יום שלישי , נובמבר 28 2023
אבני דושי , צילום שרון הרידס

פסטיבל הסופרים הבינלאומי

 

 

משכנות שאננים מרכז תרבות ורוח גאה להציג

פסטיבל הסופרים הבינלאומי, ירושלים

 3- 6 במאי 2021

 

פסטיבל הסופרים הבינלאומי ה-9 של משכנות שאננים, ירושלים יתקיים בין התאריכים  3-6 במאי 2021. הפסטיבל מציג השנה תכנית בהשתתפות מיטב הכותבים והיוצרים מהארץ והעולם. לצד אירועים ומפגשים דיגיטליים עם סופרים בינלאומיים ומקומיים, יתקיימו גם אירועים פיזיים במשכנות שאננים וברחבי ירושלים, ביניהם מופעי ספרות ומוסיקה, פיקניקים, סיורים, סדנאות, תערוכות ועוד.  

אנו גאים לספר לכם כי פסטיבל הסופרים ירושלים הצטרף השנה ל-Word Alliance, ארגון המאגד תחתיו את פסטיבלי הספרות החשובים והמעניינים בעולם כיום ויוצר רשת קשרים ענפה בין קהילות שונות בסצינת הספרות העולמית.

 

הסופרים הבינלאומיים שישתתפו בפסטיבל השנה: סלמאן רושדי (בריטניה/ארה"ב), ג'ונתן ספרן פויר (ארה"ב), ונסה ספרינגורה (צרפת), הרלן קובן (ארה"ב), אבני דושי (ארה"ב / דובאי), עמנואל מוזס (צרפת), דומניקו סטרנונה (איטליה) ולין אולמן (נורבגיה)

הם יקיימו מפגשים בלתי שגרתיים לצד אירועים עם סופרים וסופרות ישראלים ביניהם: דויד גרוסמן, צרויה שלו, מאיר שלו, אתגר קרת, אשכול נבו, ג'וליה פרמנטו, איריס אליה כהן, יונתן שגיב, מיכל גוברין, דרור משעני, דורית שילה. המוזיקאים אהוד בנאי, אסף אבידן, אפרת בן צור, שולי רנד ועוד יוצרים מתחומים שונים, אנשי תרבות ותקשורת. 

בין אירועי הפסטיבל שיתקיימו במשכנות שאננים וברחבי ירושלים השנה : 

אופטימיות זהירה: אתגר קרת ושולי רנד נפגשים על הבמה בפעם הראשונה במופע ספרותי-מוסיקלי תחת כיפת השמיים 

הכל נשאר במשפחה: מאיר שלו וצרויה שלו נפגשים לראשונה על הבמה לשיחה של שני בני דודים על החיים במשפחה ספרותית

פיקניקים ספרותיים תחת כיפת השמיים: פיקניק קפה עם איש התרבות איתי מאוטנר, המשורר רוני סומק, נועה ברגר, סוציולוגית של קפה, ומחמוד מונא, הבעלים של חנות הספרים Educational Bookshop במזרח ירושלים. פיקניק נשיקות עם העורכת והסופרת נועה מנהיים, הפסיכולוג דני פרידלנדר, העיתונאי ומבקר התרבות ניב הדס  והשחקנית והזמרת אפרת בן-צור,  פיקניק שמלה שחורה קטנה  עם יערה קידר היסטוריונית האופנה והאוצרת, הסופרת והעורכת יערה שחורי, ואיש התוכן אייל דה ליאו. 

סיורים ספרותיים בירושלים בהנחיית הסופר והקולנוען יאיר אגמון עם הבמאית מורן איפרגן, הסופרת שפרה קורנפלד והמשורר והקולנוען עמיחי חסון וסיורים בהובלת הסופרים יפתח אשכנזי, עמנואל מוזס ומיכל גוברין. 

סדנאות חד פעמיות: שיעור תנועה חופשית עם המשוררת אגי משעול והרקדנית והכוריאוגרפית מיה יוגל , סדנת כתיבה עם הסופרת והעיתונאית מרסל מוסרי וסדנת פודקאסטים עם מאיה קוסובר, בעקבות פרויקט פודקאסט מקורי שיצרה עבור הפסטיבל 

שעת סיפור לכל המשפחה בשיתוף עם  עיתון הילדים "עיניים" – "אריה בטחנת הקמח" עם הסופרת שהם סמיט 

פתיחת התערוכה "נושמת" בגלריה דואק במשכנות שאננים, המציגה עבודות של אמניות ישראליות ברוח הזמן (אוצרת: רונית רייק)

במסגרת האירועים הדיגיטליים בפסטיבל השנה ובשיתוף המחלקה לצורפות ועיצוב אופנה באקדמיה בצלאל תוצג תערוכה דיגיטלית שיצרו הסטודנטים בהשראת דמויות ספרותיות בהנחיית הסופרים שרי שביט, שיח'ה חליווה, יערה שחורי ואתגר קרת.

פאנל בנושא מו"לות בזמן מגיפה בשיתוף פורום הספר הבינלאומי בירושלים ובהשתתפות מדלן מקינטוש, מנכ"לית הוצאת פינגווין-רנדום האוס, ארה"ב, גריי טאן, נשיא ומייסד הסוכנות הספרותית "גריי הוק", טיוואן, מייקל קיידר, מייסד Publisher's Marketplace והסופר יניב איצקוביץ'

 

מוטי שוורץ, מנכ"ל משכנות שאננים ומנהל הפסטיבל:" פסטיבל הסופרים בירושלים יתקיים השנה ברוח הזמן וישלב בין מפגשים דיגיטליים עם אורחים מחו"ל ואירועים פיזיים במשכנות שאננים, שהוא אחד מהמקומות המיוחדים והקסומים ביותר בארץ. השנה המאתגרת שעברה על עולמנו השנה, חיזקה את הצורך להמשיך ליזום ולקיים בכל זמן ובכל פורמט מתאים את תוכניות התרבות במשכנות שאננים ובראשן פסטיבל הסופרים הבינלאומי. אני שמח וגאה להציע לציבור בישראל תכנית אמנותית משובחת ומפתיעה. ספריהם החדשים של הסופרות והסופרים הבינלאומיים יוצאים לאור בעברית לקראת הפסטיבל ולקהל ניתנת כאן הזדמנות נפלאה לערוך היכרות  עם מגוון קולות מרתק של מיטב הכותבים מהארץ ומכל רחבי העולם "

 

את פסטיבל הסופרים הבינלאומי, ירושלים מנהלים מוטי שוורץ, מנכ"ל משכנות שאננים וד"ר פולינה שטמלר, מנהלת מחלקת תוכניות

מנהלת אמנותית: הסופרת לירן גולוד 

הפסטיבל מתקיים בתמיכת הקרן לירושלים, עירית ירושלים, משרד התרבות, קרן ברכה, פרס סמי רוהר לספרות יהודית ועוד.

