שבת , מאי 28 2022
קיץ בבית ליבלינג, צילום: יעל שמידט

ספטמבר 2021 בבית ליבלינג

אירועים ותערוכות בבית ליבלינג

ספטמבר 2021

 

https://www.lieblinghaus.org/

 

״המשוטטת״

פתיחת תערוכה | 2.9.2021 בשעה 20:00 | כניסה חופשית

בתערוכה מספר 3 בחדר הפרויקטים מתייחסות האמנית נלי אגסי והאנימטורית מאיה רביב לשאלה "מהי העיר הלבנה?"* באמצעות המשוטטת – דמות נשית המהלכת בעיר הלבנה, לובשת ופושטת את בנייניה כמו שמלות. המשוטטת מבקשת לפענח את העיר המשתנה כאילו הייתה אריג, בניסיון לנכס אותה מחדש באמצעים שנתפשים כנשיים. אגסי ורביב מציעות מערכת יחסים חדשה בין המשוטטת לעיר תוך הצפת זיכרון נשכח של חזון, עשייה ונוכחות נשית במרחב העירוני התל אביבי. המשוטטת היא גם אדריכלית המרכיבה ומפרקת את סביבתה. דמותה נבנית בסדרת קולאז'ים שעשויים מתוכניות אדריכליות היסטוריות של שלושה מבנים ציבוריים שתוכננו בשנות ה־30 וה־40 על ידי נשים, עבור קהילת הנשים בעיר ובהזמנת ארגוני נשים, והיא נטועה במרחב העירוני של תל אביב המוכר לה היטב.

שיטוטה הנינוח עומד בניגוד לקצב של העיר הנמצאת בתנועת שינוי מתמדת, אז כמו היום, משנות ה־30 שבהן נבנה המרחב הפיזי הנקרא כיום "העיר הלבנה", ועד ימינו אנו, המתאפיינים בצמיחת מגדלים, פרויקטים של פינוי בינוי, שימור ופיתוח עירוני מואץ. המשוטטת עדה לתהליכי ההשתנות, לצמיחה, לבליה, להתרוקנות ולשכחה של החזון שמתוכו נוצרה העיר.

אמניות: נלי אגסי, מאיה רביב

אוצרת: אדריכלית סברינה צגלה

 

השקת העבודה ׳גוף ללא איברים׳

2.9 בשעה  19:00 | כניסה חופשית בהרשמה מראש 

בערב זה נשיק את העבודה האחרונה  בתערוכה ״ברוכים הבאים לרה_פאבליק״.

המיצב שהקימו לילך שטיאט וגבי שיליג בחזית הבניין עוסק באופן שבו המגפה מעצבת מחדש את חיינו: הציבורי והפרטי מתחלפים, החוץ מתקפל אל תוך הפנים והדיגיטלי תופס את מקומו של הפיזי. אוצר המילים המרחבי העשיר של האובייקטים המוצבים במרפסת הקומה הראשונה מניע את גוף האדם במגוון דרכים, ביוצרו חיבור חדש בין גוף, מרחב, סביבה ובני אדם. זוהי חוויה מרחבית רב-חושית שאינה תוספת אדריכלית או ריהוט, אלא מישור חדש לאינטראקציה וירטואלית ופיזית.

מה בערב ההשקה?

18:00 – ערים משתקפות: סיור פיזי-וירטואלי בין ברלין לבין תל אביב עם האמנית לילך שטיאט. בסיור נתבונן בשיקוף של שתי הערים במרחבים דומים, ונבחן כיצד משנה המרחב הציבורי את תפקידו בתקופה זו.

הסיור הושק לפני שנה במסגרת אירועי אוהבים אמנות. יוצרות: לילך שטיאט, סוסה פופ, מיכאלה ויזר וענת ספרן.

19:00 – הרמת כוסית והשקת העבודה ״גוף ללא איברים״

 

גינון עירוני: גינון כפעולה אזרחית – סדנה מעשית

3.9.2021 בשעה 12:00 | 120 ש״ח – להרשמה

בסדנה נדבר על גינון קהילתי ועל גינון גרילה, נראה דוגמאות מרחבי העולם, וגם את מה שקורה כאן, בתל אביב. לאחר מכן  נכין נייר זרעים שיעזור לנו להפיץ את הבשורה. המפגש יתקיים בכפוף להוראות משרד הבריאות.

 

ביצועים ותפקודים

חמישי 23.9 בשעה 20:00 , שישי 24.9 בשעה 12:00

״ביצועים ותפקודים״ הוא ערב מופעים שבו שורת אמניות יציגו רעיונות ומחקרים-בפיתוח באמצעות עבודות פרפורמנס קצרות. טל גפני תקפל מגרש כדורסל שטוח לכדי מבנה תלת ממדי, ותבחן אילו מרחבים היסטוריים ומיתים מעוררים כדור ומגרש כאשר הם נפגשים.

