יום שלישי , דצמבר 1 2020
נעורים, באדיבות הוט8

פסטיבל הסרטים הבינלאומי סולידריות 2020

פסטיבל הסרטים הבינלאומי סולידריות 2020

פסטיבל תל אביב לקולנוע וזכויות אדם

3-10 בדצמבר 2020

 

סולידריות – פסטיבל תל אביב לקולנוע וזכויות אדם, יתקיים השנה און ליין

בין התאריכים 3-10 בדצמבר 2020

'סולידריות' הוא פסטיבל הקולנוע היחיד בישראל, המוקדש כולו למאבקים ולסרטים פורצי דרך העוסקים בנושאי זכויות אדם 

הפסטיבל הבינלאומי מציג קולנוע עכשווי המקיף נושאים רלוונטיים ובוערים בימינו כמו: זכויות נשים, ילדים ונוער, להט"ב, שחיתות ממוסדת ופשעי שלטון, פורנוגרפיה ברשת, מאבקי עובדים, איסור הפלות, פליטים ומהגרים, גלובליזציה, רעב, עוני, מחאה, אקטיביזם,  חופש הדיבור, התנגדות לכיבוש, הזכות להפגין, מאבק בגזענות ועוד 

התוכנית האמנותית של הפסטיבל מציגה מבחר של למעלה מ- 50 סרטים חדשים ובכורות מהארץ והעולם, תחרויות קולנוע ישראלי, מחוות לבמאים מקומיים, מפגשי סולידריות, הרצאות, דיונים ושיחות עם יוצרי קולנוע ופעילי זכויות אדם  

בתוכנית הבינלאומית יוקרנו סרטים עלילתיים ותיעודיים חדשים ובכורות בישראל של יוצרים ובעיקר יוצרות קולנוע מכל רחבי העולם 

התוכנית הישראלית כוללת סרטים חדשים והקרנות בכורה, סרטים של יוצרים פלסטינים, תחרויות קולנוע ישראלי העוסק בזכויות האדם, מחוות ליוצרים מקומיים ומפגשי סולידריות מעוררי מחשבה ופעולה לעתיד טוב יותר 

 

סולידריות – פסטיבל הקולנוע הבינלאומי היחיד בישראל העוסק בזכויות אדם, יתקיים  השנה און ליין, בין התאריכים 3-10 בדצמבר 2020. הפסטיבל מעלה לשיח ציבורי בישראל סוגיות חברתיות-פוליטיות באמצעות הקרנת סרטים פורצי דרך בנושאי זכויות אדם מהארץ ומהעולם, החותרים לקידום זכויות אדם, שוויון וצדק חברתי.

הפסטיבל מתקיים משנת 2010, ביוזמתו ובניהולו של דני וילנסקי, בהפקת עמותת סולידריות לאמנות, אקטיביזם וזכויות אדם, בניהול אמנותי של גידי אביבי, ובשיתוף עם סינמטק תל אביב. 

הפסטיבל נערך מתוך אמונה בכוחו של הקולנוע לעורר מחשבה ופעולה לקראת מציאות צודקת יותר ועתיד טוב יותר בישראל, באזור ובעולם כולו. דווקא בימים אלו, כאשר הרעיון הדמוקרטי נמצא תחת איום, חשוב להשמיע באומץ קול צלול, ברור וחופשי.

תוכנית הקולנוע הבינלאומי – מבחר סרטים זוכי פרסים, בדגש על במאיות יוצרות קולנוע תיעודי ועלילתי עכשווי המביא את קולן של נשים מכל רחבי העולם:

בין הסרטים במסגרת הקולנוע התיעודי הבינלאומי בפסטיבל סולידריות 2020: 

לכודות ברשת CAUGHT IN THE NET (צ'כיה, סלובקיה 2020), סרט הופך קרביים על התפשטות  הפדופיליה ברשתות החברתיות, שביימו ברברה צ'אלופובה וויט קלוז'ק (Barbora Chalupová Vít Klusák), 

הנערה על הגשר THE GIRL ON THE BRIDGE (ניו זילנד, 2020), בבימוי ליאן פולי  (Leanne Pooley) העוסק בתופעת ההתאבדויות בקרב הדור הצעיר.

התיקון השמיני THE 8TH (אירלנד, 2020), סרטן של שלוש במאיות: איידין קיין, לוסי קנדי, מייב או'בויל (Aideen Kane, Lucy Kennedy, Maeve O’Boyle), העוסק באיסור מוחלט על הפלות באירלנד וסיפור המאבק והניצחון הגדול של אקטיביסטיות שפעלו ככל יכולתן, להחזיר לנשים האיריות את זכותן על גופן. 

