יום ראשון , ספטמבר 27 2020
מעגלים, סיפורו של שלומי אביטן, מאת אסף וייס

מעגלים

כוכב הריאליטי של החיים:

 

מעגלים

סיפורו של שלומי אביטן

 

מאת אסף וייס

 

מעגלים_סיפורו של שלומי אביטן.jpg"הנמוך הזה, עם הכיפה", הגדיר אותו פעם אחד מבכירי העבריינים בישראל, שלימים נרצח על ידי יריבים שנותרו עלומים לעד. הם נפגשו בצינוק, בכלא, והעבריין המוכר מכותרות העיתונים הופתע. "כבר שנה שלמה אני שומע כאן בכלא את השם הזה, שלומי אביטן. רעש מפה, רעש משם. חשבתי מדובר באיזה ענק שמטיל טרור על כולם. פתאום אני רואה אותו, כולו מטר וחצי. וכמה רעש הוא מייצר".

רעש.

שלומי תמיד ידע לייצר הרבה ממנו. בבית, עם הלשון החדה והראש שכאילו תוכנת על ידי גאון, ביד אומן. בשכונה עם החברים, שם תמיד הוביל. בפנימיות בהן למד, שם הפך בן רגע למנהיג. אפילו בכלא, שם כולם למדו לעשות לו כבוד.

אבל הרעש הזה, כמה עצב וקושי הוא מסתיר מאחוריו. ולאילו מעמקים הוא גרר את שלומי אביטן, הילד משדרות שכולם כל כך רצו להיות גאים בו, ואיכשהו נתנו לו עוד דחיפה, בלי להתכוון, אל קצה הצוק.

סיפורו של שלומי, ילד בסיכון שהפך לנער בסיכון שהפך לעבריין. שלומי נולד בשדרות של שנות השמונים, ילד למשפחה מרובת ילדים עם שבעה אחים. אביו היה אלכוהוליסט ואלים, שנכנס ויצא מהכלא בשל תקריות אלימות עם שכניו, וגם משום שהיכה את שלומי, את אחיו וגם את אמו. כך, בעצם, גדל שלומי חלק משמעותי מחייו כשרק אמו מגדלת אותו ואת ילדיו – והיא עצמה עבדה בכל יום עד שעות הערב, כדי לנסות לפרנס את המשפחה.

עוד לפני גיל ההתבגרות, נשלחו שלומי וחלק מאחיו לפנימייה, בשל היעדר היכולת של אמו להחזיק אותם לבדה. כילד עם הפרעת קשב וריכוז, התקשה שלומי למצוא את עצמו במסגרת הלימודים. הוא התחיל להשתמש בסמים קלים ואחר כך הידרדר לסמים קשים יותר.

במקביל, כשהיה חוזר בסופי שבוע לביתו, התחבר לעבריינים שהחלו לצמוח בערי הדרום. אחד מהם לקח חסות על שלומי בביקוריו בעיירה, והנער החל להישאב לעולם הפשע. פריצות לבתים, גביית דמי חסות, אלימות וסחר בסמים.

שלומי נעצר, נשלח לכלא, ויצא משם נרקומן כבד. אביו התאבד כששוטרים שעצרו אותו בפעם האחרונה, ולא הכירו אותו כי הם הגיעו מעיר אחרת, פגעו בכבוד שלו, השפילו אותו מול כולם. הוא לא היה יכול לשאת את זה, ותלה את עצמו בתא המעצר". התאבדות של אביו הובילה אותו להתמכרות קשה יותר והורידה אותו לשאול תחתיות. הוא גנב מבני משפחתו, פרץ לבתים, היכה ודקר "יריבים".

הוא היה שם בתחתית של התחתית, ברחובות, כמעט זוחל על גחונו כדי להשיג עוד מנת סם. מתעלם מהמבטים המרחמים של הסביבה. כמעט מקבץ נדבות מעוברי אורח, אוסף שקל לשקל. הוא רימה את עצמו, את בני משפחתו, את האנשים הקרובים לו ביותר, רק כדי להשיג עוד מנה שתשכיח ממנו את מי שהוא הפך להיות. רק כדי שיוכל להמשיך להיות מי שאיננו – צל אדם, בלי שום צורך להיאבק ולהשתנות. הסממנים של השימוש הרב בסמים כבר נתנו את אותותיהם בגופו – שיניו נשרו, כמעט כולן; עורו נפגע; סימני הזרקה ניכרו בכל וריד בגופו.