תכנית מלאה של הפסטיבל, הרשמה ורכישת כרטיסים באתר 

 http://fest.mishkenot.org.il

מרכז תרבות משכנות שאננים עומד בתנאי התו הירוק לקבלת קהל עפ"י הוראות משרד הבריאות

 

 

תוכנית הפסטיבל

3–6 במאי 2021 

פסטיבל הסופרים הבינלאומי התשיעי בירושלים יתקיים השנה במתכונת יוצאת דופן והיברידית. לצד מפגשים דיגיטליים עם סופרים וסופרות בינלאומיים אנו נרגשים לחזור ולקיים אירועים פיזיים אצלנו במשכנות שאננים, אחד המקומות הקסומים והיפים בארץ. על אף השנה המאתגרת שעוברת על עולם הספרות, לא ויתרנו ויצרנו עבורכם תוכנית עשירה ומפתיעה עם מיטב הכותבים מישראל ומרחבי העולם. ספריהם החדשים של מחצית מן המשתתפים הבינלאומיים עתידים לראות אור בארץ לקראת הפסטיבל, ואנו שמחים לגלות איך הספרות, כמו תמיד, גוברת על קשיי המציאות וממשיכה להסעיר ולרגש אותנו.

אנו גאים לספר לכם כי פסטיבל הסופרים ירושלים הצטרף השנה ל-Word Alliance, ארגון המאגד תחתיו את פסטיבלי הספרות החשובים והמעניינים בעולם כיום ויוצר רשת קשרים ענפה בין קהילות שונות בסצינת הספרות העולמית.

אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו לארבעה ימים מעוררי השראה של פיקניקים אסורים, מופעי ספרות ומוסיקה, סיורים ספרותיים, סדנאות ייחודיות, פרוייקט פודקאסט מקורי, תערוכות ומפגשים בלתי שגרתיים וכמובן – שיחות עם כותבים וכותבות מכל רחבי העולם ומישראל. 

הסופרים והסופרות הבינלאומיים אשר ישתתפו השנה בפסטיבל הם סלמאן רושדי (בריטניה/ארה"ב), ג'ונתן ספרן פויר (ארה"ב), ונסה ספרינגורה (צרפת), הרלן קובן (ארה"ב), אבני דושי (ארה"ב / דובאי), עמנואל מוזס (צרפת), דומניקו סטרנונה (איטליה) ולין אולמן (נורבגיה).

 

יום ב', 3.05.21

18:00–20:00

סינדרום ירושלים: סדרת סיורים ספרותיים בהנחיית יאיר אגמון

בין האדם למקום: יאיר אגמון בסיור עם מורן איפרגן

הסופר והקולנוען יאיר אגמון יצטרף לבמאית מורן איפרגן לסיור לא שגרתי בכותל המערבי, בעקבות סרטה התיעודי זוכה הפרסים "הקיר". הסרט מתאר כיצד נמלטת הבמאית אל הכותל המערבי לאחר שנישואיה התפרקו, ובמשך שנה מתעדת את המתרחש במקום, על רקע המשבר בחייה האישיים. דיוקן כפול של מקום ושל אשה, בין האישי לציבורי.

 • מספר הכרטיסים מוגבל

 • לינק לצפייה בסרט והודעה על נקודת המפגש יישלחו לנרשמים לפני הסיור

 • יש להגיע כ-20 דקות לפני תחילת הסיור

 • מומלץ לבוא בלבוש חם 

מחיר: 50 ש"ח 

19:00–20:00 

 

אמהות, כתות וסוכר שרוף: אבני דושי (ארה"ב/דובאי) בשיחה עם איילת שני

דברי פתיחה: ג'ונתן שרייר, סגן ראש המשלחת בשגרירות ארצות הברית בירושלים

לרגל צאת ספרה בישראל, פסטיבל הסופרים מארח לראשונה סופרת צעירה וכוכבת עולה מדובאי – אבני דושי, שהיתה מועמדת סופית לפרס מאן בוקר השנה. דושי, בת למשפחה הודית שהיגרה לארה"ב, עברה להתגורר בדובאי בשנים האחרונות. עיתונאית "הארץ" איילת שני תשוחח עמה על ספרה, "סוכר שרוף", המספר על אם צעירה שנטשה את משפחתה והצטרפה לכת בסגנון אושו, ועל יחסיה הטעונים עם בתה כאשר היא כבר מבוגרת ולוקה באלצהיימר. הן ידברו על האמביוולנטיות שבאמהות, על השבריריות של זכרון ועדות ועל טראומה וגזלייטינג. בנוסף הן ידונו בסצינת הספרות העכשווית בדובאי ומה שיש לה להציע לקוראים הסקרנים בישראל וברחבי העולם. 

 • האירוע יתקיים בשפה האנגלית

 • האירוע ישודר בפייסבוק

 • הצפייה חופשית, אין צורך בהרשמה

*בתמיכת המרכז האמריקאי בירושלים של שגרירות ארה"ב

 

20:30–21:30 אירוע פתיחה: 

 

מלכוד 21: סלמאן רושדי (ארה"ב) ודויד גרוסמן בשיחה עם ליעד מודריק

דברי פתיחה: 

משה ליאון, ראש עיריית ירושלים

שי דורון, נשיא קרן ירושלים

מוטי שוורץ, מנכ"ל משכנות שאננים

מפגש חד פעמי בין שניים מגדולי הכותבים של זמננו, סלמאן רושדי (ארה"ב) ודויד גרוסמן. רושדי הוא סופר בריטי ממוצא הודי, שזכה בפרסים רבים על יצירתו . ספרו, "פסוקי השטן",עורר שערוריה בעולם המוסלמי בעקבות הדרך בה הציג את הנביא מוחמד. הספר נאסר לפרסום במדינות המוסלמיות ומנהיגות איראן קראה לרצח רושדי. בשל האיומים הממשיים על חייו נאלץ רושדי לחיות במחתרת במשך שנים, בלוויית אבטחה צמודה. דויד גרוסמן הוא זוכה פרס מאן בוקר ומן הסופרים החשובים כיום בישראל ובעולם. פרופ' ליעד מודריק תשוחח עמם על יצירתם, על שנת 2021 בצל המשבר העולמי והבחירות בארה"ב ובישראל ועל חופש הביטוי ועתיד הספרות בתקופה של פייק ניוז ופופוליזם – בה המילים הולכות ומאבדות את משמעותן.

