יום ראשון , יוני 20 2021
אבא חלליות, יונתן ורדי, אפיק

אבא חלליות

חדש בהוצאת אפיק

אבא חלליות

יונתן ורדי

 

אב צעיר שצריך, ללא מודל, להפוך ל”אבא”

 

“אני מרדים אותך, אלו כנראה הרגעים הקרובים ביותר שלנו. אולי נכון לומר שמהיום שנולדת אני לומד להיפרד, וככל שאני מכיר אותך יותר לימוד הפרידה הזה נהיה קשה. הפרידה היא בלתי נמנעת, אני מזכיר לעצמי, הרי כבר למדתי את זה מוקדם מדי פעם אחת. ילד מחייך אתה. אלישע הילד המחייך. דווקא מולך, שדומה לי כל כך, אני מוצא את הקושי הגדול, דווקא מולך אני רואה את כל מה שהיה חסר […] האם אצליח ליצור מרחב מוגן […] אבא שהוא פנס מאיר בדרך ולא צל שיש להתחבא מפניו?”

 

בספריו מעבד ורדי את חוויותיו כאב צעיר, שצריך ללא מודל לפסל מעצמו “אבא”. אותה דמות מכילה, מגוננת ואוהבת שאיבד בנעוריו. אבא חללית מורכב ממונולגים בגוף שני הממוענים לבנו אלישע (היום בן ארבע) – הספר הראשון, אבא מתחיל, פונה לנינה בתו (היום בת שש). ורדי מתאר חיי יומיום של אב, וההצטברות הכרונולוגית של העדויות הרגישות מנכיחה את הניסיון ליצור אבהות וגבריות ישראלית, יש מאין. 

 

״ההורות היא מאמץ כביר, כמעט גדול ממה שהגיוני לעמוד בו […] וממש כמו שקשה לדמיין את פעולת ההורות מכיוון אחד, כמעט בלתי ניתן לעכל אותה מהכיוון השני — שמישהו אי־שם בעבר הקריב את זמנו בצורה הזו בשבילי, איך יכול להיות ששכחתי דבר כזה?״

 

אבא חלליות מתעד את השנה הראשונה בחייו של אלישע ובד בבד את השנה הראשונה של יונתן ורדי כאב לבן – הקשר שנלקח ממנו בגיל צעיר.

 

יונתן ורדי הוא במאי ויוצר וידאו, את הקליפ הראשון שלו – לשיר Sleep Tonight של להקת Stars – יצר כשהיה בן 18, הוא שלח את הוידאו ללהקה שהפכו אותו לקליפ הרשמי לשיר: 

https://www.youtube.com/watch?v=fhASLVinmnA

בסרט הגמר שביים בחוג לקולנוע של אוניברסיטת תל אביב, לפני כעשור עסק באובדן אביו בתעונת דרכים ובתחושת נטישה. הסרט, “קינת השפיות”, מחייה חלום שחלם ובו שיחה עם אביו לאחר מותו במכונית בה נהרג.  קישור לראיון קצר עם ורדי בעקבות הסרט, והסרט עצמו:

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4118602,00.html 

ורדי בא משושלת ארוכה של יוצרים הוא נינו של הסופר ישראל זרחי, נכדם של המשוררת והסופרת נורית זרחי והפזמונאי יורם טהרלב, בנה של הציירת רוני טהרלב  ואחיה של המוזיקאית-היוצרת קמה ורדי.

 

האתר של יונתן: www.jovardi.com 

 

137 עמודים, 89 ש”ח 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.