יום חמישי , ספטמבר 24 2020
wikipedia, ויקיפדיה, לוגו

ציון דרך בוויקיפדיה ישראל

 

16 שנים לאחר שיצאה לדרך ויקיפדיה העברית, נכתב אמש הערך ה-250,000 

במקביל, הודיעה קרן ויקימדיה העולמית על קבלת תרומה בסך 2.5 מיליון דולר מקרן הפילנתרופיה של Craig Newmark. התרומה תאפשר להגן על אתרי ויקימדיה ועל המתנדבים ברחבי העולם בפני איומי סייבר, זאת לאחר שבמהלך הסופ"ש הקודם לא היתה ויקיפדיה זמינה לסירוגין במספר מדינות בעקבות מתקפת סייבר ראשונה מסוגה כנגד ויקיפדיה

 

הערך ה-250 אלף, "מחוזות משנה של בלארוס", פורסם על ידי משתמש "ביקורת", אשר כתב עד היום 2274 ערכים. משתמש "ביקורת" שיתף את שאר הקהילה על האירוע וכתב: "בכוונת מכוון הערך ה-250,000 הוא הוא ערך אפור וטכני. בפעם הקודמת היה הערך העגול 'ערך מומלץ' וחשוב. אבל בחרתי לתת פנים לערכים האפורים, שאין להם בדרך כלל יחסי ציבור אבל חשוב שיהיו באנציקלופדיה שרוצה להקיף הכל".
 

ב-9 ביולי 2003 בשעה 13:00 נכתב הערך הראשון – "מתמטיקה", על ידי רותם דן. מאז צמחה ויקיפדיה העברית, ונכון להיום יש בה 250,000 ערכים והיא זוכה לכ-60 מיליון דפים נצפים בחודש. רובם של הקוראים כמובן מגיעים מישראל, ולאחריהם קוראים מארה"ב, רוסיה, גרמניה וצרפת. מיום הקמתה התבצעו בה 26,231,777 עריכות. בממוצע נכתבים בכל יום בוויקיפדיה העברית 53 ערכים חדשים!

 

ויקיפדיה העברית מדורגת במקום ה-26 בכמות הערכים מבין 264 ויקיפדיות בשפות השונות כאשר השפות המובילות הן אנגלית עם 5.9 מיליון ערכים, גרמנית- 2.3 מיליון, וספרדית 1.5 מיליון. ביחס למספר דוברי השפה העברית, הקהילה היא מהגדולות והחזקות בעולם, ומדורגת במקום הראשון לאחר ויקיפדיה באנגלית ביחס ההשקעה והעומק לערך (מספר העריכות לעומת מספר הערכים). בכל חודש פעילים בה כ-10,000 עורכים שונים המבצעים יחדיו כ-180 אלף עריכות בממוצע. מתוכם, כ-250 הם העורכים הקבועים בוויקיפדיה המבצעים למעלה מ-100 עריכות בחודש ומהווים את קהילת ויקיפדיה בעברית האחראית על כתיבת כ-88% מהערכים החדשים.
 

החגיגות בוויקיפדיה העברית מגיעות שבוע לאחר האירועים במהלך סוף השבוע הקודם, במהלכו לא היתה ויקיפדיה זמינה לסירוגין במספר מדינות בעולם בגלל מתקפת סייבר. בתגובה לכך הודיעה אמש קרן הפילנתרופיה של Craig Newmark על תרומה בסך 2.5 מיליון דולר  לטובת פיתוח כלי אבטחה והגנה על התוכן בוויקיפדיה.


 

************************

עמותת ויקימדיה ישראל הוקמה ב-2007 ופועלת לקידום הידע וההשכלה בישראל ולהנגשת תכנים במגוון רחב של תחומי ידע לתועלת הציבור. פעילותנו מתמקדת במיזמי קרן ויקימדיה העולמית, בכללם ויקיפדיה העברית והערבית. העמותה מטפחת שיתופי פעולה עם מוסדות אקדמיים וגופי תרבות ומורשת, כדי להנגיש מידע ללא עלות ולעודד חשיפה ציבורית לנושא של חופש המידע. כמו כן תומכת העמותה בקהילות המתנדבים של מיזמי ויקימדיה, מגייסת מתנדבים וכותבים חדשים. לצד פעילויות אלו ואחרות, ויקימדיה ישראל מפעילה תוכניות חינוכיות בבתי ספר, המקדמות את השימוש הלימודי במיזמי ויקימדיה, ועורכת כנסים בנושא הנגשת המידע לציבור בישראל. 

Check Also

יח”צ: ניידים חדשים של ASUS

 מכריזה על X415 ו X515    מחשבים ניידים 14" ו- 15.6" קומפקטיים וקלים הכוללים מעבדים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.