יום חמישי , מאי 26 2022
ילדי הלך לאן ? מאת נתן שיפריס

ילדי הלך לאן?

 

ילדי הלך לאן?

פרשת ילדי תימן: החטיפה וההכחשה

מאת

ד"ר נתן שיפריס

 

עורך: מולי מלצר.

 

ספרי עליית הגג וידיעות ספרים

 

נחטפו או לא נחטפו? היה או לא היה? האם הכל בדיה אחת גדולה? או שמא מדובר בגֶזֶל מאורגן של ילדים בחסות המדינה?

 

כשבעים שנה חלפו מאז החלה "פרשת ילדי תימן", וצילה הכבד עדיין איתנו – מעיב על חייהן של משפחות הנעדרים  ואינו מרפה מן המצפון הלאומי. למעלה מ-2,000 ילדים נעלמו בשנות הפרשה, רובם מיוצאי תימן. האם ייתכן שהיעלמותם היא רק פרי של צירופי מקרים? דמיונות שווא? האם יהיה בנו כוח להודות כי נעשה בישראל פשע שכזה?

 

רובם של מכחישי הפרשה מסתמכים בעיקר על תחושות בטן, על "אמיתוֹת" מטעם, כמתקשים להאמין שדבר כזה היה יכול לקרות אצלנו. והנה כאן לפנינו מחקר שיטתי, ראשון מסוגו, המוכיח שאכן, היו דברים מעולם…

 

מחבר הספר הזה קרא – כפי שלא עשה זאת איש לפניו – חומרים היסטוריים למכביר, ובראשם קרוב לאלף העדויות שנמסרו בוועדה הממלכתית לחקר הפרשה, מצד מאות  ממשפחות הנעדרים ומצד עשרות מן ה"קולטים" – פקידים בכירים, רופאים, אחיות, עובדות סוציאליות ועוד. על-ידי שיחזור נתיב היעלמותם של הילדים הוא חשף את הסדר והשיטתיות של התופעה, על שלל מרכיביה. מסקנותיו ברורות, חד-משמעיות, חותכות – ומכאיבות.

 

כל מי שיקרא את הספר בנפש פתוחה וללא דעה קדומה יגלה כי הוא מקעקע באופן מוחלט את מסקנות הוועדה ואת כל טענות ההכחשה למיניהן: חטיפת ילדים שיטתית וממוסדת היתה גם היתה, והספר הזה מתאר בבירור איך פעלו הדברים ומי היו האחראים לכך.

 

עד היום נמנו 2,050 ילדים נעלמים, וככל הנראה גם המספר הזה אינו סופי. השאלה היחידה שנשארה היא לאן מובילים עקבותיהם. הספר כולל את הרשימה המקיפה ביותר של הילדים הנעלמים: שמותיהם, ארצות המוצא שלהם (בנוסף לתימן מופיעים ילדים מאירן, אפגניסטן, מרוקו, טוניסיה, מצרים ועוד) מקום ומועד ההעלמות שלהם.

 

זהו ספר מהַפֵּך-מעיים, ספר הוֹפֵך-לבבות.

 

ד"ר נתן שיפריס הוא היסטוריון, עורך ראשי של האנתולוגיה המקוּונת "אבות הציונות", מייסד המיזם המקוּון "היהודים: דיוקן קבוצתי" לתיעוד הצילום היהודי ההיסטורי, ומרכז מפעלי מחקר, תיעוד והנצחה בפרויקט חקר יהדות גליציה ובּוּקוֹבינה באוניברסיטת חיפה. השתתף בגל המחאה של הרב עוזי משולם בשנות התשעים סביב פרשת ילדי תימן, ובעקבותיו אף ישב שלוש שנים בכלא. עורך שותף של קובץ המאמרים "ילדים של הלב: ילדי תימן – החטיפה וההכחשה". ספרו את אחַי אנֹכי מסכם את מחקרו רב-השנים על הפרשה.

 

ילדי הלך לאן?  פרשת ילדי תימן: החטיפה וההכחשה. ד"ר נתן שיפריס. 855 עמודים. מחיר:  148 ₪

 

יש לבדוק גם

החלקיק האלוהי

  "הספר הזה מספר איך קרה שהיקום קיבל מסה, ואיך רעיון שנכתב בפנקס לפני כחצי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.