הנס לינגנס, תמי לבוביץ, גילי אינגלס, מעין דנוך, מיה תמיר.

 

הפסטיבל מתקיים בתמיכת משרד התרבות, עיריית תל אביב-יפו, המחלקה למחול בעיריית ירושלים בניהולה של עינת רז גלוברמן, עמותת הכוריאוגרפים, הפורום האוסטרי לתרבות.

מחיר כרטיס: 80 ₪

תל אביב: סוזן דלל, סטודיו זהבה – 11-12-13 בנובמבר

ירושלים: אולם הזירה הבינתחומית, מתחם הפרסה – 17-18-20 בנובמבר

https://www.roomdancesfestival.com/he/home

 

תכנית הפסטיבל

בשביל מה? | כוריאוגרפיה וביצוע: אורי טורקניץ

טקסט: מבוסס על סיפור מאת ערן שגיא

ליווי אמנותי: טל יחס | משך: כ 30 דקות

תכנית א’ – יום חמישי 11/11 בשעה 20:30 (סטודיו זהבה, מרכז סוזל דלל, תל אביב),

 יום רביעי 17/11 בשעה 20:30 (אולם הזירה, מתחם הפרסה, ירושלים)

 

‘בדרך כלל בעבודות שלי יש אלמנט נרטיבי. הפעם ביקשתי מחבר שהוא גם במאי וסופר לכתוב לי סיפור לעבודה. חיפשתי טקסט דרמטי, שיכול גם להיות אמיתי, משהו שכל אחד יכול להתחבר אליו. חיפשתי משהו שלא יכולתי לכתוב בעצמי’. מספר אורי

 

אורי טורקניץ הוא כוריאוגרף ואמן, גרר כיום בתל-אביב. אורי חזר לישראל אחרי שהות של עשר שנים בגרמניה ושבדיה, במהלכן סיים תואר שני בכוריאוגרפיה באוניברסיטת שטוקהולם תחת הנחייתו של הכוריאוגרף מרטן שפנברג. הוא פרסם אוסף ראיונות עם אמנים ידועים משנות ה80 בגרמניה במגזין הסלובני Maska. בעבודותיו אורי עוסק בהיסטוריה, סיפור נרטיבים והיחס בין האישי לציבורי. מסביב לנושאים האלה הוא יוצר עבודות מחול, טקסטים ואירועי אמנות.

 

—————————————————

 

נועה אשכול מבחר ריקודים

יעקב רחל ולאה

דואט (5)

פוגה טריו (מסתובבת)

ערב קיץ

מלאכים

 

עריכה והדרכה: רחלי נול-כהנא |  ביצוע: הקבוצה לריקוד קאמרי ע”ש נועה אשכול- 

מור בשן, נוגה גורל, דרור שוב | משך: כ 20 דקות

תכנית א’ – יום חמישי 11/11 בשעה 20:30 (סטודיו זהבה, מרכז סוזל דלל, תל אביב), 

יום רביעי 17/11 בשעה 20:30 (אולם הזירה, מתחם הפרסה, ירושלים)

 

נועה אשכול רקדנית, יוצרת כתב התנועה אשכול-וכמן, ומורה דגולה בכל שנגעה רוחה. מראשית דרכה הקימה את הקבוצה לריקוד קאמרי, רבים השתוקקו, אך רק יחידים זכו להיות דור ראשון לרקדנים חכמים, שיודעים כתב תנועה ועדים ליצירת הריקודים המופלאים שלה ולהדרכתה מאירת העינים. בפסטיבל 2020 רקדו רחלי נול-כהנא ורותי סלע מבחר ריקודים. לצערנו הרב רותי נפטרה השנה והשאירה את רחלי אחרונה שמחזיקה את שהיא עושה יותר מחמישים שנה, כלי מפואר בביצוע רקודי נועה אשכול.

לשמחתנו גדל דור חדש של רקדנים ששוקדים בהדרכתה של רחלי על המורשת המפוארת והם שיציגו השנה מבחר מריקודיה. בליוויה של רחלי נור- כהנא

 

רחלי נול-כהנא, בוגרת האקדמיה למוסיקה ולמחול ע”ש רובין בירושלים (1963). משנות הששים  רקדנית בכירה ב”קבוצה לריקוד קאמרי” בהדרכת נועה אשכול. הופיעה עם הקבוצה בארץ ובחו”ל. 1976 – 2018 – מורה לתנועה וכתב תנועה במכללת סמינר הקיבוצים, במסלול למחול ותנועה, מאז הקמתו. השתתפה בכתיבת ספרי כתב התנועה עם  נועה אשכול, אשר הוצאו לאור בידי האגודה לכתב תנועה. כיום רוקדת ומנהלת את הקבוצה לריקוד קאמרי החדשה.

