יום שני , יולי 13 2020
חוצפה, ילדות ישראלית ויזמות גלובאלית, ענבל אריאלי, ידיעות ספרים

חוצפה

ספרה החדש של ענבל אריאלי "חוצפה – ילדות ישראלית ויזמות גלובאלית" מנסה לפצח את סוד ההצלחה: מדוע ישראל הקטנטנה הפכה ל- STARTUP NATION – המדינה עם מספר חברות הסטארטאפ הגבוה בעולםיחסית לגודל האוכלוסייהמחוץ לארצות הבריתישראל היא מרכז היזמות הבינלאומי מספר אחת בעולם.

אז "מה הופך את ישראל לכר חדשנות כזהמדוע הישראלים עסוקים כל הזמן ביוזמות חדשות?״ והכי חשוב: מה גורם להם כ"כ להצליח ולהצטיין בזה?

"שמעתי תשובות רבות לשאלות הללו",  מסבירה ענבל אריאלי, מחברת הספר–  "החל בהשפעתו של צה"לשהוא צבא טכנולוגי ומתקדםוכלה במסורת העתיקה של העם היהודיהכוללת למידה וספקנות. הסברים אלוגם אם יש בהם מן האמתמוגבלים מדיעם השנים הבנתי שבבסיס האופי היזמי של הישראלים מצויה הילדות הייחודית במדינה שהיא מלאה אתגרים וסיכוניםבתוך קהילות שבטיות למחצהואסור לשכוח את החוצפה המשותפת לכולנו.

 יש שיאמרו, שחוצפה היא בכלל דבר שלילישהלוואי והיינו נמנעים ממנהאבל רגע, עצרו לשנייה! כמי שגדלה עד גיל 15 כילדת שליחויות הנעה בין החיים המוכרים בארץ, לחיים אחרים לגמרי במדינות שונות בעולם, ענבל מציאה לנו לצאת יחד למסע משותף לילדות הישראליתמהגיל הרך ועד הטיול הגדול שאחרי הצבא, לבחון נופים וחוויות שאנחנו מכיריםאולם מזווית אחרת. להסתכל על מה שאולי נראה כמובן מאליואבל לגלות בו דברים חדשים:

גן השעשועים הכל כך מוכר, המגלשה שכל ילדי ישראל ובכלל ילדי כל העולם אוהבים כל כך, ובכל זאת, התבוננות מקרוב מראה הבדלים משמעותיים באופן המשחק בין ילדי ישראל לעולם. שם, בסביבה הלכאורה זהה של סולם ומגלשה – נזרעים ההבדלים בכישורים בין זאטוטים ישראלים למקביליהם בעולם: את הבלאגן שקיים בגן שעשועים ישראלי – על הרעש, הריצות בכיוונים מנוגדים, הטיפוס במגלשה או קפיצה ממנה – והחופש של הזאטוטים לשחק אחד עם השני כראות עינם – את כל אלו ענבל אריאלי דווקא מוקירה כסביבה שמפתחת ומאפשרת יצירתיות ויוזמה.

 מסע ההתבוננות של ענבל אריאלי ממשיך לאורך כל הילדות, ואפילו מסורת מוכרת כל כך של איסוף קרשים בעגלות סופר למדורת ל״ג בעומר מקבלת משמעות של פרוייקט יזמי המנוהל מא׳ עד ת׳ על ידי ילדים צעירים, בו הם נדרשים לשתף פעולה ולנהל יחד משאבים, וגם סיכונים. וכל אלו עוד לפני החוויות המעצימות של הדרכה בצופים ובתנועות הנוער, התנדבות במד״א או שנה שירות. המתבגרים שלנו, גם כשהם עמוק בגיל ה״טיפש עשרה״ שלהם, יודעים ורוצים להיות מעורבים בחיי הקהילה סביבם. וזאת אפילו היום, בעידן הפורטנייט והאינסטגרם. 

 

ולמה כל זה חשוב כל כך? מכיוון שהכישורים האלו, של יצירתיות, חשיבה ביקורתית, חשיבה מערכתית וניהול סיכונים, יכולת קבלת החלטות וחוסן נפשי, תוך הפעלת כישורים בין אישיים מפותחים – כל אלו הם הם כישורי העתיד – שכל כלכלות העולם מנסות היום לבסס.

 מאז שחזרה לארץ כנערה אחרי מסעות העולם, דרך שירותה הצבאי כקצינת מודיעין ב-8200, העמיקה ענבל אריאלי את ההתבוננות הייחודית שלה על הכישורים הללו – ועל האופן הראוי לפתח אותם. היא שימשה למעלה מעשור כעורכת דין ויועצת משפטית של חברות היי-טק, בהן עבדה בצמידות להנהלות של חברות כישקר של סטף ואיתן ורטהיימר, כתר פלסטיק של סמי סגול, ומודו של דב מורן. היא ייסדה בעצמה את מאיץ הסטארט-אפים (אקסלרטור) הראשון בישראל, תחת עמותת בוגרי 8200, ומאז ליוותה עשרות רבות של חממות, מאיצים ותכניות פיתוח יזמות, בארץ ובעולם כמו גם משקיעי היי-טק. ענבל אריאלי שותפה למאמצים אסטרטגיים של ארגונים שונים לחבר בין החברות הגדולות ביותר בעולם – בנקים, חברות ביטוח, קמעונאים – והתעשייה הישראלית – והנהלות החברות הזרות מתייעצות איתה על האופן בו הן יכולות להחדיר חדשנות וכישורי יזמות לארגונים המובילים שלהם. היא הקימה בעצמה 2 חברות בתחום פיתוח הנהלות וכישורי מנהיגות עסקיים ונעה על הקו שבין תל אביב לארה״ב. 

