יום שלישי , אוקטובר 26 2021
יאיוי קוסאמה, צילום יח"צ מוזיאון תל אביב

הריבוע

מוזיאון תל אביב לאמנות משיק את פרויקט “הריבוע” במסגרת חגיגות ה-90 למוזיאון

 תערוכה און ליין מתמשכת של 90 יצירות מאוסף המוזיאון

סדרת אירועים חיים – מופעים שונים, מיצגים ומפגשים  

מופע הבכורה “רביעייה קאמרית מנגנת מוזיקה צלולה” – 21.7.21 בשעה 20:00 

 

ב־2022 ימלאו תשעים למוזיאון תל אביב לאמנות, פרויקט הריבוע מושק לציון התאריך העגול והוא מורכב משני חלקים: חלקו האחד וירטואלי ומתקיים באתר וברשתות החברתיות של המוזיאון וחלקו השני מתקיים בסדרת אירועים חיים על גבי ריבוע פיזי בחלל הכניסה של הבניין הראשי של המוזיאון. דרך שני חלקיו – הווירטואלי והחי – הריבוע מגיב לשני רגעים: יובל התשעים למוזיאון (שנפתח ב-1932), ויובל החמישים לבניין הראשי (שנחנך ב-1971).   הריבוע מציין את התאריכים העגולים במחווה מתמשכת לאוסף ומבנה המוזיאון.

 

הריבוע הווירטואלי 

הריבוע מציין את התאריך העגול במחווה מתמשכת לאוסף המוזיאון, על חלקיו המוכרים והקנוניים ועל אלה הסמויים מן העין – 90 יצירות, 90 שבועות, 90 שנה 

תערוכה און ליין בהמשכים, בה מדי שבוע, ביום שישי בבוקר, במשך 90 שבועות, תוצג על דף הריבוע באתר וברשתות החברתיות של המוזיאון, יצירה אחת מהאוסף, בסדר כרונולוגי מ-1932, שנת פתיחתו של המוזיאון ועד 2022 – יצירה אחת לכל שנה מתשעים שנותיו של המוזיאון. 

עם הזמן, יצטברו דפי הריבוע למעין תערוכה בהמשכים, בת תשעים פעימות. הסיפור הנפרש בהדרגה, הוא סיפורו של מוזיאון מבעד לתולדות האוסף שלו, בעקיפין הוא גם סיפורה של האמנות מראשית המאה הקודמת ועד היום   

הריבוע – מוזיאון תל אביב

 

הריבוע  החי

במקביל לריבוע הווירטואלי, ישנו גם ריבוע חי: גבולותיו משורטטים על רצפת השיש ברחבת הכניסה לבניין הראשי של המוזיאון. שטחו 8.40 על 8.40 מטרים, וסביבו חלל רחב, פתוח וגבוה, ריבועי ברובו ונחתך על ידי שלושה אלכסונים, שמזמן כבר זכה לתואר “איקוני”.  בתוך ריבוע הרצפה, המוקף בתיבת התהודה האדריכלית הברוטליסטית, יתקיימו מופעים שונים, מיצגים, מפגשים ושיחות.

 

מופע הבכורה של “הריבוע החי” – רביעייה קאמרית מנגנת מוזיקה צלולה

יום רביעי, 21 ביולי, בשעה 20:00

שחזור קונצרט שהתקיים במוזיאון תל אביב במשכנו הראשון בבית דיזנגוף ב־7 ביוני 1952 שבו ניגנה “הרביעייה הישראלית” – תלמה ילין בצ’לו, עדן פרטוש בויולה, אליס פניבש ולורנד פניבש בכינור – יצירות של היידן, ראוול ושוברט. 

משתתפים:

גיא פיגר, רוני עובד – כינור, טלי קרביץ פרג – ויולה, עדי טל – צ’לו

בתוכנית:

היידן רביעיית מיתרים במי במול מז’ור אופוס 64 מס’ 6

ראוול רביעיית מיתרים בפה מז’ור

שוברט “המוות והעלמה”

לפני הקונצרט אביגיל ארנהיים תדבר על הפרק המוזיקלי ההיסטורי במוזיאון תל אביב – מפעל הקונצרטים בבית דיזנגוף , הנגנים שהשתתפו בהם והתשתית המוזיקלית שהקונצרטים יצרו בתל אביב. 

מחיר כרטיס  120 ₪ ו-99 ₪ לזכאי הנחות – לרכישת כרטיסים  :

www.tamuseum.org.il/he/event/live-square-1952-Concerts/2021-07-21

 

“הריבוע החי” 2  – רוני חדש: פרקים של חדווה 

 יום רביעי, 11 באוגוסט, בשעה 20:00 

יצירת מחול חדשה מאת רוני חדש שחוגגת את שובו של הגוף החי – במלוא חיותו, חיוניותו וחינו, לאחר תקופה ארוכה של העדר וריחוק. על רקע הסוויטה האנגלית מס’ 3 של באך, ארבעה רקדנים נותנים ביטוי לעולמות תנועה שונים: היפ הופ, ג’אז, ווגינג, ריליס, בלט קלאסי, התעמלות. הם מאמצים את מבנה הסוויטה, על מאפייניה המרובעים – אנליטיים, מחושבים, מנומסים, וגם מקושטים – ובה בעת משבשים אותה. החופש התנועתי של הרקדנים מתעצם מול התבניות הסגורות של באך, ולנוכח המבנה הממושטר של המוזיאון – וממיס את הריבוע בפרקים של חדווה.  העבודה עלתה בבכורה (וירטואלית) במסגרת פסטיבל הרמת מסך 2020. 

 

“הריבוע החי” 3 – תמר כץ: אינסיידרים   

שלישי-רביעי-חמישי, 5-7 באוקטובר במהלך שעות הפתיחה של המוזיאון

מופע משך שמתרחש בתוך הריבוע, במהלך 3 ימים. שלושה פרפורמרים שוהים בתוך הריבוע. הריבוע הוא המגרש שלהם, והם מתנהלים בתוכו על פי חוקי משחק מסתורי. באמצע הריבוע, על הרצפה, מונח לוח המהווה מעין מיקרוקוסמוס למהלכים המתרחשים סביבו. לוקח זמן להבין שהפרפורמרים הם אנשים בתפקיד. הקהל שלהם הוא קהל מזדמן שמתבונן בהם, ממש כפי שהם מתבוננים בו, קהל שמצטרף למשחק או נקלע לתוכו, או ממשיך ללכת.

 

תערוכת האוסף המתמשכת ומידע על האירועים הבאים 

הריבוע – מוזיאון תל אביב

 

 

יש לבדוק גם

זהו זה – כבוד

 תוכנית הטלוויזיה “זהו זה” היא עמיתת הכבוד  של ביה”ס סם שפיגל ליצירה קולנועית לשנת 2021 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.