יום שלישי , יולי 7 2020
טבע התודעה, אלן ווטס

טבע התודעה

‏משנתו של הפילוסוף שהשפיע על יוצרי סאות'פארק, הזמר ואן מוריסון והסופר ג'ק קרואק  – נגישה מהיום גם לקורא הישראלי

נדמה שאין דבר המנוגד יותר בין פילוסופיית זן – לבין סאות'פארק – הסדרה המצוירת והמופרעת שכבשה לפני כ-20 שנה בסערה את הטלוויזיה העולמית. אך מסתבר, שחלק מיוצרי הסדרה הושפעו עמוקות מהפילוסופיה אלן ווטס, אחד ההוגים הנחשבים ביותר בארה"ב.

בשנות ה-60 לא חסרו סופרים ואמנים ידועים שהושפעו עמוקות מווטס והכלילו אזכורים שלו ביצירותיהם, וביניהם הסופר ג'ק קרואק, הזמר ואן מוריסון, ההוגה והסופר ג'וזף קמפבל – ועוד. 

ווטס הלך לעולמו בשנת 1973, והסרטונים של יוצרי סאות'פארק, שהפכו לויראליים ברשת, הצטרפו לעשרות הרצאות מוקלטות שלו אשר הועלו ליוטיוב – ו"הצעירו" בבת אחת את עדת מעריציו. 

בסרט 'היא' (2013) בכיכובם של חואקין פיניקס וסקארלט ג'והנסון – מתאהבת ג'והנסון (המגלמת תוכנה אינטליגנטית) באלן ווטס, והוא אף משוחח בקולו עמה ועם פיניקס. 

בנוסף, עשרות יוצרים מוזיקליים, בעיקר מהשנים האחרונות החלו לשלב קטעי אודיו של ווטס ביצירותיהם, וביניהם הזמרת שריל קול, המעבד המוזיקלי Ott, ועוד רבים אחרים. 

בשפה פשוטה, קולחת והגיונית, משרטט ווטס רעיונות מהפכניים, הגורמים למאזין לתהות האם כל מה שלימדנו את עצמנו על העולם בעצם שגוי מיסודו.

ווטס מעביר בצורה פשוטה רעיונות עמוקים על זן-בודהיזם, אחדות גוף-נפש, זמן, מרחב והתפתחות, קשר בין אדם לסביבתו, על התחברות לטבע, וחיים בהווה מתמשך. 

לניר חכם, שששמע במקרה הרצאה של ווטס באינטרנט, לא היה ברור כיצד עד היום נשאר הפילוסוף הידוע הזה כה אלמוני לציבור הישראלי. "לא הבנתי למה לא פותחים את כל מהדורות החדשות עם הרעיונות שלו" הוא אומר. "כשהבנתי שזה לא באמת עומד לקרות, החלטתי להרים את הכפפה בעצמי ולהנגיש אותו לקהל בישראל".

בשלב הראשון, החל ניר לתרגם את עשרות קטעי ההרצאות הקיימים ביוטיוב – לעברית, ולהעלותם לערוץ היוטיוב שלו. לאחר כשנה גם פתח דף פייסבוק שבו העלה ציטוטים וקטעים נבחרים מתוך ההרצאות. במשך הזמן צבר הדף אלפי עוקבים.

לפני כשנה פתח ניר בקמפיין למימון המונים להוצאת ספר על סמך ההרצאות הפופולריות. הקמפיין נחל הצלחה, ובמהלכו גויסו 30,000 ש"ח – אשר סייעו לו בהוצאת ספר מוקפד ואיכותי – קובץ מתורגם לעברית של הרצאות נבחרות של ווטס, המהווה את אחד מהספרים המרעננים והמעניינים ביותר שיצאו לאחרונה בעברית.

ווטס מוכר בישראל ובעולם בעיקר סביב ספרו 'דרך הזן' – ספר שנחשב עד היום לאחד מהספרים הטובים ביותר להסברת תורת הזן לקורא המערבי, ואשר שימש למעשה את דור "ילדי הפרחים" להבין מושגי יסוד בתורת המזרח, ולשלבה באורח המחשבה והחיים שלהם.

