יום שני , אפריל 19 2021
אפריל 2020 ב- yes דוקו

אפריל 2020 ב- yes דוקו


C:\Users\adit\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\2020_APRIL_DOCU_page-1.jpg
C:\Users\adit\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\2020_APRIL_DOCU_page-2.jpg

לציון יום השואה 2020, במלאת 75 שנה לקיצה של מלחה"ע ה-2, נשדר מספר סרטים חדשים:

 

אושוויץ בצבע | Auschwitz Untold: In Color

בכורה: יום שני, 20.4, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

לראשונה, צילומים מצמררים מאושוויץ-בירקאנו מוצגים בצבעים אמיתיים. 

לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ, מביא הסרט החדש, "אושוויץ בצבע", עיבוד מיוחד שנעשה לסרטי ה"שחור-לבן" של  אושוויץ והתמונות הקשות קמות לתחייה אל מול עינינו. 

הינדו הורניק, ארק הירש, ד"ר משה אביטל, ג'ודית אלטמן, פניה ברצובסקי ו-10 ניצולי אושוויץ נוספים, מספרים לאורך הסרט על הרס התרבות היהודית בתקופת השואה, על ניסיונות ההתנגדות של היהודים מול הנאצים, על ההשפעה שהיתה לשואה גם על הצוענים באירופה ועל עליית הפשיזם בימינו. C:\Users\adit\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\2346720718.jpg

הסרט, בבימויו של דיוויד שולמן, זוכה פרס BAFTA ("בסקיאט") שמסופר בקולו של בן קינגסלי, מציג לצד העדויות המרגשות גם תמונות מ"אלבום אושוויץ" – אוסף התמונות היחיד שתיעד את חיי היומיום באושוויץ (צולם ככל הנראה ע"י חיילי האס.אס) ושרד את השואה.

בימוי: דיוויד שולמן (100 דק', אנגליה, 2020)

 

ילדי ווינדרמיר: במילותיהם  

The Windermere Children: In Their Own Words

בכורה: יום שלישי, 21.4, בשעה 22:40 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

סיפורו של הפרויקט פורץ הדרך לשיקומם של 300 ילדים שניצלו מהשואה, על גדות אגם ווינדרמיר שבאנגליה.

מיד אחרי המלחמה, פנה הפילנטרופ היהודי לאונרד מונטיפיורי – שהיה לו כבר ניסיון בהצלה לפני המלחמה עם הקינדרטרנספורט – לממשלה הבריטית וביקש להביא 1000 ילדים ששרדו את מחנות הריכוז לאנגליה. אושרו לו 300. 

וכך בקיץ 1945 הובאו 300 ילדים ששרדו את מחנה הריכוז טרזינשטט, לאגם ווינדרמיר הפסטורלי, כדי לשקמם ולתת להם התחלה חדשה בחיים. 

פרוייקט שכזה – לשיקומם של 300 ילדים הסובלים מטראומה – לא נוסה קודם לכן בממלכה, אך עם הלוקיישן האידאלי, ועם צוות מטפלים שהורכב בקפידה, הילדים קיבלו הזדמנות לשכוח את טכניקות ההישרדות שלמדו במחנות. עם החופש לרכוב על אופניים, לשחק כדורגל, ללמוד אנגלית, לשחות באגם ולהתרועע עם בני נוער מקומיים, הם התחילו להשלים עם הזוועות שעברו ועם העובדה שהורים ואחיהם נספו.  

למרות שהממשלה הבריטית הציעה להם ויזות זמניות למשך שנתיים, התברר עד מהרה שאין לילדים הללו לאן ללכת. רבים מהם נשארו לחיות באנגליה והפכו לאזרחים בריטיים (חלקם אף הפכו לדמויות משמעותיות בבריטניה, כמו למשל סר בן הלפגוט שייצג את אנגליה בהרמת משקולות באולימפיאדת 1956).  

היום, 75 שנה, מתיישבים חלק מהניצולים הללו אל מול המצלמות, ומספרים את סיפורם המרגש.   

בימוי: גיא ארתור, פרנסס וולש (64 דק', אנגליה, 2020). 

