יום רביעי , יולי 24 2024
מאי 2021 ב- yes דוקו

מאי 2021 ב- yes דוקו

 

\\yesdbs.co.il\Env\Users\Folders\Desktop\adit\עיצובים אסף\היליטס\מאי\בלי WEWORK\2021_MAY-DOCU_page-2.jpg

\\yesdbs.co.il\Env\Users\Folders\Desktop\adit\עיצובים אסף\היליטס\מאי\בלי WEWORK\2021_MAY-DOCU_page-3.jpg


G:\yes Docu\לוגואים+לוגובאגים\הלוגו החדש\ישראלי\yes-Docu_Israeli_רקע-לבן.jpg

המפלצת מהסמטאות  | The Monster of Jerusalem

בכורה ב-yesVOD וב-STINGTV: החל מיום חמישי, 20.5 

שידור בימים ראשון-שלישי, 23-25.5, בשעה 21:00 ב-yes דוקו. 

ערב אחד, א', אמא ל-7 ילדים במשפחה המתגוררת באחת הסמטאות של שכונת נחלאות הציורית והחרדית שבירושלים, מגלה סימן נשיכה על איבר המין של בנה הקטן. היא מספרת על כך לשכנה שלה. 

זו היתה יריית הפתיחה של הפרשה שהחלה ב-2011 ופתחה תיבת פנדורה מצמררת. 

הסיפור על הפגיעה התפשט במהירות בשכונה המסוגרת והצפופה. בתוך שבועיים נודע כבר על 14 ילדים שנפגעו; תוך מספר חודשים המספר קופץ ל-100; כעבור שנה מצטברות כבר עדויותיהם של 145 ילדים מתוך השכונה. השמועה נפוצה על ילדים שטוענים שאנשים מוכּרים בשכונה מפתים אותם בממתקים, מובילים אותם במנהרות לעיר העתיקה, היישר אל הכנסיות, שם פוגעים בהם מינית ומנסים להמיר את דתם לנצרות. שורה של גברים מבוגרים מהשכונה מובלים לתחנת המשטרה, והחקירה מתחילה. \\yesdbs.co.il\Env\Users\Folders\Desktop\adit\קרדיט עודד קירמה 13.jpg

אבל לסיפור מסמר השיער הזה, בו דובר רבות בתקשורת הישראלית, מסתנן חשד: האם כל עשרות הילדים הללו, שמתארים דפוס פעולה דומה – אכן נפגעו? הייתכן שהיה כאן גם צייד מכשפות שגרם להאשמה של אנשים על לא עוול בכפם, רק כי היו חריגים בקהילה? 

הבמאית לימור פנחסוב ("אמא חוזרת הביתה", "ספק סביר") יוצאת לתחקיר מעמיק בפרשה ומנסה למצוא אמת בנפתוליו של הסיפור הזה: היא פוגשת את האימהות והאבות של הילדים, את אנשי הקהילה, המטפלת בטראומה, העובד הסוציאלי, איש הוועד למען טוהר המחנה, חוקרי המשטרה ועורכי הדין. היא פוגשת גם חלק מהנאשמים בפרשה. 

הסדרה החדשה "המפלצת מהסמטאות" נכנסת, לראשונה בטלוויזיה, לסיפור שמאחורי הכותרות המפוצצות על רשת הפדופילים הירושלמית, ומציגה דרמה מטלטלת שֶבּה לאמת פנים רבות, ובסופה – מהפך מזעזע: האם הורי הנפגעים הפכו לפוגעים בעצמם? והאם אכן הסיפור הזה הסתיים ברצח?  

 

יוצרת הסדרה : לימור פנחסוב | הפקה : לילך שעיו | צלם ראשי : עודד קירמה | עורך: ויטלי קריביץ | מוזיקה מקורית : דידי ארז | צילום : ירון ויינשטין

הופק עבור yes דוקו, ישראל 2021

 

תקצירי הפרקים:

חלק ראשון: אימא חרדית בנחלאות מגלה סימן נשיכה על איבר המין של בנה הקטן. הילד מתוודה על פגיעה מינית שעבר. הסיפור עובר בשכונה מפה לאוזן, ועד מהרה מִספּר הילדים הנפגעים מגיע ל- 145. בשכונה מכינים רשימות פירטיות מפורטות עם שמות הפוגעים. 

