יום חמישי , יולי 9 2020
בלחש, דורית זילברמן, ידיעות ספרים

בלחש

סיפור העם היהודי שמבקש להפוך את הhis-story גם לher-story דרך שושלת נשים שעסקו בכישוף ♦ הרומן מאיר באור חדש את העיסוק בנסתר ובפלאי ביהדות אשכנז ♦ עמוס עוז ז"ל הספיק לקרוא אותו בטרם מותו: "ספר חתרני"

בלחש – ספרה העשרים של דורית זילברמן 

חדש בסדרת "…קראתי" בעריכת חיים פסח בהוצאת ידיעות ספרים

 

בימי הביניים העלו אותן על המוקד. ב"היסטוריולה" הזו הן מחזיקות את המשפחות שלהן, ממשיכות את קיומו של העם שלהן ומספרות את קורותיו. מאה שנים של היסטוריה יהודית בעיניים נשיות דרך סיפור וקולות שטרם נשמעו בספרות העברית

מדברי העורך, חיים פסח: "בלחש" הוא רומן על שושלת של מכשפות יהודיות, המבוסס על מחקר שמגלה עד כמה נהגו יהודי אשכנז להשתמש בקמעות, בהשבעות ובלחשים, במקביל לשמירת מצוות. הרומן חושף תת-תרבות של אמונות בנסתר, את החלק ששרד מימי הביניים ושאינו ידוע בהיסטוריה של יהדות אירופה. תולדותיה של משפחה אחת בעיירה, בכל גלגוליה ובכל האירועים הטרגיים והקומיים שחוותה, מהשטעטל ועד לעלייה לארץ, מספרות בעלילה מרתקת את הסיפור היהודי. זהו, ככל הידוע, ספר ראשון בספרות העברית המודרנית שמספר בקריצה לקוראים על מכשפות יהודיות, על כוחן ובעיקר על רוב קסמן.

עמוס עוז ז"ל ליווה במשך שנים את יצירתה של דורית זילברמן. "בלחש" הוא הספר האחרון אותו קרא. טרם מותו כתב עליו: "מזמן לא קראתי ספר כה מקורי. 'בלחש' הוא ספר חשוב מפני שהמבנה שלו משוכלל. זהו ספר חתרני על שושלת נשים הלוחשות לחשי כשפים, ובעצם גם את ההיסטוריה האשכנזית של העם היהודי. כן, אשכנזית ומנשקת קמעות. האם הראשונה, שרה-פרידה, אישה גדולה ששרה בקול רם מאוד, וכשהיא נאלמת באה בתה בלה, האם השנייה, הרזה, ולוחשת לחשים. גם קולה נאלם באשמת מות הילדים. המספרת שושנה, האם השלישית, שהיא דמות משעשעת ואירונית, מלווה את סיפורה של בלה מדרגה-מדרגה אל המרתף החשוך של חייה העצובים, כשהיא מאירה לה בפנס קטן את דרכה האחרונה ומקבלת במאור פנים את בלה התינוקת, האם הרביעית, שאותה ציידה דורית זילברמן בכמה מסודות החמלה".

"בלחש" הוא ספרה ה-20 של דורית זילברמן, כלת פרס ראש הממשלה, סגנית יושב ראש אגודת הסופרים העברים, עורכת לשעבר של כתב העת "מאזנים" ועורכת דין לענייני משפחה. בין ספריה נמנים "תלוי איך מספרים", "שער הרחמים", "לא ביום ולא בלילה", "אישה בתוך אישה בתוך אישה בתוך", ספרי עיון על יצירותיהם של יונה וולך ועמוס עוז, ספרי ילדים ונוער ועוד. ספריה תורגמו לאנגלית, לאיטלקית, לספרדית, להינדי, לגרמנית ולצרפתית, ובקרוב אף לרומנית ולסרבית. זילברמן ערכה והשתתפה באנתולוגיות רבות, וספריה זכו להצלחה בארץ ובעולם וכן לעיבודים קולנועיים. 

"את 'בלחש' קראתי בעצב ובשמחה. בעצב – כי סיפורם של בלה וצאצאיה ממחיש כמה מסובכים החיים וכמה קשה למצוא אהבה בעולם הזה. ובשמחה – כי כמה נפלא שאפשר, כפי שזילברמן מוכיחה, לספר על הקושי הזה ועל הסיבוכים האלה בציוריות שכזאת, בחוכמה ובהומור. לצחוק תוך כדי שבוכים וליהנות מעצם היכולת לתאר, באופן כה מדויק, את הפצע שנקרא אדם" אמונה אלון

Check Also

הדרך להצלחה

אומרים שסיפורים קורים לאנשים שיודעים לספר אותם. בספרו הראשון והחדש – "הדרך להצלחה" – חולק …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.