דממת אלחוט RADIO SILENCE  (שוויץ, מקסיקו 2019), סרטה התיעודי האמיץ של הבמאית חוליאנה פנחול (Juliana Fanjul), על לוחמת הצדק כרמן אריסטגוי, שדרנית רדיו פופולרית,הנאבקת בפשעים האכזריים של השלטון במקסיקו. 

וויינה- המסע הארוך הביתה WEIYENA – THE LONG MARCH HOME (אוסטריה, 2020) סרטן של הבמאיות וויינה ז'או ויודית בנדיקטWeina Zhao, Judith Benedikt)  ), מסע מרגש של יוצרת המחפשת את מקומה וזהותה בין וינה ובייג'ינג. 

טעמים של תקווה TASTE OF HOPE (שוויץ, 2019) של לורה קופנס (Laura Coppens), המביאה את סיפור המאבק המפורסם של איגוד עובדים בחברת הענק יוניליוור שהחליטה לסגור מפעל תה קטן בפרובנס.  

סילנסיו – צלילי ליסבון Silêncio – VOICES OF LISBON  (פורטוגל, הונגריה 2020) של סלין קוסט קרלייל ויודית קלמר ( (Céline Coste Carlisle, Judit Kalmár הבוחן את הקשר בין דעיכת מוזיקת הפאדו המסורתית לבין תהליכי ג'נטרפיקציה בליסבון המתחדשת. 

אל תוך הלילהTHROUGH THE NIGHT   (ארה"ב 2020), סרטה של לוירה לימבל (Loira Limbal), העוסק במציאות הכלכלית הדורסנית של אימהות חד הוריות.

למצוא את סאליFINDING SALLY  (קנדה 2020), של תמרה מרים דוויט Tamara Mariam Dawit שנולדה וגדלה בקנדה ועוברת לגור באתיופיה כדי לחקור את שורשי הכאב וההיסטוריה המשפחתית שלה. 

בכורה עולמית לסרט התיעודי המרתק התזמורת האדומה  THE RED ORCHESTRA(גרמניה, בלגיה, ישראל 2020) בבימוי קרל- לודוויג רטינגר (Carl-Ludwig Rettinger), החושף את הסיפור של חברי רשת ריגול אנטי-נאצית וגיבוריה הקצין הנאצי, הארו שולץ-בויסר, והיהודי, לאופולד טרפר. 

כשהנערים ישובו WHEN THE BOYS RETURN  (נורווגיה, 2012), סרטה התיעודי של טונה אנדרסן (Tone Andersen), עוסק במציאות של מעצרי נערים פלסטיניים, מאפשר מבט נדיר אל ההשלכות הטרגיות של כליאת נערים שנולדו לתוך מציאות של כיבוש.

 

בין הסרטים במסגרת הקולנוע העלילתי הבינלאומי בפסטיבל סולידריות 2020: 

הסוף יהיה מרהיב THE END WILL BE SPECTACULAR (סוריה,עירק, ספרד, 2019), של ארסן סליקErsin) Çelik ), המבוסס על יומנים של לוחמי חופש כורדים ומתמקד בנשים – הגיבורות הלא צפויות של ההפיכה. 

שני סרטים של הבמאי הגיאורגי דיטו צינצדזה ((Dito Tsintsadze לשאוף-לנשוף Inhale-Exhale  (גיאורגיה, 2019), סיפורה של אישה שדרכיה סוטות מהנורמה בחברה השמרנית הסובבת את חייה, ונציג גאורגיה לאוסקר הסרט הזר, שינדיסי SHINDISI (גיאורגיה, 2019), המבוסס על אירוע אמיתי שהתרחש בזמן הפסקת האש במלחמה בין רוסיה לגאורגיה ומציג את הצד האנושי בצל מלחמה בלתי אנושית. 

הקרקס המעופף   THE FLYING CIRCUS (קוסובו, צפון מקדוניה, אלבניה, 2019), של פטוס ברישה (Fatos Berisha), המבוסס על חוויותיו האמיתיות של הבמאי, שחוגג את עולם התיאטרון, את נחיצות האמנות בזמן מלחמה ואת האמנים שמוכנים להקריב את עצמם למענה.

זאנה  Zana (קוסובו, אלבניה, 2019), סרט הביכורים של אנטונאה קסטרטי (Antoneta Kastrati), העוסק בסיפור האישי הטרגי של בת כפר קטן בקוסובו השסועה והמדממת מזיכרונות המלחמה.  