במקביל, אנו פוגשים את אחד העצורים בפרשה, אדם ערירי וקצת תימהוני, שמתראיין לראשונה ומספר על שעבר עליו מאז התפוצץ הסיפור. 

חלק שני: אלמנט נוסף נכנס לתמונה: הילדים מספרים שבתוך ביתה של אחת השכנות – גיורת חרדית אמריקאית מקשישה – היה פתח נסתר ברצפה. דרכו הובלו הילדים במנהרות תת-קרקעיות אל כנסיות בעיר העתיקה, שם הופגשו עם אנשים בגלימות שחורות שעשו בהם מעשים. ההורים השבורים מכאב ניגשים לרב הקהילה, והוא מורה להכות את האישה שדרך ביתה הועברו הילדים לתוקפים. מיד לאחר מכן, היא אכן מוכה ונפצעת קשות, תוך שביתה נחרב. 

במקביל, אחד השכנים שנכנס לרשימת החשודים, נמצא מת בדירתו. בהסתמך על חוות הדעת שקיבלה מהמכון לרפואה משפטית קובעת המשטרה שהוא התאבד. זה מאשש את התחושה בשכונה שעשה זאת בגלל שנחשפה פגיעתו בילדים. 

חלק אחרון: הדרמה עוברת לבית-המשפט – מתוך 145 הילדים שהתלוננו, מוצגות עדויותיהם של 6 ילדים בלבד. המשפחות זועמות: "הילדים שלנו אמינים", הם זועקים. אחד החשודים מזוכה ע"י בית המשפט, השני מורשע בפגיעה ב-3 ילדים והשלישי מורשע בפגיעה בשני ילדים. האחרונים נדונים למאסר. 

10 שנים אחרי, בני משפחתו של השכן שהואשם והתאבד (כך לפי המשטרה שסגרה את התיק), מצטרפים לתחקיר של פנחסוב. האם אכן התאבד? חן קוגל, המנהל הנוכחי של המכון הלאומי לרפואה משפטית – בוחן מחדש את הראיות. האם מישהו מהשכונה לקח את החוק לידיו והחליט לרצוח את אחד החשודים? האם הפרשה שהתחילה בילד אחד שנפגע מינית, מסתיימת בצייד מכשפות וברצח אכזרי ואלים שטואטא אל מתחת לשטיח?    

 

 

* * *

 

המלצות העורכים מהיבול הבינלאומי:

 

להריץ להתחלה | Rewind  

בכורה: יום ראשון, 30.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

הסוד השמור שהסתתר מאחורי צילומי הוידאו הביתיים.

אבא של סשה נולינגר צילם אותו מהיום שנולד, לאורך כל ילדותו, במצלמת הוידאו הביתית: החל ממסיבות יום ההולדת, משחקי הוקי ועד החגים המשפחתיים – כל עוד נולינגר זוכר, המצלמה הביתית תמיד הייתה נוכחת. אבל המצלמה של אביו, שהיתה אמונה על תיעוד ההתכנסויות התכופות במשפחה היהודית הצמודה, תיעדה גם סוד נסתר: מגיל 3 עד גיל 7 עבר סשה התעללות מינית מצד דודו, הווארד נוויסון, החזן הראשי של בית הכנסת הרפורמי הגדול ביותר בארה"ב.Rewind Review: Sasha Neulinger Documentary Finds Horror in Home Videos |  IndieWire

הגילוי הקשה הוביל לסערת אש תקשורתית, קרבות משפטיים וסכסוכים משפחתיים בין-דוריים. 

