יום רביעי , אוקטובר 27 2021
אני כאן! , חוה ניסימוב, ידיעות ספרים

אני כאן !

אני כאן! עם סימן קריאה! מכריזה חוה ניסימוב עם צאת ספרה התשיעי בגיל 82!

ספרה החדש “אני כאן!” סוגר מעגל עם ספרה הראשון “הילדה משם” שיצא בגיל 68 ומאז הוציאה ספר כמעט בכל שנה, מחדשת לעצמה ולקוראים את הזיכרונות משם ומוצאת זווית חדשה לספר את סיפורי השואה והגלות. ספריה זכו בפרס לספרות נוער על שם דבורה עומר, ובפרס לספרות ילדים. אחד מהם עובד לתיאטרון בובות למבוגרים והוצג בארץ ובחו”ל. בכל הספרים והמפגשים היא נשארת הילדה משם. זאת שהשואה כמעט לקחה, שהוחבאה בתוך שק תפוחי אדמה ונשלחה לבית של פולנים שם הוסתרה שנתיים וחצי, מסתתרת מאחורי הארון, לעיתים ימים שלמים, סגורה בבית קטן..

ניסימוב, שבילדותה נקראה אווה, הייתה בת שלושה חודשים כשפרצה מלחמת העולם השנייה. בגיל שנה וארבעה חודשים הגיעה עם הוריה לגטו ורשה, וכמה חודשים אחר כך אביה נפטר ממחלת הטיפוס. כשהייתה בת שלוש וחצי אמה הצליחה לברוח איתה מהגטו, ואחרי נדודים בין כמה בתי מסתור, אווה הקטנה נמסרה למשפחת ואלצ’ק, שהיו מכרים של דודה שלה, ברונקה. בבית הזה חיה במשך שלוש שנים, רוב הזמן שהתה ברווח שבין הארון לקיר.
עד גיל 40 בחרה להתרחק מנושא השואה. לא קראה ספרים, לא ראתה סרטים ולא דיברה על זה, אבל בגיל 40 חוותה משבר, הלכה לטיפול שבסופו הצליחה לגעת במה שהיה שם.

בספרה החדש שמתרחש כאן בישראל, בעיר חיפה, בסגנונה הייחודי, בוראת חוה ניסימוב סיפור שיש בו דרמה ומתח, התפעמות ועומקים רגשיים, ומעל לכול חדוות חיים ואופטימיות גדולה. המאיירת המוכשרת מריאנה רסקין מוסיפה באיוריה נופך מקומי ושובה לב לסיפור. הסיפור, כמו תמיד, כולל אלמנטים אוטוביוגרפיים מחייה האישיים של ניסימוב.

אני כאן!

 

 

חוה ניסימוב

מאיירת: מריאנה רסקין

 

אלה מעבירה את ילדותה בחיפה שלאחר קום מדינת ישראל. היא חיה עם דודתה הקשוחה ועם דודה החביב, ומתגעגעת לאביה שמת במלחמה ולאמה שטרם חזרה ממנה. דמיונה העשיר והדמויות האהובות עליה מהספרים מספקים לה נחמה מתחושת הזרות שהיא חווה מול חבורת הילדים בבית הספר. רק כשהיא משוטטת ברחבי העיר על הסקטים, היא מרגישה שייכת.

אבל הכול משתנה כאשר חברות מפתיעה נרקמת בינה לבין אילנה – צברית פרועה ומשוחררת, שחושפת בפניה את הר הכרמל. ההר הקסום טומן בחובו משחקים, סודות, גילויים מסעירים, וגם אדם מסתורי שעתיד להשפיע על חייהן של שתי הילדות ההרפתקניות.

בסגנונה הייחודי, בוראת חוה ניסימוב סיפור שיש בו דרמה ומתח, התפעמות ועומקים רגשיים, ומעל לכול חדוות חיים ואופטימיות גדולה. המאיירת המוכשרת מריאנה רסקין מוסיפה באיוריה נופך מקומי ושובה לב לסיפור.

חוה ניסימוב כותבת פרוזה ושירה, וספריה עתירי שבחים. קלידוסקופ זיכה אותה בפרס “דףדף” ובעיטור “הפנקס”, וספרה הסוד של פלוריאן זכה בפרס שרת התרבות על שם דבורה עומר, נבחר למצעד הספרים ותורגם לפולנית.

יש לבדוק גם

בואו נדבר על זה: הפינה השקטה מאת דין קונץ

בכל נמל תעופה בינלאומי שמכבד את עצמו, בחנות הספרים, יש ערימה של ספרים באנגלית ובשפות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.