 • האירוע יתקיים בשפה האנגלית

 • האירוע ישודר בפייסבוק

 • הצפייה חופשית, אין צורך בהרשמה

* בשיתוף קרן קונרד אדנאואר בישראל

21:30 פרויקט מיוחד: פודקאסט פסטיבל הסופרים 

פסטיבל הסופרים מציג פודקאסט מקורי בעריכת מאיה קוסובר, מגישה ועורכת ב"כאן הסכתים" ומחלוצות הפודקאסטינג בישראל. ההסכת בעריכתה, "שיר אחד", הוא מן האהובים ביותר על הקהל הישראלי. במהלך ימי הפסטיבל אתם מוזמנים לחתום את אירועי היום עם ממתק לילי – הזדמנות חד פעמית להאזין למיטב הסופרות והסופרים בארץ, שיספרו לנו בקולם על "הפעם האחרונה" – סיפור אמיתי שבו הם עצמם הגיבורים. 

בהשתתפות: אשכול נבו, אהוד בנאי, ג'וליה פרמנטו, איריס אליה כהן ויונתן שגיב 

עורכת: מאיה קוסובר 

עיצוב סאונד ומיקס: מור סיון ואסף רפפורט

לסיפורים של אשכול נבו ואיריס אליה 

 

יום ג', 4.05.21

15:30–16:30

מו"לות בזמן מגיפה: רטרוספקטיבה

כיצד השפיע משבר הקורונה העולמי על זירת המו"לות הבינלאומית? כחלק מתכנית פורום הספר הבינלאומי בירושלים יתקיים פאנל מיוחד הבוחן את השינויים והאתגרים שחוותה תעשיית המו"לות והספרות בשנה החולפת. הפאנל, בהנחיית זיו לואיס, מנהל מחלקת זכויות בכנרת זמורה-ביתן, יחבר בין פרספקטיבות מקצועיות מגוונות וישתתפו בו מדלין מקינטוש, מנכ"לית הוצאת פינגווין-רנדום האוס מארה"ב, גריי טאן, נשיא ומייסד הסוכנות הספרותית "גריי הוק" בטיוואן, מייקל קיידר, מייסד האתר Publisher's Marketplace, העוקב אחר עסקאות ספרים משמעותיות ברחבי העולם ויניב איצקוביץ', אחד מן הסופרים הישראלים המצליחים ביותר כיום, שספרו עטור הפרסים "תיקון אחר חצות" פורסם לאחרונה בארה"ב וזכה לשבחים רבים. 

 • האירוע יתקיים בשפה האנגלית

 • האירוע ישודר בזום

 • הצפייה חופשית, אך נדרשת הרשמה מראש:https://www.jbookforum.com/registration-2021

* בשיתוף פורום הספר הבינלאומי בירושלים

 

18:00–20:00 

זמן אחר, אותו מקום: סיור ספרותי ומפגש על כוס יין עם עמנואל מוזס (צרפת) ומיכל גוברין

לכבוד צאת ספרו החדש בעברית, נצא למסע זכרונות מתוק-מריר בין פריס וישראל עם עמנואל מוזס (צרפת), משורר וסופר עטור פרסים, שהוא גם מתרגם לצרפתית של ש"י עגנון, דויד גרוסמן, יהודה עמיחי ואחרים. מוזס, בנם של הציירת ליליאן קלפיש והפילוסוף סטפן מוזס, יוליך אותנו בעקבות זכרונותיו בשכונת רחביה, מהגימנסיה העברית ורחוב רד"ק ועד הסיום במשכנות שאננים, שם ניפגש בטחנת הרוח לשיחה על כוס יין ועוגיות מדלן. את הסיור והמפגש תוביל הסופרת מיכל גוברין, שתשוחח עם מוזס על ספרו החדש, "אפל כזמן", על יצירתו ותרגומיו, והשניים יקראו שירה בעברית ובצרפתית. 

*במסגרת תכנית הרזידנסי ע"ש מארי 

 • מספר הכרטיסים מוגבל

 • רוכשי הכרטיסים לאירוע יקבלו את ספרו החדש של עמנואל מוזס במתנה

 • נקודת המפגש לסיור תישלח לנרשמים לפני הסיור

 • יש להגיע כ-20 דקות לפני תחילת הסיור

 • מומלץ לבוא בלבוש חם 

מחיר כרטיס: 50 שח 

18:00–20:00 

השירה והגוף: סדנת תנועה חופשית עם אגי משעול ומיה יוגל

"מישהו יצא מעץ הרימון כמו ענף ורקד ברוח…"

(מתוך: קפל, מאת אגי משעול, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2020)

סדנא חד פעמית, המתקיימת במיוחד עבור הפסטיבל: המשוררת אגי משעול והרקדנית והכוריאוגרפית הירושלמית מיה יוגל יגישו שיעור בתנועה חופשית בהשראת קטעי שירה שתקריא משעול, וינסו לפענח יחד עם המשתתפים את סוד הקשר שבין הגוף והנפש.

 • מספר הכרטיסים מוגבל

 • מומלץ לבוא בלבוש נוח

 • יש להגיע כ-20 דקות לפני תחילת הסדנא

אולם ג'ינוגלי, מרכז תרבות משכנות שאננים

מחיר כרטיס: 50 שח 

18:00–20:00 

סינדרום ירושלים: סדרת סיורים ספרותיים בהנחיית יאיר אגמון

מלאך ההיסטוריה הולך לאיבוד ברחביה: יאיר אגמון בסיור עם עמיחי חסון

הסופר והקולנוען יאיר אגמון יצטרף אל המשורר והקולנוען עמיחי חסון לסיור ברחובות רחביה, שערי חסד וטלביה. נבקר בקבר יאסון, ננוח בחורשת הירח ונחפש אחרי קלויז חסידי נסתר ואוצרות של ספרים על המדרכות. נדבר על הגירה לירושלים ותחושת בית וחסון יקרא שירים מספריו "מדבר עם הבית" ו-"בלי מה" וכן מספרו החדש שעתיד לראות אור בקרוב.

