יום ראשון , יולי 5 2020
דוניא, עודה בשאראת, ספריה לעם, עם עובד

דוניא

ספר חדש ב"ספריה לעם"

סיפור עלילתי, בשל ורב קסם הפותח צוהר אל תוך נבכי כפר ערבי-ישראלי

עודה בשאראת

ד ו נ י א

תרגמה מערבית: מיכל סלע

297 עמ' * 88 ש"ח

בעיירה ערבית בצפון הארץ נעלמת יום אחד אישה צעירה ושמה דוניא. היעלמותה מטלטלת את העיירה, בני משפחתה, שכנים ומכרים מתגייסים לחיפושים אחריה, אך מלבד גילויים של רוח התנדבות אזרחית חדשה, המאמץ אינו מעלה דבר. 

מכאן מתגלגל הסיפור אל קורותיהם של כמה מתושבי המקום מאז מלחמת 48', שאז גורשו מכפרם ולא הורשו לשוב אליו. מעט-מעט נפרשׂ לפנינו פסיפס מורכב של חיי שלושה דורות של ערבים במדינת ישראל: הם מתמודדים, כל אחד בדרכו, עם המצוקה הנפשית והכלכלית בעקבות אבדן הבית והרכוש, וממשיכים, כל אחד בדרכו, לחיות את חייהם, מקימים משפחות ונולדים להם ילדים. 

הסיפור ממשיך ומתאר את החיים בימי הממשל הצבאי המדכא והמשחית, את הניסיונות לפעילות פוליטית לאומית ופרוגרסיבית, ובעיקר את חייהן האישיים של הדמויות, את חלומותיהן ושאיפותיהן, את חיפושיהן אחר אהבה, חופש, רווחה, השכלה. 

גם כאן, כמו בספרו הקודם חוצות זתוניא (ספריה לעם, 2009), עודה בשראת מתאר את העולם שברא באירוניה עוקצנית. הוא אינו חוסך את שבט הביקורת מהתנהלות רשויות המדינה ואינו נרתע מלגלוג גם על משוגותיהם של גיבוריו הערבים – תמיד במבט אנושי וחומל. 

בדוניא (שם שפירושו "עולם") מציג בשאראת תמונה רחבת היקף ומגוונת של חיי הערבים במדינת ישראל, שכמותה טרם נראתה בעולם הספרות.

   עודה בשאראת, יליד 1958, הוא תושב כפר יפיע, בן למשפחה עקורה מכפר מעלול, שנהרס ב-1948.

מנעוריו עסק בפעילות פוליטית וחברתית, ובין השאר כיהן כראש הוועד הארצי לתלמידי תיכון וראש ועד הסטודנטים הערבים באוניברסיטת חיפה, היה פעיל בתנועות יהודיות-ערביות ושימש מזכ"ל תנועת חד"ש בתחילת שנות האלפיים. ערך את ירחון הנוער אל-ג'ד וכתב דרך קבע כפובליציסט בעיתון אל-אתחאד. זה שנים מספר כותב טור בעמוד הדעות של עיתון הארץ.

____

Check Also

גריי

ספר חדש ב"ספרייה לעם"  מאת  מחברת רב- המכר "גלנקיל – מותחן כבשים" לאוני סוואן גריי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.