יום שני , יוני 14 2021
לוגו ידיעות ספרים

נגד הרוח

נגד הרוח

חיים רמון

 

 

שני מאפיינים חשובים מבדילים את חיים רמון מרוב שאר המנהיגים, בעבר או בהווה: ראשית, הוא לקח חלק פעיל כמעט בכל החלטה חשובה שהתקבלה בישראל בארבעת העשורים האחרונים. כחבר כנסת, כשר, כיושב ראש ההסתדרות, כמשנה לראש הממשלה, כמשענת למנהיג, כאופוזיציה למנהיג – תמיד היה רמון בלב העשייה: מאוסלו ועד ההתנתקות, מחוק הבריאות ועד לרפורמה בהסתדרות, מגדר ההפרדה ועד היציאה מלבנון, מהתרגיל המסריח ועד המפץ הפוליטי של קדימה. רמון הוא לא אחד שמחכה לראות מה יקרה. הוא גורם לדברים לקרות.

המאפיין השני שמייחד אותו הוא שהאיש אומר מה שהוא חושב. ישר בפנים. כך בנאום הלווייתנים, שחזה את קריסתה הסופית של מפלגת העבודה; כך במאבקו הנחרץ נגד המהפכה החוקתית, שהפך אותו לחריג במחנה השמאל. רמון לא מכבס מילים, לא מתעטף בשתיקה, לא מפחד מאמת לא פופולרית. הוא לא מפחד מהמחנה היריב ולא מהמחנה שלו, והוא לא מהסס ללכת נגד הרוח.

זאת הסיבה שהספר שלו מרתק. הוא היה במקומות הכי משמעותיים, והוא מוכן לספר מה קרה בהם בלי לטייח. לספר את האמת. הוא לא חס על מדינאים, על פוליטיקאים, על שוטרים, על גנרלים, על משפטנים, על עסקנים, על אידיאולוגים. הוא לא חס גם על עצמו ומונה שגיאות והישגים, מתאר רגעי ניצחון ורגעי תבוסה. כן, כולל המשפט ההוא. כולל הנשיקה, החקירה וההרשעה.

רק בסוף הקריאה תגלו שהספר הזה הוא לא ספר על חיים רמון. זהו ספר על ישראל מבעד לעיניו של רמון. כמוהו, זו ישראל תוססת, יצירתית ומקורית. כמוהו, זו ישראל מיואשת ומלאת תקווה. במהלך הקריאה ודאי תצחקו, תופתעו, תיעצבו, תסכימו, לא תסכימו, תתרגזו. בטוח שתתרגזו. אבל לרגע לא תשתעממו.

חיים רמון נולד ב-1950 ביפו לניצולי שואה. שירת כקצין מודיעין בחיל האוויר. החל את פעילותו הפוליטית עם לובה אליאב והיה יו"ר המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה (1984-1978), שימש כחבר כנסת (2009-1983), היה שר הבריאות בממשלת רבין (1994-1992), שר הפנים בממשלות פרס וברק, שר בממשלת שרון ובממשלת אולמרט (כשר המשפטים וכמשנה לראש הממשלה), יו"ר ועדת החוץ והביטחון ויו"ר ההסתדרות החדשה (1995-1994).

—————————————————————————————————————–

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין כיו"ר הכנסת בדברי פרידה עם פרישת חיים רמון מהכנסת, "דברי הכנסת", 2009: "אכן, יש לומר ביושר, גם במעמד הזה: אינני נמנה עם האומרים 'הן' על רבים מהדברים שאתה משמיע. אינני יכול לשכוח את דבריך בזכות ההתנתקות מיישובי רצועת עזה, שהיו כמדקרות בבשרי. לא אשכח גם שכאשר העלית את נושא גדר ההפרדה, הכול – כולם, מימין ומשמאל – בממשלת שרון, לעגו לך ולעצתך. רבים מהגיגיך ועצותיך נדחו על ידי מתנגדיך ועל ידי תומכיך מבית – העבודה – ומחוץ – הליכוד… אך לבסוף אומצו גם על ידי המלעיגים והמלעיזים. כבימיך הראשונים בכנסת, לפני 26 שנים, כך גם היום: אתה גלוי לב וישר דרך, אבל חד כתער, תער שלפעמים פוצע".

פרופ' דניאל פרידמן: "ספרו המרתק של חיים רמון מגולל את קורותיו של מי שמילא תפקידים מרכזיים בפוליטיקה הישראלית במשך כ-25 שנה והטביע חותם עמוק בשורה של נושאים. הספר כולל גילויים דרמטיים על מה שהתרחש מאחורי הקלעים בשורה של אירועים שהשפיעו על אופייה של מדינת ישראל ועל הזירה הפוליטית והמשפטית, ובהם המשפט שנוהל נגדו ושערוריית האזנות הסתר שמערכת אכיפת החוק פעלה להסתרתן. הספר, שאינו נרתע מערעור על מוסכמות, משמש מקור לא אכזב להכרת נבכי הפוליטיקה והממשל בישראל ומה שהשתבש במערכת המשפט".

השופטת (בדימוס) אילה פרוקצ'יה, מתוך בג"צ 5853/07: "מעשה העבירה של חה"כ רמון, על אף הפסול הנלווה לו, נתפס… ככשל נקודתי שאינו משקף דופי מוסרי מובנה… כביטוי לחולשה אנושית רגעית, פרי נסיבות נקודתיות מיוחדות, אשר אינו מצביע על חריגוּת מובנית בהליכות ובהתנהגות, או על תפיסת עולם מושרשת פסולה".

השר עמיר פרץ בדברי פרידה עם פרישתו של חיים רמון מהכנסת, "דברי הכנסת", 2009: "יש כאלה שטעו, חשבו שמדובר בילד טוב, ב'לפלף' מצוי שאפשר לעבוד עליו, עד שהתברר שיש בו הקשיחות והעקשנות והאומץ לקפוץ למים הסוערים בלי לחשוש. תכונות אלה רכש בילדותו, במאבק ההישרדות של ילד שגדל בשכונותיה של יפו. לחיים ישנם הגינונים הנדרשים לאורח בחצרות מלכים, שרים ונשיאים, אך בה בעת הוא יודע להידחף בתור עם קהל האוהדים האדומים, עם הילד ביד אחת ושקית גדולה של גרעינים ביד השנייה".

 

מוריה אבנימלך, פרופ' יוסי תמיר, מתוך "רווחה מתקתקת: הכלכלה והפוליטיקה של הרווחה בישראל": "המהפכה היחידה בשירותים החברתיים שמקורה ביוזמה ממשלתית שהתחוללה בשני העשורים האחרונים היא זו הגלומה בחוק ביטוח בריאות ממלכתי… למרות הצלחתה המוכחת, יוזם המהפכה, שר הבריאות חיים רמון, שילם מחיר פוליטי על תעוזתו".

יש לבדוק גם

באופן לא דיפלומטי

באופן לא דיפלומטי מסביב לעולם בשלושים שנה רון פרושאור   ידיעות ספרים במשך כ-30 שנה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.