 • מספר הכרטיסים מוגבל

 • הודעה על נקודת המפגש לסיור תשלח לנרשמים לפני הסיור

 • יש להגיע כ-20 דקות לפני תחילת הסיור

 • מומלץ לבוא בלבוש חם 

מחיר כרטיס: 50 שח 

18:30–20:30

מהפכת ההסכתים: סדנת פודקאסטים עם מאיה קוסובר

לסיכום פרוייקט הפודקאסט המקורי שיצרה מאיה קוסובר עבור פסטיבל הסופרים, אנו מציעים לקהל הרחב סדנא ייחודית בהנחייתה. קוסובר היא מחלוצות הפודקאסטינג בישראל, מגישה ועורכת ב– "כאן הסכתים" – מחלקת הפודקאסטים של תאגיד השידור הישראלי. ההסכת בעריכתה, "שיר אחד", הוא מן האהובים ביותר על הקהל הישראלי. בחלק הראשון של המפגש נלמד טכניקות בסיסיות של "סטוריטלינג", כיצד להתחיל סיפור טוב ואיך לתפוס את תשומת הלב של המאזינים כבר ברגעים הראשונים. בחלק השני המיקרופון יעבור לידיים שלכם! נכתוב סיפור לפודקאסט קצרצר ונקליט את הסיפורים בתחנת ההסכתים שלנו, live במשכנות שאננים.

 • מספר הכרטיסים מוגבל

 • האירוע תחת כיפת השמיים, מומלץ לבוא בלבוש חם 

מחיר כרטיס: 50 שח 

גן יעל, מרכז תרבות משכנות שאננים

19:00–20:00 

 

לא דיברנו עוד על אהבה: דומניקו סטרנונה (איטליה) בשיחה עם פרופ' אורי ש.כהן

דומניקו סטרנונה הוא אחד הסופרים האיטלקים החשובים ביותר בזמננו, ובספריו הוא משרטט ביד אמן את המשפחתיות האיטלקית, הזוגיות והזיקנה. שמועה עיקשת גורסת כי אשתו, המתרגמת אניטה ראייה, היא הסופרת הנערצת אלנה פרנטה, ויש אף אלו הטוענים כי פרנטה היא למעשה סטרנונה עצמו. פרופ' אורי ש. כהן ישוחח עם הסופר על יצירתו וכיצד הושפע מכתביו של המשורר והפילוסוף דנטה אליגיירי, שהשנה מלאו 700 למותו. עוד ישוחחו על "החוקיות הבלתי חוקית" של נאפולי ועל חשיבותה של העיר בספרות האיטלקית, ועל ספרו החדש של סטרנונה שיצא לאור בארץ, "שבועת אמונים".

 • האירוע יתקיים בשפה האיטלקית עם כתוביות באנגלית

 • האירוע ישודר בפייסבוק

 • הצפייה חופשית, אין צורך בהרשמה

*בשיתוף המכון האיטלקי לתרבות בתל-אביב ובמסגרת אירועים לציון 700 שנה למותו של דנטה אליגיירי 

 

20:30–21:30 

תחזיקו חזק: הרלן קובן (ארה"ב) בשיחה עם דרור משעני

הרלן קובן (ארה"ב), אחד מסופרי המתח האהובים והמצליחים ביותר בעולם, מכר יותר מ-75 מיליון עותקים של ספריו, אשר מעובדים בימים אלו לסדרות ולסרטים בנטפליקס, אמזון ואפל. קובן ישוחח עם הסופר דרור משעני, מגדולי כותבי ספרות הבלש בישראל. לקראת צאת ספריהם החדשים, ישוחחו קובן ומשעני על הסודות שמאחורי כתיבת סיפורי מתח טובים, יגלו מה מעניק להם השראה, יחשבו על ההבדלים בין כתיבת רומן לכתיבה לטלוויזיה וינסו לענות על השאלה: האם יש דבר כזה ספרות מתח יהודית?

 • האירוע יתקיים בשפה האנגלית

 • האירוע ישודר בפייסבוק

 • הצפייה חופשית, אין צורך בהרשמה

*בתמיכת המרכז האמריקאי בירושלים של שגרירות ארה"ב

21:30 פרויקט מיוחד: פודקאסט פסטיבל הסופרים 

פסטיבל הסופרים מציג פודקאסט מקורי בעריכת מאיה קוסובר, מגישה ועורכת ב"כאן הסכתים" ומחלוצות הפודקאסטינג בישראל. ההסכת בעריכתה, "שיר אחד", הוא מן האהובים ביותר על הקהל הישראלי. במהלך ימי הפסטיבל אתם מוזמנים לחתום את אירועי היום עם ממתק לילי – הזדמנות חד פעמית להאזין למיטב הסופרות והסופרים בארץ, שיספרו לנו בקולם על "הפעם האחרונה" – סיפור אמיתי שבו הם עצמם הגיבורים. 

בהשתתפות: אשכול נבו, אהוד בנאי, ג'וליה פרמנטו, איריס אליה כהן ויונתן שגיב 

עורכת: מאיה קוסובר 

עיצוב סאונד ומיקס: מור סיון ואסף רפפורט

לסיפור של ג'וליה פרמנטו

 

יום ד', 5.05.21

17:00–18:00

פסטיבל הסופרים הבינלאומי ועיתון הילדים "עיניים" מציגים:

אריה בטחנת הקמח: שעת סיפור ושיחה עם הסופרת שהם סמיט

בעקבות גיבורי ספרה האהוב של שהם סמיט, "יומטיול ירושלים", נספר את סיפור היציאה מהחומות ואת סיפורן של טחנת הקמח ושל שכונת משכנות שאננים. במפגש נכיר את הנדבנים משה ויהודית מונטיפיורי, נשוחח על שלווה ולמידה, על נתינה ועל האומץ הנדרש מחלוצים.

