יום רביעי , מאי 19 2021
זלמן שוקן בירושלים, מתוך "שוקן , על גבול הקונצנזוס"

שוקן, על גבול הקונצנזוס

"שוקן, על גבול הקונצנזוס"

סרטה התיעודי של נעמי שחורי מביא את סיפור חייו המרתק של זלמן שוקן:

מלך בתי הכלבו בגרמניה, כהן התרבות היהודית והעברית החילונית, אאוטסיידר נצחי, שריד של אירופה מהמאה ה-19 או שמא מורה לדרך שעדיין לא אבדה?

רביעי, 18 בנובמבר בשעה 21:15 ב-כאן 11

 

***

'שוקן, על גבול הקונצנזוס', סרטה התיעודי של הבמאית נעמי שחורי ישודר בכאן 11 ב-18 בנובמבר.

הסרט, שהוצג בפסטיבל דוקאביב האחרון, מביא את סיפור חייו המרתק של זלמן שוקן– יהודי יליד פולין (1877) שהפך למלך בתי הכלבו של גרמניה. אוטודידקט שגילה את התרבות הגרמנית והטביע חותם נצחי על התרבות היהודית והעברית החילונית בזכות אוסף עצום ונדיר של ספרות, כתבי יד ותמיכה, לא רק כספית, בחוקרים ומלומדים יהודיים כמו מרטין בובר וגרשום שלום וש"י עגנון.

 

הסרט מעיר לחיים את התקופה ההיסטורית באמצעות קטעי ארכיון נדירים, טקסטים הלקוחים מיומנים ומכתבים, הנפשה של תמונות משפחתיות ושחזורים דרמטיים. אך הוא גולש מעבר לגבולות ביוגרפיה היסטורית – חייו של שוקן נותנים הצצה אל גרמניה וישראל של אז והיום- ערי התעשייה בגרמניה בהן פעל, בעידן שבו מעמד הפועלים שגשג, הן כיום ערים מוכות אבטלה , בית גידול לימין הקיצוני. ובישראל, אותה שאף לראות ליברלית, הומניסטית ומתפשרת, חלו תמורות רבות.

 

חייו של שוקן נעים בין תחומים שלכאורה אין כל קשר ביניהם -מסחר והוצאה לאור, פעילות פוליטית ואיסוף אמנות וכתבי יד. בחינת חייו הטעונים אל מול הרקע ההיסטורי של התקופה, מאפשרת את הבנת ההיסטוריה של קהילת יהודי גרמניה והחברה הגרמנית ככלל בזמנים הטרופים של תחילת המאה ה-20.

 

הוא השאיר בלכתו (נפטר בשנת 1959) ספרייה ובה 60,000 ספרים בגרמנית ובעברית, רבים מהם מהדורות ראשונות, אלפי כתבי יד שערכם לא יסולא בפז, שני בתי הוצאה לאור (בניו יורק ותל אביב), אוסף אמנות גדול ואת עיתון הארץ, שמשקף תפיסה פוליטית ליברלית, בהתאם לחזונו. ולא פחות, נותרה המורשת הרוחנית של איש מלא הסתירות, סוציאליסט-קפיטליסט, מחדש תרבותי יהודי, זר נצחי, שיצר אימפקט עצום בעולם הספרות והמחשבה הישראלית.

 

בימוי ותסריט: נעמי שחורי| הפקה: לירן עצמור, גרד האג| עריכה: מיכל אופנהיים
צילום: אוריאל סיני, צילום נוסף: איתי וינוגרד| תחקיר: נעמי שחורי, עמיקם גולדמן
עיצוב פסקול: איציק כהן| מוזיקה: בועז שחורי| עיצוב אמנותי: עדה ורדי, נועה סגל, יואב בריל

יום רביעי, 18 בנובמבר בשעה 21:15 ברצועת הדוקו-כאן 11

ישראל / גרמניה 2020, 75 דקות.

יש לבדוק גם

“המפקדת” חודשה לעונה שנייה

הסדרה שעלתה בכאן 11 רק לפני שבוע זכתה לאהדה ציבורית רבה ותמשיך לעונה 2   …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.