 

שש פעמים הוא ניסה להיגמל מהסמים ומעולם הפשע. שש פעמים נכשל, משום שלא היה מוכן לכך נפשית, ולא היה במקום הנכון.  רק בפעם האחרונה, דווקא כשנעצר על פשע שלא ביצע, ובאמצעות הדת – הוא נגמל בין כותלי הכלא. הוא יצא מזה, כמעט באורח פלא. בעצם, ללא פלא. בעבודה קשה, באינטנסיביות, בהתעקשות. דווקא אז, כשהיו לו את כל הסיבות להתייאש לחלוטין, התאספו יחדיו שלל נסיבות שהוציאו אותו מהעולם העברייני.

הוא התחיל לחצוב את דרכו מהמקום הנמוך ביותר שאליו יכול להגיע אדם, עד למקומות הגבוהים ביותר – מודל לחיקוי, השראה עבור נערים ונערות שנפלו לתהום, ובאמצעותו הם חוצבים את דרכם האטית החוצה.

 

כבר שבע שנים ששלומי הוא מה שמכונה מכור-נקי. מכור – משום שהתפיסה היא שההתמכרות היא לכל החיים. נקי – מפני שכבר שבע שנים שהוא לא נגע בשום סוג של סם.

מאז הוא מסתובב ברחבי הארץ ומרצה על המקרה שלו לנערים בסיכון בפנימיות, בכפרי נוער, בבתי ספר ועוד. סיפורו הייחודי של שלומי מהווה השראה עבור נערים ונערות שנמצאים במצבי סיכון חמורים. כעת, הוא עצמו משמש מודל אלטרנטיבי עבורם. הוא מדבר בשפה שלהם, שפת העבריינות והסמים, ויודע לשקף להם איך ייראו חייהם אם לא יעצרו את ההידרדרות לאלתר. נוסף על כך, הוא עוסק בעבודתו בשיקום נערים בסיכון שהידרדרו לעבריינות ולעולם הפשע. הוא מלווה אותם בבתי כלא, וגם במסגרות השיקום השונות, ולוקח תחת חסותו ילדים, כדי שאלה יוכלו לעבור את המסלול שהוא עצמו עבר בהצלחה.

השאלה שמעסיקה אותו כיום יותר מכל, היא איך למנוע מילדים בסיכון להפוך לעבריינים. באיזו נקודה ניתן לתפוס אותם. נוסף על כך, הוא מטפל בנערים ומנסה לתקן את חוויית המציאות שלהם, להבנות עבורם מחדש את המותר והאסור, את הנכון והלא נכון, את הכדאי והלא כדאי. לא פחות, שלומי עצמו מהווה בעצם עדות חיה למחיר. לתהום שאליו יכולים הסמים לקחת את האדם. לקשיים שמציבה משפחה מפורקת בפני ילדים. אבל גם ליכולת לקום מעפר, לצמוח מחדש.

ספרו החדש של אסף וייס, יו"ר ומייסד תנועת "מעגלים" – "מעגלים"- סיפורו של שלומי אביטן – כולל את כל המרכיבים של דרמה סוחטת דמעות, גדושה ברגעים טרגיים וברגעים קומיים, ומספק הצצה לקודים ולשפה של העולם התחתון, כולל סיפורים מסמרי שיער, ובעיקר מהווה השראה אינסופית לעשרות אלפי נערים בישראל שנקודת הפתיחה שלהם זהה לשלו. סיפורו של שלומי אביטן הוא הסיפור שלהם וגם הסיפור שלנו, של ישראל שנוח לנו לפעמים לא לראות.

שלומי הוא הוא גיבור ריאליטי אמיתי. הריאליטי של החיים. הבורות אליהם נפל שלומי הם העמוקים ביותר, המכשולים בהם נתקל היו הגבוהים ביותר, והטיפוס שלו מהתהום עד לפסגה יכול למלא את הערך "השראה" בכל מילון ובכל שפה. "התגברות", זו המילה שמגדירה את חייו של שלומי. סיפורו של שלומי הוא סיפור התגברות וצמיחה. הסיפורים שמהם עשויה המציאות המורכבת שלנו. הבחירה הזאת הופכת אותו למודל להשראה, ואת הסיפור שלו מתסריט הוליוודי לתופעה, לתנועה של ממש. תנועה של שינוי.

Check Also

לוחמות המוסד

לוחמות המוסד הנשים בלב המבצעים הגדולים   מיכאל בר-זהר וניסים משעל   "את בעצמך תבצעי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.