יום שלישי , מאי 11 2021
היהודים באים, כאן 11

שנה חדשה בבית אבי חי

שנה חדשה בבית אבי חי- ינואר 2020

מה אתם באמת יודעים על תהיליםשירת הים-על הניסים הנסתרים בקריעת ים סוף|

מסוּף אל סוּף–  אל המיתולוגיות המכוננות של הסיפור היהודי, מאחורי הקלעים של "היהודים באים" ומפגשי כתיבה עם עמית אולמן (פדרו גראס) ו-מיה דיין טבת

 

ועונה חדשה ב'סיפורים במונו' עם יואב קוטנר :

דמותה החידתית של תרצה אתר, רק מילה בעברית חודרת על אהוד מנור, לבד עם השירים על דליה רביקוביץ ו-הילד שבך (חלק ב) על יהודה פוליקר

כל האירועים ללא תשלום

https://www.bac.org.il/

 

שי לראש חודש-מפגש של אוהבי תנ"ך

שי גיליס מארח את היוצר יאיר אגמון לשיחה על דמותו התנ"כית של אדם הראשון

"מיום שבא ספר זה (=התנ"ך) לעולם, הוא מתייצב בכל דור ודור; ואין לך דור שאינו מתווכח עימו, ואין לך דור שאינו מתיישב עימו."  בכל חודש ייפגש שי גיליס עם אורח אחר לשיחה סביב דמויות תנ"כיות.

שלישי | 19.1 |  21:00

 

"צורחים תרבות"-מאחורי הקלעים של "היהודים באים" עם היוצרת והבימאית נטלי מרכוס

את הסדרה 'היהודים באים' גנזו עוד לפני שעלתה לשידור, ואפילו דרשו לחקור את יוצריה. הם, מצדם, לא חשבו פעמיים לפני שצחקו על כל נושא "אסור" או רגיש שאפשר להעלות על הדעת, מאלוהים ועד יצחק רבין.

תוכנית הנוער "צורחים תרבות" מארחת את התסריטאית, הבמאית ויוצרת הטלוויזיה נטלי מרכוס, שיצרה בין היתר את "היהודים באים". נצפה במערכונים, נשאל שאלות קשות, וננסה להבין מה הסיפורים הקדומים אומרים על החברה שלנו היום.

יום רביעי (6.1) בשעה 19:00 | ההשתתפות בזום חופשית, בהרשמה מראש

 

מפגש כתיבה

מפגש כתיבה והשראה עם עמית אולמן (פדרו גראס)

עמית אולמן הוא סוג של זיקית, אבל זיקית כריזמטית וקורעת מצחוק. האמן שהיה ממייסדי הפואטרי סלאם ותרגם את ג'סטין ביבר לעברית תחת שם הבמה "פדרו גראס", קרע לאחרונה את המסכות והמיתוג הישן ויצא לדרך חדשה עם שמו המקורי. אל דאגה, השנינויות עדיין שם, גם הטקסטים הגדושים במקוריות ואינטליגנציה, אבל נראה שהוא מרשה לעצמו לחשוף פנים אחרות בעולם היצירתי שלו: פנים רגישות, אותנטיות, וכן, גם עצובות לפעמים.

מפגש Zoom מיוחד עם השחקן, המשורר והמוזיקאי שמאחורי "העיר הזאת", "תיכון מגשימים", "אלוהים בג'ימייל", "שיר לאהובה חירשת" ועוד אינספור סרטונים ששברו את הפיד שלכם.

יום רביעי (13.1) בשעה 18:00 | ההשתתפות בזום חופשית, בהרשמה מראש.

 

סיפורים במונו-מהבית! כל שלישי בשעה 21:00 בזום

יואב קוטנר, האיש הגדול מהרדיו, על אלבומים שהשאירו חותם, על אמנים פורצי דרך ועל יצירה מוזיקלית ישראלית שהתפתחה לאורך השנים. הפקה: רנן סול

 

 

הילד שבך (חלק ב')-יהודה פוליקר

"אפר ואבק" של יהודה פוליקר הדהים את הרדיו ואת התרבות המקומית כולה, כשהכניס כמעט לכל בית בישראל את סיפורם של בני הדור השני לשואה. אבל המוזיקאי שנולד לפני 70 שנה בשם ליאונידס פוליקאריס נענע את הרדיו הישראלי עוד הרבה לפני "אפר ואבק": הוא פרץ לתודעה עם להקת בנזין, "חופשי זה לגמרי לבד", "משמרת לילה" ולהיטים נוספים. 50 שנה מאז אקורד הבכורה שלו הוא ללא ספק אחד מהנפילים שעוד מתהלכים בינינו, עם הופעות-פולחן שוברות לב ומרימות לב, ותעוזה יוצאת דופן לזעוק את הפצעים הפעורים בסיפור הישראלי.

