יום שלישי , יוני 2 2020
Home / טלויזיה / בואו נדבר על זה: משחקי הכס עונה 8 פרק 6 – סיום הסדרה!
משחקי הכס, הפרק האחרון, באדיבות יס

בואו נדבר על זה: משחקי הכס עונה 8 פרק 6 – סיום הסדרה!

אם הפרק הקודם של “משחקי הכס” עורר זעם בקרב מעריצים רבים, אז סביר להניח שפרק הסיום יעורר זעם רב אף יותר.

ועדיין, זהו רגע מיוחד בהיסטוריה של הטלוויזיה- סיומה של תקופה.

משחקי הכס, הפרק האחרון, באדיבות יס
משחקי הכס, הפרק האחרון, באדיבות יס
משחקי הכס, הפרק האחרון, באדיבות יס
משחקי הכס, הפרק האחרון, באדיבות יס
משחקי הכס, הפרק האחרון, באדיבות יס
משחקי הכס, הפרק האחרון, באדיבות יס
משחקי הכס, הפרק האחרון, באדיבות יס

פריקוול אחד או יותר כנראה יופקו, אבל שום דבר לא ישתווה ל”משחקי הכס” המקורית.

וסביר להניח שבז’אנר הדרקונים, האצילים, החרבות והפנטסיה לא תימצא הישועה, לא יימצא המזור למחסור שנוצר לאחר מות “משחקי הכס”.

כל שנותר כעת הוא לקוות, שהסופר ג’ורג’ ר ר מרטין ישלים את כתיבת הגירסה הספרותית לסיום עלילות ווסטרוז, ושהיא תכיל שינויים מעניינים.

פופ טארטס מופתע מעט מהסוף הטלוויזיוני, מאוכזב קמעה אבל גם מבין ומצליח להסביר לעצמו מדוע החליטו היוצרים ללכת בכיוון שהלכו.

יש כמובן גם שאלות פתוחות, אבל קודם כל, בפעם האחרונה בתולדות משחקי הכס, הנה אזהרת הקלקולונים הקבועה- אם לא השלמתם הצפייה בפרק, אנא הפסיקו הקריאה בפוסט כעת! הוא מכיל קלקולונים לרוב.

את הפוסט הזה נכתוב בניסיון לנתח מה צפוי לכל דמות ודמות מבין הדמויות ששרדו את הקרב על שבע הממלכות.

ונתחיל בבחירה המפתיעה מכולן- הבחירה להותיר את ג’ון סנואו בחיים, אך להענישו על הרצח שביצע- מצד אחד, זה הגיוני וטבעי- ג’ון אכן חיסל את המלכה המשוגעת, מעשה מקביל למעשה שביצע ג’יימי לניסטר באביה של דנריס, ושהעניק לו את הכינוי “קוטל המלך”.

מצד שני- כנראה לא היה רצח מוצדק מזה, בוודאי לאור הנאום המטורלל לחלוטין של דנריס בפני הדות’ראקי והבלתי טמאים, נאום הניצחון שהבטיח עוד ועוד ועוד קרבות לשחרור ווינטרפל, דורן, ועוד ועוד מקומות רבים. וכשהיא מדברת על “שחרור”, אנחנו רואים במעלה המלך, למה בדיוק היא מתכוונת.

האפר עוד לא שקע…

אז ג’ון סנואו הקשיב לנאום מרהיב של טיריון, וכשנדמה היה שהוא עומד להתלבט שבועות, אולי חודשים, באשר למעשיו, הוא הלך ועשה את זה מיד. אבל ממש מיד, אולי חלפו כמה שעות.

סביר להניח שאיש לא הופתע מנעיצת החרב במהלך הנשיקה הלוהטת של האחיין ודודתו. זו התפתחות שאפשר לצפות אותה זמן רב מראש, מהרגע שהם מתקרבים ועומדים להתנשק, ובוודאי ובוודאי כשהוא אומר לה את המילים, שהיא רוצה כל כך לשמוע: “את מלכתי”.

ג’ון סנואו- לא היה בטוח עד לרגע שעשה את מה שעשה, שזה המעשה הנכון. התייסר עליו גם לאחר מכן, ולכן לא התווכח כשנשלח אל משמר הלילה, או יותר נכון אל מה שנותר ממנו. סביר להניח שהשמיע אנחת רווחה משלא נבחר למלך, ושהבין גם את העובדה שהוא צריך להיות מורחק מהציביליזציה לזמן מה. התקבל בסבר פנים יפות בידי תורמונד ופליטי הפראים, ואף עזב יחד איתם את קאסל בלאק מאחור, עמוק אל תוך היער, שבו גם נפתחה כזכור הסדרה אי שם לפני כעשור. ג’ון היה מלא חרטות כהרגלו כשנפרד מבני משפחתו, אבל זכה למעט שקט נפשי כששמע מבראן, שהוא לא צריך להתנצל בפניו על דבר.

