יום שני , יוני 27 2022
רפי לביא בגלריה גבעון, צילום יח"צ

רפי לביא בגלריה גבעון

גלריה גבעון מודיעה על פתיחת תערוכת יחיד לאמן רפי לביא, עמו החלה לעבוד בראשית שנות השמונים

"אקדח. חיבוק. נשיקה"

11 בדצמבר 2020 – 23 בינואר 2021

 

גלריה גבעון מודיעה על פתיחת תערוכת יחיד לאמן רפי לביא, אותו ייצגה במשך למעלה משלושה עשורים. התערוכה מתמקדת בשלושה דימויים חוזרים ביצירתו: אקדח, חיבוק ונשיקה. 

מרבית הציורים לא נראו מאז הוצגו לראשונה כחלק מתערוכות היחיד של לביא בגלריה, עתה הם נחשפים שוב לעיני הציבור.

הפתיחה החגיגית תתקיים ביום שישי, 11 בדצמבר 2020 בין השעות 11:00-14:00 בגלריה גבעון, 35 גורדון תל אביב. 

האקדח הופיע ביצירתו באמצע שנות ה- 60, ושוב בשנות ה- 80 וה- 90, בתחילה, אקדח פיגורטיבי ועם הזמן, יד ארוכה אוחזת אקדח המפיץ קווים נחרצים. החיבוק והנשיקה הופיעו בשנים המאוחרות, בהן לביא ויתר על דימוי האקדח, ויוצגו לחוד בתערוכה.

לא נכנס כאן לפרשנות על האקדח אלא נראה את הדימוי האופייני הזה ביצירתו תוך כדי התפתחות השפה. יהיה מי שיטען טענות כאלה ואחרות מבוססות ובלתי מבוססות, אנו מביאים את היצירות לצפיית הקהל כפי שהן, מבלי לדון במקומיות, ובנסיבות בהן האקדח נכנס לחייו.

כיום, עם החזרה [מעולם לא נעזב] הכה מלאכותית לציור פיגורטיבי ואתנוגראפי הנטייה של גלריה גבעון, זו ההיסטורית וזו של עכשיו, להישאר בדיוק במה שעסקה כל השנים – המודרניזם הישראלי שמאפייניו כרו שורשים, כה עמוקים שדבר לא יזיזם ממקומו. בעת הזו, ההתבוננות הפנימית היא הקובעת את איכות החיים, החופש ליצור והחופש לקבל.

כאילו רפי לביא צפה מראש אילו הבלי פה דיבוריים, מתנשאים ודמגוגיים ואף חוצי אתיקה [מתחום הפילוסופיה, הפסיכולוגיה והסוציולוגיה החברתית]  יגובבו על יצירתו. גלריה גבעון רוצה להראות את היצירות חפות ונקיות מגבב והתחשבנות תרבותית. לא אמירה ולא פילפול, אלא חוויה.

גלריה גבעון מתחייבת שוב לרפי, רפי של האמנות החילונית, רפי של תל אביב. רפי שונא הפרסים, שונא ההיררכיה, שונא אידאולוגיה נכפית.

 

פרטים נוספים באתר גלריה גבעון

רחוב גורדון 35, תל אביב

שעות פתיחה

ב'-ה', 11:00-18:00

שישי ושבת, 11:00-14:00


 

יש לבדוק גם

נטע לאופר זכתה בפרס לצילום

נטע לאופר היא הזוכה בפרס לורן ומיטשל פרסר לצלם ישראלי צעיר – מוזיאון תל אביב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.