תוכנית הקולנוע הישראלי 

תחרויות סרטים ישראלים, מפגשי סולידריות ומחוות ליוצרים מובילים בקולנוע המקומי :

התוכנית הישראלית כוללת הקרנות בכורה ומבחר ממיטב הסרטים הישראליים בתחום זכויות אדם, תחרויות קולנוע ישראלי, מחוות ליוצרים מקומיים בולטים, מפגשי סולידריות, הרצאות, דיונים ואירועים מיוחדים. 

תחרויות קולנוע ישראלי 

במסגרת תחרויות הקולנוע הישראלי, תושק תחרות סרטים ישראלים עלילתיים באורך מלא ע"ש פרופ' זאב שטרנהל, שהלך השנה לעולמו, בה יתמודדו ארבעה סרטים: 

4 סרטים בתחרות הקולנוע הישראלי העלילתי ע"ש פרופ' זאב שטרנהל

ארץ עיר
בימוי: יקי אילון, 2020

ילדי משפחת אסיין נקרעו מחייהם בישראל למציאות אכזרית בניגריה, שם היטלטלו בדרכים חסרי כול. היחידה שעבדה והחזיקה בקושי את המשפחה היא אסתר הבכורה. הסטטוס שלה משתנה כשהיא מקבלת אישור חד-פעמי לחזור לישראל לבדה. עכשיו ברור לה שהיא חייבת להציל את משפחתה ולהחזירה הביתה.

ואני הייתי שם 

בימוי: ערן פז, 2019

מסיבת טראנס אקראית בסלון היא אירוע די שכיח כשמדובר בנערים צעירים. אך מה קורה כאשר הנערים הם חיילים ישראליים, הסלון שייך למשפחה פלסטינית ובני המשפחה נעולים באחד מחדרי הבית? 

 18 שנה אחר שירותו הצבאי, מוצא ערן פז קופסת קלטות וידיאו ובהן תיעוד נדיר שלו ושל חבריו למחלקה חודרים לבתים פלסטינים בשטחים. כעת יוצא ערן למסע בעקבות האנשים, הזיכרונות והמקומות המציפים אותו ולא נותנים לו מנוח.

מסרבת 

בימוי: מולי סטוארט, 2019

עתליה חולמת להיות חיילת קרבית, אבל כשהיא מתבגרת היא מתחילה לפקפק במסלול שהוכתב לה. היא לומדת על תפקיד הצבא בשטחים הכבושים ומחליטה לסרב להתגייס,  בניגוד לעצת הוריה ולמורשת הצבאית של משפחתה. היא נעשית סרבנית מצפון ונכנסת לכלא. האומץ שלה מניע את משפחתה ואת חבריה לשקול מחדש את עמדותיהם ואת יכולתם להשפיע. "מסרבת" עוקב אחר עתליה לאורך החלטתה להיעשות סרבנית מצפון ומאסרה ועד מאמציה ליישב את זהותה היהודית ואהבתה לארץ עם מחויבותה לזכויות אדם. הסרט מציע תפיסה חדשה של הסכסוך דרך מבטה של ישראלית צעירה המוצאת את קולה.

 על כסא הבמאי יושבת אישה

בימוי: סמדר זמיר, 2020

מסה קולנועית פמיניסטית המוקדשת לבמאיות קולנוע עלילתי בישראל. באמצעות סיפור יצירתה של הבמאית הראשונה אלידע גרא, דרך מונולוגים של 24 במאיות פעילות ונאום אחד של רונית אלקבץ, עולה בשמיכת טלאים קולנועית דמות הבמאית. במבנה ספירלי, אינטואיטיבי ואסוציאטיבי, מגיש הסרט את חוויותיהן של אלו שמבקשות לספר סיפור בתעשיית הסרטים המקומית – סביבת עבודה גברית הנמצאת בעיצומו של שינוי. סיפוריהן של הבמאיות הם הסיפורים של כולנו, נשים שונות ודומות, והם מספקים לנו מראת קסמים רבת השתקפויות ופנים של מי שמבקשת להשמיע את קולה במרחב.

בנוסף, תתקיימנה בפסטיבל תחרויות קולנוע ישראלי נושאות פרסים מאת מכון זולת לשוויון וזכויות אדם ל-15 סרטים בתחרות סרטים קצרים, ו-17 סרטים בתחרות סרטי סטודנטים, וכן תחרות יצירה צעירה לתלמידי בתי ספר תיכוניים שבה יתמודדו 8 סרטים. 

