יום רביעי , יוני 3 2020
Home / כללי / מצעד האיוולת היהודי
מצעד האיוולת היהודי, מאת אמוץ עשהאל

מצעד האיוולת היהודי

ההיסטוריה הפוליטית של העם היהודי במבט חדש, מפתיע ומאתגרידיעות ספרים שאוהבים

מצעד האיוולת היהודי

מאת אמוץ עשהאל

"חיבור יוצא דופן ומרתק" דן מרידור, לשעבר שר המשפטים

"מפגן של עוצמה, חיבור בעל רוחב ועומק נדירים" סול סינגר, מחבר רב-המכר "מדינת הסטרט-אפ"

"מרתק, חשוב, משכנע, נוגע ללב" אמנון רובינשטיין, לשעבר שר החינוך

"תמרור אזהרה, מקור לתקווה, אתגר למנהיגי מדינת ישראל" משה יעלון, לשעבר שר הביטחון

"כתיבה רבת השראה" פרופ' משה הלברטל, האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת ניו יורק

 

"האם היה אי-פעם עוד עם שמנהיגיו היו אויביו המובהקים כפי שהיו מנהיגי העם הזה?" כך שאל רוברט ג'ורדן, גיבור "למי צלצלו הפעמונים" מאת ארנסט המינגווי, לגבי מנהיגי ספרד בזמן מלחמת האזרחים. את השאלה הזאת מעלה אמוץ עשהאל בנוגע לשורה של מלכים, נביאים, כוהנים, רבנים והוגים, שהולידו לדעתו תרבות יהודית של אנרכיה פוליטית, ניכור מגזרי, התנשאות לאומית, פטליזם מדיני והפקרה של המולדת; תסמינים שיחדיו הצטרפו למצעד היסטורי של איוולת מנהיגותית.מצעד האיוולת היהודי.jpg

מצעד האיוולת היהודי הוא פירוש חדשני של ההיסטוריה הפוליטית היהודית, המפנה אצבע מאשימה כלפי מנהיגות שהובילה לאסונות לאומיים כבירים, החל באובדן עשרת השבטים, עבור בכיבוש הרומי וכלה בשואה.

בכתיבה סוחפת המדמה סיור עיתונאי בין דרמות מדיניות, טרגדיות אישיות, מהפכות רוח וסערות נפש, משחזר עשהאל רגעים מודחקים בהיסטוריה היהודית, כמו התמוטטות הברית שכרתו אחאב ויהושפט, פתיחת שערי יהודה בפני רומא, או המסקנות של דון יצחק אברבנאל מגירוש ספרד. מתוך ראייה היסטורית רחבת יריעה הוא טוען שהחולשה המדינית היהודית לא נבעה מהתקפות מדיניות מבחוץ אלא מניוון פוליטי מבפנים, ושהפסיכולוגיה שעיצבה את העבר היהודי מאפילה כעת על ההווה הישראלי ומאיימת על עתידו של המפעל הציוני.

מצעד האיוולת היהודי הוא קריאת השכמה לחברה הישראלית דווקא עכשיו, כאשר המולדת היהודית עומדת להיהפך, לראשונה מאז ימי קדם, לביתו של רוב העם היהודי. האם יסמן הנרמול הגיאוגרפי של העם היהודי את קץ מצעד האיוולת היהודי? השאלה שבה מסיים עשהאל את חיבורו צפויה לעורר דיון סוער בארץ ובעולם.

אמוץ עשהאל הוא הפרשן הבכיר של "הג'רוזלם פוסט", עורך בכיר ב"ג'רוזלם רפורט" ועמית מחקר במכון שלום הרטמן. מאז שנת 1995 שימש עשהאל כעורך הכלכלי, עורך החדשות, עורך המהדורה הבינלאומית וכעורך בפועל של הג'רוזלם פוסט. הוא בעל תארים מתקדמים בתקשורת מאוניברסיטת קולומביה ובהיסטוריה של עם ישראל מהאוניברסיטה העברית, ובלימודי מזה"ת מאוניברסיטת ברנדייס. הטור השבועי שלו בג'רוזלם פוסט, Middle Israel, מתפרסם בקביעות זו השנה ה-24 ועוסק בנושאים מדיניים, חברתיים ותרבותיים בישראל ובעולם. עשהאל צוטט או פורסם לאורך השנים על ידי "הניו יורק טיימס", "הוושינגטון פוסט", "הוול סטריט ג'ורנל", "האקונומיסט", "טיים", "הדיילי טלגרף", "לה-פיגארו", "ל'אקספרס", "הארץ", סוכנות רויטרס ואחרים. סדרת המאמרים שלו ב"ג'רוזלם ריפורט" על עתיד העם היהודי זכתה בפרס "בני ברית" לעיתונות לשנת 2018.

 

391 עמ' | 118 ₪
 

Check Also

מי רוצה לבוא איתי לירח?

מה עומד מאחורי הסיפור של בראשית? מי רוצה לבוא איתי לירח? מאת דן רביב ולינור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.