שבת , מאי 21 2022
12 נשים, עדי זליכוב-רלוי, ידיעות ספרים

12 נשים

 

 

12 נשים

עדי זליכוב רלוי

איורים: יהלי זיו

סיפורן של 12 נשים יהודיות שעשו היסטוריה. הן מגיעות מתקופות שונות, מארצות שונות ומתרבויות שונות. כל אחת מהן עשתה זאת בדרכה שלה, אך כולן, בתבונה ובאומץ, סללו דרך עבור כולנו.

על חלקן כבר שמעתם, חלק מהן תפגשו כאן לראשונה, אבל כולן קובצו כאן יחדיו משום שחתרו נגד הזרם, נגד מוסכמות תקופתן, כאשר בידיהן רק קולמוס או מזמרה, מיקרוסקופ או גלימת בית משפט, וגם קורטוב של חוצפה בריאה. כל אחת מהן מביאה קול חשוב מן העבר עבור כל אחד ואחת מאיתנו, ובמיוחד עבור מי שניצבים על סף גיל הנעורים.

שפתה הקולחת של עדי זליכוב-רלוי מעוררת לחיים דמויות מיתולוגיות ובלתי-נשכחות מההיסטוריה היהודית. כמו במירוץ שליחות, הן כותבות זו לזו מכתבים אישיים ששופכים אור על מי שהיו ועל מה שעשו, וכבמטה קסם נהפכות מדמויות קפואות בספרי ההיסטוריה לנשים חיות ונושמות המתמודדות עם דילמות, אהבות, אתגרים וקשיים. תוך כדי כך הן כמו מושיטות יד מן העבר הרחוק והקרוב ומחזקות בסיפוריהן את הנערות והנערים בני זמננו.

עדי זליכוב-רלוי היא סופרת ילדים אהובה. בין ספריה הקודמים: "מעשייה לנר ראשון", "חור בספינה", "ילדג", "לימונדה" וספר המבוגרים "מרחב מוגן". זהו ספרה הראשון לנוער.

איוריה העכשוויים והמרהיבים של יהלי זיו הופכים את תריסר הנשים לא רק למקור השראה, אלא גם לידידות קרובות.

בטח גם לכם יש חלומות ורעיונות גדולים. הרבה פעמים תשמעו מבוגרים שיגידו שזה לא מציאותי, שזה לא מעשי, שזה רעיון מצחיק.

תנו להם לקרוא את הספר הזה.

מתברר שהכול אפשרי.

12 נשים יהודיות שעשו היסטוריה / עדי זליכוב רלוי

 1. דונה גרציה נשיא, 1569-1510אשת עסקים, נדבנית ומדינאית מאנוסי ספרד. רכשה את העיר טבריה.
 2. הרבניתאסנת אדוני ברזאני, 1670-1590 -למדנית, פוסקת הלכה, עמדה בראש ישיבה בכורדיסטאן. הייתה ידועה בכינויה התנאית, בדומה לחכמי המשנה.
 3. רבקה גראץ, 1869-1781– מחנכת אמריקאית, הקימה את בתי הספר היהודיים של יום ראשון (היברו סקול) ומוסדות רבים למען ילדים ונשים בסיכון. נהוג להאמין כי דמותה של רבקה, ברומן “אייבנהו”, מבוססת עליה.
 4. גרייס אגילר, 1847-1816- סופרת ומשוררת יהודיה בריטית בת המאה ה 19. בתקופה הוויקטוריאנית, אגילר הייתה לסופרת היהודיה הידועה ביותר בתקופה הויקטוריאנית.
 5. ד״ררוזה וולט-שטראוס, 1938-1856 – סופרז׳יסטית וממובילות הפעילות לזכויות האישה בארה״ב ובארץ ישראל. הייתה האישה הראשונה באוסטריה שקיבלה תעודת רופא ואחת מרופאות העיניים הראשונות באירופה.
 6. חנה מייזל שוחט, 1972-1883- הייתה מחלוצות העלייה השנייה וממייסדות ומנהיגות תנועת הפועלות והחקלאיות בארץ ישראל. הקימה את בית הספר ויצו בנהלל. האגרונומית הראשונה בארץ ישראל.
 7. שווסטר (האחות) זלמה מאיר, 1984-1884 הייתה האחות הראשית בביה״ח במשך למעלה מחמישים שנה. ייסדה והקימה את מקצוע הסיעוד בארץ, מייסדת ביה״ס לאחיות שערי צדק.
 8. הלן קזאס בן עטר, 1979-1898 –עורכת דין יהודיה מקזבלנקה שהובילה את מאמץ הסיוע לאלפי הפליטים היהודים מאירופה שהגיעו לחופי מרוקו ואלג'יר במהלך מלחה"ע השניה. עמדה בראש הוועד לטיפול בפליטים זרים, נשיאת כי"ח במרוקו והמייסדת והנשיאה הראשונה של ויצ"ו קזבלנקה.
 9. פרופ' ריטה לוי-מוֹנְטַלְצִ'ינִי, 2012-1909 –זוכת פרס נובל לרפואה. הקימה מעבדת מחקר במרתף ביתה תחת אימת הנאצים. הייתה האישה הראשונה שמונתה על ידי האפיפיור לעמוד בראש האקדמיה למדעים באיטליה וזכתה במדליה הלאומית למדעים – העיטור הגבוה ביותר בעולם המדע האמריקאי.
 10. 10.שולמית קישיק כהן, 1917-2017 –מרגלת של ישראל בלבנון ופעילה למען העלאת יהודים מארצות ערב. נפלה בשבי ועונתה במשך שבע שנים. הדליקה משואה ביום העצמאות ה 59 של מדינת ישראל, זוכת אות יקיר הסתר של קהילת המודיעין.
 11. נעמי שמר, 2004-1930 –משוררת, פזמונאית, מלחינה וכלת פרס ישראל לזמר עברי. שמר כתבה שירים רבים שנעשו נכסי צאן ברזל במורשת הישראלית ונחקקו היטב בזיכרון הקולקטיבי של דורות רבים, בהם כמובן "ירושלים של זהב".
 12. 12.רות ביידר גינסבורג, 2020-1933 –השופטת רות ביידר גינסבורג היתה משפטנית אמריקנית שכיהנה כשופטת בית המשפט העליון של ארה"ב, פעלה עבור זכויות לנשים והובילה שורה של פסקי דין שעסקו בתיקון אפליית נשים בחוקים האמריקניים. נכללה ברשימת מאה הנשים המשפיעות בעולם של מגזין פורבס.

יש לבדוק גם

חוקרים זוכרים

חוקרים זוכרים המחקר כזירת זיכרון: צאצאים לשורדי שואה בחזית המחקר בעריכת יהודית תידור באומל-שוורץ ושמואל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.