בסרטו האמיץ  "להריץ להתחלה" חוזר סשה אל ילדותו ועובר מסע אישי אינטנסיבי של 6 שנים ליישב את עברו, תוך שהוא בודק את הפער בין הצילומים למציאות ותוהה עד כמה, בסופו של דבר, מצלמה באמת יכולה לתפוס את המתרחש. בעזרת ראיונות עם בני משפחתו ואנשי אכיפת החוק ובריאות הנפש, שניצבו בחזית המאבק המשפטי, מצליח הפעם נולינגר לתת פרספקטיבה חדשה על הטראומה מילדותו, רק כשהפעם הוא זה שמחזיק את המצלמה ושולט בנרטיב של סיפורו.

בימוי: סשה נולינגר (86 דק', ארה"ב 2020). לצפייה בטריילר

 

פשע המאה | Crime of the Century    C:\Users\adit\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\yes-Docu_HBO_Black_for-hilights.png

בכורה ב-yesVOD וב-STINGTV: ימים שלישי ורביעי, 11.5-12.5.

שידור ביום שני, 17.5 בשעה 22:00 ב-yes דוקו.

מסמך תחקירי נוקב מאת הבמאי, עטור הפרסים, אלכס גיבני על משבר האופיואידים החמור בארה"ב.

הסרט החדש, בן 2 החלקים, מאת הבמאי אלכס גיבני ("הממציאה: דם והונאה בעמק הסיליקון") יוצא לבדוק את הסיבות, ההיקף והתוצאות של אחת הטרגדיות הרפואיות הגדולות של המאה ה-21, טרגדיה שגבתה כבר למעלה מחצי מיליון מקרי מוות ממנת יתר בארה"ב.C:\Users\adit\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Main%20-%20Crime%20of%20the%20Century%201_0.jpg

בעזרת עדויות של אנשי מקצוע מתחום הבריאות, עורכי דין ואנשי ממשל, חשיפת מסמכים סודיים מצמררים של חברות התרופות וסיפורים של המכורים, מצליח גיבני להוכיח, שמי שאחראי במידה רבה ליצירת המשבר הוא לא אחר מחברות התרופות עצמן. אלו גייסו במשך שנים לוביסטים, לחצו על ה-FDA ועל גורמי ממשל ושיחדו רופאים שירשמו עוד ועוד מרשמים – והכל למען מטרה אחת – להרוויח מיליארדי דולרים מדי שנה. 

בימוי: אלכס גיבני (2X120,ארה"ב, 2021)

 

פרויקט הצדק של קים קרדשיאן    

Kim Kardashian West: The Justice Project

בכורה: יום ראשון, 2.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

סרט העוקב אחר קים קרדשיאן, בעודה משתמשת בפלטפורמה הציבורית המסיבית שלה כדי לסייע לרפורמה בתחום המשפט הפלילי בארצות הברית. C:\Users\adit\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\MV5BZGQ0OGIxMzUtODFjMi00OWY2LWE1OTgtNDY5NmFlNWQzNDY5XkEyXkFqcGdeQXVyMTkzODUwNzk@._V1_.jpg

ביוני 2018 השתמשה קים בהשפעתה העולמית כדי לעזור לשכנע את הבית הלבן להעניק חנינה לאליס מארי ג'ונסון, סבתא שריצתה עונש מאסר עולם ללא אפשרות לשחרור מוקדם מ-1996 על מעורבות ברשת סחר בסמים. כעת קים ממשיכה לשים את הזרקור על הרפורמה בפלילים, כשהיא בוחנת את המקרים האישיים של דון ג'קסון, אלכסיס מרטין, מומולו סטיוארט ודייויד שפרד. 

סרט תיעודי זה מביא מבט סוחף מבפנים על מסעה הנחרץ של קים לחולל שינוי משמעותי במערכת המשפט האמריקאי בעזרת צוות מומחים משפטיים ולנסות להביא לשחרור של מי שלדעתם נידונו לגזר דין לא מידתי.

(120 דק', ארה"ב, 2020)

 

טקאשי סיקסניין: יצירתו של נבל-על

Supervillain: The Making of Tekashi 6ix9ine

בכורה: ימי חמישי, החל מה-13.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD 

וב-STINGTV. כל פרקי הסדרה יעלו ל-VOD ב-13.5.  