 

החיילים היהודים של מלחה"ע ה-2 | Jewish GIs of WWII

בכורה: יום ראשון, 19.4, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

סיפורם יוצא הדופן של 550,000 גברים ונשים יהודים, ששירתו בצבא ארה"ב במלחמת העולם השנייה. C:\Users\adit\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\JewishSoldiers.jpg

יותר מחצי מיליון חיילים יהודים שירתו בצבא ארה"ב במהלך המלחמה. רבים מהם הוחזקו כשבויי מלחמה ו-11,000 מתוכם נהרגו במהלך הקרבות. הסרט "החיילים היהודים של מלחה"ע ה-2" מביא את סיפורם של האנשים שמצאו את עצמם מנהלים שני קרבות במקביל – מול הנאצים ומול האנטישימיות שפשטה בקרב החיילים ששירתו לצידם. 

וטרנים יהודים-אמריקאים, שנלחמו למען בעלות הברית, מספרים כעת למצלמה כיצד לעיתים קרובות סבלו מהשמצות ואפילו מאלימות שהופנתה כלפיהם, על התחושה שנאלצו להוכיח את אומץ ליבם ואת הפטריוטיות שלהם יותר מכל חייל אחר ואיך "הרוויחו" את האזרחות שלהם תמורת דם שנשפך. 

בימוי: ליסה אדס (55 דק, ארה"ב, 2019)

 

הנרי דאומן: להסתכל למעלה | Henri Dauman: Looking Up

בכורה: יום שלישי, 21.4, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

פרס השופטים – הפסטיבל היהודי אטלנטה

סיפורו מעורר ההשראה של הצלם היהודי, ניצול השואה, שצילם את האירועים הגדולים בהיסטוריה.C:\Users\adit\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\hero_2019_HenriDauman_01.jpg

הצלם האמריקאי הנודע, הנרי דאומן, תיעד בעדשת מצלמתו את האירועים הגדולים ביותר בהיסטוריה האמריקאית: התמונה המפורסמת של ג'קלין קנדי בלוויה של בעלה, של מרלין מונרו מסתכלת בחלון בניו יורק ב-59', של משפחת קנדי בבוקר הזכייה בבחירות, של אלביס פרסלי חוזר לממפיס, של בריג'יט ברדו על סט הצילומים, של אנדי וורהול מחזיק בפחיות קמפבל ועוד. תמונותיו, שהתפרסמו בעיקר במגזין "לייף", שילבו בין אירועים היסטוריים לתרבות הפופולארית, בין דיוקנאות של החברה הגבוהה לצילומים של אנשים פשוטים ומעל הכל הציגו תיעוד בלתי נשכח של העיר ניו יורק. 

אך לא רבים יודעים שמאחורי האמן הנודע מסתתר סיפור חיים מעורר השראה – סיפורו של יהודי שחי בתקופת השואה בצרפת הכבושה. במהלך הסרט חוזר דאומן אל הדירה בפריז ממנה ברח עם אימו בגיל 6, רגע לפני שהנאצים שלחו אותם לרכבות. אביו לא הספיק להתחבא ונשלח לאושוויץ. אימו של הנרי הבריחה אותו לכפר והשאירה אותו שם לבדו. לאחר שהסתיימה המלחמה הם חזרו לפריז אך בהיותו בן 13 היא הורעלה מתרופה מזויפת ודאומן נשלח לבית יתומים. הסרט משרטט את הילדות הקשה שחווה עד שהחליט להגר לאמריקה לצד הקריירה הבלתי נשכחת, בת 40 שנה, שהצליח לבנות במו ידיו.   

בימוי: פיטר קנת' ג'ונס (87 דק', צרפת/ארה"ב, 2019)

 

 

* * *

 

ארבע המלצות העורכים מהיבול הבינלאומי:

 

תשאלו את ד"ר רות | Ask Dr. Ruth  

בכורה ב-yesVOD וב-STINGTV מיום שבת, 4.4. שידור בערוץ ביום ראשון, 5.4, בשעה 22:00.