אך השפעתו של אלן ווטס, בריטי במקור – שהיגר לארה"ב ערב מלחמת העולם השנייה – היא אדירה ומורגשת עד היום. בתת הפרק המוקדש להשפעות שלו על התרבות בויקיפדיה באנגלית מוזכרים אינספור סרטים, סדרות טלוויזיה, יצירות מוזיקליות ועוד. 

ווטס זוכה לעדנה מחודשת בשנים האחרונות, והסיבות לכך יכולות להיות רבות: הפגיעה הניכרת בטבע ובסביבה שאותה חזה כבר בשנות ה-50 של המאה הקודמת. התגברות תופעות הקיטוב החברתי והדיכאון הנובעות בין השאר מתחושת הזרות והניכור הפושות בחברה המערבית – שגם בה נגע רבות ווטס בהרצאותיו ובספריו.

 תהא הסיבה לפופולריות הגואה שלו אשר תהיה – קולו ורעיונותיו של ווטס מופיעים בשנים האחרונות באינספור יצירות מוזיקליות, סרטים וסדרות.

כך למשל יצרו מאט סטונס ואד פארקר (סאות'פארק) מספר סרטונים מצחיקים המבוססים על הרצאותיו של ווטס – שניתן לצפות בהם בנפרד או ברצף ביוטיוב:  https://www.youtube.com/watch?v=J5Uu8hmnxRc

קטעי ההרצאות המאוירים הללו מעבירים בצורה קומית ובהירה – עד כמה אבסורדיים  ומגוחכים יכולים להיראות החיים המערביים, ועד כמה ההתרחקות שלנו מגופנו ומהטבע – מהווים גורם מזרז לרעות החולות שהאנושות סובלת ממנה כיום. 

‏‏לא רק יוצרי סאות'פארק הושפעו עמוקות מווטס. גם שורה ארוכה של אמנים והוגים. הסופר הנודע ג'ק קרואק (״בדרכים״) ניהל שיחות עמוקות עם ווטס, הושפע ממנו ביצירתו – ואף כלל אותו בשני ספרים בדמותו.
עשרות יוצרים מוזיקליים שילבו בשנים האחרונות קטעים מהרצאותיו של ווטס ביצירותיהם. הידועים בהם לציבור הישראלי הם הזמרת שריל קול, והמפיק המוזיקלי Ott. גם הזמר אלן פרסונס הקדיש שיר לפילוסוף שנקרא 'בלוז אלן ווטס'.

‏ג׳וזף קמפבל, חוקר המיתוסים הנודע, והסופר שכתב את ׳הגיבור בעל אלף הפנים׳ (ושהשפיע בתורו על ג'ורג' לוקאס ביצירתו 'מלחמת הכוכבים')  – חיבר ספר המושפע עמוקות מווטס, אשר נקרא "מחשבות על אמנות החיים" (Reflections on the Art of Living). ווטס גם היה חברקרוב של ד"ר טימותי לירי  – מראשי 'תרבות הנגד' בארה"ב של שנות ה-60, שבין היתר הטיף בעד שימוש בסמים פסיכדליים (בעיקר LSD) כדרך המעודדת יצירתיות והרחבת העצמי. ווטס התנסה גם הוא בסמים פסיכדליים במסגרת מחקרים פסיכולוגיים שנעשו בשנות ה-60 ואף כתב על כך מספר מאמרים. הרצאה מאירת עיניים שבה הוא מתאר את ההתנסות הראשונה שלו עם חומרים אלו גם היא נמצאת בספר. 

הולדת הספר  

לאחר שנחשף להרצאותיו של ווטס באינטרנט לפני כ-20 שנים, התאכזב נירלגלות שבישראל יצאו לאור שלושה ספרים בלבד פרי עטו של ווטס, אשר לדבריו, רחוקים מלשקף את משנתו הכוללת.  (ווטס הוציא בחייו למעלה מ-25 ספרים).