שלישי 5.1 ב-21:00

 

בלדה לאישה– תרצה אתר

היא המשוררת שמאחורי "אהבתיה", "שבת בבוקר", "הלילה הוא שירים", ועוד להיטים רבים ויפהפהיים שנצרבו בפסקול חיינו. בחייה הספיקה לדלג בין אינספור תחומי אמנות, והייתה גם שחקנית, זמרת ומתרגמת – וכל זה ב-36 שנות חיים. ועדיין, "אהבתיה" לרוב נזכר כשיר של שלמה ארצי, והמשוררת עצמה – כבתו של נתן אלתרמן.

לתרצה אתר היו פני חרסינה, צחוק מתגלגל ומכונת כתיבה שלא הפסיקה לתקתק שירים שוברי לב.

קוטנר יקדיש את המפגש לדמותה החידתית של תרצה אתר, והחותם מלא היופי והעדינות שהותירה במוזיקה הישראלית.

שלישי, 12.1 ב- 21:00

 

רק מילה בעברית חודרת (חלק ב')-אהוד מנור

אגדה אורבנית (שאנחנו המצאנו) גורסת שאהוד מנור כתב שיר לכל יום בשנה. יום הזיכרון? "אחי הצעיר יהודה". נוסעים צפונה? "בוא איתי אל הגליל". עוברים לשעון קיץ? "לעולם בעקבות השמש". ראש השנה? "בראשית היו שמיים" או, כמובן, "בשנה הבאה". ואנחנו יכולים להמשיך עוד שעות.

קוטנר ימשיך  בצלילה אל עושר היצירה של יליד הארץ, המשורר מבנימינה שכתב ותרגם למעלה מאלף שירים, חתן פרס ישראל והכותב המושמע ביותר ברדיו המקומי.

שלישי 19.1 בשעה 21:00

 

לבד עם השירים-דליה רביקוביץ'

דליה רביקוביץ' נחשבת לאחת האמהות המייסדות של השירה העברית למרות שהיא דורשת מאמץ והתמסרות, ואי אפשר להכניס אותה לשום משבצת. התיאורים הציוריים, המוזיקליות הפנימית, שירי האהבה והעצב העמוק הפכו אותה למשוררת שמוזיקאים כמו יהודית רביץ, שם טוב לוי ואפרת בן צור חוזרים אליה שוב ושוב.

קוטנר יעסוק במפגש סביב כתיבתה של האישה שהביאה לנו את "שובי לביתך", "תמונה", "סוף הנפילה" ועוד.

שלישי, 26.1 ב-21:00

 

עיון

קריאה מחודשת במזמורי תהלים-מה אתם באמת יודעים על תהילים?

בואו לגלות מחדש את הפסוקים המוכרים בהנחייתו של פרופ' יונתן בן-דב מהחוג למקרא באוניברסיטת תל אביב.

הוא כנראה הטקסט התנ"כי הפופולרי ביותר. אבל קריאה מדוקדקת בספר תהילים עשויה לגלות עומק ספרותי מפתיע; מזמורים המתארים טראומות קולקטיביות בהיסטוריה היהודית, "המנונים" העוסקים בהלל ובשבח – אך גם בקללות ובשאיפת נקם, אמצעים אמנותיים מרתקים ודימויים יצירתיים; החל מכאלו המייחסים לאלוהים תכונות אנושיות, דרך תיאורים ססגוניים של עולם המתים ועד שאיפה מרומזת לחיי נצח.

סדרה של שיעורי בוקר קצרים (30 דק'), במהלכה נצלול לעולם ההקשרים והמשמעויות הנסתרות של ספר תהילים.

ראשון – חמישי | 3-14.1 | 9:00 | ההשתתפות בזום חופשית, בהרשמה מראש.

 

 

 

עיונים במסכת סנהדרין- "אלו הן הנחנקין?"

בואו לגלות עולם שלם של חקיקה, אמונה ומשפט, בהובלת ד"ר אורית מלכה – פוסט-דוקטורנטית באקדמיית פולונסקי ובמכון ון ליר בירושלים, ועמיתת מחקר במכון שלום הרטמן. 

