יום ראשון , יוני 20 2021
המפלה החמישית, פרופ' דוד פסיג, ידיעות ספרים

המפלה החמישית

 

פרופ' דוד פסיג

מחבר רבי המכר "צופן העתיד" ,"2048" ו"פורקוגניטו" בספר חדש

המפלה החמישית

כיצד מדינת ישראל יכולה להימלט בעתיד מהמלכודת של ההיסטוריה היהודית

בניסיון להגביה רום מעל לשיח הישראלי קצר הטווח, פרופ' דוד פסיג מציע בספר זה מסע אל גרסאות אלטרנטיביות בהיסטוריה היהודית – פחות מקובלות ואף דמיוניות, במטרה להפיק מהן דפוסים היכולים לרמוז על עתיד רצוי לעם היהודי-ישראלי הנהנה, לראשונה, מעצמאות ריבונית וטריטוריאלית. הוא מציע לבחון גרסאות אלו כתרגיל אינטלקטואלי להכלת טראומות מהעבר ולמניעת אסונות נשנים בעתיד. 

בספר זה הוא מזהה את כיוון התפתחותה של היהדות ואת אופי מנהיגיה העתידיים. מאחר שהיהדות לא התקיימה מעולם בריבונות מודרנית עד לימים אלו, מרכיביה החלו בתהליכי תמורה מרחיקי לכת. בהתבסס על דיאגנוזה אפשרית המצביעה על נוירוזה לאומית מהעבר, שהובילה לפורענויות ולמפלות בארבעה עידנים בדברי ימי העם, הוא מפרט מה דרוש לעשות במאה ה-21 כדי שהכוחות שהניעו את מחדלי העבר לא ישובו לפעול ומזהה את ניצני התמורות שיעברו על לאומיותו, על דתו ועל אופיו של העם היהודי בארץ ישראל. 

זהו עוד ספר בסדרת ספריו של פסיג על העתיד שמטרתם לקרב את הקורא להבין כיצד ניתן לזהות מגמות עוד בטרם בשלו ולפעול כדי להימנע ממהמורות או לחזק הזדמנויות. 

 

פרופ' דוד פסיג, חוקר עתידים המתמחה בחיזוי טכנולוגי, חברתי וחינוכי. הוא בוגר אוניברסיטת מינסוטה שבארצות הברית, שם סיים את התואר השלישי בחיזוי. נחשב ליחיד במדינת ישראל המחזיק בתואר שלישי בחקר העתיד. הוא מכהן כראש המגמה לתואר שני ושלישי בטכנולוגיות תקשורת בחינוך באוניברסיטת בר-אילן ועומד בראש המעבדה למציאות מדומה שם. מחקריו עוסקים בשיפור האיי-קיו בעזרת טכנולוגיות תלת-ממד וממשקי מוח-מחשב. מכהן כיו"ר המכון לאינטגרציה, כיו"ר המכון לחקר מקצועות העתיד, כחבר במועצה הלאומית למחקר ופיתוח וכן כחבר בוועדות שיפוט לאומיות ובינלאומיות הדנות בסוגיות בעלות השלכות ארוכות טווח. יועץ לגופים עסקיים לאומיים ובינלאומיים בתחומי טכנולוגיות עתידיות ובעיתוד תהליכי קבלת ההחלטות שלהם. יו"ר חברת ייעוץ העוזרת לארגונים לעתד את תהליך קבלת ההחלטות שלהם, וכן ההוגה ואחד המייסדים של חברת Thinkz המפתחת פלטפורמות תקשורת עתידיות עבור אינטרנט החפצים – IoT. פרופ' פסיג כיהן במשך חמש שנים כיועצו של נציב הדורות הבאים בכנסת ישראל, ובמסגרת זו עסק בהטמעת חשיבת עתיד בניסוח חוקים בוועדות הכנסת. פרסם ספרים שהפכו לרבי-מכר, זכו בפרס ספר הזהב ותורגמו לשפות אחרות: צופן העתיד (2008); 2048 (2010); ופורקוגניטו – המוח העתידי (2013), כולם בהוצאת ידיעות ספרים. 


 

 

יש לבדוק גם

באופן לא דיפלומטי

באופן לא דיפלומטי מסביב לעולם בשלושים שנה רון פרושאור   ידיעות ספרים במשך כ-30 שנה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.