יום שלישי , אוגוסט 9 2022
מבקשי חיים, פרדס הוצאה לאור

מבקשי חיים

ספר חדש: מבקשי חיים

אריתראים, סודאנים וישראלים במרחבים משותפים

עורכות: פרופ' גליה צבר ואפרת שיר /  פרדס הוצאה לאור

 

הספר מבקשי חיים, פרדס הוצאה לאור, בעריכת פרופ' גליה צבר, נשיאת המרכז האקדמי רופין ואפרת שיר, פעילה חברתית, הוא ספר המעניק מבט מקיף במרחבי החיים שיצרו מבקשי מקלט אפריקאים מאריתראה ומסודאן שנכנסו לישראל משנת 2005 ועד היום לצד עיסוק במפגש שלהם עם ישראלים. פרקי הספר  מתמקדים בנושאים שעל פי רוב לא נחקרים ואינם נוכחים בדיון הציבורי כמו: חיי היום יום, יזמות כלכלית, התארגנויות פוליטיות, רשתות חברתיות, תרבות פנאי ואוכל, חלומות, צרכנות, חינוך, פרקטיות דתיות ומשפחתיות ואף מחלוקות בינאישיות וקבוצתיות. הספר כתוב בעברית, 400 עמ', מחיר לצרכן 96 ₪.

 

לאחר שנים רבות שבהן מבקשי המקלט בישראל עוררו בעיקר את תשומת לבם של ארגוני זכויות אדם ושל תושבי השכונות שבהן התגוררו התלקח בשנת 2018 שיח ציבורי חסר תקדים סביב כוונותיה של ישראל לגרש או 'להעזיב מרצון' מבקשי מקלט אפריקאים למדינה אפריקאית שלישית או למדינת מקלט מערבית. ספר זה מאפשר הרחבה והעמקה של השיח הציבורי בעתידם של מבקשי המקלט ושל המרחב הישראלי בו הם חיים מעבר לסיסמאות והצהרות פוליטיות.

בימים אלו, כאשר עתידם של מבקשי המקלט האפריקאים בישראל לוט בערפל ייתכן שבעוד רגע קט הספר 'מבקשי חיים' יהיה עדות למציאויות חיים שהיו ואינן.

 

פרקי הספר כתובים בשפה נהירה ובהירה ומשמיעים הן את קולם של החוקרים והן את אלו של מבקשי המקלט עצמם. בספר משולבים בהרחבה עדויות של שני מבקשי מקלט – עלי מוטסים, מבקש מקלט מדארפור שקיבל מעמד של פליט ביוני 2016 וקבדום מנגיסטו מאריתראה, שאשתו קיבלה מעמד פליט בגרמניה וכך הצליח להתאחד עם משפחתו שמונה שנים לאחר שהופרדו.  

 

פרופ' גליה צבר, נשיאת המרכז האקדמי רופין: "הספר הוא חלק מגוף ידע הולך ונבנה אודות הגירה אפריקאית בישראל, על רבדיה השונים, ובכלל זה מבקשי מקלט, מהגרי עבודה, ארגוני סיוע ומרחבי חיים משותפים לישראלים ולאפריקאים. בספר זה, החלטנו לעודד חוקרות וחוקרים צעירים מתחומי דעת שונים להשתתף בעשייה המדעית ולשתף בתובנות שלהם. אנו מקוות שהספר יתרום להבנת מרחבי החיים המשותפים בעולם של הגירה גלובלית".


 

מיומנו של פליט – מוטסים עלי

"רבים אומרים לי, "אתם הרסתם את דרום תל אביב, מה עם החיים של הישראלים שם ?

אני בהחלט חושב שקיימת בעיה בדרום תל אביב ואנחנו לא יכולים להתכחש לזה.

אבל צריך להסתכל בראייה רחבה, היסטורית. כאשר אנחנו האפריקאים התחלנו להיכנס לישראל מסיני, הממשלה כלאה אותנו במתקן הכליאה סהרונים. כאשר היא הבינה שאנחנו לא פושעים אלא אנשים שבורחים מאלימות היא החלה לשחרר אותנו. היא נתנה לנו כרטיס אוטובוס לדרום תל אביב, ללא כל הכוונה או תמיכה נוספת. הממשלה כמעט ולא אפשרה לנו לעבוד, והפכה את חיפוש העבודה למשימה קשה מאוד. כל זה הגדיל מאוד את שיעורי האבטלה והביא לעלייה בפשיעה. כמו כל קבוצת אנשים, גם בנינו יש פושעים, אך זה לא מאפיין את כל האוכלוסייה.

 

אנחנו, מבקשי מקלט ופליטים, מבינים לגמרי את הבעיות בשכונות המוחלשות. הדרישות שלנו לשינוי מדיניות ולפתרון כוללות גם את תושבי דרום תל אביב… [כך] נשנה את התפיסה השלילית ונביא את שתי האוכלוסיות הפגיעות האלה לשבת יחדיו, לקיים דו שיח וליישב את המחלוקות".

 

קטע מתוך פרק מיומנו של פליט, מתוך הספר מבקשי חיים, עמ' 385

 

על החוקרות:

פרופ' גליה צבר, נשיאת המרכז האקדמי רופין, חוקרת מובילה בתחום ההגירה ולימודי אפריקה. מרצה בעלת שם עולמי, הישראלית הראשונה שזכתה בשנת 2009 בפרס Unsung Heroes המוענק על ידי הדלאי לאמה כהוקרה על פעילות רבת שנים בשדות המחקר והעשייה החברתית בסוגיית יהודי אתיופיה ומהגרי עבודה מאפריקה בישראל והצבתן של סוגיות אלו, במרכזו של השיח הציבורי בישראל. בשנת 2016 לרגל יום האישה הבינלאומי נבחרה כאחת מ-11 חוקרות מעוררות השראה באוניברסיטת תל אביב.

 

אפרת שיר, בעלת תואר שני בזכויות אדם מ- LSE, פעילה חברתית, בעשר השנים האחרונות עובדת ומתנדבת בארגוני זכויות אדם וחברה אזרחית כמנהלת פרויקטים, חוקרת ומורה. כיום, מנהלת את תחום התיעוד הרפואי-משפטי בוועד הציבורי נגד עינויים בישראל.

 

 

ניתן לרכוש את הספר מבקשי חיים, מאת פרופ' גליה צבר ואפרת שיר

  • ישירות בהוצאת הספרים פרדס – דוא"ל:  contact@pardes.co.il

  • ברשתות הספרים סטימצקי, צומת ספרים ובחנויות המובחרות

400 עמ' / מחיר לצרכן 96 ₪


 

 

יש לבדוק גם

ניצנה

ניצנה רומן מאת: אביחי אורן הוצאת פרדס ***** 336 עמודים, 88 ₪   1948, מדבר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.