שהם סמיט היא סופרת ידועה ואהובה, ילידת ירושלים, הכותבת לילדים ולמבוגרים. היא זכתה בפרסים רבים על יצירתה, ובהם פרס ביאליק ופרס דבורה עומר. סמיט נמנית עם צוות הכותבים הקבוע של עיתון הילדים "עיניים".

 • מספר הכרטיסים מוגבל

 • רוכשי הכרטיסים יקבלו גיליון "עיניים" במתנה 

 • המפגש מתאים לילדות ולילדים מגיל 6 עד 13 

 • המפגש יתקיים תחת כיפת השמיים

מחיר כרטיס: 20 ש"ח 

 טחנת הרוח, משכנות שאננים 

 

בשיתוף עיתון ילדים "עיניים" וזוזו תיירות 

 

17:30–19:30 

אופטימיות זהירה: אתגר קרת ושולי רנד במופע ספרותי-מוסיקלי

אתגר קרת ושולי רנד נפגשים על הבמה בפעם הראשונה לדיאלוג ספרותי-מוסיקלי. אתגר קרת, סופר וקולנוען, זכה בפרסים רבים בארץ ובעולם וספריו תורגמו ליותר מ-45 שפות. שולי רנד הוא זמר, שחקן ותסריטאי עטור פרסים ופורץ דרך בתרבות הישראלית. שני היוצרים הרב-תחומיים ישוחחו על אופטימיות ואירוניה, ספק ותקווה, במפגש שכולו מוסיקה, סיפורים והומור יהודי.

קלידים: עמית הראל

17:30 פתיחת דלתות –מוסיקה וכוס יין 

תקלוט: DJ Gura G

18:00 תחילת אירוע 

 • מספר הכרטיסים מוגבל

 • המקומות אינם מסומנים 

 • האירוע יתקיים תחת כיפת השמיים, מומלץ לבוא בלבוש חם 

 • מחיר כרטיס: 70 ש"ח (60 בהנחה)

גן יעל, מרכז תרבות משכנות שאננים

18:00–20:00 

סינדרום ירושלים: סדרת סיורים ספרותיים בהנחיית יאיר אגמון

לחזור הביתה: יאיר אגמון בסיור עם שפרה קורנפלד

הסופר והקולנוען יאיר אגמון יצטרף אל הסופרת שפרה קורנפלד לסיור בסמטאות ילדותה בהר ציון וברובע היהודי. נקטוף פירות בחצרות נסתרות, נדלג בין גגות ונרד למרתפים אפלוליים. נקרא קטעים מספרה הראשון, "החצי השני של הלילה", ומספרה השני שעתיד לצאת בקרוב ונדבר על ביוגרפיה, על אמת, ועל כתיבה שמאפשרת לעזוב את הבית וגם לחזור אליו. 

 • מספר הכרטיסים מוגבל

 • הודעה על נקודת המפגש לסיור תישלח לנרשמים לפני הסיור

 • יש להגיע כ-20 דקות לפני תחילת הסיור

 • מומלץ לבוא בלבוש חם 

מחיר כרטיס: 50 שח 

19:00–20:00 

על ההסכמה: ונסה ספרינגורה (צרפת) בשיחה עם ד"ר דורית שילה

"תפסי את הצייד במלכודת שלו עצמו, כלאי אותו בתוך ספר"

(מתוך: "ההסכמה", מאת ונסה ספרינגורה, הוצאת תכלת, 2020)

"ההסכמה", ספרה האמיץ של ונסה ספרינגורה (צרפת), סופרת ועורכת ראשית של הוצאת הספרים ז'וליאר, מגולל את סיפור ניצולה המיני בידי הסופר הנודע גבריאל מצנף, כשהיתה בת 14 בלבד. הספר חולל שערוריה בצרפת וברחבי העולם, גרם לפתיחת חקירה נגד הסופר ועורר חשבון נפש לגבי האופן בו גוננו האליטות האינטלקטואליות על פשעים אלו. ד"ר דורית שילה תשוחח עם ספרינגורה על סקנדלים ספרותיים, על שימוש בספרות כמתן עדות וגם ככלי נשק, ועל האופן בו סייע לה ספרה להתמודד עם הטראומה שנשאה איתה שנים רבות. 

 • האירוע יתקיים בשפה הצרפתית עם כתוביות באנגלית

 • האירוע ישודר בפייסבוק

 • הצפייה חופשית, אין צורך בהרשמה

*בתמיכת המכון הצרפתי בישראל

19:00–20:30 

פתיחת תערוכה: נושמת

אוצרת: רונית רייק

התערוכה מבקשת להתבונן במרחב הנשימה שלנו בימים מאתגרים אלו, בתקופה בה נכפה עלינו לעצור בפתאומיות באמצע החיים. תנועת הנשימה, המהווה תנאי הכרחי לקיומנו, הינה חרישית, שקופה  ונסתרת מן העין. היא תמיד נוכחת, זורמת דרכנו ומוליכה את אנרגיית החיים בגוף. במילה 'נשימה' אצורות המילים 'נשים' וגם 'נשמה', ומכאן הרעיון להציג בתערוכה זו עבודות של אמניות נשים, המציגות, חיות ויוצרות בישראל. הן מתמודדות ומבטאות, כל אחת בדרכה הייחודית, את התחושות והרגשות שאנו חווים כעת.

העבודות המוצגות הן במגוון סוגי מדיה: ציור, צילום, וידיאו-ארט ומיצב. הן מעניקות לצופה חוויה של התבוננות פנימית ומודעות לחשיבות של המרווחים שבחיינו: למרווחים בין השאיפה לנשיפה. הן מזמינות את הצופה להתכנס פנימה על מנת  לשהות לרגע במרווח המקנה את השקט – אזור הדמדומים בין שאיפת אוויר פנימה לנשיפת האוויר החוצה – שם מתגלה המשמעות.

בהשתתפות: מאיה אטון, אלה אמיתי סדובסקי, מורג'אן אבו דיבה, אורנה בן עמי, שרון גלזברג, אמירה זיאן, לי ינור, ורדה יתום, סיגלית לנדאו, היאם מוסטפה, אורלי מיברג, טלי נבון, זויה צ'רקסקי, לימור צרור, פאטמה שנאן, סמאח שחאדה.