 

מור בשן, בעלת תואר שני (MA), האקדמיה למוסיקה בירושלים.

רקדנית בקבוצה לריקוד קאמרי ע”ש נועה אשכול. מורה לתנועה וכתב תנועה. נמנית על צוות הארכיון של הקרן ע”ש נועה אשכול. מלמדת ריקודים של נועה אשכול במסגרות שונות בארץ ובעולם.  

 

נוגה גורל, בוגרת  החוג לתנועה וכתב תנועה באקדמיה למוסיקה ולמחול ע’ש רובין בירושלים.

מורה לתנועה וכתב תנועה. מרצה בחוג לתנועה באקדמיה למוסיקה ולמחול ע’ש רובין בירושלים.

רקדנית בקבוצה לריקוד קאמרי ע”ש נועה אשכול.

 

דרור שובל, בוגר הסדנה להכשרת רקדנים בחיפה. בוגר המחלקה לעיצוב קרמי- מסלול זכוכית- באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל בירושלים. רקדן בקבוצה לריקוד קאמרי ע”ש נועה אשכול. חבר בצוות הארכיון של הקרן ע”ש נועה אשכול.

 

—————————————————

 

לבד וביחד | יוצרים-מבצעים: תמר לם, מעין דנוך, עומר עוזיאל, רן בן דרור | מתווה והדרכה: עמוס חץ | משך: 30 דקות

תכנית א’ – יום חמישי 11/11 בשעה 20:30 (סטודיו זהבה, מרכז סוזל דלל, תל אביב), 

יום רביעי 17/11 בשעה 20:30 (אולם הזירה, מתחם הפרסה, ירושלים)

 

ארבעה יוצרים–מבצעים שהם ארבעה קולות שונים מציעים את אמירתם האישית ובאותה עת מקשיבים לזולת.

במשך החזרות כל אחד ואחת יצרו סולו כולנו, התבוננו, הרהרנו והגבנו.

כך נוצרו כיוונים ואפיקים בדמיוננו, פעמים משלימים זה את זה ופעמים נפרדים. נוצר הריקוד – מרחב רוחש.

 

עומר עוזיאל, רקדן יוצר ומטפל בשיטת אילן לב. ניהל את שיטת אילן לב. למד כוראוגרפיה ב׳כלים׳- גוף לעבודה כוראוגרפית, למד בסדנה להכשרת רקדנים ׳להקת תל אביב / דה דה׳, וסיים בהצלחה תואר ראשון בפסיכולוגיה במכללה האקדמית תל אביב-יפו. 

 

מעין דנוך היא כוריאוגרפית ורקדנית, שגרה ופועלת בישראל ובגרמניה. ביצירותיה היא עוסקת במפגש, בהתמזגות ובהתנגשות, בין גופים, חומרים ונקודות מבט שונים. היא מלמדת באקדמיות למחול בקרואטיה, גרמניה וישראל ומשתתפת בקורס מורים בשיטת פלדנקרייז. 

 

תמר לם, רקדנית, כוריאוגרפית, וצלמת מחול. את ילדותה בילתה בסטודיו הצילום של אביה, בן לם. הייתה תלמידתו של צבי גוטהיינר בניו יורק ורקדה בלהקתו של אריק הוקינס. ב-1998 עבדה עם דיוויד קרן בפריז ורקדה בלהקה של פרנסואה רפינו. בארץ עבדה בין היתר עם יסמין גודר, איריס ארז, תמר בורר, וארי טפרברג. משנת 2016 יוצרת עבודות מחול יחד עם בן זוגה דיוויד קרן.

