שבת , אוגוסט 15 2020
לוגו ידיעות ספרים

סיירת מטכ”ל

דומה שהציבור הרחב מזהה את סיירת מטכ"ל דווקא עם מתי מעט פוליטיקאים ובעלי תפקידים בכיריםקציניה ולוחמיה לשעברשבתוקף ההכרח המקצועי שלהם להתבלטחורגים קצת או הרבה מגבולות הצניעות השגורים ביחידה.

רוב רובם של קציני ולוחמי "סיירת מטכ"ל" נחבאים אל הכלים בזמן השירות וגם שנים לאחריולא רק מטעמים של שמירה הרמטית על סודיותאלא גם בזכות הצניעות כערך שהוטמע בהם מיום גיוסם.

ביחידה ובסביבותיה התקיים מיום הקמתה  דיון ארוךחוצה דורותבין אלה המשוכנעים שכל אזכור של סיירת מטכ"לולא חשוב באיזה הקשרגורם נזק גדול ליחידה, לאגף המודיעין ולצה"ל בכלללבין מי שסבור כי פרסומים מבוקרים ואחראיים מסייעים לבניית מסורת ותשתית היסטורית שעליהן ועל שכמותן תיכון לבסוף מדינה על מוסדותיהיחידותיה וערכיה.

כותבי הספר – אבירם הלוי ואבנר שור, החליטו לראשונה להוציא לאור בספר חדש – "סיירת מטכ"ל" – את היחידה הכי סודית בצה"ל, בזהירות ובאחריות מרובה. אדגיש כי הספר עבר לא רק את הצנזורה הצבאית אלא גם את הצנזורה היחידתית המחמירה, לאור מחויבותם העקרונית והמעשית לשמירת סודות היחידה בהתאם לאמנה הקיימת בין יוצאי סיירת מטכ"ל לדורותיהם.

 

ספר זה נכתב על ידי שניים ששירתו בסיירת מטכ"ל שנים רבות – בסדירבקבע ובמילואיםהדברים מובאים אפוא מגובה העיניים שראו כמעט הכולמרוחב הלב המפרפר מפחדמריחו של אבק השריפה החורך את הנחירייםמצליל נקישתו הקרה כקרח של הנוקרמהנשימה הנעתקת ומעומק הרעוּת שנכרתה בדם, ביזע ובדמעות.

 

התיאורים כולםגם כאשר הם ציוריים ומתובלים בפולקלורנסמכים על תחקירים וראיונות מדוקדקים ומדויקים. חשוב להדגישזה אינו רק ספר צבאיואף שהוא מתאר לפרטיפרטים מבצעים נועזים של היחידהבסופו של דבר הוא עוסק באנשיםסיפורה של סיירת מטכ"ל הוא סיפור אנושי וישראלי מאוד.

 

הספר מביא ברצף כרונולוגי את סיפורן של כל הפעולות ה"רועשותשל היחידהאו פעולות הלחימה – פעולות אג"מיותבשמן האחר – לאורך שלושה עשורים וחציוגם חוטא בתיאורמפורט אפילושל אנשי המפתח ביחידה באותן שנים ובאותם מבצעיםחלק גדול מהאנשיםשרובם צנועים ונחבאים אל הכלים, השתתפו פעם אחר פעם בפעולות חילוץ נועזות שהסיכוי לצאת מהן בחיים היה נמוךובכל זאת ההכרח לחלץ בני ערובהלעתים תינוקות בני יומם (משגב עם), ילדים (מעלות) ונשים (סבויאנטבהסבנהקו (300 לא הותיר מרחב להיסוסים או למחשבות שניות.

 

האנשים הללו אינם מכונות מלחמה. אף שמדובר במקצוענים בתחומם, הם אינם "רמבואים" כפי שאולי היו מתארים אותם במדינות אחרות או בהקשרים אחרים. אלה אנשים שנקלעו לסיטואציות קשות מנשוא והתגייסו, פעם אחר פעם, בלי לשאול שאלות, תוך סיכון חיים מטורף, כדי להציל חיים של אחרים. הם בסך הכול עשו מה שצריך ואין להם שום עניין לצאת מהאלמוניות שבה הם שרויים כבר שנים רבות.

 

סיירת מטכ"ל

המבצעים הגדולים של היחידה

 

אבנר שור ואבירם הלוי

 

סיירת מטכל_המבצעים הגדולים

תיעוד מקיף ראשון של סיירת מטכ"ל שנכתב בידי יוצאי היחידה

על מה חושב לוחם בסיירת מטכ"ל רגע לפני שהוא פורץ לחדר שבו מוחזקים עשרות ילדים כבני ערובה והוא אינו יודע אם יֵצא משם בחיים? מה הוא מרגיש כשהוא יושב במסוק בדרכו למדינת אויב כדי לחטוף בכיר בארגון טרור? ואיך הוא מתמודד עם העובדה שלעולם לא יוכל לספר על מה שעשה, אפילו לא לנכדיו?

ספר זה מתאר את המבצעים הגדולים של סיירת מטכ"ל – אלה שאפשר לספר עליהם – והוא נכתב על ידי שניים מלוחמיה הוותיקים. אבנר שור היה לוחם ב"צוות איתמר", ואילו אבירם הלוי היה סגן מפקד היחידה. זהו מסמך תיעודי, אך הוא כתוב כספר מתח לכל דבר. כי כאשר מדובר בַּ"יחידה", המציאות עולה על כל דמיון.

הדרמות הגדולות והסיפורים הקטנים שמאחורי המבצעים של סיירת מטכ"ל מתוארים כאן כפי שלא תוארו מעולם: מחטיפת הקצינים הסורים ועד אנטבה, ממטוס סבנה ועד נחשון וקסמן, ממלון סבוי ועד משגב עם, מחיסול אבו-ג'יהאד בתוניס ועד חטיפת שייח' עובייד בלבנון. אך בראש ובראשונה זהו ספר על אנשים: הלוחמים שעשו את סיירת מטכ"ל לסמל של תעוזה, של תחבולה ושל אומץ לב; והמפקדים, שחלקם נהפכו לדמויות מפתח בציבוריות הישראלית. הספר מביא את סיפוריהן של אותן דמויות מיוחדות ויוצאות דופן, איש-איש בדרכו.

אבנר שור הוא מחבר רבי-המכר "צוות איתמר" ו"חוצה גבולות". אבירם הלוי היה שותפו של שור בכתיבת "האש והדממה – סיפורו של יוחאי בן־נון, מייסד שייטת 13".

Check Also

זיכרונות מפינת החדר הסגלגל

רב-מכר של "הניו יורק טיימס"! זיכרונות מפינת החדר הסגלגל בק דורי-סטיין סיפורה האמיתי של אישה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.