שבת , אוגוסט 8 2020
מגובה הלב, רועי בן טולילה, ידיעות ספרים

מגובה הלב

 

ידיעות ספרים שאוהבים

מגובה הלב

רועי בן טולילה

מגובה הלב.jpgרועי היה אמור בכלל למות. כלומר היה מי שסבר שהוא כבר מת. לא מות גיבורים הירואי, אלא מוות מהסוג המיותר כל כך, בלילה ההוא בג'נין לפני 15 שנה, שבועיים לפני יום הולדתו ה-23. רועי, קצין צעיר ומבטיח ביחידת מגלן, יצא לעוד פעולה שגרתית לאיתור מחבלים ונורה מאש של חבר לכוח שנכנס להתקף חרדה וירה עליו 34 כדורים. הכדור היחיד שפגע בו הותיר אותו משותק בפלג גופו התחתון. כולם שמחו כשהתעורר. חוץ ממנו.

צירוף של נסיבות ושל שילוב בין כוחות חיצוניים, עליונים ופנימיים השאיר אותו כאן, איתנו, לאחר שהתנדנד בין החיים למוות במשך שבוע ימים.

אמנם זה סיפורו של רועי אבל בדרך זה גם סיפורם של המון אנשים שהוא פגש בדרך, שמייצגים בנחישותם את רוח הערבות ההדדית שמייחדת את החיים כאן והיו שם עבורו בצמתים השונים שזימנו לו חייו:

מדני גומז, חברו הטוב, שהיה טייס המסוק שבמקרה חילץ אותו באותו הלילה. דני נפל במלחמת לבנון השנייה ורועי מעולם לא הספיק לומר לו תודה. היו שם גם ניר, רופא היחידה שהציל את חייו. פעמיים. בפעם השנייה 12 שנה מאוחר יותר כשהגיע לבי"ח הדסה בירושלים. ומאיה – חברתו באותם ימים שבחרה לצאת עם קצין ביחידה מובחרת ופתאום מצאה עצמה מסתובבת עם אדם בכסא גלגלים. היה שם את אותו הלוחם שירה בו, שמבחינת רועי לתקופה ארוכה היה זה שהרס לו את החיים. היו שם דמויות גדולות ושבורות מהחיים אותם פגש במחלקת השיקום, שותפים טריים לגורל משותף של חיים על כסא גלגלים. ומה למד מחבריו החדשים לצוות? הפעם לא צוות של לוחמים ביחידה מובחרת בצבא, אבל ללא ספק צוות של לוחמים במגרש של החיים- שחקני הכדורסל בכיסאות גלגלים? היו שם ההורים והאחים ובסוף הסיפור יהיו שם גם הילדים.

מאז הספיק רועי לשבת, להקים משפחה, לשחק כדורסל, לשנות את העולם.

חלק מרכזי נוסף בחייו העמוסים הוא כדורסל כסאות הגלגלים.רועי ייסד את קבוצת הכדורסל בכיסאות גלגלים של בית הלוחם ירושלים הפועלת  מטעם ארגון נכי צה"ל. ב-13 השנים האחרונות הוא חבר בנבחרת ישראל בכיסאות גלגלים. בזמן יציאת ספרו הוא ייקח חלק באליפות אירופה בפולין. לתפיסתו, לחבריו למשחק הייתה הסיבה הכי טובה בעולם להתבצר בכאב האישי שלהם, אבל הם בחרו לשחק ולפעול ביחד ולשאוף ביחד לניצחון. הם היוו עבורו במשך השנים השראה ודוגמא איך בתוך בכל חסרון יש ניצחון ואיך מאחורי כל נכות מסתתרת הזדמנות.

יש הרבה סיפורים נפלאים של מורשת קרב אבל הספר הזה מספק הצצה ישירה ונוקבת על הקרב שאחרי הקרב. כדי לשמר תדמית של גיבור אנחנו מעדיפים לא להתקרב לכאב של פצועי צה"ל,כי אז אנחנו עלולים לגלות שהם אינם גיבורים כפי שהתרגלנו לספר לעצמנו. בדמות האנטי גיבור שלו, ובאופי האנושי בו הוא צובע את גיבוריו,בן טולילה מספק זווית אחרת על הקרב שאחרי הקרב ,זווית המשתקפת בין השורות שלנו כחברה קשה לקבל. זווית שאין בה גיבורי על, אלא אנשים פשוטים שנקלעו בעל כרחם לקרב שאין ממנו מוצא. באנושיות בה הוא צובע את גיבוריו הם הופכים לקרובים מאי פעם.

מגובה הלב הוא לא אוטוביוגרפיה, בטח לא במובן המקובל, אלא סיפור. סיפור על מאבקים, על ניצחונות קטנים וגדולים, על רגעים מרגשים ועל חוויות מצחיקות עד דמעות. בראש ובראשונה זהו סיפור מעורר השראה של אדם אחד שבתוך עמו הוא יושב ועל הדמויות הגדולות מהחיים שהוא פוגש בדרכו. זהו סיפור קטן על בחירה וסיפור גדול עלינו כחברה.

רועי בן טולילה, 38, הוא קצין לשעבר ביחידת מגלן, שחקן נבחרת ישראל בכדורסל כיסאות גלגלים, נשוי ואב לארבעה. בן טולילה בוגר תואר ראשון בעבודה סוציאלית, ותואר שני בייעוץ ארגוני. כיום הוא יועץ בעולמות של פיתוח מנהיגות ועובד עם ארגונים במגזר שלישי, עסקי וציבורי. הוא עושה הרצאות, מעביר סדנאות כדורסל בכיסאות גלגלים. בנוסף הוא עובד ומנחה בארגון מעוז העוסק בבניית רשת של מנהיגים ממגוון מגזרים הפועלים יחד לחיזוק החוסן החברתי כלכלי של מדינת ישראל.

Check Also

זיכרונות מפינת החדר הסגלגל

רב-מכר של "הניו יורק טיימס"! זיכרונות מפינת החדר הסגלגל בק דורי-סטיין סיפורה האמיתי של אישה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.