 

רן בן דרור, מופיע יוצר ומנחה. מנהל את תכנית ׳דיוקן האמן היוצר׳, תחת המרכז לתיאטרון עכו. רקד ביצירותיהם של מגוון כוריאוגרפים ויוצרי במה, בהם רמי באר, סמדר יערון ודויד מעין, חופש שכטר, ליאת דרור וניר בן גל, תמר בורר ועוד. יצירתו נשענת על הקשר בין הגוף והתודעה, נוגעת בספקטרום ה׳חופש׳ ובגבולות של מרחבים לביטוי. זוכה ׳פרס שרת התרבות למבצע יחיד׳ ופרסים נוספים. סטודנט לתואר שני במחול, M.Dance, האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. מלמד מחול עכשווי-אורגני, מגוון גילאים ולבעלי רקעים שונים.

 

—————————————————

 

Chiaroscuro (אוֹרְצֵל) | מאת ובביצוע: סלומה שניבלי (שווייץ/אוסטריה) ורוברט שטיין (הולנד/מקסיקו) | מוסיקה: בנו היטי (אוסטריה) | משך: כ 45 דקות

תכנית ב’ – יום שישי 12/11 בשעה 20:30 (סטודיו זהבה, מרכז סוזל דלל, תל אביב), 

יום חמישי 18/11 בשעה 20:30 (אולם הזירה, מתחם הפרסה, ירושלים)

 

Chiaroscuro (אוֹרְצֵל)

להשיל את האור, לחקור את הצללים

מסע שאינו מסונוור מן האור

 

 

החלק היפה ביותר 

בגופך הוא היכן

שצילהּ של אמך נופל

הנה הבית עם רגעי הילדות

מופחת לחוט בודד של

גדר תיל אדומה

אל תדאגי. פשוט תקראי לזה אופק

ולעולם לא תגיעי אליו.

הנה היום.

 

במהלך מגיפת הקורונה גילינו את הערך של זמן אינסופי בלי מטרה להתכוונן לקראתה, פשוט להיות עם עצמנו. התחלנו לטפל בצרכים בסיסיים כמו לאכול ולישון.

לאורך תהליך היצירה הרגשנו בצורך לפתח ולהעמיק בערכים של אינטימיות, באופן העבודה ובדרך החיים שגילינו במהלך הסגרים. הריטריט הכפוי העביר אותנו אל עולם שבו לא רק נכוון את האור אל אינטימיות עצמית, אלא נעורר ונעודד את העולמות הפנימיים של האחר לקרון. כמהנו ללכת יד ביד, לקפוץ, לרוץ יחד בעמק (אולי של גיחוך, אולי של כנות). חיפשנו רגע של אי-שליטה, של שקט – ואם אפשרי – רגע של להיות יחד, אחרים.

 

רוברט שטיין (הולנד, אמסטרדם) כוריאוגרף, פרפורמר ודרמטורג. ב 2012 ייסד עםFrans Poelstra את הקבוצה  UNITED SORRY, אשר פעלה בוינה, אוסטריה. מקיים אירועים פרפורמטיבים ומפגשי אמן ברחבי העולם.

 

סלומה שניבלי (שווייץ/אוסטריה) למדה מחול וכוריאוגרפיה בניו יורק, שטרסבורג ובאקדמיה לאמנויות באמסטדם. החל מ- 1988 פועלת כרקדנית, פרפורמרית וכוריאוגרפית. פרויקטים שלה הועלו בתיאטראות ופסטיבלים בינלאומיים

 

 

—————————————————

 

מחווה לשנטל, וידאודנס | מאת: שלי פלמון

צילום עריכה וייעוץ קולנעי: ינאי יעקב ליין | סאונד ומוסיקה: זואי פולנסקי | תלבושות וייעוץ פלסטי: ישעיהו רבינוביץ | משך: כ 10 דקות

תכנית ב’ – יום שישי 12/11 בשעה 20:30 (סטודיו זהבה, מרכז סוזל דלל, תל אביב), 

יום חמישי 18/11 בשעה 20:30 (אולם הזירה, מתחם הפרסה, ירושלים)

 

ב׳מחווה לשנטל׳ שלי מקיימת שיחה עם סרטה של שנטל אקרמן “Saute ma Ville” , ׳ לפוצץ את העיר ׳, 1968, שלי רוקדת קטעים מתוך הסולו האחרון שעלה בפסטיבל ריקודי חדר 2020 יחד עם רגעים, פעולות וחלקי מצבים שלקוחים מתוך הסרט. הסרט משמש לי כמסגרת זכרון , שפועלת עליי כצופה של הסרט שנלקחת אל האזורים הריגשיים אליהם הסרט שולח אותי וכנתון, מסגרת עבודה בתוכה אני מבצעת , רוקדת , נוכחת.

