יום רביעי , ספטמבר 30 2020
שובל המוות, אריק לארסון, בבל

שובל המוות

ספר חדש למחבר רבי המכר השטן בעיר הלבנה ו- בגן חיות הטרף – 

אריק לארסון

שובל המוות

ההפלגה האחרונה של לוִַּסיטניה

 

 

בסגנונו הייחודי המשלב תחקיר מעמיק וכתיבה וירטואוזית, משרטט אריק לארסון, מחברם עטור השבחים של "השטן בעיר הלבנה" ו"בגן חיות הטרף", את אחד האסונות הימיים הגדולים בהיסטוריה, שתרם בהמשך לשינוי בעמדה הנייטרלית שנקטה ארה"ב ביחס למלחמת העולם ה-I והצטרפותה למלחמה: טביעתה של ספינת הנוסעים לוסיטניה, שהפליגה בחודש העשירי למלחמה מניו יורק אל ליברפול, כשעל סיפונה ילדים ותינוקות רבים. לארסון לוכד את הדרמה העצומה ואת העוצמה הרגשית של האסון ומתאר את המציאות כאילו הייתה ספר מתח.

 

באחד במאי 1915, עם כניסת מלחמת העולם הראשונה לחודשה העשירי, הפליגה ספינת הנוסעים היוקרתית לוסיטניה מניו יורק אל ליברפול, עם מספר שיא של ילדים ותינוקות על סיפונה. אף שבמשך חודשים ארוכים השליטו צוללות גרמניות טרור בצפון האוקיינוס האטלנטי, ואף שגרמניה הכריזה על הים סביב בריטניה כעל אזור מלחמה, רוב הנוסעים היו שאננים. 

הם בטחו בלוסיטניה, שהיתה המהירה ביותר מבין הספינות שנמצאו אז בשירות, ובקברניטה המנוסה, ויליאם תומאס טרנר, שמצדו נתן אמון בכללי הלחימה הג׳נטלמניים שבמשך מאה שנים קבעו כי פגיעה בספינות אזרחיות היא ״דבר שלא יעלה על הדעת״.

 

אלא שגרמניה היתה נחושה לשנות את כללי המשחק, וקברניט הצוללת U-20 וולטר שוויגר שמח לפעול בשירות ארצו. כאשר U-20 ולוסיטניה עשו את דרכן לעבר ליברפול, חבירה מקרית של כמה גורמים – עיכובים בשעת היציאה להפלגה, חיסכון בפחם שהביא להאטת הספינה ולהארכת ההפלגה, תנאי מזג האוויר וסוד שהיה סודי מדי – יצרה לא רק את אחד האסונות הימיים הגדולים בהיסטוריה, אלא גם נקודת מפנה גורלית בעמדה הנייטרלית שנקטה ארה״ב ביחס למלחמת העולם הראשונה.

 

בסגנונו הייחודי המשלב תחקיר מעמיק וכתיבה וירטואוזית, משרטט אריק לארסון, מחברם עטור השבחים של רבי מכר כ״השטן בעיר הלבנה״ ו״בגן חיות הטרף״, דיוקן מדוקדק של תקופה משני צדי האוקיינוס, ומשיב לחיים את הדמויות הרבות שגורלן נכרך בטרגדיה כבירת הממדים של טביעת לוסיטניה – טרגדיה שטיבהּ וחשיבותה האמיתיים כוסו במרוצת השנים בערפילי ההיסטוריה. בתוך כך, מאיר לארסון מערכה לא מוכרת בתולדות המלחמות באשר הן, היא הזירה הימית, על ספינותיה וצוללותיה.  

 

461 עמ' |  112 ₪
 

Check Also

אבא שלי, דב כרמי

  אבא שלי, דב כרמי עדה כרמי-מלמד       רישומיו של כרמי, שמרביתם מתפרסמים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.