שבת , יולי 4 2020
המבצע האחרון, ישראלי בשורות הסי-איי-איי, עמיר פורת, פן וידיעות ספרים

המבצע האחרון

סיפורו האמיתי ויוצא הדופן של איש עסקים ישראלי שגויס ל-CIA, סוכנות הביון האמריקאית, ויצא בשליחותה למבצעים מורכבים במדינות עוינות

המבצע האחרון 

ישראלי בשורות הסי-איי-איי

מאת עמיר פורת | חדש בהוצאת פן וידיעות ספרים

"אני מרגיש שאני על סף עילפון, ולא מצליח לחשוב ברצף. מתאמץ להיזכר בדברים שלמדתי לעשות במצבים מהסוג הזה. לימדו אותי לא להתנגד לרצון המוח, וכיצד לא לאבד הכרה בבת אחת אלא באטיות. אני שוקע בתוך ענן ערפל ושומע קולות עמומים שהולכים ונחלשים. אף על פי שמתיזים עלי מים, אני מונע ממוחי לשלוח לגופי פקודה להתעורר, מרגיש שאני מתרומם לתקרת התא, מתבונן על עצמי מונח על אלונקה ונישא בידי אנשים החוצה. אני ממהר לחזור לגופי לפני שהוא עוזב את התא, בזמן שאני משנן ללא קול את המשפט מספר בראשית, 'וחושך על פני תהום.' אני נרדם. בתרדמתי עוברות לפנַי תמונות משפחתיות, ואני שואל את עצמי איך נגררתי למצב הזה, ולמה."

המבצע האחרון הוא סיפורו הנדיר של עמיר פורת, איש עסקים ישראלי שגויס על ידי סוכנות הביון המרכזית של ארצות הברית (הסי-אַיי-אֵיי) ופעל עבורה שנים רבות במדינות עוינות בזהות של אזרח שווייצי. זהו סיפור אמיתי המתאר סדרה של אירועים מסכני חיים.

סוכנות ביון אינה מורגלת בהעסקת אזרחים זרים בשורותיה, ובוודאי לא כאלה שמתקדמים ומגיעים לעמוד בראש צוותים אמריקאיים שאמונים על משימות סודיות ביותר במדינות אויב. עמיר פורת היה אחד מיוצאי הדופן הללו, והוא חושף את סיפורו הלא-ייאמן. לנגד עיניו של הקורא קורמים עור וגידים הפעולות והמבצעים השונים, ומתוארים באופן חי, מפורט וצבעוני.

לצד תיאור המבצעים עוצרי הנשימה שבהם לקח חלק, מוקדש בספר פרק נרחב לקשריו המיוחדים ולפעילותו לצד האלוף השנוי במחלוקת שמואל גונן (גורודיש). פרק זה, כמו תיאור ילדותו ומעלליו בתל אביב של שנות ה-50 וה-60, מגלים צדדים מגוונים באישיותו של עמיר ועוזרים להבין מנַיין הצליח לגייס את תעצומות הנפש שנדרשו לו במהלך חייו.

המבצע האחרון הוא ספר מרתק הנקרא בנשימה עצורה, כתוב בכנות כובשת ורווי בתובנות על התמודדות והתנהלות האדם בעולמנו.

עמיר פורת, יליד 1948, הוא איש עסקים בינלאומי שחתום על יותר מ-70 המצאות ופטנטים, בעיקר בתחום הרפואי, המיושמים על ידי חברות מהגדולות בעולם. בימים אלה הוא טורח על ספר ההמשך למבצע האחרון.

המבצע האחרון, ישראלי בשורות הסי-איי-איי, עמיר פורת, פן וידיעות ספרים

Check Also

הרשעה

ספר מתח חדש למחברת רבי־המכר "עיר בלתי־נראית" ו"אחד משלנו" הרשעה מאת ג'וליה דאל מאנגלית: אילן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.