יום רביעי , יוני 16 2021
הפקיד, צבי דינשטיין , גילי דינשטיין, כנרת-זמורה

הפקיד

חדש בהוצאת כנרת-זמורה

הפקיד

סיפורו הלא יאמן של צבי דינשטיין,

שהניע במשך שנים את גלגלי הביטחון, הכלכלה והאנרגיה 

של מדינת ישראל.

מאת גילי דינשטיין

 

  • בן 22 היה אחראי על רכישת נשק באירופה למדינה שרק נולדה: במהלך אמברגו הוא קנה עודפים ממלחמת העולם והשיג למדינה אלפי אמצעי לחימה.

  • אחראי מטעם האוצר על  קבלת הסיוע מהאמריקנים.

  • המפקח על מטבע חוץ בימים שלכל ישראלי הותר להוציא לחו"ל רק עשרה דולרים.

  • הממונה על רשות ההשקעות, מרכז ההשקעות ובניית המשק.

  • סגן שר הביטחון של לוי אשכול.

  • סגן שר האוצר של פנחס ספיר.

  • האחראי לכל משק האנרגיה: מקו צינור הנפט האירני שהוצב בין אילת לאשקלון, דרך הרפורמה במשק האנרגיה בשנות ה-80 ועד הכור בדימונה. 

 

ספק אם היה בתולדות מדינת ישראל עוד Civil Servant (פקיד) שהיה בצמתים כל כך מרכזיים בתחומי הביטחון, הכלכלה והאנרגיה גם יחד.

 

קורות חייו של צבי דינשטיין, (2012-1926) הם סיפורו של איש אחד ודרכו של הדור שהקים את המדינה ונאבק להפוך אותה מהאנדרדוג האזורי למעצמה הגדולה במזרח־התיכון.

הפקיד מביא באופן קולח וגלוי־לב — מפי בתו — את סיפורו המרתק, האישי והמקצועי. הוא גם משקף, את רוח הימים שבהם נבנתה המדינה והתפתח המשק הישראלי כמעט יש מאין — לפעמים באומץ מעורר השראה ולעתים ב"קיצורי דרך" מסמרי שיער. 

 

"ודווקא היום, כשמעמדם של פקידי הציבור ושומרי הסף, נמצא בירידה מתמדת, מעניין לחזור ולראות איזה תפקיד מרכזי וחשוב מילאו הפקידים, משרתי הציבור שאינם פוליטיקאים אלא אנשי מקצוע, בהקמתה של מדינת ישראל ובביסוסם של המשק, מערכת הביטחון ועוד." גילי דינשטיין

 

לאחר פטירתו בגיל 86, מצאו בנותיו בעיזבונו מסמכים וקטעי עיתונות שחשפו סיפורים שלא הכירו: 

פתק בכתב ידו של משה דיין שפיטר אותו מתפקיד סגן שר הביטחון יום לפני פרוץ מלחמת ששת הימים [מה שמעלה את השאלה מי היה אדריכל ניצחון מלחמת ששת-הימים]; פתק בכתב ידו של לוי אשכול שממנה אותו לאחראי על כל תחום הגרעין; תיעוד פגישות עם השאה הפרסי בדבר צינור הנפט אילת-אשקלון ועוד.

 

 

בנימין נתניהו, ראש הממשלה: "צבי היה שותף לקבוצה קטנה של אנשים שסייעו להביא נשק לארץ ולבצר את כוחו הצבאי של היישוב בשנים שלפני הקמת המדינה. לאחר הקמת המדינה המשיך לתרום לה כסגן שר במשרדי האוצר והביטחון, ולאחר מכן במגוון תפקידים בשירות הציבורי. הערכתי לפועלו ומורשתו".

 

יצחק הרצוג, ראש הנהלת הסוכנות היהודית: "סיפורו של דינשטיין הוא סיפור פיתוחה של מדינת ישראל בתקופות גורליות. צבי היה בן הדור שהקים את המדינה ולעת הזו נועדו חייו. הוא אחד מאותם גיבורים אלמונים שהוסיפו לבנה ועוד לבנה לבניינה של המדינה.  תרומתו לעוצמתה הבטחונית והכלכלית לא תסולא בפז, בהיותו זה אשר אישית עסק בנושאים הרגישים ביותר לבטחון ישראל, ובתרומה לחוסנה הכלכלי ולתשתיות האנרגיה הרגישות שלה. טוב וראוי שסיפורו של איש גדול זה יתועד".

 

אהרון ידלין, לשעבר שר החינוך וחתן פרס ישראל: "דמותו האנושית של צבי כמנהיג, היותו בר־סמכה בתחומי העשייה שלו, ההקפדה ללימוד יסודי של האתגרים חורצי הגורל בהם עסק ושקידתו ללמד ולהדריך את שותפיו לעבודה ולפעילות — היא זו אשר ריכזה סביבו שותפים נאמנים לנשיאה בעול".

 

גילי דינשטיין, בתו של צבי דינשטיין, היתה עיתונאית במשך שנים ארוכות. היא כיהנה כעורכת המוספים הכלכליים של מעריב, כסופרת מעריב בלונדון וכמייסדת והעורכת הראשית של פורבס ישראל. 

כיום משמשת מנכ"לית קשרי חוץ ישראל במרכז הבינתחומי הרצליה. נשואה ואם לשניים.

 

303 עמודים, 98 ₪ 

 

 

יש לבדוק גם

כי אני אוהב אותך

חדש בהוצאת כנרת, זמורה   כי אני אוהב אותך גיום מוסו מחבר רבי־מכר: קולו של …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.