יום שישי , מאי 14 2021
ארץ עיר, צילום: יח"צ פסטיבל סולידריות 2020

הזוכים בפרסי פסטיבל סולידריות


הזוכים בפסטיבל הסרטים הבינלאומי סולידריות 2020

פסטיבל תל אביב לקולנוע וזכויות אדם

 

הוכרזו הסרטים הזוכים בתחרויות הקולנוע הישראלי בפסטיבל סולידריות 2020 פסטיבל תל אביב לקולנוע וזכויות אדם. "סולידריות", הוא הפסטיבל הבינלאומי הגדול ביותר בישראל המוקדש לסרטים וזכויות אדם. למרות הקשיים בהם נאבק תחום הקולנוע בפרט ועולם התרבות בכלל בתקופה הנוכחית, פסטיבל סולידריות הציג השנה תכנית של למעלה מ-80 אירועים ב-8 ימים, כולל הקרנות בכורה עולמיות ודיונים בהשתתפות יוצרים מישראל והעולם, במהדורה הגדולה והעשירה ביותר של הפסטיבל עד כה.

 

חבר השופטים בתחרויות הקולנוע הישראלי בפסטיבל סולידריות 2020 כלל את : אסנת טרבלסי (יו"ר), כרמן אלמקייס עמוס, ליאור אלפנט, רוזין בשאראת, לי גילת, אייל דץ, ענת זלצר, אלון לוי, אפרת שלום דנון

 

זוכי תחרות הקולנוע הישראלי התיעודי בפסטיבל סולידריות 2020 

 

הסרט התיעודי "ואני הייתי שם" זכה בפרס ע"ש זאב שטרנהל לסרט ישראלי בנושא זכויות אדם

במאי: ערן פז 

הפקה: צפריר קוחנובסקי, מירי עזרא

 מנימוקי השופטים: "תיעוד נדיר של חייל ומצלמת הוידאו הפרטית שלו של השתלטות צה"ל על בתים של משפחות פלסטיניות בשנת 2002 והמסע להפיכתם של חומרי הגלם הייחודים ועוכרי השלווה לתהליך תרפויטי של פתיחת פצעים וסגירת מעגלים. זהו סרט על אשמה והדחקתה, וידוי וסליחה, והאופן שבו התיעוד משפיע על הזיכרון שלנו. העמדה חסרת האונים של גיבור הסרט אל מול העבר והניסיון לתת לה פנים באמצעות הציורים שלו הופכת את "ואני הייתי שם" ליצירה מטלטלת."

 

ציון לשבח הוענק לסרט התיעודי "ארץ עיר" 

במאי ומפיק: יקי אילון

מנימוקי השופטים: "הסרט עורך מעקב אמיתי רגיש ובלתי מתפשר אחרי סיפורה של משפחה מניגריה, שחיתה פה, נאלצה לחזור לשם ולא מוצאת את מקומה. הסרט חושף את ההתמודדות הרגשית הקשה עמה מתמודדים ילדים של מהגרי עבודה, שנאלצים לחזור למולדתם ומוצאים עצמם עם זהות שבורה ומצב קיומי היברידי של לא להיות שייך לשום מקום." 

 

 

זוכי תחרות הסרטים הישראלים הקצרים בפסטיבל סולידריות 2020 

פרס הסרט הקצר הטוב ביותר – "עין לבנה"  

במאי: תומר שושן

הפקה: שירה הוכמן, קובי מזרחי

מנימוקי השופטים: "בלוקיישן אחד, בזמן אמת, מצליח הבמאי לשקף את המציאות המורכבת של הפליטים בעיר הלבנה, דרך עיניהם של הלבנים, האדונים. באמצעות שפה קולנועית לא פחות ממופתית שיוצרת מתח בלתי נסבל, ותסריט מדויק היוצר אמפתיה וסולידריות עם הפליט יונס, הצופים נחשפים לאי-צדק ועוול יומיומי, בנאלי כמעט, שאיתו מתמודדים הפליטים."