 

 • הכניסה חופשית, אין צורך בהרשמה

גלריה דואק, מרכז תרבות משכנות שאננים 

 

20:30–21:30 

לאהוב מישהו אחר: ג'ונתן ספרן פויר (ארה"ב) ואסף אבידן בשיחה עם אנה בורד

מפגש בין שניים מן האמנים המצליחים בתחומם כיום – הסופר האמריקאי ג'ונתן ספרן פויר והמוזיקאי הישראלי אסף אבידן, שזכה להצלחה בינלאומית. לאלבומו האחרון של אבידן מצורף סיפור קצר שכתב חברו, ספרן פויר, ומבוסס על מקרה אישי שאירע לאבידן ובו הותקף על ידי כלב זאב שאימץ. השניים ישוחחו עם עיתונאית התרבות אנה בורד על החברות ביניהם, על ההשראה אשר הם מקבלים זה מיצירתו של זה ועל הקשר הפואטי שבין מוזיקה וספרות.

 • האירוע יתקיים בשפה האנגלית

 • השיחה תתקיים בשידור בפייסבוק

 • אין צורך בהרשמה

*בתמיכת המרכז האמריקאי בירושלים של שגרירות ארה"ב

 

20:30–22:30

 

הפיקניקים האסורים

סדרת פיקניקים תחת כיפת השמיים, החוגגת את כל מה שאסור היה לנו לעשות בשנה החולפת – הגעגועים לנשיקות ולמגע, לאדים של קפה טרי בספל אמיתי, לחיי חברה ומסיבות. אז תתלבשו יפה, צאו מן הבית והצטרפו אלינו – לנשיקות, קפה ושמלה שחורה קטנה!

 

פיקניק נשיקות 

מה יש בה, בנשיקה שמעורר את כל חושינו? היא חותמת גורלות, מקימה לתחייה, קדושה ואסורה מקדמת דנא ועד ימינו אנו. בואו לחגוג איתנו את הנשיקות המתוקות, הגנובות והמשלהבות, שייזכרו לעד בספרות, בשירה בקולנוע וגם בחיים. העורכת והסופרת נועה מנהיים תשוחח על גורל הנשיקה והמגע האנושי עם הפסיכולוג הקליני דני פרידלנדר ("חתונה ממבט ראשון"), עם עיתונאי "הארץ" ומבקר התרבות ניב הדס ועם השחקנית והזמרת אפרת בן-צור, שתבצע קטעי קריאה ומוסיקה. 

כמובן, שום פיקניק אינו שלם בלי סלסלת פיקניק! אתם מוזמנים ליהנות מהמארז שיצרנו עבורכם במיוחד לפסטיבל יחד עם משק עפאים לחקלאות בת-קיימא. בסלסלת "נשיקות" תמצאו נשיקות מרנג, עוגת קארמבל אוכמניות, בקבוקון יין, מקלות גבינה מבצק עלים וצנצנת זיתים.

 

20:30 פתיחת דלתות –תקלוט: DJ Gura G 

21:00 תחילת האירוע 

עקב מגבלות משרד הבריאות, ניתן לרכוש אחד מהכרטיסים הבאים:

כרטיס הכולל סלסלת פיקניק זוגית ושני כרטיסי כניסה במחיר של 160 ש"ח.

כרטיס הכולל סלסלת פיקניק לשלושה אנשים ושלושה כרטיסי כניסה במחיר של 230 ש"ח.

כרטיס הכולל שתי סלסלות פיקניק זוגיות וארבעה כרטיסי כניסה במחיר של 300 ש"ח.

 • לא ניתן לרכוש כרטיס בודד

 • מספר הכרטיסים מוגבל

 • המקומות אינם מסומנים 

 • האירוע יתקיים תחת כיפת השמיים, מומלץ לבוא בלבוש חם

 

גן יעל, מרכז תרבות משכנות שאננים 

 

21:30 פרויקט מיוחד: פודקאסט פסטיבל הסופרים 

פסטיבל הסופרים מציג פודקאסט מקורי בעריכת מאיה קוסובר, מגישה ועורכת ב"כאן הסכתים" ומחלוצות הפודקאסטינג בישראל. ההסכת בעריכתה, "שיר אחד", הוא מן האהובים ביותר על הקהל הישראלי. במהלך ימי הפסטיבל אתם מוזמנים לחתום את אירועי היום עם ממתק לילי – הזדמנות חד פעמית להאזין למיטב הסופרות והסופרים בארץ, שיספרו לנו בקולם על "הפעם האחרונה" – סיפור אמיתי שבו הם עצמם הגיבורים. 

בהשתתפות: אשכול נבו, אהוד בנאי, ג'וליה פרמנטו, איריס אליה כהן ויונתן שגיב 

עורכת: מאיה קוסובר 

עיצוב סאונד ומיקס: מור סיון ואסף רפפורט

לסיפור של אהוד בנאי

 

יום ה', 6.05.21

17:30–19:30

הפיקניקים האסורים

סדרת פיקניקים תחת כיפת השמיים, החוגגת את כל מה שאסור היה לנו לעשות בשנה החולפת – הגעגועים לנשיקות ולמגע, לאדים של קפה טרי בספל אמיתי, לחיי חברה ומסיבות. אז תתלבשו יפה, צאו מן הבית והצטרפו אלינו – לקפה, נשיקות ושמלה שחורה קטנה!

פיקניק קפה

טורקי, אמריקנו, נס, אספרסו, פילטר, הפוך ואפילו נטול – הקפה הוא אחד התענוגות הבודדים בעולם המאחדים את האנושות כולה, בהווה ובעבר. בתי הקפה, אותם כיסי אוויר אנושיים שאפשרו לנו להיפגש, ליצור, לשוחח או סתם לבהות, ננעלו בשנה האחרונה.

האוצר והיוצר איתי מאוטנר יבקש לעורר את הפולים מתרדמתם ולתהות עד כמה הנוזל השחור והמהביל מעיד על החיים החברתיים והתרבותיים שלנו. מאוטנר ישוחח עם רוני סומק, משורר ולוגם מקצועי, נועה ברגר, סוציולוגית של קפה, ומחמוד מונא, הבעלים של חנות הספרים "Educational Bookshop" במזרח ירושלים, איש של מהפכות שקטות ופולי קפה מובחרים.