פסטיבל sundance 2019, פסטיבל ירושלים 2019

דיוקנה של האישה שלא חששה מעולם לענות על כל מה שלא העזנו לשאול.C:\Users\adit\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\ask_dr._ruth-cat.jpg

ד"ר רות וסטהיימר, חלוצת הסקסולוגיה נמוכת הקומה עם קצב הדיבור המסחרר, המבטא הגרמני והצחוק המידבק, הפכה לשם דבר בשנות ה-80 וה-90 בארה"ב ובעולם כולו. גם כיום, לאחר שחצתה את גיל 90, היא לא מפסיקה לעבוד לרגע, והטיפים שלה לחדר המיטות רלבנטיים יותר מתמיד. הבמאי ריאן וייט מצליח ללכוד את דמותה הנמרצת ושופעת החיים של ד"ר רות בעודה מקפצת בין שלל אירועים, צילומים וראיונות, וסוקר במיומנות את חייה המקצועיים והאישיים. קטעי אנימציה נהדרים מסייעים לו להביא את סיפור ילדותה של וסטהיימר, שנשלחה לבדה לשווייץ וכך ניצלה מידי הנאצים, אך איבדה במלחמה את הוריה. זהו דיוקן של אשה מעוררת השראה שעלתה מתוך האפלה והפיצה אור בקרב בני אדם רבים מספור. 

בימוי: ריאן וייט (100 דק', ארה"ב, 2019). לצפייה בטריילר

 

Coldplay: ראש מלא חלומות | Coldplay: A Head Full of Dreams

בכורה: יום שלישי, 7.4, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

דיוקן רחב ואינטימי המשרטט את נסיקה של להקת הרוק הבריטית האהובה – "קולדפליי"Image result for coldplay documentary

מתחילת דרכה של הלהקה בפאבים בקמדן ועד האצטדיונים המלאים ברחבי העולם כולו, בלב הסיפור של הלהקה המופלאה ניצבת האחווה הבלתי ניתנת לערעור של חבריה, אחווה  ששרדה לאורך שנים עליות ומורדות. 

הבמאי מאט וויטקרוס, שביים ב-2016 גם את הסרט המצליח "סופרסוניק" על להקת "אואזיס" פגש את ארבעת חברי "קולדפליי" כבר בתקופת הקולג' בלונדון, עוד לפני שהקימו את הלהקה. כבר מהחזרות הראשונות בחדר שינה סטודנטיאלי צפוף, וויטקרוס היה שם כדי לתפוס את הרגע – את המוזיקה ואת מערכות היחסים ביניהם. 

בעזרת ארכיונים, שטרם נראו, מצילומים מאחורי הקלעים ומהופעות חיות, הסרט "Coldplay: ראש מלא חלומות" מביא את הסיפור של שני העשורים של הלהקה בעודה עורכת את סיבוב ההופעות שובר הקופות השלישי בגודלו בכל הזמנים – A Full Of Dreams Tour , לעיני יותר מ-5.5 מיליון מעריצים ברחבי העולם.

בימוי: מאט וויטקרוס (115 דק', אנגליה, 2018)

לצפייה בטריילר


 

מריה קאלאס: במילותיה | Maria By Callas   

בכורה ב-yesVOD וב-STINGTV מיום שבת, 25.4. שידור בערוץ ביום ראשון, 26.4, בשעה 22:00.C:\Users\adit\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\4388_691955_movie_poster.jpg

פסטיבל טורונטו 2019, פסטיבל חיפה 2019

סיפורה של זמרת הסופרנו הגדולה של המאה ה-20.

לראשונה, 40 שנה אחרי מותה, זמרת האופרה המפורסמת מכולן מספרת את סיפור חייה – במילותיה שלה. הבמאי טום וולף נסע ברחבי העולם במשך שלוש שנים וקיבץ קטעי ארכיון עלומים, תצלומים שטרם נראו, סרטי סופר 8, הקלטות פרטיות, מכתבים אינטימיים וקטעי ארכיון נדירים. כל אלה חוברים לסרט תיעודי מרתק אודות החיים הפרטיים והקריירה המזהירה של מריה קאלאס. בקטעי הארכיון ששוחזרו ונצבעו מופיעים גם אונאסיס, מרלין מונרו, אלן דלון, איב סן לורן, ג'יי.אף. קנדי, לוצ'יאנו ויסקונטי, וינסטון צ'רצ'יל, גרייס קלי וליז טיילור, כשהשחקנית פאני ארדן מספקת את הקריינות.