 

שלי פלמון, ילידת 1977, חיפה, מחפשת לקיים בעשייתה את המחול ככלי פרפורמטיבי צורני אך גם בעל איכויות תיאטרליות. רקדה בלט אצל אדם ואילנה פסטרנק וכן אצל שרית בקר. רקדה בלהקתם של ליאת דרור וניר בן גל, בוגרת של בית הספר לתיאטרון חזותי והאקדמיה למוסיקה ולמחול.

 

 

—————————————————

 

מבוך | חיבור וביצוע: עמוס חץ

משך: 12 דקות

תכנית ג’ – יום שבת 13/11 בשעה 20:30 (סטודיו זהבה, מרכז סוזל דלל, תל אביב), 

יום שבת 20/11 בשעה 20:30 (אולם הזירה, מתחם הפרסה, ירושלים)

 

כל ריקוד חדש הוא אתגר הליכה לתוך זמן עתיד לא ברור.

לידתו בצורה שנוצרה בדמיוני. בשלב הבא נוצרה אף מפה שהתוותה את תחילת המסע.  

אך איך אתנהג בדרך, איך אנוע? אני נדרש להקשבה.

זהו פער דינמי, בין הדמיון ותרגומו לאברי גופי.

תוי התנועה מוסרים אינפורמציה על המצבים והמסלולים, אך את הטמון בה, התחושה והרגש הנגרמים בשעת התנועה, על כל מבצע וצופה לגלות בעצמם.

אני מאמין שזוהי משמעות אמנות הריקוד: חווית הקשבה ליופי הזרימה המשתנה שבעצמנו ובסביבה באותה עת.

 

—————————————————

 

העצב התועה | יוצרת: סיגל ברגמן

רקדניות יוצרות: גילי אינגלס, מעין דנוך, מיה תמיר | משך: כ 20 דקות

תכנית ג’ – יום שבת 13/11 בשעה 20:30 (סטודיו זהבה, מרכז סוזל דלל, תל אביב), 

יום שבת 20/11 בשעה 20:30 (אולם הזירה, מתחם הפרסה, ירושלים)

 

חסר דוחף לפעולה, מבקש להתמלא ולהתאזן. עצב, כמיהה, רעב הם הכרחיים – בלעדיהם לא נזוז, לא נתקשר. הרקדניות מקשיבות לתחושת הבטן שלהן והמרחב בין הגופים מתמגנט.

 

סיגל ברגמן יוצרת מחול ומורה לשיטת אלכסנדר, מתרגלת טאי צ’י ויוגה, לימדה אלתור במשך שנים ב׳קבוצה׳ ומלמדת קומפוזיציה באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. כיוצרת וגם כמטפלת מעסיק אותה השדה הפורה, מסתורי וחמקמק של המפגש בין תודעה וגוף.

 

גילי אינגלס היא פרפורמרית ורקדנית יוצרת. השתתפה בעבודות אנסמבל “מקלט 209” מטעם במת מיצג. מתעניינת בקשר שבין תנועת הגוף ותנועת הנפש, בימים אלו לומדת טיפול בתנועה, ועובדת בתנועה עם מתמודדי נפש ואנשים על הספקטרום האוטיסטי.

 

מעין דנוך היא כוריאוגרפית ורקדנית, שגרה ופועלת בישראל ובגרמניה. ביצירותיה היא עוסקת במפגש, בהתמזגות ובהתנגשות, בין גופים, חומרים ונקודות מבט שונים. היא מלמדת באקדמיות למחול בקרואטיה, גרמניה וישראל ומשתתפת בקורס מורים בשיטת פלדנקרייז. 

 

מיה תמיר היא רקדנית, מורה לאימפרוביזציה ויוגה, מטפלת בשיאצו וסטודנטית לרפואה סינית. ההתבוננות בגוף דרך העולמות האלה, מאפשרת לי לחפש את האלכימיה שנוצרת מתנועה- פיזית, חושית ורגשית, כל פעם מחדש.