 

כמובן, שום פיקניק אינו שלם בלי סלסלת פיקניק! אתם מוזמנים ליהנות מהמארז שיצרנו עבורכם במיוחד לפסטיבל יחד עם משק עפאים לחקלאות בת-קיימא. בסלסלת "קפה" תמצאו שקית פולי קפה מצופים שוקולד, פרלינים ממולאים קרם קפה, עוגת אספרסו וניל, לחמניות חלב, פוקאצ'ה עם גרעינים, שקית עוגיות, בקבוקי סודה וצנצנות ממרחים של זעתר, ריבה, גבינת מרים וזיתים. 

 

17:30 פתיחת דלתות –תקלוט: DJ Gura G 

18:00 תחילת האירוע 

 

עקב מגבלות משרד הבריאות, ניתן לרכוש אחד מהכרטיסים הבאים:

כרטיס הכולל סלסלת פיקניק זוגית ושני כרטיסי כניסה במחיר של 160 ש"ח.

כרטיס הכולל סלסלת פיקניק לשלושה אנשים ושלושה כרטיסי כניסה במחיר של 230 ש"ח.

כרטיס הכולל שתי סלסלות פיקניק זוגיות וארבעה כרטיסי כניסה במחיר של 300 ש"ח.

 •  לא ניתן לרכוש כרטיס בודד

 • מספר הכרטיסים מוגבל

 • האירוע יתקיים בשפה העברית והאנגלית

 • המקומות אינם מסומנים 

 • האירוע יתקיים תחת כיפת השמיים, מומלץ לבוא בלבוש חם

 

גן יעל, מרכז תרבות משכנות שאננים 

 

 

18:00–19:00 

חסרי הנחת: לין אולמן (נורבגיה) בשיחה עם גואל פינטו

לין אולמן (נורבגיה), סופרת, עיתונאית ומבקרת ספרות נודעת, תשוחח עם מגיש "כאן תרבות" גואל פינטו על ילדותה ועל הוריה, שהם מן החשובים והמוערכים בעולם – הבמאי הנודע אינגמר ברגמן והשחקנית הבלתי נשכחת ליב אולמן. במשך שנים תיכננו אולמן ואביה לכתוב יחד ספר – הפרויקט לא יצא אל הפועל אך שיחותיהם מופיעות בספרה ״חסרי הנחת״, המתעד את זכרונותיה ועוסק באהבה, זיקנה ובאופן בו מעצב הזכרון את הדרמות של חיינו. פינטו ואולמן ישוחחו על ספר זה ועל ספריה האחרים, ועל ספרות וקולנוע סקנדינביים וסוד הצלחתם הבינלאומית.

 • האירוע יתקיים בשפה האנגלית

 • האירוע ישודר בפייסבוק

 • הצפייה חופשית, אין צורך בהרשמה

* בתמיכת שגרירות נורבגיה

18:00–20:00 

המציאות נושכת: סיור עם יפתח אשכנזי

הסופר יפתח אשכנזי בסיור ראשון בעקבות ספרו המצליח "גיא בן הינום". הספר נפתח ברצח של סופר שמשתתף בפסטיבל סופרים בירושלים, והסיור ידלג בין זירות הרצח המתוארות ברומן – הפאבים של נחלת שבעה, בית הקפה תמול– שלשום וכיכר פריס. אשכנזי ישאל כיצד אפשר לכתוב ספר בדיוני על מציאות מתוחה, ויספר על הספרים שסיפקו לו השראה – ובהם "תמול שלשום" לעגנון ו"מישהו לרוץ איתו" לדויד גרוסמן.

 • מספר הכרטיסים מוגבל

 • הודעה על נקודת המפגש לסיור תשלח לנרשמים לפני הסיור

 • יש להגיע כ-20 דקות לפני תחילת הסיור

 • מומלץ לבוא בלבוש חם 

 • מחיר כרטיס: 50 ש"ח 

18:00–20:00

דמעות של יין: סדנת כתיבה עם מרסל מוסרי

הסופרת והעיתונאית מרסל מוסרי תקיים סדנא ובה תיתן כלים לכתיבה אמיתית ופתוחה שתרגש את הקורא ותספר כיצד כתיבה לרשתות חברתיות יכולה להפוך לקריירה של ממש. בנוסף תשתף מוסרי את המשתתפים בסיפור חייה וכיצד סייעה לה הכתיבה לצאת ממעגל ההסללה, ותדבר על הנושאים העולים ביצירתה, כמו אהבה, חמלה, ילדות ומשפחה.

 • מספר הכרטיסים מוגבל

 • מחיר כרטיס: 50 ש"ח (40 בהנחה)

אולם ג'ינוגלי, מרכז תרבות משכנות שאננים

 

19:30–20:30 

הכל נשאר במשפחה: מאיר שלו וצרויה שלו בשיחה עם רוני קובן

מאיר שלו וצרויה שלו נפגשים לראשונה על הבמה לשיחה פתוחה עם רוני קובן – שני בני הדודים יספרו על החיים במשפחה ספרותית ויתהו האם כשרון כתיבה הוא תורשתי או מושפע מן הסביבה שבה אנו גדלים. הם ישתפו את הקהל בזכרונות הילדות המשותפים – מנהלל וכנרת ועד ירושלים – שהעניקו להם, כל אחד בדרכו, השראה לכתיבה.

 • מספר הכרטיסים מוגבל

 • מחיר כרטיס: 70 ש"ח 

 • האירוע יועבר במקביל בשידור חי בפייסבוק 

אודיטוריום דה בוטון, מרכז תרבות משכנות שאננים

 

20:30–22:30

הפיקניקים האסורים

סדרת פיקניקים תחת כיפת השמיים, החוגגת את כל מה שאסור היה לנו לעשות בשנה החולפת – הגעגועים לנשיקות ולמגע, לאדים של קפה טרי בספל אמיתי, לחיי חברה ומסיבות. אז תתלבשו יפה, צאו מן הבית והצטרפו אלינו – לקפה, נשיקות ושמלה שחורה קטנה!