בימוי: טום וולף (113 דק', צרפת, 2017). לצפייה בטריילר

C:\Users\adit\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\yes-Docu_HBO_Black_for-hilights.png

הילדים האבודים של אטלנטה  

Atlanta's Missing and Murdered: The Lost Children  

בכורה ב-yesVOD: החל מה-6.4, מדי יום שני, יעלה פרק חדש.C:\Users\adit\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\Childmurders_1572723647985_16724036_ver1.0.jpg

סדרת פשע חדשה יוצאת בעקבות היעלמותם המסתורית של כ-29 ילדים אפרו-אמריקאים.

בין השנים 1979 ל-1981 נחטפו ונרצחו כ-29 ילדים אפרו-אמריקאים, בני נוער ומבוגרים צעירים, בעיקר בנים, ​באטלנטה, ג'ורגיה, ובסביבתה. 

בשנת 1982 נסגרה חקירת הפרשה לאחר שוויין וויליאמס הורשע בשניים ממקרי הרצח ונידון למאסר עולם. שאר המקרים שוייכו אליו, על אף שחלקם התרחשו כבר לאחר שנעצר. 

כעת, כמעט 40 שנה אחרי, החליטה משטרת אטלנטה שההתקדמות הטכנולוגית מאז החקירה הקודמת מצדיקה את פתיחת התיק ובמרץ 2019  הוא נפתח מחדש. 

הסדרה  החדשה של HBO, "הילדים האבודים של אטלנטה", מביאה אל המסך את קולותיהם של בני משפחות הנערים שנרצחו. קולות שלא נשמעו עד היום. ובעזרת עדויות של אנשים שלקחו חלק בחקירה ו/או סיקרו אותה היא חושפת פרטים חדשים ומזעזעים הקושרים בין גורמים סוציו-פוליטיים למקרי הרצח שאירעו.

(5X60 דק', ארה"ב, 2020)

 

* * *

 

5 באפריל – 11 באפריל

 

תשאלו את ד"ר רות | Ask Dr. Ruth  

בכורה ב-yesVOD וב-STINGTV מיום שבת, 4.4. שידור בערוץ ביום ראשון, 5.4, בשעה 22:00.

ראה עמ' 6


 

הילדים האבודים של אטלנטה  

Atlanta's Missing and Murdered: The Lost Children  

בכורה ב-yesVOD: החל מה-6.4, מדי יום שני, יעלה פרק חדש.

ראה עמ' 7

 

Coldplay: ראש מלא חלומות | Coldplay: A Head Full of Dreams

בכורה: יום שלישי, 7.4, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

ראה עמ' 6

 

19 באפריל – 25 באפריל

 

החיילים היהודים של מלחה"ע ה-2 | Jewish GIs of WWII

בכורה: יום ראשון, 19.4, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

ראה עמ' 4

 

אושוויץ בצבע | Auschwitz Untold: In Colour

בכורה: יום שני, 20.4, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

ראה עמ' 3

 

ילדי ווינדרמיר: במילותיהם  

The Windermere Children: In Their Own Words

בכורה: יום שלישי, 21.4, בשעה 22:40 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

ראה עמ' 4

 

הנרי דאומן: להסתכל למעלה | Henri Dauman: Looking Up

בכורה: יום שלישי, 21.4, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

ראה עמ' 5

 

* * *

 

לציון 50 שנה ליום כדה"א נשדר ביום רביעי 22.4 ערב שידורים מיוחד  – 

 

עולם גדול מופלא: יום אחד | Earth: One Amazing Day

יום רביעי, 22.4, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

סרט ההמשך המרהיב לסרט הטבע פורץ הדרך של ה-BBC מ-2007 –  "עולם גדול מופלא".

