יום שלישי , ספטמבר 21 2021

כפולה במוזיאון פתח תקווה

מוזיאון פתח תקווה מציג:

“כפולה”

שגית פרידמן הלל

אוצרת: רעות פרסטר

10.6.21 | יום חמישי | 19:00

תאומים. מחקר השראה ויצירה.

19:00 סיור בתערוכה.

20:00 הרצאה: למה תאומים כל כך מעניינים אותנו?

פרופ׳ אריאל כנפו-נעם ידבר על מחקר התאומים הישראלי ועל מה אפשר ללמוד מהדמיון והשוני בין תאומים.

20:30 ״כפולה״ – השראה וגעגוע

האמנית שגית פרידמן הלל תדבר על תערוכתה ״כפולה״ – מקורות ההשראה שלה, יחסים וגעגוע לתקופה אחרת.

מפגש עם פרופ׳ אריאל כנפו-נעם, מחקר התאומים הישראלי והמחלקה לפסיכולוגיה, האוניברסיטה העברית בירושלים. והצלמת – חוקרת שגית פרידמן הלל.

 

“כפולה”

שגית פרידמן הלל

אוצרת: רעות פרסטר

שגית פרידמן הלל עוסקת בצילום מבוים סדרתי. החל משנת 2015 היא מצלמת את הסדרה “כפולה”, סדרה מתמשכת המתעדת תאומות זהות לאורך שנות התבגרותן, המצולמות במבנים היסטוריים, חלקם על סף היעלמות. לעיתים המבנים משמשים כרקע לצילום התאומות ולעיתים משמשים כדיוקן עצמו. תהליך החיפוש אחר המקומות המצולמים מהווה חלק ניכר מעבודת המחקר של הצלמת, החוט המקשר בין המקומות הוא נוכחות עבר של ניכור וזרות. הבחירה באובייקט הכפול (תאומות זהות), בלבוש האחיד ומיקום התאומות בחללים ציבוריים, מוסדיים נטולי סמני חיים כמעט – באה לשרת את העיסוק בשאלת טשטוש הזהות האינדיבידואלית ומחיקתה על ידי האחדה של הדמויות.  

 

פרידמן הלל היא צלמת חוקרת שעוקבת אחר התאומות הזהות לאורך שנים ומתעדת אותן מילדות ובמהלך התבגרותן. באופן הצילום ובבחירה מתוך מאות התצלומים, היא עומדת על דקויות השוני בעודה מעצימה את הדמיון ביניהן. המבט הכפוי שהיא מבנה באמצעות הצילום מייצר שפה חזותית המציעה בחינה מחודשת של אופני ההסתכלות והתודעה שלנו כיחידים וכחברה. האופן שבו היא ואוצרת התערוכה רעות פרסטר בחרו להציג את העבודות – במערך סדור, כמעט קליני באופיו, הלוכד אותנו ואיננו נותן מפלט . הוא מכריח את הצופה להישיר מבט אל הדמויות ואל המקומות, להשתהות ולהרהר בפעולת ההתבוננות עצמה, שלרוב מאשררת את הראייה הרווחת, אך עליה לכוון להנכחתם של המופעים הפרטיקולריים, החד-פעמיים. 

 

יש לבדוק גם

מלאך משחית

“מלאך משחית”: סדרת מתח על- טבעית חדשה מבית היוצר של נח סטולמן (‘פאודה’, ה’נערים’) בהפקה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.