מסכת סנהדרין היא אוסף מרתק של דיני המשפט העברי, שבחלקו הוא שותת דם ויצרים; בין דפי המסכת ניתן למצוא – בין היתר – דיני סקילה, דיני נפשות, הרג ללא בית דין, אנשים שאין להם חלק לעולם הבא ואחרים שימצאו את מותם בשריפה. ולמרות הטוטאליות שבענישה הקדומה, ניתן להסיק ממנה לא מעט על סדרי המשפט העברי; מי ראוי להיות דיין לפי תפיסת החכמים? איך חוקרים עדים, ומדוע יש חשיבות להקים בית דין בכל יישוב שהוא, אפילו בקטנים שבהם? 

סדרה של שיעורי בוקר קצרים (30 דק'), במהלכה ניחשף לתפיסת התורה המשפטית של ההלכה התלמודית.

ראשון – חמישי | 17-28.1 | 9:00 | ההשתתפות בזום חופשית, בהרשמה מראש

 

שירת הים עם פרופ' אביגדור שנאן, על הניסים הנסתרים בקריעת ים סוף

שירת הים, המספרת על הנס הגדול ביותר במקרא, זכתה בספרות האגדה להרחבות דרמטיות ופלאיות כידה הטובה של היצירה האמנותית; מה קרה כשהים סירב להיכנע לכוחו של בשר ודם, ולא נקרע כשמשה פקד עליו? אילו עצמות נמצאו בארון הברזל שמשה מצא בתוך האוקיינוס? איך קרה שדווקא פרעה שרד את הטביעה ההמונית בים סוף, ומה הקשר לסרט "נסיך מצרים"?

בואו לצלול אל מעמקי ים סוף וסודותיו, ימים ספורים לפני הקריאה בפרשת "בשלח" ושירת הים בבית הכנסת. 

יום שני |25.1 | 20:00 | ההשתתפות בזום חופשית, בהרשמה מראש.

 

מפגש בין פילוסופיה, הלכה ואמונה

עם פרופ' אבינועם רוזנק, סביב דמותו המרתקת של הרב סולובייצ'יק ועיון משותף בחיבור המכונן של הגותו. (סמסטר ב)

טיפוס "מוזר ומשונה": כך מגדיר הרב סולובייצ'יק את גיבור המסה המפורסמת שלו, "איש ההלכה". לטיפוס המשונה הזה יש רגליים בעולם המעשה ועיניים שנשואות תמיד אל הנשגב, רציונליות מפוכחת לצד חיפוש תמידי אחר הבורא הנעלם. איש האלוהים של הרב סולובייצ'יק, אחד ההוגים הכריזמטיים והמשפיעים בעולם האורתודוקסיה המודרנית, הוא אדם עצמאי ויצירתי שחי כאן ועכשיו, מכיל בתוכו לא מעט סתירות ורואה את המציאות דרך עדשה צלולה במיוחד.

זהו סמסטר שני אבל משתתפים חדשים מוזמנים בחום, ואם יעלה בידינו – נמשיך גם ללימוד של "איש האמונה". 

שבעה מפגשים בימי ראשון החל מ-31.1 ב-10:00 | ההשתתפות בזום חופשית, בהרשמה מראש.

 

על יצירתיות וקהילתיות

עם ד"ר שושנה כהן דרך לימוד סוגיות במסכת עירובין להתבוננות כיצד העירוב מייצר את השבת כפי שאנחנו מכירים אותה, ואיך קהילה נבנית דווקא מיצירת גבולות.

הקורונה סגרה אותנו בבית: העירוב מבקש להוציא אותנו אל העולם.

מסכת עירובין דורשת סבלנות. היא מלאה בחישובי מרחקים, פרטים ודקדוקים, אבל מי שיעמיק בה עשוי לגלות את אחת המסכתות היצירתיות ביותר בש"ס. מצד אחד, העירוב הוא המצאה חז"לית מובהקת שמשנה דרמטית את הלכות שבת כפי שהן, לכאורה, מופיעות במקרא. מצד שני, נסו לדמיין ארוחות שבת ב"ביצת הרווקים" הירושלמית במציאות בה אסור לצאת עם תבנית אנטי-פסטי מפתח הדירה. ה"טלטול" ומעבר הרשויות שהוא מאפשר יוצרות פתח למפגש אנושי, לקרבה ולחום, בתקופה שבה אלו נחוצים, אולי, יותר מאי-פעם.

