יום חמישי , אוגוסט 5 2021
אלכסנדר קאלדר, Two Red Boomerangs, 1973

קאלדר: שמש גדולה צהובה

מוזיאון תל אביב לאמנות מציג תערוכת יחיד של האמן אלכסנדר קאלדר

פסל פורץ דרך, ממציא המובייל, מהאמנים המשפיעים והחשובים במאה ה-20

קאלדר: שמש גדולה צהובה

23 בפברואר – 15 באוגוסט 2021

פתיחה לקהל: יום שלישי, 23 בפברואר 2021

אוצרות: רונילי לוסטיג־שטינמץ, שחר מולכו

 

מוזיאון תל אביב לאמנות מציג תערוכת יחיד של אלכסנדר קאלדר (1898- 1976), אמן אמריקאי פורץ דרך בפיסול המודרני, מהאמנים הייחודיים והמשפיעים במאה העשרים. התערוכה חושפת את מגוון יצירתו של קאלדר לאורך חמישה עשורים – מרישומי עיפרון מוקדמים, שיצר ב-1925, ועד אחד המוביילים האחרונים, שיצר ב-1976, שנת פטירתו. לצד עבודות פיסול איקוניות של האמן, התערוכה מתמקדת בחלק פחות מוכר ביצירתו: ציורי הגואש. מוצגים בה למעלה משמונים ציורים שיצר במהלך חייו.

 

קאלדר מפורסם בעולם בעיקר בזכות המצאת המובייל, שהיה נקודת מפנה חשובה באמנות המודרנית. במובייל – מונח שטבע מרסל דושאן בעת ביקור בסטודיו של קאלדר בפריז – הוא ניסח מחדש את עקרונות הפיסול ופתח אפשרויות מלהיבות וחדשות לדינמיות שלו במרחב. במקום אובייקט בעל מאסה מוצקה, יציבה וקבועה, הוא יצר גוף חי, המרחף בקלילות באוויר, מגיב לסביבה ומשתנה בחלל. הודות לתפיסה מקורית וחדשנית זו היה קאלדר לאחד האמנים הפופולריים ופורצי הדרך במאה העשרים.

לצד המוביילים, יצר קאלדר פסלי מתכת יציבים (שכונו "סטאבילים"), פסלי חוט-תיל, ציורים, רישומים, הדפסים ותכשיטים. במרכז התערוכה במוזיאון תל אביב לאמנות מוצגים ציורי הגואש שלו, המתאפיינים בצבעוניות עזה וטהורה ובקומפוזיציות אינטנסיביות. באמצעות אוצר דימויים בסיסי, של סמלים ומוטיבים מהטבע, ומשחק חופשי אינסופי בצורה ובצבע, קאלדר חוזר בציוריו לפשטות של היסודות, להוויה של תמימות ראשונית שטרם עוצבה על ידי ידע, תרבות ומודעות עצמית.

כותרת התערוכה, השאובה משמו של אחד מציורי הגואש של קאלדר, משקפת שלושה אלמנטים מהותיים ביצירתו: קנה מידה, צבע וצורה. היא אף מצביעה על אפשרות קריאה מסקרנת נוספת של יצירתו – כחקירה של כוחות האנרגיה ביקום המשלבת אסתטיקה, רוחניות וידע מדעי בתחומי הפיזיקה, המתמטיקה והמכניקה.

 

התערוכה התאפשרה בנדיבות אוסף משפחת מיקי תירוש

היא מתקיימת במסגרת ציון שנת היובל לחנוכת הבניין המרכזי של המוזיאון, פרי חזונו של מנהלו באותה עת, ד"ר חיים גמזו, ובסיוע הקרן לקידום האמנויות הנושאת את שמו

סיוע נוסף לתערוכה התקבל משגרירות צרפת בישראל – המכון הצרפתי בישראל

 

הכניסה למוזיאון תל אביב לאמנות ע"פ תקנות התו הסגול – רכישת כרטיסים מראש בלבד באתר  www.tamuseum.org.il

 

יש לבדוק גם

IZZY – עונת הסתיו

פלטפורמת הסטרימינג IZZY משיקה את עונת הסתיו פלטפורמת הסטרימינג הבינלאומית היחידה בעולם להפצת תוכן ישראלי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.