יום חמישי , ספטמבר 29 2022
צומת בילו, אניטה שפירא, ספריית אופקים, עם עובד

צומת ביל"ו

 

ספר חדש ב"ספריית אופקים" / הוצאת עם עובד

מאת פרופ' אניטה שפירא, כלת פרס ישראל בחקר ההיסטוריה היהודית (2008)

אניטה שפירא

צומת ביל"ו

שלושה ביל"ויים וארץ ישראל

229 עמ' * 84 ש"ח

 

אפוס תחיית העם היהודי בארץ ישראל לאחר אלפיים שנות גלות מייחס לתנועת ביל"ו – בית יעקב לכו ונלכה – תפקיד וחשיבות ראשונה במעלה בהגשמת החזון. מרבים לתאר את אנשיה כחבורה של צעירים נלהבים שמסרו את גופם ואת נפשם להוצאתו של המהלך ההיסטורי הגדול מן הכוח אל הפועל.

כשאניטה שפירא קוראת את חליפת המכתבים בין שלושה ידידים – ד"ר חיים חיסין, יעקב צ'רטוק וולדימיר דובנוב – ומנסה לחדור אל מעבר לשורות היא מגלה רבדים חדשים, שהסאגה הלאומית מיעטה להעמיק בהם. למה אנשים עולים לארץ ישראל, למה הם יורדים ממנה? פרשת היחסים בין מולדת ראשונה למולדת מאומצת, בין מצוות השכל למצוות הלב, כוחו של גורל ויכולתם של אנשים לאתגר אותו, ובתוך כל זאת סיפור של ידידות מופלאה בין שלושה חברים שההתלהבות סחפה לחופי ארץ ישראל, והמציאות הרחיקה, ומפה ואילך כל אחד מהם – וסיפורו המיוחד. ועם זאת, שלושת הסיפורים נשזרים זה בזה.   

גיבורי הספר שייכים לאינטליגנצייה היהודית=רוסית, וחיים את חייהם כדרמה נוסח "רומן רוסי". גורל כל אחד מהם מאיר מקטע של הסיפור הציוני, על סערותיו, הצלחותיו וכישלונותיו. 

בלשון זהירה ורגישה פרופ' אניטה שפירא מעמידה פרשת חיים מרתקת ובעלת השראה.

פרופ' אניטה שפירא היא אחת ההיסטוריונים החשובים והמשפיעים ביותר על חקר ההיסטוריה היהודית והישראלית במאה העשרים. הנושאים המרכזיים במחקריה הם העבודה העברית, הבעיה הערבית, העימותים הפנימיים על הדרכים להפיכת הרעיון הציוני לממשות והדינאמיות של הזהות הישראלית.

מספריה הקודמים: המאבק הנכזב: עבודה עברית 1933-1929 (1977); ברל: ביוגרפיה (ספריית אופקים, 1980, 2000); מפיטורי הרמ"א עד פירוק הפלמ"ח (1984); ההליכה על קו האופק (ספריית אופקים, 1989); חרב היונה: הציונות והכוח, 1981-1948 (ספריית אופקים, 1992); יהודים חדשים יהודים ישנים (ספריית אופקים, 1997); יגאל אלון: אביב חלקו, ביוגרפיה (2004); יהודים, ציונים ומה שביניהם (ספריית אופקים, 2007); ברנר: סיפור חיים (ספריית אופקים, 2008); ככל עם ועם, ישראל, 2000-1881 (2014); בן-גוריון: דמותו של מנהיג (ספריית אופקים, 2016).

 

 

יש לבדוק גם

עולם בלי עבודה

חדש בספריית אופקים / עם עובד דניאל סוסקינד עולם בלי עבודה טכנולוגיה, מיכון וכיצד עלינו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.