 

 

—————————————————

 

אפסילון מאת: ענת שמגר בשיתוף פעולה עם תום סולוביציק, הנס לינגנס, תמי לבוביץ | משך: כ 30 דקות

תכנית ג’ – יום שבת 13/11 בשעה 20:30 (סטודיו זהבה, מרכז סוזל דלל, תל אביב), יום שבת 20/11 בשעה 20:30 (אולם הזירה, מתחם הפרסה, ירושלים)

 

בשנים האחרונות הופיעו, תום וענת, עם מספר עבודות שנקראו “סיפורי מישור”, “חזרות”, “דואט שני”, “סולו”, “סיפורי מישור-פארק החורשות”.  בכולן עניין ביצירה דיאלוגית; עיסוק בשקט כמרחב, בתנועה כמחשבה ובסאונד כחומר. הם מחפשים ביטויים שונים לעניין בתכונות ‘הנדיפות’ של סאונד ותנועה ובאסתטיקה של מיעוט. בעבודה אפסילון, מצטרפים שני אמנים נוספים לשיח. שהייה והקשבה מהווים עיסוק כשלעצמו ונקודת מוצא לתהליך חדש.

 

ענת שמגר, יוצרת ריקודי סולו ושיתופי פעולה עם אמנים מתחומים שונים. מופיעה בפסטיבלים ובמסגרות עצמאיות. מרבה  בשיתוף פעולה כדרך לזמן בלילת שפות, כאפשרות לתחום מרחב קיום, לפגוש את האחר, ולסתור את המוכר. חברת סגל הפקולטה למחול באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.

 

תום סולובייציק, מוזיקאי ואמן סאונד. בוגר תואר ראשון במוסיקה ופילוסופיה מאוניברסיטת חיפה ותואר שני בהצטיינות בסאונד ארט מהאונברסיטה לאמנויות, לונדון (UAL). תום פועל במגוון מדיומים בינהם מיצגים, מיצבים, הקלטות שטח ושיתופי פעולה עם אמנים פלסטיים ורקדנים. אלבומיו ראו אור בלייבלים אירופאיים דוגמת Creative Sources ו-Aural Terrains. לאחרונה חוקר ביטויים של חיזוי העתיד על פי תנועת ציפורים והופעתן באפוסים היוונים העתיקים ובמציאות של משבר אקלים. חושב על המשפט של פרד מוטן: performance is the resistance of the object.  

 

הנס לינגנס מוזקאי ומלחין בעולם המוזיקה העכשווית והנסיונית. היצירה שלו נמצאת בצומת שבין אימפרוביזציה וקומפוזיציה ומתרחשת לעיתים קרובות דרך הוראות שבעל פה, קומפוזיציות גראפיות, משחקי קלפים וכדומה. לאחרונה הוא פיתח עניין בהקלטות שטח, כאמצעי להעמיק ולהבין את יחסיו עם המרחב.כנגן כלי הקשה ואקורדיוניסט הוא לוקח חלק במספר שונה של הרכבים, ביניהם Die Hochstapler ו Obliq. הוא הופיע ברוב מדינות אירופה, יפן, ישראל, רוסיה וארה״ב, עם אמנים כמו:Pierre Borel,‬ Lucio Capece,‬ Johnny Chang,‬ Sven-Åke Johansson and John Tilburyהמוזיקה של לינגנס יצאה לאור תחת הוצאות שונות כמו: Umlaut Records,‬ Intonema,‬ Insub,‬ Another Timbre and Edition Wandelweiser‬ . Website: hanneslingens.de‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

 

תמי לבוביץ, חיה ועובדת בתל אביב. תמי היא כוריאוגרפית, רקדנית, מעצבת תלבושות ומורה. עבודתה בוחנת את הגוף החי באזורים שבין מחול, פרפורמנס ואמנות חזותית. יצירותיה הוצגו בבמות שונות בארץ ובעולם.

 

 מחיר כרטיס: 80 ₪

 תל אביב: סוזן דלל, סטודיו זהבה – 11-12-13 בנובמבר 

ירושלים: אולם הזירה הבינתחומית, מתחם הפרסה – 17-18-20 בנובמבר

https://www.roomdancesfestival.com/he/home

 

יש לבדוק גם

פסטיבל הקולנוע היהודי ירושלים

  פסטיבל הקולנוע היהודי ירושלים 2021 יוצא לדרך במהדורתו ה-23  ויתקיים בתאריכים 27 בנובמבר – …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.