יום שני , יולי 6 2020
השיבה, הישאם מטר, אחוזת בית

השיבה

ספרו האישי ביותר של הסופר ממוצא לובי הישאם מטר,
זוכה פרס פוליצר לשנת 2017 

השיבה מאת הישאם מטר 

חדש בסדרת "הפרוזה שלי" בעריכת אילנה המרמן 

תירגמה מאנגלית: סמדר מילוא  | הוצאת אחוזת בית

הישאם מָטָר, יליד לוב, היה סטודנט באנגליה כשזרועות הביטחון של מועמר קדאפי חטפו את אביו מבית המשפחה שבמקום גלותה בקהיר. השנה היתה 1990. האב, ג'אבאללה מָטָר, היה מבכירי המתנגדים לרודן הלובי. לאחר חטיפתו הוא נכלא בכלא אבו סלים האימתני שבטריפולי, עבר עינויים קשים – ועקבותיו נעלמו. 

האִם האב נהרג בטבח הברברי שנעשה באסירי הכלא ביוני 1996? "מוחי לא שקט לרגע," כותב מטר, שנהיה במרוצת השנים לסופר ידוע. "להרף עין ראיתי את פניו. הבעת פנים שלא יכולתי להבין. עצב ותשישות וחמלה שאין לה שיעור, כאילו לא על הנופלים בלבד הוא מצטער אלא גם על מבצעי הטבח."

"השיבה" מתעד את חייהם של הסופר הישאם מטר ובני משפחתו בצל היעלמותו ארוכת השנים של האב האהוב, הנערץ והאמיץ. זהו מאבק ממושך של בן, המיטלטל בין תקווה לייאוש, בניסיון לגלות מה עלה בגורל אביו, וכיצד (אם בכלל) הוא מת.

ואולם הספר הפיוטי והאישי הזה, שזיכה את מטר בפרס פוליצר, הוא גם סיפורה של לוב, מולדתו האהובה והאומללה של מטר. הוא פורט על נימי נופיה הכפריים והעירוניים, מצייר את דיוקנה האנושי והפוליטי, ומתעד את דיוקנאותיהם של בני משפחה אחת: שלושה דורות של אנשים אוהבי חיים, שנאבקו, נכלאו, עונו וזכו לרגע קצר וחולף של תקווה, עם קריסת משטרו הנורא של קדאפי.   

"השיבה" הוא ספרו השלישי של הישאם מטר, שזכה לפרסים יוקרתיים על ספריו הקודמים ("עיר של גברים" ו"אנטומיה של היעלמות").
 

"כתוב יפהפה" ברק אובמה | "חכם, מייסר ומרגש לקריאה" זיידי סמית | "חוקר באופן לירי את משמעות המושג 'בית' ואת ההשלכות האישיות ושוברות הלב שגובה רודנות פוליטית" סאנדיי אקספרס | "הספר הזה הוא מתנה יוצאת מגדר הרגיל עבור כולנו" וול סטריט ג'ורנל | "ספר מרהיב… משפיע עמוקות" הטיימס | "יוצא דופן" ניו יורק טיימס, בחירת העורך | "פשוט חובת קריאה" ספקטייטור

Check Also

הודעת יח”צ: “אחוזת בית” תתרגם לעברית את ספריה של זוכת נובל

הוצאת אחוזת בית שמחה לשתף במידע על ספריה הנהדרים של הסופרת הפולניה אולגה טוקרצ'וק, כלת פרס נובל לספרות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.