יום שני , ינואר 27 2020
Home / טלויזיה / יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה בערוץ 13
רשת 13, לוגו

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה בערוץ 13

*יום הזיכרון לחללי צה"ל ולנפגעי פעולות האיבה בחדשות 13*

*הערב, יום שלישי, 7.5.2019, נציין במסגרת המהדורה המרכזית בחדשות 13 את אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ט, במוסף כתבות דוקומנטריות מיוחדות.* 

 

הערב, יום שלישי, נשדר את כתבתה של *סמדר פלד – "השיטה צומחת שוב",* בו שבה פלד דרך חומרי ארכיון נדירים, שטרם ראו אור, אל מלחמת יום הכיפורים דרך עיניו של קיבוץ בית השיטה, ששכל במלחמה זו 11 מבניו. ראיונות נדירים על ההורים השכולים בשנים שלאחר המלחמה חושפים את המתח בו התקיים הקיבוץ שלאחר המלחמה: מצד אחד אבל כבד ועמוק, שהקיבוץ כולו מתקשה להתאושש ממנו ומצד שני – הקריאה בתוך הקיבוץ להישיר מבט ולהמשיך הלאה בהצמחת הקיבוץ והמשק, ללא שיהוי. האם, כמילות השיר "החיטה צומחת שוב", שכתבה בת הקיבוץ דורית צמרת – הצליחה התקווה להצמיח את בית השיטה מחדש, או שמא משהו בקיבוץ כולו נעצר יחד עם מותם של החללים?

עוד נשדר את כתבתו של *אור הלר – "מלחמה מקרטון":* במהלך מלחמת יום הכיפורים, היה גדוד 106 ל"גדוד שתי החזיתות". גדוד המילואים, שהחל את המלחמה בחזית הצפון בגולן, נשלח לחזית המצרית ובסופה שב לקונייטרה – שם שכל הגדוד את יזהר חופשי, החלל האחרון של מלחמת יום הכיפורים. בסיני, לחמו הטנקיסטים של 106 בקרבות דמים, שנמשכו עד כניסתה לתוקף של הפסקת האש. את קורות הקרבות ההם רשם חיים, מלוחמי הגדוד, על קופסאות השימורים שנערמו בזמן ההמתנה הארוכה. ימים בהם קרב רדף קרב, וכל יום גבה נפגעים חדשים.

 

*ביום רביעי, נשדר את כתבתו של אלמוג בוקר – "יוסי וציפי לנצח"* המביאה את סיפורו של סרן יוסי עובד, הקצין הראשון שיצא משכונת התקווה בתל אביב ונפל במבצע מוביל בעומק דרום לבנון בשנת 1980. יוסי היה לנער הראשון מהשכונה שיצא לפנימייה הצבאית היוקרתית בבית הספר הריאלי בחיפה ולראשון להפוך לקצין בסיירת גולני, מראה את הדרך לרבים אחריו. "כולם חשבו שיום אחד הוא יהיה רמטכ"ל", מספרים בני משפחתו, "לא היה אחד בשכונה שלא התגאה בו". לפני שיצא למבצע בו נורה בידי מחבלים ומת, ביקש מחברתו, ציפי, להינשא לו והשביע אותה שאם לא ישוב בחיים – תקרא לבנה הבכור על שמו. כמעט 40 שנים אחרי – חזרנו אל חבריו מהפניימיה, מהקרב בדרום לבנון, אל בני המשפחה ואל ציפי, שבינתיים הפכה אישה חרדית.

 

*שידורי יום הזיכרון לחללי צה"ל ולנפגעי פעולות האיבה בחדשות 13*

עורך: טל מוסקוביץ | מפיקה: אורית צור | תחקיר ארכיון: חגי דותן | תחקיר: סאלי כץ | עיצוב גרפי: אריאל צרור וחן משה | יעוץ לשוני: אייל פרבר

Check Also

יום הזיכרון ויום העצמאות ב-yes

  ערוצים: yes1234 ו-yesVOD | מועד שידור: שלישי-רביעי, 7-8/5 גם ב-STINGTV במהלך יום הזיכרון יתאחדו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.