 

סרטים ישראלים תיעודיים חדשים מחוץ לתחרות 

פואטרי צבן

בימוי: אמיר הר-גיל, תיעודי, 2020 

שתי פעילות חברתיות צעירות, בתחילת דרכן, מגיעות ליאיר צבן בן ה-90, שר וחבר כנסת לשעבר, שהקדיש את חייו לשיפור המצב החברתי והמדיני בישראל, ולומדות ממנו כיצד משנים מציאות גם כשאתה בעמדת מיעוט.

זכותנו הטבעית

בימוי: יולי כהן, תיעודי, 2020 

לפני למעלה משבעה עשורים ישבו חברי מועצת העם לנסח את מגילת העצמאות של מדינת ישראל. כל מילה וכל פסיק גררו ויכוח בן שעות. המגילה נחתמה, המדינה הוקמה, אבל הוויכוח עדיין נמשך. נכדיהם ונכדותיהם של חותמי מגילת העצמאות חוזרים לאולם בתל אביב שבו נחתמה המגילה. מי הם הצאצאים של שלושים ושבעה האנשים שהקימו את המדינה? מה הם חושבים עליה היום? האם יסכימו על דרך נכונה אחת למדינת ישראל? זכותנו הטבעית מעלה לדיון מחודש את הסוגיות שהחברה היהודית בישראל טרם הכריעה בהן, למעלה משבעים שנה אחרי שניסתה לעשות זאת בפעם הראשונה.

 

משק  בית משותף

בימוי: עדי סדקה, תיעודי, 2020 

כבר כעשר שנים אני מאובחנת כמתמודדת נפש. התמודדות זו כוללת דיכאונות, חרדות קשות והזיות שמיעה. במשך חצי מהעשור הקודם האמנתי שלעולם לא אמצא אהבה, שלא אמצא את האישה שתסכים להישאר בסביבתי, שלא תימצא האמיצה שתדע להכיל את הלילות נדודי השינה ואת הפחדים העמוקים. בשלושה במרץ 2020 התחתנתי עם מי שהייתה בת זוגי בחמש השנים האחרונות. החתונה הייתה מרגשת, גאה ומלאה בפוליטיקה (כפי שמצופה מחתונה לסבית). כמה ימים לאחר מכן היינו אמורות לטוס לירח דבש, אבל אז פרצה מגפת הקורונה ואנחנו מצאנו את עצמנו "תקועות" בסגר בחיפה, בירח דבש אינטנסיבי מאין כמותו.

מגמגם בשטף

בימוי: עידו חן, תיעודי, 2020 

מסע לטראומה גדולה, לשירות אינטנסיבי ביחידה מובחרת בשטחים. מה קרה לי שם, מה עוללתי לאחרים, ואיך הנגיעה בנקודות כואבות יכולה גם לרפא.

 

מפגשי סולידריות 

משפט הבנקאים

באוגוסט 2014, בעקבות צו עיקול לא חוקי שהוצא כנגד זוגתו, החליט עו"ד ברק כהן לפתוח במאבק כנגד ראשי המערכת הבנקאית ויצר מודל חדש של התנגדות אזרחית התובע אחריות אישית ממקבלי ההחלטות. האפקטיביות והרעש הציבורי שעורר הקמפיין הובילו את ראשי הבנקים, הפרקליטות והמשטרה לנסות לעצור בכל דרך את הפעילות של ברק וחבריו. שיאו של ניסיון ההשתקה הזה היה "משפט הבנקאים". האישומים כללו סעיפים חמורים כקשירת קשר לביצוע פשע וסחיטה באיומים שכמו לקוחים ממשפט כנגד משפחת פשע מסוכנת. אבל ברק וחבריו לא נבהלו. עבורם הייתה זו הזדמנות להפוך את האישומים נגדם לכתב אישום כנגד ראשי המערכת הבנקאית. מהלך שהוכתר כהצלחה מהדהדת.  הסרט משפט הבנקאים מלווה את 6 הפעילים שהועמדו לדין כמעט מהרגע הראשון של פעילותם ועד הניצחון המהדהד כנגד מי שביקשו להשתיק אותם. במפגש יוקרנו לראשונה סצנות נבחרות מתוך הסרט אשר נמצא בתהליך עבודה.

 

המבחר של בצלם 2020

הסיפוח שהוכרז השנה לא התרחש אמנם, אולם סיפוח בפועל קיים כבר מזמן. מבחר סרטונים שצילמו תחקירני השטח ומתנדבי פרויקט המצלמות של בצלם בגדה המערבית ממחיש כיצד ישראל עושה בה כרצונה: אלימות וירי קטלני של חיילים, אלימות מתנחלים בסיוע הצבא, הריסת בתים, עקירת עצים ועוד דברים רבים שלא נעים לראות וחייבים לדעת. בסיום ההקרנה, יענו מנהל מחלקת תחקירי השטח של בצלם, כרים ג'ובראן ורכזת קשרי החוץ שרית מיכאלי לשאלות מהקהל.

