יום חמישי , יולי 2 2020
אלי כהן , לוחם 566 , כאן 11

לוחם 566

 

לראשונה במילותיו שלו – סיפור חדירתו, פעילותו ונפילתו של המרגל הישראלי הבכיר בדמשק אלי כהן. סדרה חדשה ב-כאן 11: "לוחם 566"

איתי לנדסברג-נבו, ליאורה עמיר-ברמץ ואייל תבור צללו לתוך הפרוטוקולים של עדותו של המרגל אלי כהן מול בית המשפט הצבאי הסורי, ראיינו את האנשים הקרובים אליו ביותר וחשפו תמונות וצילומי טלוויזיה בלעדיים ונדירים של כהן מהרגעים האחרונים בחייו . הסדרה הדוקומנטרית, בשלושה פרקים, תשודר החל מיום ראשון, 3 במאי 2020 בשעה 21:30, ב-כאן 11

 

 

מאז הוצא להורג בדמשק היה סיפורו של אלי כהן כר פורה לדימיון ולסרטים,  וספרים שנכתבו אודות מי שנחשב למרגל הישראלי הבכיר ביותר. ולמרות זאת, מעולם עד כה לא סופרה גרסתו שלו -של אלי כהן עצמו – לאירועים שהביאו בסופו של דבר לתפיסתו.

בשלושת פרקי הסדרה "לוחם 566", שיצרו איתי לנדסברג-נבו, ליאורה עמיר-ברמץ ואייל תבור, ושהפרק הראשון שלה, ישודר ביום ראשון, ב-3 במאי בשעה 21:30, מתפרסמים לראשונה הפרוטוקולים בהם נחשפת עדותו של אלי כהן בפני בית המשפט הסורי, בה תיאר בפירוט רב  את סיפור חייו מאז עלה לישראל וגויס על ידי המוסד, דרך כל שלבי הפעלתו בדמשק וקשריו עם בכירי השלטון, ומובאים בה תחושותיו ומחשבותיו לגבי התפקיד שמילא.

לצד קטעי ארכיון נדירים שבהם נראה כהן ברגעי חייו האחרונים והקלטות בהן הוא נשמע בקולו, וכן ראיונות נדירים עם כמה מהאישים ששירתו איתו, פיקדו עליו והכירו אותו מקרוב, ובהם אברהם כהן, אחיו של אלי, אלמנתו נדיה כהן, בתו סופי כהן, אלברט שיראזי, מי שקיבל את התשדורת האחרונה של כהן, נתן לאטי, יהודי תושב סוריה באותה תקופה שהוא ואביו נעצרו במקביל לכהן, מירי סצ'י שהייתה עדת ראייה לתלייה, וכן ראשי המוסד לשעבר דני יתום ותמיר פרדו ובכירים אחרים במוסד שלראשונה חושפים פרטים בלעדיים על הפרשה.

כמאל אמין טאבט היה בכיר בצמרת השלטון הסורית בשנים 1962-65. אבל בעצם שמו היה אלי כהן. הוא הצליח לחדור תוך פרק זמן קצר למוקדי השלטון בדמשק ולהעביר מידע רב ערך לישראל של טרום מלחמת ששת הימים. הוא שהה במחיצת בכירי השלטון במסיבות אינטימיות, תוך שהוא לומד על סכסוכים צבאיים ופוליטיים, אינטרסים דתיים ועדתיים ומתקדם בהיררכיית השלטון הסורית. כהן רכש את אמונם של בכירי מערכת המשפט, גנרלים ופוליטיקאים סורים עד שנחשף, נשפט ונתלה.

במאי 1965 צפתה משפחת כהן בישראל על מסך טלוויזיה מטושטש כיצד הבעל, האבא והאח נתלה בכיכר מרג'ה בדמשק. לצידם ישבו אנשי סוד וסיפרו להם שמדובר בהצגה, בזיוף של הוצאה להורג. זמן קצר אחר כך התבררה האמת הכואבת. מאז נותר ערפל מודיעיני מבצעי מעל פרשת אלי כהן ותיק הריגול שלו. כיצד נחשף ומי היה אחראי לכך?. הסדרה החדשה מסירה לראשונה חלקים מהסודות של המוסד בפרשת לוחם 566.

 

עורך ראשי ומפיק אחראי: איתי לנדסברג-נבו

בימוי ותסריט : ליאורה עמיר ברמץ ואייל תבור

עורך: גיל איזקוב

צלם: רם ליטל

מפיק : ששי אפרתי

מוסיקה מקורית: אבי בללי

עיצוב גרפי: דותן גולדווסר

 

Check Also

ג’ורג’ סורוס – תיקי קונספירציה

  דמותו השנויה במחלוקת של ג'ורג' סורוס במרכזו של סרט דוקומנטרי חדש של ה-BBC שישודר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.