יום חמישי , אוגוסט 13 2020
ואף על פי כן , אבירם ברקאי, דביר

ואף על פי כן

הוצאת דביר

 

ואף על פי כן

ספרו החדש של

אבירם ברקאי


 

הרבה ספרים נכתבו על תולדות העם היהודי.

הרבה ספרים נכתבו על תולדות מדינת ישראל.

הרבה ספרים נכתבו על תולדות הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

ואף על פי כן הוא הכול ביחד. אבל הוא לא ספר היסטוריה במובן המקובל של הז'אנר. הוא קצר, קולע וחף מאקדמיות. הוא סיפור שנקרא בנשימה אחת על תולדות המאבק היהודי על ארץ ישראל. 


 

בכל פעם שאחד מבניו נשלח למבצע צבאי, החרדה של אבירם ברקאי מתעוררת מתרדמת ואיתה גם חוזרות ונשנות השאלות הבלתי פתורות. ברקאי מייחל לשלום עם השכנים הערבים, הוא מאמין במדינה עם רוב יהודי וזהות יהודית, הוא אינו רוצה לשלוט בתושבים אחרים, יהיו שמם וכינוים אשר יהיו. האם יש דרך לקיים את כל אלה? והאם אפשר למצוא נוסחת פלא שתסיים את הסכסוך המדמם?

"עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל", קבע יגאל אלון. לכן ברקאי פונה לאחור, אל העבר הקרוב והרחוק. מבריאת העולם ואברהם שנבחר להיות האב הראשון לעם הבחירה; המשך בטלטלות שחווה העם הנבחר; וכלה בהחלטה להקים מחדש את מדינת היהודים במקום שממנו הוגלו שוב ושוב, במחיר שגבתה ההחלטה ובתולדות הסכסוך הישראלי־פלסטיני מאז ועד היום.  

ואף על פי כן איננו ספר היסטוריה. זהו ספר מסע, גדוש בהומור וכאב, שבו מככבים זה לצד זה עובדות ומיתוסים, זיכרונות אישיים וחוויות קולקטיביות. אפשר להסכים עם ברקאי ואפשר לחלוק עליו, אבל דבר אחד בטוח: אין רגע משעמם בדרך.

 

אבירם ברקאי (66) הוא ציפור משונה, שמעופפת כבר שלושים שנה בין תחומים שונים. חוקר ללא תעודת בגרות שכתב ספר חשוב על מלחמת שלום הגליל (אנחנו על השחור – סיפור לחימתה של חטיבה 500 המורחבת) וארבעה ספרים חשובים על מלחמת יום הכיפורים שאותה חווה כקצין שריון צעיר בשתי החזיתות (על בלימה – סיפורה של חטיבת השריון 188; בשם שמים – קורותיה של טייסת הפנטומים 201; משק כנפי הטעות – סדרת ראיונות עם האלוף אלי זעירא ובכירים נוספים; מעשה שלא היה – הפרכת תיאוריית הקונספירציה המרכזית של מלחמת יום הכיפורים). 

ברקאי הוא גורו של מטיילי שטח, שכתב שמונה ספרי טיולים והוביל מאות טיולים ברחבי ישראל ובמדבר סיני. מתחרה במרוצי אופנועים ורכבי שטח בארץ ובעולם. מדריך לנהיגה מתקדמת בכביש ובשטח. מחבר של ספר ילדים אחד, בשביל הנשמה. ויותר מהכול – ישראלי שאוהב את הארץ הזאת.

ואף על פי כן הוא ספרו ה־18.

 

256 עמודים, 98 ₪ 

 

Check Also

מסע האנושות

חדש בהוצאת דביר   מסע האנושות מפץ הציוויליצזיה הגדול   עודד גלאור ואורי כץ במשך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.