ערב עזה

שנת 2020 הייתה שנה קשה עבור רבים ברחבי העולם. ברצועת עזה הייתה זו השנה שבה הפכה הרצועה, רשמית, ללא ראויה למחייה, כך על-פי האו"ם. תושבי הרצועה נאלצים להתמודד, בנוסף למגפת הקורונה, עם הרג ופציעה של אזרחים בתקיפות קטלניות, ירי חי על מפגינים, ומצור הנכנס לשנתו ה-15, שהשלכותיו הרסניות. כל אלה אינם נדונים כמעט במרחב הציבורי בישראל, כמו גם האחריות שלנו, כישראלים, לגורלם של כשני מיליון תושבי עזה.  בערב יוקרן תיעוד מצולם מהרצועה ודיון בשיתוף הקהל ותחקירני בצלם בעזה, אולפת אל-כורד  וח׳אלד אל עזאייזה.

הילדים

הפסטיבל יערוך השנה בשיתוף ארגוני זכויות אדם ובהשתתפות יוצרים מישראל והעולם אירוע מיוחד שיתמקד במעצרי ילדים ונערים בשטחים. האירוע יכלול הקרנה של מבחר מסרטה התיעודי החדש של עדה אושפיז – "ילדים", סרט קצר של עינת ויצמן ואמי ספרד – "99.7% הרשעות", וההקרנה מיוחדת לסרט התיעודי של הבמאית הנורווגית  טונה אנדרסון – "כשהנערים ישובו". 

15 שנה למאבק נגד גדר ההפרדה בבילעין

הפסטיבל יערוך השנה בשיתוף ארגוני זכויות אדם מישראל והעולם מסגרת מיוחדת של הקרנות ודיונים לציון 15 שנה למאבק נגד גדר ההפרדה בבילעין.  בין הסרטים שיוקרנו: "בודרוס", "חיים על גלגלים". 

מחוות ליוצרי קולנוע מקומי

יהודה ג'אד נאמן – "נוזהת אל פואד", 2006 –  סרט העלילתי של ג'אד נאמן, הביא פרשנות חדשה לשפה הפוסט מודרנית דרך נרטיב שנמסר לצופה באמצעות כמה מספרים שונים, ותעתע במוסכמות מקובלות. 

רם לוי – "הסרט שלא היה", 1994  – סרט תיעודי המביא כ- 12 עדויות מפורטות על עינויים בעת חקירות ביטחוניות שבוצעו בידי השב"כ, צה"ל ומשטרת ישראל . הסרט כולל את תגובת הרשויות.

אייל סיון – "ג'אפה – סיפורו של מותג" , 2006 –  סרט תיעודי  על ההיסטוריה של פלסטין-ארץ ישראל דרך מעקב אחר המותג, שהפך למזוהה איתה יותר מכל: "ג'אפה", מותג התפוזים הידוע.

 

סולידריות 2021 

במהלך שנת 2021  יוקנו יצירות נבחרות מהפסטיבל מלוות בדיונים חברתיים והרצאות, בסדרות "קולנוע סולידריות" ו"סולידריות בפריפריה" שמארגנת העמותה בשיתוף עם MAZON וארגונים חברתיים אחרים. 

 

עמותת סולידריות, מפיקת הפסטיבל, אינה נתמכת על ידי משרד התרבות, גופים מוסדיים או קרנות ציבוריות, והפסטיבל כאירוע ביקורתי לשינוי חברתי מתקיים הודות לתרומות, מענקים ועבודת מתנדבים.

שותפים:

עיריית תל אביב, סינמטק תל אביב, האיחוד האירופי, מזון, הקרן החדשה לישראל, מכון זולת לשוויון וזכויות אדם בראשות זהבה גלאון, מכון גתה, שוברים שתיקה,  בצלם, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, שיחה מקומית

 

התוכנית המלאה של הקרנות הסרטים, אירועי הפסטיבל ורכישת כרטיסים 

www.solidaritytlv.org

 

 

Check Also

הודעת יח”צ: מוזיאון תל אביב ייפתח היום מחדש

מוזיאון תל אביב לאמנות ייפתח מחדש לקהל ביום שלישי 1 בדצמבר 2020     מוזיאון תל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.