יום רביעי , יולי 28 2021
לוגו ידיעות ספרים

היומן הגנוז ממחנה הריכוז ג’אדו

בקרוב נציין את יום השואה ולקראתו יצא לאור ספר ששופך אור על שואת יהדות צפון אפריקה – שואת יהודי לוב ומתעד ממקור ראשון את הגיהנום שאירע במחנה הריכוז ג'אדו שבלוב, שם מצאו את מותם 562 מיהודי לוב שהוגלו לשם מכל רחבי לוב, כחלק מהפיתרון הסופי שהחל על אדמת אירופה.

"היומן הגנוז ממחנה הריכוז ג'אדו" נכתב על נייר סופג בסתר תחת עינם הפקוחה של הקלגסים האיטלקיים והנאצים ששמרו על מחנה ג'אדו ע"י יוסף דעדוש, ממנהיגי הקהילה היהודית בבנגזי.

70 שנה שכב היומן בבוידם של משפחת דעדוש בין עשרות מסמכים ותצלומים שהשאיר יוסף לאחר מותו ורק עשור לאחר מותו, אזר בנו, שמעון, אומץ, וביקש רשות לגשת לאוצר המשפחתי.

שם נמצא כתב היד שלו, ברישומי עיפרון, תחת הכותרת "יומן זיכרונות, מחנה ריכוז ג'אדו 42' (דיאריו ממוריה קונצרטמנטו גיאדו 42').

היומן שהיה כתוב באיטלקית מחוברת, בכתב יד צפוף ומחוק ברובו, מלא בסימני עובש וכתמי חלודה היה בלתי קריא. ביחד עם מחבר הספר, שלמה אברמוביץ', יצאו בני משפחתו למסע מאתגר במטרה לפענח את היומן. הם הפעילו טכנולוגיות מתקדמות של ארגוני ביון ולאחר שהצליחו להתגבר על הקשיים הטכניים היו צריכים למצוא פרופסור מומחה לשפה האיטלקית, ד"ר יעקב לאטס, שלקח על עצמו את תרגום הספר לעברית.

על בסיס היומן המתורגם נכתב הספר "היומן הגנוז ממחנה הריכוז ג'אדו"

עד כה היו רק עדויות בעל-פה של ניצולי ג'אדו, ששחזרו את האירועים מזיכרונם. היומן הגנוז שופך לראשונה אור על אירועי היום יום במחנה, שנכתבו בזמן אמת, על כמות המזון שחולקה לעצירים בג'אדו, לצפיפות הנוראה ולתנאי ההיגיינה הקשים בביתני המחנה. היומן בצירוף דברים שסיפר יוסף דעדוש לאורך השנים, מתאר את מסעם של היהודים, החל מהוצאתם מבתיהם בבנגזי, דרך הובלתם למחנה הריכוז וכלה בכל תקופת המעצר במחנה והשחרור ממנו. תיאוריו של דעדוש חושפים תמונות של אימה, רעב, מחלות ומוות, אך מנגד הם מדגישים את זקיפות הקומה היהודית ואת העמידה הנחושה של עצורי ג'אדו אל מול ההתעללות, ההשפלה וסכנת המוות שהפכו לשגרת יומם.

 

אחד הקטעים המרגשים בספר כוללים את תיאור מותה של ביתו הבכורה, עדה, בת השנה וכיצד חפר לה את הקבר בידיו.

 

מלחמתו של דעדוש לא תמה עם סיום מלחמת העולם השניה. לאחריה היה עליו להלחם בסירובי הממסד ובעלבונות במאבקו להכרה בשואת יהודי לוב .

 

היומן הגנוז ממחנה הריכוז ג'אדו

סיפורה של שואה נעלמה בלוב

(מיומנו של יוסף דעדוש)

 

מאת שלמה אברמוביץ'

 

 

היומן העומד במוקד ספר זה נכתב בסתר, במחנה הריכוז ג'אדו, שפעל בלוב בתקופת מלחמת העלם השנייה. יוסף דעדוש, ממנהיגי הקהילה היהודית שבבנגזי, כתבוֹ מדי לילה בעיפרון, על גבי נייר סופג, תוך הפרת הפקודות של הקלגסים הנאצים.
במשך למעלה משבעה עשורים היה היומן הגנוז מוסתר תחת ערימות של ניירת, מסמכים ותצלומים. נדרשו ארבע שנים נוספות כדי לפענח את כתב היד הכתוב באיטלקית, שחלקים ממנו נספגו אל הדפים, דהו, ואף נעלמו לחלוטין מתחת לכתמי שומן ועובש.
היומן היחיד שנכתב במחנה ג'אדו והמחקר ההיסטורי שנעשה בעקבותיו מעניקים  הזדמנות נדירה להציץ אל שגרת הגיהינום של ג'אדו ואל אירועים שתועדו בזמן אמת, החל מהוצאת היהודים מבתיהם בבנגזי, דרך הובלתם למחנה הריכוז וכלה בכל תקופת המעצר במחנה.

תיאוריו של יוסף דעדוש חושפים תמונות של אימה, רעב, מחלות ומוות, אך מנגד הם מדגישים את זקיפות הקומה היהודית ואת העמידה הנחושה של עצורי ג'אדו אל מול ההתעללות, ההשפלה וסכנת המוות שהפכו לשגרת יומם.

בתוך כך נחשף צומת של גורלות חיים ומוות, שבו ניצב בו יוסף דעדוש, כאשר סירב להזדמנות שנקרתה לו להיחלץ מרשימות המשלוח אל ג'אדו. הוא הישיר מבט ואמר: "למקום שאליו הולכים כל אחַי היהודים – אלך גם אני".

 

פרופ' סעדון – החוקר מס' 1 של יהודי ארצות ערב כותב בין היתר: הספר תרומה חשובה ומאפשר להיסטוריון עוגן היסטורי יציב כדי לבנות עליו את סיפורה של המלחמה. זו סיבה שלישית למה אני ממליץ על ספר זה.

ההיסטוריון, יעקב חג'ג' לילוף, מנהל מרכז המחקר על יהודי לוב כותב בין היתר: יומן אותנטי שכזה, שנכתב בסתר, בתוך תוכם של האירועים עצמם, הוא חלומו של כל היסטוריון. עדויות חיות אישיות של יחידים, בעת התרחשותן, זוכות בספר  למעטפת של שגרת הגיהינום בג'אדו.

יש לבדוק גם

אדם בצלם אלוהים

אדם בצלם אלוהים הרעיון ששינה את העולם ואת היהדות תומר פרסיקו   מהמהפכה המדעית, דרך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.