סדרה דוקומנטרית בת 3 פרקים משרטטת את סיפור הצלחתו של הראפר וכוכב הרשת הנודע לשמצה.

דניאל הרננדז נולד בברוקלין, ניו יורק, למשפחה ממוצא מקסיקני ופורטו-ריקני. כשהיה בן 13, נורה אביו למוות ליד ביתו. כתוצאה מכך אושפז הרננדז בשל דיכאון ופוסט-טראומה. התנהגות אלימה הביאה לסילוקו מבית הספר והוא החל לעבוד בעבודות מזדמנות לצד סחר בסמים עד שנעצר ונשלח לכלא.  C:\Users\adit\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\1035316_0_0_01h_1280x640.jpg

המוזיקה המצליחה שלו, הסטייל יוצא הדופן וההתנהגות הבוטה שהוא מקדם מול מעריציו ושונאיו הביאו להצטרפותו ל-״Nine Trey Gangsters״, שלוחת הכלא של כנופיית הרחוב "Bloods", אך שחרורו המוקדם מהכלא, תוך שנתיים בלבד, רמז על פרשת הלשנה ומשם נפתחה חזית חדשה ובלתי פוסקת מולו ברשת ובקהילת ההיפ-הופ. 

הסדרה החדשה מבית SHOWTIME מביאה אל המסך ראיונות לא קלים עם הראפר ואנשים לצידו, שמעולם לא נשמעו, ומצביעה על טראומת הילדות, מערכת החינוך הקלוקלת והשכונה הקשה בה גדל כטריגר להפיכתו של סיקסניין לנבל-על של עולם ההיפ הופ. סיפור מדהים על תהילה עולמית ודמות שלא מפסיקה להישמע ברשת, סיפור מהסוג שיכול להתרחש רק בעידן הדיגיטלי.

(50X3, ארה"ב, 2021)

לצפייה בטריילר

 

* * *

2 במאי – 8 במאי

 

פרוייקט הצדק של קים קרדשיאן    

Kim Kardashian West: The Justice Project

בכורה: יום ראשון, 2.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

ראה עמ' 7


 

הצרה עם זאבים | The Trouble with Wolves

בכורה: יום חמישי, 6.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.  

לאחר שבשנות ה-20 התבצעה הכחדה מאסיבית של זאבים בלמעלה מ-48 מדינות מערב ארה"ב, הוחלט בשנות ה-90 להחזיר את הזאבים לפארק הלאומי Yellowstone ולמדינות שמסביבו. לאזור הובאו 41 זאבים ונחתם הסכם עם החקלאים המקומיים שהאוכלוסייה תעמוד, בסופו של דבר, על מקסימום 300 זאבים. אך ההכרזה כי מדובר ב"הצלחה הגדולה ביותר בשימור בעלי חיים בהיסטוריה האנושית" התבררה במהרה כפרסה טראגית והוכיחה שוב את כישלון בני האדם לשלוט בטבע. בהעדר רגולציה, קביעת חוקים נגד צייד והעדר אויבים טבעיים, האוכלוסייה גדלה למספר שיא של 1700 זאבים. כתוצאה מכך החלה התנגשות מחודשת ובלתי נמנעת בין הזאבים לחקלאים החמושים שמנסים להגן על חיות המשק שלהם. C:\Users\adit\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\TheTroublewithWolves-1.jpg

בעזרת צילומי טבע מרהיבים לצד ארכיונים נדירים מציג הסרט את "הצרה עם זאבים" דרך עיניהם של כל הצדדים המעורבים – מהביולוגים ואנשי חיות הבר שנלחמו להחזיר את הזאבים לשמורה, דרך הציידים שנאסר עליהם לצוד ועד החוואים שנמצאים על סף אובדן העסק המשפחתי. סיפור מקומי שהוא משל אוניברסלי ליחסים האמביוולנטיים שבין האדם לטבע.

בימוי: קולין מונדה (57 דק', ארה"ב, 2018).

