שבת , יולי 24 2021
בייבי בלוז, מרים קוץ, ידיעות ספרים

בייבי בלוז

בגיל 42,אחרי קריירה ענפה כעיתונאית ועורכת בכירה, מחברת הספר מרים (מיץ’) קוץ הגשימה את חלומה להפוך לאמא (חד הורית) ובתום טיפולי פוריות ילדה תאומים בריאים וזכתה להרבה הרבה אהבה – אז למה בשם האלוהים הרגישה שהיא רוצה למות, אם היא חיה את החלום?

זהו ספר על ואל נשים כששני הנושאים המרכזיים בו הם דיכאון אחר לידה ויחסי אימהות ובנות. מיץ’ שכתבה כל חייה אל ועל נשים, לא סיפרה מעולם את סיפורה האישי, וספרה החדש כולל חוויות אישיות ופרטיות שלה, או כמו שאומרים: הספר הוא pure fiction and a lot of truth… יש כאן הצצה לאחורי הקלעים הפרטיים של מי שהיתה בעמדת מפתח בעיתונות הנשית בישראל ולאחר שנתנה במה לנשים אחרות ולסיפוריהן, הגיע הזמן להסיט את הוילון ולחשוף את סיפורה.

הספר החדש נפתח ברגע מכונן – רגע של בריאה ומוות שמתרחשים ביממה אחת. ביום בו אמה מתה, יורדים למה המים…. ואיך זה ממשיך? את זה תצטרכו לקרוא לבד.

בייבי בלוז

מרים קוץ

בגיל ארבעים יולדת רוֹבִּין את בתה ובו ביום גם מתייתמת מאמה ושוקעת בדיכאון לאחר לידה. מה שמתחיל כדיכאון קטן, מין “בייבי בלוז” בלשון הפסיכולוג שלה, מתפרץ כגל צונאמי אדיר וסוחף בדרכו את חיי הנישואים שלה, את העמדות הפנים ואת ההתחזות הנואשת לבן אדם נורמלי.

במחלקת יולדות, כשהיא מנוכרת לכולם ובעיקר לבתה התינוקת, רובין נאחזת במחברות שהשאירה אמא שלה. הקריאה במונולוגים הכתובים של האם אל מול המונולוגים הביקורתיים של הבת יוצרת מפגש טעון ומציפה את הנושא הכאוב, המיוסר, הפגוע, המסתורי, היקר והסבוך מכולם – יחסי אמהות ובנות.

לכאורה, דבר לא מקשר בין האם, ילדת פרחים בשנות השבעים בישראל, שעוברת מקומונה לקומונה ומסיפור אהבה אחד לשני, ובין הבת שרוצה רק להיות כמו כולם. במהלך הקריאה במחברות רובין מנסה לחפש רמזים שיעזרו לה לגלות מי היה אביה, אבל לאט-לאט היא מבינה שיחד עם החיפושים והטינות הישנות שמתעוררות מחדש היא גם עושה את הצעד הראשון במסע הגדול מכולם – המסע הביתה.

מרים קוץ מספרת סיפור משפחתי שנפרש על פני שלושה דורות ושלוש יבשות תוך חשיפת תת-ההכרה של “התא המשפחתי”, שיהיה אשר יהיה – גדול או קטן, שבור או שלם – לנצח יישא גנטיקה נפשית ייחודית רק לו.

מרים קוץ היא סופרת, עורכת ומחזאית. ספרה הראשון, “על רקע רומנטי”, היה לרב-מכר וזכה באות “ספר הזהב” מטעם התאחדות הוצאות הספרים בישראל. זהו ספרה השני.

יש לבדוק גם

לא עשו חכמינו

יאיר יעקבי, רבע מקבוצת “אנדרדוס” (הרכב קומי ישראלי הפונה לציבור הדתי לאומי וכולל התייחסויות מגזריות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.