יום שישי , יולי 3 2020
פחות קוצים, מתן יאיר, ידיעות ספרים

פחות קוצים

אחרי ההצלחה הקולנועית – עכשיו הספר!

"מדובר באחד היוצרים הייחודיים והחשובים ביותר כאן בקולנוע הישראלי" (אורי קליין, גלריה הארץ). ".. אחד הסרטים היפים והמיוחדים בתולדות הקולנוע הישראלי העכשווי…הסרט החדש של יוצר "פיגומים" הוא שיר הלל לחיים ולספרות…". (אבנר שביט, וואלה)

 

פחות קוצים

מתן יאיר

הקשוחים והותיקים שבמבקרי הקולנוע העניקו ציון גבוה לשתי יצירותיו הקולנועיות האחרונות של מתן יאיר – "פיגומים" ו"בגרות". הוא זכה לביקורות מהללות וצעד על השטיח האדום בפסטיבלים נחשבים בעולם הקולנוע.

כל אלו ועוד גרמו לי לחשוב שמדובר בסיפור סינדרלה. המורה מהתיכון שהפך בן לילה לבימאי קולנוע מוערך וזוכה פרסים. נו, הנה דוגמא לזה שאף פעם לא מאוחר לנסות…

אבל כשצוללים לעומק סיפור חייו של מתן יאיר מבינים כי זה לגמרי לא הסיפור. יצירותיו הקולנועיות, הדוקומנטריות והספרותיות שלובות בהיבטים אוטוביוגרפיים מסיפור חייו המורכב: אביו שנטש את הבית כשמתן היה בן 13 ומאז ניתק איתם קשר. הלם הקרב של אביו ומות חברו הטוב שנשרף למוות בתאונת דרכים, שהובילו לשנות העשרים "העצובות" של חייו. ההצלחה לא קפצה עליו בהפתעה, נהפוך הוא, את מיטב שנותיו העביר בכלל כמורה לספרות והיסטוריה בתיכון בהרצליה. התלמידים אותם לימד הפכו לגיבורי סיפוריו ובהמשך אפילו שיחקו בסרטיו.

כשהכיר את אשתו, היתה נשואה. הוא ידע שיום אחד תהיה אישתו ואכן כך היה. כעבור שנה התגרשה והפכה לשלו. העובדה כי סבה של אישתו – האלוף דדו – היה אחראי להלם הקרב של אביו דווקא חיברה בין השניים.

מתן תמיד ידע שהוא רוצה לכתוב ולביים. הוא סיים את לימודיו באונ' ת"א  בחוגים להיסטוריה כללית ולימודים כלליים ותואר שני ביחידה למחקר התרבות. עבודת התזה  שלו עסקה בהצגתם העצמית של בני נוער; הוא סיים גם מגמת תסריטאות בסם שפיגל ואחר כך המשיך לתואר שני בבית הספר לקולנוע וטלוויזיה באונ' ת"א.  בסיום לימודיו בסם שפיגל, זכה במענק פיתוח דרמה והתסריט שכתב לדרמה בת 50 דקות, התפתח לספרו הראשון, "חדר משלו". הספר, הכתוב כיומן, מתאר שנה בחייו של נער מתבגר שמשפחתו מתפרקת. בעקבותיו זכה יאיר במלגת "פרדס" מטעם הספרייה הלאומית בירושלים לכתיבת ספר פרוזה שני.

סרטו התיעודי "רשום לך בת.ז. שאני אבא שלך" שיצא בשנת 2008  הוקרן בערוץ 8בפסטיבלים שונים בעולם וזכה בפרס הבימוי בפסטיבל דה קינו. הסרט מתאר את תהליך ההתקרבות בין יאיר לבין אביו לאחר שנים שהיו בנתק בעקבות עזיבת האב

לפני שנתיים הוקרן בבכורה עולמית סרטו הארוך הראשון "פיגומים" בפסטיבל הקולנוע בקאןוזכה בפרס הראשון בתחרות הפיצ'פוינט של פסטיבל הקולנוע בירושלים. השנה יצא בסינמטקים סרטו העלילתי השני – "בגרות" וכעת רואה אור ספרו "פחות קוצים" שהיווה את הבסיס ליצירות אלו.

הוא החל לצלם את "בגרות" ב-2012 ללא כל תמיכה ממסדית. ב-2015 הוא קיבל מענק השלמה לסרט מטעם קרן הקולנוע הישראלי, אך בחר להניח את "בגרות" בצד וחזר אליו רק אחרי שביים את "פיגומים" והסרט יצא לאקרנים. את "פחות קוצים" שהיווה את הבסיס לשני הסרטים הללו, כתב לפני כשבע שנים, ורואה אור רק עכשיו.

בדר"כ נהוג שקודם יוצא הספר ואז הסרט. אז נהוג! מי שאהב את יצירותיו הקולנועיות של מתן יאיר – יאהב את ספרו החדש "פחות קוצים".

 

———————————————————————————————————————————————————————————————————–

ידיעות ספרים שאוהבים

פחות קוצים.jpgרמי הוא מורה להיסטוריה ולספרות. הנערים בחצר מתלחשים שהוא נראה חצי תלמיד-חצי מורה. הוא מדבר מהראש ולא מהדף. הוא מראה להם שלפעמים אין רק תשובה אחת אלא כמה תשובות נכונות. את בדידותו הוא מנסה להפיג בדרכים שונות אבל זה לא כל כך פשוט.

יקי הוא הילד הכי מופרע בתיכון. הוא נוהג להיכנס לחדר המורות ולשתות ממתקן המים בלי רשות. לפעמים הוא חושב על זה שעדיין לא פגש את האנשים שהכי יאהב בחיים.

וישנו הילד שיושב בקצה הכיתה ולא פוצה פה. הוא מתבונן על כל מה שקורה ונשאר בכיתה גם בזמן ההפסקה. יש לו שריטות על המשקפיים ואח שיושב בכלא. בזמן שכל התלמידים מגישים דפים ריקים הוא ממלא אותם במילים.

פחות קוצים הוא סיפור שובר לב ומלא תשוקה על ניסיונות התקרבות שנדונים להרחיק בין אנשים, ועל משאות, חלקם מיותרים, שאנשים נוטלים על עצמם. זה מה שנותר בסופו: אדם רוצה לקבל, לתת, לחבב, לשתף, להיות לא-זר. ואחר כך הוא הולך. ולא חוזר.

זוהי יצירתו השנייה בפרוזה של הסופר, המורה ובמאי הקולנוע מתן יאיר (יליד 1977). סרטי הקולנוע שכתב וביים, "פיגומים" ו"בגרות" זכו לשבחים ופרסים רבים.

Check Also

החלום והבית

חדש בהוצאת כנרת-זמורה   החלום והבית רינה גרינולד   "מי שהתעניין באדריכלות היה יכול לזהות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.