פיקניק שמלה שחורה קטנה

אחרי שנה שלמה שהעברנו בפיג'מות, סוף סוף אפשר להתחבט בשאלה הגורלית: "אז מה אני אלבש?". ברוכים הבאים לפיקניק– הקוקטייל שלנו, שיוקדש לבגדי הערב היפים ולחיי החברה שכולנו התגעגענו אליהם. היסטוריונית האופנה והאוצרת יערה קידר תצטרף ליערה שחורי, סופרת ועורכת החוקרת ספרות ואופנה, ויחד הן ישוחחו עם איש התרבות והתוכן אייל דה ליאו על "התגנדרות מוצדקת" וסטייל, ועל חיי החברה הנוצצים בספרות ובקולנוע – מגטסבי הגדול וארוחת בוקר בטיפאניס ועד ברידג'רטון ונשפים מפוארים ששווה להתקשט עבורם, במציאות ובדמיון.

 

כמובן, שום פיקניק אינו שלם בלי סלסלת פיקניק! אתם מוזמנים ליהנות מהמארז שיצרנו עבורכם במיוחד לפסטיבל יחד עם משק עפאים לחקלאות בת-קיימא. בסלסלת "נשף" תמצאו בקבוקי קוקטייל אישיים, פרלינים של שוקולד ממולאים בדובדבני אמרנה, צנצנת זיתים, שקית גריסיני זוגית ושקית פיצוחים של "הדיר". 

 

20:30 פתיחת דלתות ומופע של הרכב הסווינג The Betty Bears – אנסמבל המחייה את מוסיקת הסווינג והדיקסילנד של שנות ה-20 וה-30 בניו אורלינס ומציג עיבודים חדשים לשירים הישנים והטובים.

אלה דניאל: שירה

אביתר חרמש: בס

אביאור רוקח: חצוצרה 

דור זהבי: פסנתר

 

21:00 תחילת האירוע 

עקב מגבלות משרד הבריאות, ניתן לרכוש אחד מהכרטיסים הבאים:

כרטיס הכולל סלסלת פיקניק זוגית ושני כרטיסי כניסה במחיר של 160 ש"ח.

כרטיס הכולל סלסלת פיקניק לשלושה אנשים ושלושה כרטיסי כניסה במחיר של 230 ש"ח.

כרטיס הכולל שתי סלסלות פיקניק זוגיות וארבעה כרטיסי כניסה במחיר של 300 ש"ח.

 •  לא ניתן לרכוש כרטיס בודד

 • מספר הכרטיסים מוגבל

 • המקומות אינם מסומנים 

 • האירוע יתקיים תחת כיפת השמיים, מומלץ לבוא בלבוש חם

 

גן יעל, מרכז תרבות משכנות שאננים 

 

21:30 פרויקט מיוחד: פודקאסט פסטיבל הסופרים 

פסטיבל הסופרים מציג פודקאסט מקורי בעריכת מאיה קוסובר, מגישה ועורכת ב"כאן הסכתים" ומחלוצות הפודקאסטינג בישראל. ההסכת בעריכתה, "שיר אחד", הוא מן האהובים ביותר על הקהל הישראלי. במהלך ימי הפסטיבל אתם מוזמנים לחתום את אירועי היום עם ממתק לילי – הזדמנות חד פעמית להאזין למיטב הסופרות והסופרים בארץ, שיספרו לנו בקולם על "הפעם האחרונה" – סיפור אמיתי שבו הם עצמם הגיבורים. 

בהשתתפות: אשכול נבו, אהוד בנאי, ג'וליה פרמנטו, איריס אליה כהן ויונתן שגיב 

עורכת: מאיה קוסובר 

עיצוב סאונד ומיקס: מור סיון ואסף רפפורט

לסיפור של יונתן שגיב

 

מעיל עם כנפיים, שרשרת-אקדח: תערוכה דיגיטלית בהשראה ספרותית 

וירג'יניה וולף כתבה רבות על כובעים ואוסקר ויילד היה ידוע כדנדי אמיתי – האופנה תמיד פלירטטה עם הספרות וגם להיפך. בשיתוף פעולה ראשון מסוגו של פסטיבל הסופרים עם בצלאל ביקשנו לגלות מה קורה כשסטודנטים לעיצוב אופנה ולצורפות מושפעים מדמויות ספרותיות.

במסגרת קורס רב-תחומי של המחלקה לצורפות ועיצוב אופנה באקדמיה בצלאל, בהנחיית מעצב האופנה דורון אשכנזי והצורפת שירלי בר אמוץ, נגעו הסטודנטים בקשר שבין המילה הכתובה לעיצוב דרך העיסוק בדמות הספרותית. ארבעה סופרים וסופרות התארחו בקורס במהלך השנה: שרי שביט, שיח'ה חליווה, יערה שחורי ואתגר קרת, ששוחח עם המעצבת שחר אבנט. הם דיברו עם הסטודנטים על ספריהם ועל האופן שבו הם מעצבים את דמויותיהם, ואנחנו שמחים להציג בפניכם את פרויקט הסיום של הקורס – תערוכה דיגיטלית שכולה השראה ספרותית.

 

בהשתתפות: דן אביטבול, עודד איינבינדר, נעמה אלטלף, יובל אלעזרי, שירה אור בן מאיר, ספיר דהאן, רותם הינדי, נוגה וייס, סוזאן זריהן, עדן לאה חג׳ג׳,סונדוס טחאן, דפנה יעקובוביץ, נוי סויקיס.

 

*בשיתוף עם המחלקה לצורפות ועיצוב אופנה באקדמיה בצלאל

 

צילום: רוני כנעני 

איפור ושיער: תמר בנין 

סטיילינג: אופיר לב

וידאו: ירדן צרפתי 

 

* התערוכה צולמה במשכנות שאננים. 

 

 

 

שימו לב – מרכז תרבות משכנות שאננים עומד בתנאי התו הירוק לקבלת קהל עפ"י הוראות משרד הבריאות

 • ייתכנו שינויים בתכנית

 • הכניסה לבעלי תו ירוק 

 • לא תותר כניסה למאחרים

 • אורחי הפסטיבל מוזמנים ליהנות מדוכן הספרים של "ספרים בקטמון", שיפעל ב-6-5 במאי. הדוכן יציע ספרי מקור וספרים מתורגמים פרי עטם של סופרים אורחי הפסטיבל במחירים מיוחדים. 

 • סלסלות הפיקניק בהשגחה ופיקוח של ארגון רבני צהר

יש לבדוק גם

יריד יוצרים במגדל דוד

  יריד אמנים במגדל דוד דוכני יצירה מקומית מהצפון, הדרום ומירושלים מתנות לחנוכה, תכשיטים, קרמיקה, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.