חבורת תלמוד על קהילה וגבול.

שלושה מפגשי זום, 20:30 בימי רביעי – החל מ-6.1 | ההשתתפות בזום חופשית, בהרשמה מראש.

 

מסוּף אל סוּף אל המיתולוגיות המכוננות של הסיפור היהודי

עם רואי רביצקי, משורר, חוקר סכסוכים ואת האפשרויות לחיות איתם. ירושלמי, כותב ומלמד.

עם כל הכבוד ל"בראשית", יריית ההזנקה של עם ישראל נשמעת בספר שמות.

מתוך השיעבוד הקשה מתחילים לבצבץ רמזים של גאולה, והעבדים העסוקים בסבלותיהם הופכים לקבוצה ממשית. אבל בין התינוק שנמשה מקני הסוּף ועד לקריעת ים סוּף יש דרך ארוכה, והיא עוברת דרך מכות, אינטריגות, סנה בוער והרבה כשפים. 

הגבול עדיין סגור אבל אנחנו מזמינים אתכם לרדת איתנו לסיני ומשם למצרים, לארבעה מפגשים סביב פרשות הפתיחה של ספר שמות – שמות (7.1), וארא (14.1), בא (21.1) ובשלח (27.1).

ימי חמישי, החל מה-7.1 ב-20:00 |  ההשתתפות בזום חופשית, בהרשמה מראש.

 

שערים לספר הזוהר- אפשר לגלות לכם סוד?

עם ד"ר אבישי בר אשר, מרצה בחוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית בירושלים, העוסק במחקריו בפרקים שונים בתולדותיה של ספרות הסוד היהודית.

בואו לצלול אל המסתורין של ספר הזוהר, שהופיע בנסיבות מסתוריות בימי הביניים והפך מאז לנציג המובהק ביותר של תורת הסוד היהודית. מה הפך אותו לספר שהצית את דמיונם ושינה את חייהם של אינספור לומדים, מרבנים אדוקים ועד ידוענים כמדונה ואשטון קוצ'ר?

סדרה של שיעורי בוקר קצרים (30 דק'), במהלכה נתמקד בזוהר על פרשת משפטים ("סבא דמשפטים"). הפרשה נמסרת מפיו של זקן אלמוני ומלומד ועוסקת בדרכי הסרת המסווה מעל המסתורין שבתורה; בהכרת סודות האלוהות, בגילוי סתרי הנפש וגורל הנשמה.

ראשון–חמישי | 31.1–11.2 | 9:00 | ההשתתפות בזום חופשית, בהרשמה מראש.

 

 

אירועי אנגלית

 The Zionist Movement through Hebrew poetry

With Dr. Asael Abelman

The history of the Zionist movement through the eyes of the Hebrew poetry that accompanied and expressed pivotal points of Zionist history.

 

Judah Leib Gordon In the middle of the 19th century, many Russian Jews made great efforts to integrate into Russian society. For the most part, their attempts failed, forcing them to look for new avenues of cultural identity. Yehuda Leib Gordon's poems bring this experience to light. 

Tuesday I Jan 5 I 8pm Israel (1pm EST)

 

Hayim Nahman Bialik While Theodor Herzl received a proposal to establish a refuge for European Jewry in Uganda, the Kishinev pogrom took place in 1903. H. N. Bialik published his ‘City of Slaughter’ – an expression of protest against Jewish life in the Diaspora that would inspire an entire generation of Zionist Jews.

Tuesday I Jan 12 I 8pm (1pm EST)

 

Tchernichovsky and Jabotinsky During the period of the pioneering aliyahs, a new educational and cultural system was created in the Land of Israel in order to create a new Hebrew generation, with poems of Tchernichovsky and Jabotinsky evocatively expressing this desire for a new generation. 

Tuesday I Jan 19 I 8pm (1pm EST)

 

Natan Alterman national poetry deals with the Holocaust, the establishment of the State of Israel and the relationship between Jewish life in exile and in the land of Israel. His classic works accompanied the historical years in Israel, expressing the trials and tribulations of the Jewish people. 

Tuesday I Jan 26 I 8pm (1pm EST)

יש לבדוק גם

פורים באתר בית אבי חי

פורים באתר בית אבי חי:   כל האירועים ללא תשלום https://www.bac.org.il/   פורים- אירועי עיון …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.