דנריס- סיימה את תפקידה בפרק הסיום מוקדם מהצפוי, מן הסתם, אבל זה בסדר. לא היה סוף אחר ב”קלפים”, לאחר שהשתגעה ומיצתה את פוטנציאל הטרגריין שלה. לא הייתה ברירה אלא להפסיק את מסעי הכיבושים שלה, וברור שג’ון סנואו היה צריך להיות זה שיעשה זאת.

דרוגון- מתאבל על מלכתו ונעלם. לקח את גופתו , השמיד את כס הברזל באבלו, אבל נמנע מלהרוג את ג’ון, כי הרי ג’ון הוא בן טרגריין. אם דרוגון מתכנן לחזור, בראן כנראה יהיה זה שיאתר אותו, כפי שהכריז בעצמו בסוף הפרק.

טיריון- לאורך מרבית הסדרה, היה המועמד המוביל בעיני מעריצים רבים לרשת את כס הברזל. אבל בעונת הסיום התגלה כטיפש, ושמע זאת כמה פעמים מדנריס ומסנסה. התפטר בהפגנתיות מתפקיד “יד המלך” של דנריס, ועל כך אמור היה להיות מוצא להורג. אלא שאז ג’ון עשה את מה שעשה, בהשפעת נאום מבריק של טיריון.

נאום מבריק נוסף שלו העניק לבראן את כס הברזל, והצליח להשקיט את חששם של כל ראשי הבתים היריבים בשבע הממלכות. בכך גם קנה לעצמו שוב את תפקיד “יד המלך” במעלה המלך, לראשונה מאז שניסה לייעץ לג’ופרי הפסיכופת.
בסך הכל- גורל לא רע בכלל לבחור.

תולע אפור והבלתי טמאים- היה נאמן למלכתו עד לרגע האחרון וגם לאחריו, ולכן כלא את טיריון וג’ון סנואו לאחר רציחתה. הבלתי טמאים השתלטו על מעלה המלך, אבל תולע- או בשמו המלא טורגו נוהדו- הכיר בעובדה שהסדר מחייב המלכת מלך חדש. הוא סירב להסתפק בהסכמה למלך שיגיד לו מה לעשות, והתעקש על עונש לג’ון סנואו.
לאחר ביצוע העונש עזב עם הבלתי טמאים לנאאת- מקום הולדתה של אהובתו המתה מיסאנדיי.

הדות’ראקי- יישארו במעלה המלך או שישובו לאדמותיהם? מי יודע.

בראן – מה דעתנו על המלכת בראן? מצד אחד יש בכך צדק פואטי, שמישהו שלא הרג ולא נלחם על הכס יזכה בו, מישהו שלא שפך דם, ושבעצם הפיכתו לנכה החל מעגל הדמים שהוביל את כולם הנה. מצד שני…הוא לא ג’ון, לא טיריון , לא אריה ולא סנסה. אבל הוא יהיה מלך מצוין, והעובדה שלא יעמיד ילדים תהיה בהחלט מעניינת בעתיד, כשיגיע זמן בחירת המלך הבא.
וכמובן, מסתבר שהוא ידע לפני כולם שהוא יהיה המלך, שכך זה צריך להיות.

סנסה- זוכה לרגע של נחת, עבורה ועבור הצופים, כשמוכתרת למלכת הצפון, ומכריזה על עצמאות הממלכה מווסטרוז. משום מה, זה מתקבל על ידי האצילים האחרים בשקט ובהבנה, מבלי שהם דורשים עצמאות לעצמם- אולי ההתפתחות הכי פחות הגיונית בפרק הזה. מה, יארה לא רוצה להיות מלכת אי הברזל? דורן לא רוצים למלוך על עצמם? נו, באמת.

אריה- הסוף של אריה מצית את הדימיון. מה היא תמצא ממערב לווסטרוז? לכאורה יש פה פוטנציאל לסדרה נהדרת, אולי גם לסדרת ספרים אם וכאשר מרטין יעניק לה גורל דומה. אבל אריה מפליגה אל הלא נודע, ואנחנו כמובן נתגעגע.

סאם טארלי- המלומד החדש של מעלה המלך.

דאבוס- חבר במועצת המלך.

ברון- מי היה מאמין? חבר במועצת המלך, וכמובן מעוניין קודם כל בשיקום בתי הבושת באזור.