״קיים הבדל עצום בין הספרים של ווטס, לבין ההרצאות שלו" אומר ניר. "הספרים של ווטס הם לרוב ספרי מבוא מורכבים למתעניינים בחכמות המזרח ולא תמיד פשוטים לקריאה. לעומתם, ההרצאות והשיחות שלו, שהוקלטו בשנות ה-60 וזוכות למאות מיליוני צפיות ביוטיוב – הן ב"גובה העיניים",שובות-לב, בהירות וקלות לעיכול״.

ניר החליט להכיר את ווטס לישראלים דרך הרצאותיו דווקא, ולסיים את ההתעלמות מהוגה הדעות הבולט הזה.
לפני כעשר שנים, ‏הוא החל לתרגם את ההרצאות שרצות ביוטיוב לעברית, ולפרסמן טיפין טיפין, בעמוד היוטיוב שלו ובדף הפייסבוק שפתח. ההרצאות הללו זכו לאלפי צפיות כל אחת.
לאחר שהתקבצו עשרות תרגומים, החליט ניר לפתוח בקמפיין למימון המונים שיסייע לו להפוך חלק מתרגומי ההרצאות של ווטס לספר אשר יקל על קהלים נוספים להיחשף למשנתו המהפכנית של ווטס.
והתוצאה: ספר מרתק, רהוט וקולח  – המעוטר בכריכה מרשימה ומסקרנת – דיוקנו של ווטס  בעיצוב גרפי של האמן הדיגיטלי מיכאל היל. 

"הרצאותיו של ווטס אפשרו לי להסתכל על דברים מנקודת מבט שונה מאוד ממה שאנו בדרך כלל מותנים לחשוב בתרבות שלנו. הפילוסופיה של ווטס עוסקת בעיקר בתפיסת המציאות ואין שום סיבה שהקהל הישראלי לא יהיה חשוף לרעיונותיו המשחררים, הפשוטים אך המהפכניים". 

"הספר נמכר כבר במהדורה ראשונה ושמחתי גם לגלות שמישהי מאוד מוכרת העלתה כמה עמודים מהספר לאינסטגרם שלה. אני באמת מקווה שהוא יתחיל ליצור בקרוב יותר באזז ברשתות החברתיות."  

הספר כולל 12 חלקים: 10 הרצאות, פרק מסכם, וחלק שאלות ותשובות – שאלות שווטס נשאל בהרצאותיו, וענה עליהן באופן מקיף. 

את 'טבע התודעה – ספר ההרצאות של אלן ווטס' בתרגום ניר חכם ובהוצאתו – ניתן למצוא ברשתות הספרים סטימצקי ובצומת ספרים – וכן ניתן לרוכשו באופן ישיר ברשת בקישור הבא www.watts.co.il.
דף הפייסבוק של אלן ווטס בעברית: www.facebook.com/alanwatts.il

מחיר מומלץ הצרכן: 88 שקל.

ציטוטים מהספר

"המיתוסים הבסיסיים של התרבות שלנו לא לימדו אותנו להרגיש זהים עם היקום, אלא רק כחלקים שלו, רק בתוכו, רק בעימות אתו – זרים."

 

"אני תוהה למה אתם מתכוונים כשאתם משתמשים במילה 'אני'. התעניינתי בבעיה הזאת הרבה מאוד זמן והגעתי למסקנה שמה שרוב האנשים מתכוונים אליו במילה הזאת הוא אשליה, כלומר תחושה שגויה של זהות אישית שמנותקת לחלוטין מעובדות הטבע. וכתוצאה מכך שיש לנו תחושה מוטעית של זהות אישית, אנחנו מתנהגים בדרך שאינה מתאימה לסביבתנו הטבעית, וכאשר ההתנהגות הבלתי מתאימה הזאת מועצמת על ידי טכנולוגיה מתקדמת, אנחנו מתחילים לראות מהר מאוד את התוצאות של המחלוקת העמוקה בין האדם לטבע"

 

"אז אתם מבינים? כל הגישה פה היא לא להמיר את דתכם, לא לעשות לכם מהפך, לא לשפר אתכם, אלא לגרום לכם לגלות שאם תדעו איך אתם פועלים באמת, הכול יהיה יותר שפוי"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.