שבת , יוני 12 2021
רב הנסתר, כאן 11

רב הנסתר

 

כאן 11 גאה להציג: הסרט שהביא לפתיחתו מחדש של תיק החקירה בעניין נסים שטרית – הנעדר למעלה מ-30 שנה

"רב הנסתר" – "הסוד של קהילת 'שובו בנים'", סרטה של שני חזיזה, יוקרן בהקרנת בכורה ביום חמישי, 27 בפברואר, בשעה 21:00

 

 

כאן 11 ישדר בהקרנת בכורה ביום חמישי, 27 בפברואר, בשעה 21:00, את סרטה של העיתונאית שני חזיזה – "רב הנסתר – הסוד של קהילת 'שובו בנים'" העוסק בסיפור צמיחתה של קהילתו של אליעזר ברלנד ובסיפור היעלמותו המסתורית של הנער נסים שטרית לפני למעלה מ-30 שנה. הסרט עוסק בשאלה האם היה קשר בין קהילתו של ברלד והיעלמותו של הנער וכן האם היה קשר בינה ובין הרצח של אבי אדרי.

הסרט  מתחקה אחר אחד מסימני השאלה הגדולים שעולים מפעילות קהילת "שובו בנים" באמצעות ראיונות עם קרובי משפחה, חוקר משטרה, ואנשים שהיו חברים בקהילה של ברלנד.

בעקבות התחקיר לסרט פתחה משטרת ישראל את תיק חקירת ההיעלמות של הנער שטרית לבחינה מחודשת.

 

על הסרט:

סביב אחת הקהילות המרתקות ומעוררות המחלוקת שצמחו בירושלים בהנהגתו של אליעזר ברלנד מרחפת עננה כבדה. ברלנד, המנהיג של קהילת "שובו בנים", פרץ לתודעת הציבור הרחב בעקבות הרשעתו בעבירות מין, ובאחרונה שב לכותרות בעקבות מרמה והעלמת מס. לפני עשרות שנים, הוא הפעיל במשך תקופה ארוכה משמרת צניעות. באותן השנים נעצרו אנשי משמרת הצניעות מאחר שחשדו כי שרפו תחנות אוטובוס, היכו זוגות לא נשואים שהסתובבו בגינות ציבוריות ופגעו בבתים של ערבים בעיר העתיקה. אך האם ייתכן שמשמרות הצניעות הלכו רחוק יותר? האם יש קשר בין משמרות הצניעות וההיעדרות של נסים שטרית, נער חרדי שכבר שלושים שנה נחשב נעדר? והאם יש קשר בינה ובין המקרה של אבי אדרי ז"ל, מנהל ישיבה בירושלים שגופתו נמצאה מוטלת ביער בהרי ירושלים לאחר שעבר התעללות קשה?   

המשתתפים בסרט:

מאיר שטרית – אחיו של נסים

בסרט מספר מאיר על הטרגדיה שפקדה את המשפחה, על מסע החקירה שניהל בעצמו במשך שנתיים בניסיון להבין מה עלה בגורלו של אחיו, על הניסיונות שפסקו ברבות השנים ועל המידע שקיבל בסמוך לאירוע ההיעלמות.

מאיר וענונו – חוקר משטרה לשעבר, חבר ילדות של נסים שטרית

מאיר מספר על היכרותו וחברותו עם נסים שטרית. על ימיהם כצעירים שבאבניקים בירושלים של אותה תקופה, על ההיתקלות באנשי משמרות הצניעות והפחד מהם ועל נסיבות ההיעלמות של חברו. היום הוא שותף פעיל בניסיון לפתור את חידת היעלמותו של חברו. 

 

יעל  הורוביץ – לשעבר חסידה של הרב ברלנד

לפני יותר מ-20 שנה הגיעה לחצר של ברלנד בשיאו של תהליך חזרה בתשובה. הקיבוצניקית ממשגב, שאת ימי כיפור העבירה עם החברים במנגל חזירים, הפכה לחסידה נלהבת של הרב ושל אשתו, הרבנית תהילה. בסרט היא מספרת כי הצרות בתוך הקהילה החלו כשהילדים בגרו, ונערות ונערים רבים לא מצאו את עצמם בתוך הקהילה, וכללי הצניעות בענייני לבוש, נידה ובכלל הפכו נוקשים יותר. יעל חשה שהקהילה הפכה לכת, ולאחר שהתפוצצה פרשת ההטרדות המיניות עזבה אותה.

 

הלל איתיאל – לשעבר חסיד של הרב ברלנד וחבר בקהילת "שובו בנים"

הגיע ל"שובו בנים" ב-1987. צעיר שמעיד על עצמו שהיה נער בעייתי, שנפלט ממסגרות ובסוף מצא תשובה. עד לפני 5 שנים, היה חבר בקהילת "שובו בנים". בסרט מספר הלל על הפעילות של משמרות הצניעות ועל הסגידה לרב, שלדעתו יכולה הייתה להביא כמעט כל אחד מחסידיו לבצע כל משימה שיתבקש, אפילו הקשה ביותר.

 

ארי גלהר – חבר לשעבר בקהילת "שובו בנים"

ארי הגיע לקהילת "שובו בנים" עם הוריו כשהיה בן 3. הוא בן להורים שהתגיירו. במשך שנים היה עיתונאי בנושא חרדים וסיקר לא פעם את סיפור הקהילה של "שובו בנים". כילד וכנער הוא שמע לא פעם על סיפורי משמרות הצניעות של "שובו בנים" ועל מעלליהן.

 

יהודה משי-זהב – עמד בראש הארגון החרדי מחתרתי – קש"ת

ארגון קש"ת של משי-זהב היה  מעין משמרת צניעות מקבילה למשמרות הצניעות של "שובו בנים"., משי-זהב מספר על "תור הזהב" של משמרות הצניעות, איך זה עבד, מי נתן את ההוראות, ומי היה המוציא לפועל. 

בסרט הוא מספר על פעילות אלימות שהשתתף בהן: הנחת מטענים, הצתות אוטובוסים ופיצוץ חנות בתל אביב שמכרה אביזרי מין. משי-זהב מכה על חטא על מעשיו בעבר ומביע חרטה עמוקה על כך.

 

עמיר סולומון – מפקד הצח"מ  ושלומי רענן –  חוקר בתיק הנעדר 

השניים, שחקרו את פרשת היעלמותו של נסים שטרית, מדברים על משמרות הצניעות שפעלו בירושלים של אותה תקופה. הם מסבירים למה הם סבורים עד היום שלא ייתכן שאנשי משמרות הצניעות יעמדו מאחורי היעלמותו של נער, לא כל שכן מאחורי מקרה רצח. 

 

שובו בנים – רשימת קרדיטים :

בימאית: שני מורן חזיזה

מפיק בפועל: ששי אפרתי

צלם: עודד קירמה

עורכים: דנה שליו וזיו רוזן

עורך ומפיק אחראי: איתי לנדסברג נבו

חברת הפקה: הסיפור האמיתי הפקות טלוויזיה בע"מ.

 

יש לבדוק גם

הלילה הארוך ביותר

  "הלילה הארוך ביותר", סיפור חילוצם של בני הערובה במשגב עם בדוקו-דרמה שתשודר ב-כאן 11 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.