סר בריאן- חברה במועצת המלך, ואחראית על מחווה מקסימה לזיכרו של ג’יימי לניסטר, כשהיא משלימה בספר הנודע את עלילותיו, וכותבת ש”מת בעוד הוא מנסה להגן על מלכתו”.

סר פודריק- כן , כן, פודריק הוא אביר, אבל חוזר גם לתפקיד שמוכר לו היטב- מעין משרת/מלווה של המלך החדש, המלך בראן השבור.

אי אפשר בלי אתנחתא קומית מבריקה- ושוב קיבלנו בחזרה את הדוד לבית סטארק, ההוא שנישא לביתו של וולדר פריי ושרד את “החתונה האדומה”. הוא באמת מאמין, שעליו צריך להניח את הכתר, וחוטף מקלחת קרה מביכה במיוחד מסנסה. ה-רגע המבריק של הפרק.

נסיים בציטוטים בולטים:

“כמה עוד מובסים אתה רוצה שיהיו?”- דאבוס לתולע אפור על שבויי לניסטר. תולע משיב: “הם נושמים”.

“המלחמה לא הסתיימה, מווינטרפל עד דורן, מאיי הקיץ עד ים הענבר”- דנריס מכריזה על תפיסת הביטחון שלה.

“כן, שחררתי את אחי. ואת טבחת בעיר שלמה”- טיריון מתפטר פומבית בפני דנריס.

“באתי להרוג את סרסיי, המלכה שלך הרגה אותה לפניי”- אריה לג’ון בתשובה לשאלתו מה היא עושה שם.

“אני יודעת לזהות רוצח, כשהוא ניצב בפניי”- אריה לג’ון, מתכוונת כמובן לדנריס.

“הבאת לי יין?” – טיריון לג’ון.

“עכשיו האפר של וריס יוכל לומר לאפר שלי ‘רואה? אמרתי לך'”- כנ”ל.

“טבעה של מלכתנו הוא אש ודם”- כנ”ל.

“גם אני אוהב אותה. לא בהצלחה כמוך, אבל האמנתי בה בכל ליבי”- כנ”ל.

“אהבה חזקה מהיגיון, ראה לדוגמה את אחי”- כנ”ל.

“אני מבקש ממך דבר נורא, אבל זה גם הדבר הנכון”- כנ”ל.

“איננו יכולים להסתתר מאחורי חסדים קטנים”- דנריס לג’ון.

“את מלכתי, עכשיו ולעולם”- מילותיו האחרונות של ג’ון לדנריס.

“שמענו ממך מספיק מילים”- תולע אפור לטיריון.

“אין בעולם דבר חזק יותר מסיפור טוב”- טיריון לאצילים.

“הריעו לבראן השבור”- טיריון בקריאת הידד ראשונה למלך החדש.

“אני לא חוזרת לצפון…מה יש ממערב לווסטרוז? איש אינו יודע, המפות נגמרות שם, ולשם אלך”- אריה לג’ון.

“הייתי בדיוק במקום שבו היית אמור להיות”- בראן לג’ון.

“אדון האוצר נאות לממן את שיקום בתי הבושת”- ברון בפני מועצת המלך.

THE QUEEN OF THE NORTH – ההכתרה של סנסה.

עוד הערות לסיום:

1. דנריס לא זכתה לשבת על כס הברזל, רק לגעת בו. הגעת ג’ון מנעה ממנה לפחות להגשים את חלום הילדות הזה.

2. “שיר של אש ושל קרח”- שם הספר הטלוויזיוני המתעד את תולדות המלחמות לאחר רצח המלך רוברט – הוא כמובן שמה של סדרת הספרים, שהראשון שבה הוא “משחקי הכס”.

3. האם, כמו בעולמות “סטאר טרק” ו”סטאר וורז”, יקומו מעריצים שיכתבו ספרות ענפה שתמשיך את עלילות גיבורי הסדרה? ואולי ג’ורג’ ר ר מרטין בעצמו יאמץ את סיום הסדרה, ויכתוב סדרת ספרים עתידית על הרפתקאות אריה הבוגרת ממערב לווסטרוז? אולי על עלילות דרוגון ?

4. תם ונשלם. סדרת הפריקוול טרם אושרה סופית, הפיילוט מתחיל להצטלם. גם אם תאושר, היא מן הסתם לא תגיע למסך לפני 2021. האם תצליח שלא לקרוס בעומס הציפיות שייתלו בה?

Check Also

מהלילה בארה”ב: עונה 2 של DIRTY JOHN

העונה השנייה של סדרת האנתולוגיה DIRTY JOHN תעלה הלילה בארה”ב, בערוץ הכבלים-בייסיק USA NETWORK בשידור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.