יום שני , יולי 13 2020
שיעור נהיגה, דורתה נורס, אחוזת בית

שיעור נהיגה

רומן מאת אחת הכוכבות העולות של הספרות העולמית ♦ נכלל ברשימת 100 הספרים הטובים ביותר של ה"ניו יורק טיימס" לשנת 2018 ♦ נכלל ברשימת המועמדים הסופיים לפרס הבוקר הבינלאומי לשנת 2017

שיעור נהיגה
מאת דורתה נורס | תירגמה מדנית: רות שפירא

חדש בהוצאת אחוזת בית

סוניה היא רווקה בת ארבעים ומשהו מקופנהגן, שלא יודעת להעביר הילוכים – לא במכונית ולא בחיים. למרות שהיא לומדת לנהוג כבר כמה חודשים, היא עדיין סופגת צעקות מהמורָה שלה לנהיגה, שלא מאפשרת לה להעביר הילוכים בעצמה. בנוסף, מסיבה לא ברורה לסוניה, אחותה הקטנה מתחמקת מקשר איתה. משהו בחייה חייב להשתנות, וסוניה מרגישה שכאשר תדע סוף-סוף לנהוג במכונית, גם השינוי יגיע.

פעם, במסיבה אחת, הבטיחה לה מגדת עתידות שדבר-מה צפוי לקרות לה בעתיד, אבל סוניה לא מצליחה להיזכר מהו העתיד – הטוב או הרע – שהיא צפתה לה. כל שנותר לה הוא להתגעגע לילדותה בכפר, לכף היד האוהבת של אבא, לימים שבהם יכלה להיכנס למקום מסתור בשדה השיפון, להשקיף על אווזי הבר, ולברוח. 

עכשיו, כשההגה בידיים של סוניה, היא מקווה להתחיל לשלוט בחייה. אלא שהיעד שאליו היא מבקשת להגיע – תכלית חייה – לא מובן לסוניה עד לעמודים האחרונים בספר. ואז, ברגע אחד, היא עושה מהלך גורלי וזוכה לראשונה בתחושה של אושר. 

"שיעור נהיגה", מאת הסופרת הדנית דוֹרתֶה נוֹרס ובתרגומה של רות שפירא, הוא רומן על התבגרות מאוחרת, שבמרכזו אישה רגישה ויוצאת דופן, חסרת כישורים מעשיים, שנאלצת להתמודד עם המציאות, ההזדקנות והבדידות. זהו רומן שובה לב ושובר לב, יחיד במינו, שהתפרסם בעשרות מדינות והיה מועמד לפרס הבּוּקר הבינלאומי לשנת 2017.

"הכתיבה השנונה של דורתה נורס היא עמוקה ורבת-תובנות" פייננשייל טיימס | "סוניה היא באמת גיבורה מודרנית… רומן קומי, חכם ומטריד כמו דקירת סיכה" הטיימס | "ברומן הקצר הזה מצליחה נורס לדחוס את מהות החיים" ספקטייטור | "הספרות המאתגרת שנורס ממציאה היא ספרות מופלאה" הגארדיאן | "הרומן הזה הוא מין גרסה דנית לסיפור של וודי אלן: הוא עוסק בשאלות קיומיות בדרך הומוריסטית עדינה" הדיילי מייל | "רומן מלא בתובנות ומלא בחמלה" סאנדיי הראלד

Check Also

הנוסע

רומן גרמני אבוד שנכתב בהשפעת אירועי ליל הבדולח, התגלה מחדש לפני שנתיים בעקבות ריאיון בישראל, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.