היא מתנדבת בארץ במגוון ארגונים ופעילויות, בעיקר לקידום יזמות וחדשנות. והיא גם אמא גאה ל-3 בנים צברים סקרנים בעצמם. ואיפשהו בדרך, היא מצאה את הזמן לכתוב ספר, ולפרסם אותו באחת ההוצאות לאור הגדולות בארה״ב, על כישורי העתיד ואיך אפשר לפתח אותם, ומה מיוחד בחוייה הישראלית. 

בחוצפה מסוימת ותעוזה לא קטנה, יוצאת יזמית היי-טק ישראלית, אישה קטנה (מטר חמישים גובהה) גדולה, למסע בעולם הגדול, מוויאטנם ודרום קוריאה, דרך צרפת וגרמניה, עד ברזיל וארה״ב. מצוידת בכלים אותם אספה ושכללה לאורך ילדותה בארץ ובעולם, בקריירה שלה בהיי טק ובמסע ההורות האישי שלה, היא נחושה להראות לעולם, וגם לנו פה בארץ, איך דווקא אִלתור, בלגן, חוצפה, קומבינות, דוגריות, תכלסיות וגישה כללית של ׳יהיה בסדר׳ נהפכו בידי יזמים ישראלים לקרדום רב-עוצמה שבאמצעותו הם משנים את העולם. הכישורים שעבורנו, איך לומר, באים בקלות, אבל במקומות אחרים נתקלים בהמון התנגדות, אותן תכונות אופי וכישורים שבלעדיהם אף אחד לא יוכל להצליח באמת בעתיד, את השרירים האלה היא מפתחת ומחזקת, בעצמה, ועבור אחרים, כבר יותר מעשור – באימונים שהביאו לתוצאות עסקיות מוכחות.

 

ידיעות ספרים שאוהבים

"חוצפה"

ילדוּת ישראלית ויזמוּת גלובלית

ענבל אריאלי

חוצפה.jpgכיצד קשורות מדורות ל"ג בעומר המסורתיות למספר הסטארט-אפים בישראל? איך משפיע הבלגן הטיפוסי בגן שעשועים ישראלי על התפתחותם של כישורים יזמיים? מדוע מטביעות תנועות הנוער בארץ חותם יזמי בחניכיהן, בשונה ממקבילותיהן בשאר העולם? ואיך כל אלה בכלל קשורים לכישורי העתיד?

 

 

חוצפה הוא ספר מסע מרתק הנע בשלושה צירים מפתיעים. מחד גיסא, הוא עוקב אחר תהליך הילדות וההתבגרות בישראל ומאיר באור חדש את הכוחות הפועלים בו ואת הדינמיקה וההשפעות הייחודיות רק לו. מאידך גיסא, הוא מלווה את השלבים שעובר כל סטארט-אפ: מגילוי הרעיון, דרך תיקופו בשוק ועד להתייעלותו וצמיחתו לחברה בת-קיימא. בין לבין הוא מביא את סיפוריהם של יזמות ויזמים ישראלים שעשייתם הותירה חותם חברתי ועסקי בארץ ובעולם כולו. שלושת חוטי העלילה הללו נשזרים יחדיו על מנת לספר סיפור שטרם סופר על האופן שבו דווקא ילדים ישראלים – הגדלים בצל חוסר יציבות אזורית, המתחנכים במערכת חינוך שציוניה טעונים שיפור ושנעוריהם נקטעים באחת כשהם מתגייסים לשירות צבאי תובעני – מפתחים כישורים ויכולות המציבים אותם בעמדת פתיחה שאין שנייה לה על קו הזינוק לחדשנות וליזמות גלובלית.

 

 

חוצפה מפרק את הילדות שכולנו מכירים לגורמים ומרכיב אותה מחדש לכלל סיפור מעורר השראה על האקלים החינוכי והחברתי בארץ, שעל פי רוב נתפס בעין ביקורתית, אך למעשה מהווה חממה לצמיחתם של יזמים ומחדשים. מתוך היכרות עמוקה עם תעשיית ההיי-טק על כל היבטיה, מדגימה ענבל אריאלי כיצד דווקא אִלתור, בלגן, חוצפה, קומבינות, תכלסיות וגישה כללית של "יהיה בסדר" נהפכו בידי יזמים ישראלים לקרדום רב-עוצמה שבאמצעותו הם משנים את העולם.

 

 

ענבל אריאלי היא יזמית ואשת טכנולוגיה. שירתה כקצינה ביחידה 8200, ומאז שחרורה פעילה בתעשיית ההיי-טק בארץ ומחוצה לה. בעלת תואר ראשון במשפטים וכלכלה ותואר שני במנהל עסקים, יזמות ואסטרטגיה. כיום היא מנהלת את Synthesis, חברה שייסדה המשתמשת בטכנולוגיה מתקדמת לתהליכי הערכה ומיון של מנהלים בכירים, ומשמשת כחברת מועצת המנהלים במגוון תוכניות לקידום יזמות. אריאלי חיה בתל אביב עם בעלה ושלושת בניהם.

Check Also

האחות האבודה

מחברת רבי-המכר הבינלאומיים "אשתו של מגדל התה", "בתו של סוחר המשי" ו"סודה של אלמנת הספירים" בספר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.