יום ראשון , מאי 16 2021
המדריך לג'נטריפיקציה, הוט8

המדריך לג’נטריפיקציה

 

המדריך לג'נטריפיקציה

 

 

 

ג׳נטריפיקציה היא תהליך, שמתרחש בערים רבות בעולם – מעמד בינוני שנכנס לשכונה מוחלשת, כדי לשפר דיור או מטעמים אחרים ודוחק החוצה במודע או שלא את האוכלוסייה הוותיקה. ביפו השילוב של מעמד סוציו אקונומי וזהות לאומית הופך את התהליך לייחודי ולנפיץ במיוחד. לעיתים נדמה כי זהו תהליך טבעי המונע ע״י כוחות השוק החופשי, אך בעצם ביפו קיים מנגנון פוליטי רב שנים שהדיר ודחק את האוכלוסייה הוותיקה והחלשה.

״המדריך לג׳נטריפיקציה״ היא סדרה בת שלושה פרקים במהלכה הסיפורים מתפתחים במקביל ומעבירים את הלך הרוח בעיר בעת ובעונה אחת באזורים שונים, הרגעים הדרמטיים נבנים דרך הסיפורים האנושיים, שנמצאים בין קירותיהן של דירות מטות לנפול או סמטאות היסטוריות.

 

פרק 1 – לנגב את המזרח

תהליך הג׳נטריפיקציה ביפו המתרחש בעשורים האחרונים נדמה כפועל יוצא של כוחות השוק ומתגלה במהלך הפרק כתכנית סדורה של מוסדות השלטון. התושבים הוותיקים ובעלי העסקים הגדולים והקטנים כאחד עומדים חסרי אונים מול כוחות גדולים מהם המאיימים לדחוק אותם מהעיר.

במהלך הפרק מומחים יתחקו אחר שלבי הג׳נטריפיקציה שעברה יפו, מהגעתם של האמנים ואנשי הבוהמה ליפו לעיר העתיקה בשנות ה- 60 שסימנה את השלב הראשון, אחריהם הגיעו משפרי הדיור ומשפחות ממעמד סוציו אקונומי בינוני- גבוה ולבסוף נישאים על טקרטורים ועגורנים,  כרישי הנדל״ן הגדולים שמפיקים מהתהליך את הרווחים הגדולים באמת. תחילה נדמה כי כוחות השוק הניעו את גלגלי הג׳נטריפיקציה אבל במהלך הפרק מתגלות תכניות עיר ישנות החושפות את הגעתם של האמנים לעיר העתיקה בשנות ה- 60 כחלק מתכנית סדורה. השלבים שלא איחרו לבוא לאחר מכן הם למעשה אסטרטגיה פוליטית העומדת מאחורי התהליך האכזרי ומניעה אותו. 

 

פרק 2  – המנגנון

בשנת 2007 קיבלו 500 משפחות של דיירים מוגנים משכונת עג׳מי צווי פינוי מבתיהם יחד עם עוד אלפי משפחות ברחבי יפו. מדוע דווקא אז החליטו מוסדות השלטון לנשל את תושבי יפו ועג׳מי בפרט מבתיהם? וכיצד הפכו דיירים מוגנים לפורעי חוק המוגדרים ״פולשים״ בבתים בהם הם גרים כבר עשרות שנים?

עג׳מי היא שכונת פאר השוכנת למרגלות הים, זוהי אחת מהשכונות היקרות במדינת ישראל כיום, כיצד הפכה שכונה מוכת עוני ופשע ואחת מהשכונות המפוארות במדינה? מה קרה לדיירים שחיו שם ברבות השנים?

 ״המנגנון״  פורט הלכה למעשה מה הוא התהליך המפורט שהממסד מפעיל שבסופו, ביום בהיר אחד מאות משפחות מקבלות צווי פינוי מהבתים שלהם, וכיצד שכונת עוני הופכת לשכונת פאר.

 

פרק 3 – זירת מאבק

הפשע והמצב החברתי הקשה ביפו הם תוצאה של הזנחה מכוונת, עם עליית מחירי הדיור הפשע הולך ומחריף, הרחובות בוערים, אנשים נרצחים חדשות לבקרים על רקע של סכסוכי נדל״ן, האלימות ברחובות גואה והסכנה נשקפת לכולם, גם לתושבים החדשים שגרים בפרויקטים מגודרים.

בקבוצות ובדפי הפייסבוק של תושבי יפו הרוחות סוערות. דיירים שזה מקרוב באו מתלוננים על שריפת מכוניות, נהיגה פרועה של נערים על אופניים חשמליים, אווירה בריונית ברחוב.


ישראל 2021

 

במאיות: קרן שעיו, לביא ונונו ואסנת טרבלסי

הפקה: טרבלסי הפקות

יש לבדוק גם

חדשות טלוויזיה: “קיבוצניקים” של הוט בדרך לגירסה אמריקאית

   זוכרים את "הקיבוץ" של הוט ו- ADD ?   ובכן הסדרה נמכרה לעיבוד אמריקני. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.