מאי אילון תשתף במסעותיה אחר צמח האגבה ברחבי ישראל, ותציג את ניסיונותיה לחבור אל החלקים הבלתי נראים של הצמח הענקי, ולעקוב אחר יכולת התפשטותם במקומות שאינם נראים לעין אדם.

טל אלפרשטיין תציג הרצאה המציעה קידוד של עבודת אמנות למילים ולצלילים, תוך הישענות על מחשבתם של האמנים קנדינסקי וחודרובסקי וכן על נסיונה האישי בפעולת הקידוד.

רותם וולק תציג מופע לשתי קבוצות בהשראת Yes, עבודתה של האמנית יוקו אונו. המופע נוצר במיוחד עבור החלל החצוי של האמפי. שני תמרי מתן תבצע עבודת מחול ליחיד, שבה היא חוקרת את ה״אוניסון״ (Unison), מהלך שבו קבוצת רקדנים מבצעת אותו סדר תנועות באופן סימולטני ובמרווחים שווים. נעמה בר-אור תציג מחקר שכתבה על דימויי חברת האופנה בלאנסיאגה, הבוחן כיצד דימויי החברה ממשיכים לנוע אל עולמות תוכן אחרים. (בימאית: לי לוריאן.)

הערב הוא פרי מחקר מעשי בפרפורמנס, המתרחש החל משנת 2017 בבית הספר של העיר הפועל בבית ליבלינג. ״ביצועים ותפקודים״ הוא מונח שתבע האמן עומר שך באולימפוס לתיאור המושג ״פרפורמנס״.

אוצרת: מעיין מוזס פלטניק.

מפיקה: אולגה סטדניוק

הפעילות מתקיימת בתמיכת משרד התרבות והספורט

 

NEW BABYLON ניו בבילון

25.9 | בשעה 20:00

מופע פרפורמנס קצר המעלה מחדש הרצאה מאת האמן ההולנדי קונסטנט, שנערכה בשנת 1963 במכון לאמנות עכשווית בלונדון.

ניו בבילון היא תכנית-עיר שנועדה למימוש רצונותיו של האדם החופשי, ומציעה אדריכלות חדשה ומלאת תשוקה לחיים יצירתיים. קונסטנט הגה ותכנן את ״ניו בבילון״ במשך עשרים שנה – הוא העמיד מודלים, שרטוטים, קולאז׳ים, קטעי סאונד, ציורים ורישומים שאותם הציג בסדרת הרצאות ותערוכות ברחבי העולם.

ההרצאה שתועלה מחדש בבית ליבלינג מציעה תיאור רעיוני ופיזי של ניו בבילון, ועוסקת בתפקיד האמן כמחולל רעיונות חדשים ומסעירים, ובאפשרות לחיות את היום-יום בעיר כאמנות.

המופע נערך במסגרת אירועי יום הולדתו ה-101 של קונסטנט, למידע נוסף: https://constant101.nl/

יוצרים: משי אולינקי וערן איזנהמר.

מפיקה: אולגה סטדניוק.

הפעילות מתקיימת בתמיכת משרד התרבות והספורט

 

הסיור האורבני

24.9.2021 בשעה 11:00 | 60 ש״ח – להרשמה

מנהלת בית ליבלינג שירה לוי־בנימיני, העוסקת בתכנון ערים, תדריך סיור המשלב התבוננות ביקורתית במרחב הציבורי המשתנה בהשראת התערוכה "ברוכים הבאים לרה פאבליק" תוך דיון בסוגיות אקטואליות של שימור ושל תכנון עירוני המעסיקות את מתכנני העיר. הסיור יתמקד במתחם ביאליק–אלנבי, מיקרוקוסמוס אורבני מרתק, שדרכו תידון העיר המשתנה לנגד עינינו

 

הסיפור שמאחורי בית ליבלינג

סיורי שבת בשעה 12:00 | 30 ש״ח – הרשמה באתר

סיור בבית ליבלינג שיחשוף את ערכיו האדריכליים של הבניין ואת סיפוריהם של דייריו. הסיור, בהדרכת אדריכלים, מתכננים, ויוצרים מצוות בית ליבלינג, יתמקד בשאלות: מדוע הבניין הוא דוגמה מייצגת לאדריכלות הסגנון הבינלאומי בתל אביב וכיצד והאם הצליחה האדריכלות העכשווית לשמר את רוח המקום. הסיור יכלול ביקור גם בתערוכות המוצגות בבית ומעלות לדיון סוגיות מרכזיות בהיסטוריה של העיר הלבנה ובחיי היומיום שלה.

 

יש לבדוק גם

פסטיבל א-ז'אנר 2022 בתיאטרון תמונע

פסטיבל א-ז'אנר 2022 בתיאטרון תמונע נתיב מילוט   יום ד' 15.6.22 עד שבת 18.6.22   …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.