לצפייה בטריילר

 

9 במאי – 15 במאי

 

כסף קל | Crazy Money

בכורה: יום ראשון, 9.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

פסטיבל DOCVILLE 2020

ניסוי כלכלי-חברתי מעניין בכפר קטן באוגנדה.

מה יקרה אם כל 100 התושבים בכפר הקטן בוסיבי באוגנדה יקבלו פתאום הכנסה בסיסית של כ-20 אירו לאדם בחודש, למשך שנתיים? האם הכסף יאפשר ליצור אצל אנשים אמביציה וחלומות שלא היו קיימים עד היום ללא הכסף? 

הסרט החדש עונה על התשובה בעזרת סיפוריהם האישיים של התושבים. המצוקות וההצלחות שלהם ממחישות בפנינו את ההשפעה של אחד הפרויקטים החברתיים-כלכליים הנועזים בעולם של המאה ה-21.  

הספקות, הפחדים והשאיפות שמלווים את התוכניות של אנשי הכפר אמנם נשמעים מוכרים, אך הם נוגעים ללב ולעיתים אף מצחיקים. כשהם משתלבים יחד, הם יוצרים דיוקן מציאותי צבעוני ופואטי, שמדגים את ההשלכות הגדולות של סכום כסף קטן.

בימוי: סטיבן ינסנס (93 דק', בלגיה, 2020). לצפייה בטריילר

 

על אהבה וחפצים | Love & Stuff

בכורה: יום שלישי, 11.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

פסטיבל hotDOCS 2020, פסטיבל DOCNYC 2020

7 חודשים אחרי שסייעה לאימה שחלתה באופן סופני לסיים את חייה, הקולנוענית היהודייה זוכת הפרסים ג׳ודית הלפנד, הופכת לאמא יחידנית ״חדשה- ישנה״ בגיל 50. בין-לילה היא נאלצת להתמודד עם ה״חפצים״ שלה: 63 ארגזים המכילים את מה שהורישו לה הוריה, שמעמיסים על חדר העבודה שאמור להיהפך לחדר תינוקות, המשקל העודף שאמא שלה התחננה שתשיל מעליה וההבנה שהיא מבוגרת בחצי יובל מהבת שלה. הסרט המסופר בגוף ראשון מתוך השלמה עמוקה עם העבר, מתחקה אחרי הכוח מחולל השינוי של ההורות, היחס המורכב והרגשי שלנו לחפצים ומה שבאמת אנחנו צריכים להוריש לילדים שלנו.

בימוי: ג'ודית הלפנד | הפקה: הילה מדליה, ג'ודית הלפנד, גולי פרקר בנאלו (79 דק', ארה"ב, 2020). 

לצפייה בטריילרhttps://judithhelfand.com/wp-content/uploads/2016/09/ls-banner.jpg

 

פשע המאה | Crime of the Century    

בכורה ב-yesVOD וב-STINGTV: ימי שלישי, החל מה-11.5. 

שידור בימי שני, החל מה-17.5 ב-yes דוקו.

ראה עמ' 6


 

טקאשי סיקסניין: יצירתו של נבל-על

Supervillain: The Making of Tekashi 6ix9ine

בכורה: ימי חמישי, החל מה-13.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD 

וב-STINGTV. כל פרקי הסדרה יעלו ל-VOD ב-13.5. 

ראה עמ' 7

 

16 במאי – 30 במאי

 

המפלצת מהסמטאות  | The Monster of Jerusalem

בכורה ב-yesVOD וב-STINGTV: החל מיום חמישי, 20.5 

שידור בימים ראשון-שלישי, 23-25.5, בשעה 21:00 ב-yes דוקו.

ראה עמ' 4-5

 

להריץ להתחלה | Rewind  

בכורה: יום ראשון, 30.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

ראה עמ' 6

 

יש לבדוק גם

עכשיו בדיסקברי פלוס: בלונדינית קטלנית

בלונדינית קטלנית, סדרת דוקו בת שישה פרקים, בהפקת הולי מדיסון (מנחת "רציחות הפלייבוי") מגיעה לישראל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.