 

ציון לשבח הוענק לסרט הקצר "אגדה על שני אחים וסוסה"

במאי: רותם קפלינסקי

הפקה: אלונה רפואה, סער יוגב, נעמי לבארי

מנימוקי השופטים: "אגדה שובת וקורעת לב בו זמנית, על משפחה, מיתוסים, והצרכן הישראלי. בימוי מדויק ומשחק מרגש של שני אחים, הנקרעים בין הרצון לשמור אחד על השני, לבין הצורך הכלכלי. באמצעות הניגוד בין העולם הפואטי של הילדים לעולם הקפיטליסטי של המבוגרים, הסרט מצליח להנכיח מגוון קונפליקטים רחב – לאומי, אתני, גילאי ועוד."

 

 הסרטים הזוכים בפרסי יצירה ישראלית קולנועית חדשה בנושאי זכויות אדם,

 תרומת מכון זולת לשוויון וזכויות אדם – פסטיבל סולידריות 2020 

 

זוכי תחרות סרטי הסטודנטים – עלילתי 

סרט הסטודנטים העלילתי הטוב ביותר –"FAITH "

במאי: יהב וינר, בית ספר לאומנות – מנשר

מנימוקי השופטים: "פורטרט משפחתי עדין ויפה המצליח בזכות תסריט רגיש ומלא ניואנסים, משחק נהדר ובימוי ריאליסטי ומדויק לקרב את הצופים אל קהילת מהגרי העבודה באופן אינטימי, חי ומרגש. כוחו של הסרט הוא בבחירה לספר סיפור אישי מאד, יומיומי כמעט וחף מכל סנסציה, של משבר נישואין ולצידו את סיפור הזרות שמתקיימת פעמים רבות בין המהגר וילדיו שלומדים טוב ממנו את שפת המקום החדש. "

 

ציון לשבח הוענק לסרט הסטודנטים העלילתי – "כח משיכה"

במאית: לורן טרבלסי, מעלה- בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה

מנימוקי השופטים: "הסרט מציב במרכזו גיבורה שחודרת ללב באבחה אחת, ומציג תסריט מהודק ומשחק מדויק. בשפה קולנועית קולחת וסוחפת, הסרט מעלה שאלות בנוגע להקרבה אישית הנדרשת בדרך להגשמה מקצועית, בייחוד כאישה צעירה הפועלת במרחב גברי מובהק, ועל יחסי הכוחות בין המינים."  

 

זוכי תחרות סרטי הסטודנטים – תיעודי  

 

סרט הסטודנטים העלילתי הטוב ביותר – "בית"

במאית: סמדר אפשטיין פלגי, המכללה האקדמית ספיר

מנימוקי השופטים: "הבמאית היטיבה ליצור סרט עוצמתי המאופיין בשפה קולנועית מלאת תעוזה. זהו סרט שלופת אותך פנימה ומשרטט דיוקן מרתק ונוגע ללב של אישה פגועת נפש, שהזניחה את ביתה ומתמודדת עם אגרנות כפייתית. המעבר בסרט בין גילוי להסתרה מעביר את הצופים והצופות מסע מזכך ביחד עם הגיבורה, שתהליך ניקיון הבית מנקה גם את תודעתה ומעורר מחדש את תשוקתה לחיים."

 

ציון לשבח הוענק לסרט הסטודנטים התיעודי – "שמחו נא "

במאיות: בתאל קניאל ושירה ביליג, מעלה- בית הספר לקולנוע

מנימוקי השופטים: "ציון לשבח מוענק לסרט התיעודי הקצר שמחו נא שמתבונן ברגישות רבה באב ובתו שיוצאים למסע חיפוש אחר תינוקת שנלקחה ב-1954 מהמעברה בבית שאן ומאז נעלמו עקבותיה. הסרט, שנוגע בפצע פתוח וכואב בעבר ובהווה של החברה הישראלית, אינו עוסק רק בתעלומת ההעלמות, אלא מצליח להפוך את עצם פעולת החיפוש לפעולה שיש בה, ולו לרגע, מסע של צער ותיקון, תקווה וייאוש. מסע כבד מנשוא שנושאת על כתפיה משפחה אחת, במשך שלושה דורות."

 

www.solidaritytlv.org

 

 

 

 

 

 

יש לבדוק גם

פרטנר ותאגיד השידור הגיעו להסכם

הודעת פרטנר: פרטנר ותאגיד השידור הישראלי ‘כאן’ חתמו על הסכם: תכני ‘כאן 11′ ו’חינוכית’ זמינים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.