הסרט מביא את ההתרחשויות של יום אחד בכדור הארץ – מפסגות ההרים הגבוהים, דרך המדבריות הצחיחות, מהאיים המרוחקים ביותר ועד הג'ונגלים האקזוטיים. ההתקדמות הטכנולוגית המדהימה שהתחוללה בשנים האחרונות מאפשרת לקרב את הצופים למקומות שמעולם לא היו נגישים עד היום ולדמויות בלתי נשכחות: גור זברה מיואש שמנסה לחצות את האגם, פינגווין אמיץ, שיוצא מדי יום למסע מסוכן כדי להאכיל את משפחתו, משפחת לוויתנים אימתנית, עצלן שמחפש אהבה ואחרים. C:\Users\adit\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\EarthOneAmazingDay_1.jpg

הסרט האינטימי והמהפנט הזה מסופר עם הרבה הומור בקריינותו של רוברט רדפורד, מלווה במוזיקה קלאסית שהולחנה ע"י אלכס הפס ("לגעת באינסוף") ומציג בפנינו כמה הרבה דרמות רחוקות מהעין מתחוללות מדי יום בטבע שעל פני כדור הארץ.

בימוי: ריצ'רד דייל ("גוף האדם"), פטר וובר ("נערה עם עגיל פנינה") וליקסין פן (95 דק', ארה"ב, 2017)

 

התיבה של אנוטה | Anote's Ark

יום רביעי, 22.4, בשעה 23:35 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

פסטיבל Sundance 2018

מה קורה כאשר המדינה שלך עומדת להיבלע בתוך הים?

שינויי האקלים הקשים שעוברים על כדה"א, מאיימים על קיומה של קיריבטי, מדינת איים באוקיינוס השקט, שעומדת  לשקוע לתוך האוקיינוס. תושביה נאלצים כעת לחפש פתרונות שיאפשרו לה לשרוד. C:\Users\adit\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\AnotesArk_Stills4.jpg

הסרט "התיבה של אנוטה" מביא, בעזרת צילומים מרהיבים, את סיפורה העצוב של המדינה דרך עיניהם של אנוטה טונג, הנשיא האהוב,  שמנסה לחפש פתרונות בעזרת העלאת המודעות העולמית לבעיה, ודרך עיניה של סרמרי, ילדה פיקחית ושנונה בת 6, שצריכה להחליט עם משפחתה האם לעזוב את התרבות היחידה שהיא מכירה על האי ולעבור לחיות חיים חדשים בניו זילנד. 

סרטו של הבמאי מתיו ריץ' משרטט דיוקן מאיים ומעורר מחשבה של אנשים הנאלצים להתמודד באמצע חייהם עם כוחו הבלתי מוגבל של הטבע.

בימוי: מתיו ריץ (54 דק', ארה"ב 2018).

פרא 

יום רביעי, 22.4, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

זוכה פרס סרט הביכורים – פסטיבל דוקאביב 2018  

מערכת יחסים בין חולה לרופא היא דבר מורכב תמיד, אבל כשמטופל לא יכול לדבר או לקבל החלטות עבור עצמו, זה הופך להיות מסובך במיוחד. ככה נראית המציאות היומיומית איתה מתמודדים גיבורי הסרט אריאלה ושמוליק, וטרינרית ומטפל ראשי בבית החולים לחיות בר, מקום שהוא יקום מקביל עם שאלות וחוקים משלו. C:\Users\adit\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\100681-1140x610.jpg

מה עושים כשמצבו של מטופל שלך עלול להחמיר רק מעצם הקרבה אליך? 

עם המון אהבה ועבודה סיזיפית הם מנסים להתקרב ומתעמתים עם שאלות שנכונות גם לחיים מחוץ לכותלי המרפאה – האם שווה לחיות ולהחיות בכל מחיר, מתי העזרה והטיפול רק מאריכים את הסבל, ואיך אפשר לדעת מתי הרגע הנכון לשחרר.

בימוי: אוריאל סיני, דנאל אל-פלג. (60 דק', ישראל, 2018)


 

* * *


 

מריה קאלאס במילותיה | Maria By Callas   

בכורה ב-yesVOD וב-STINGTV מיום שבת, 25.4. שידור בערוץ ביום ראשון, 26.4, בשעה 22:00.

ראה עמ' 7


 

Check Also

וידאו SNL : קטעים מהתכנית עם קארי

קארי מאליגן הגישה, קיד קאדי אורח מוסיקאלי. שידור ערוך ומתורגם לעברית מחרתיים ב- yes ובסטינג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.