יום שני , יולי 13 2020
משחקי הכס עונה 8 פרק 2, באדיבות יס

בואו נדבר על זה: משחקי הכס עונה 8 פרק 2

אם בפרק פתיחת העונה בשבוע שעבר היו מי שתהו, מדוע יוצרי “משחקי הכס” לא מסעירים אותנו עם התפתחויות דרמטיות כבר בהתחלה, סביר להניח שאחרי פרק 802 כבר נשמע מעט התמרמרויות על משיכת זמן ומניפולציות רגשיות.

אם אפשר להשוות את הפרק הקודם להצבת כלי המשחק על לוח השחמט, בסיומו של פרק 802 נדמה היה שאנחנו נמצאים ביחידה קרבית רגע לפני מבצע צבאי מעבר לקווי האויב.

אה, רגע, זה בדיוק מה שזה היה.

אפשר אולי לדמות את זה לשיח לוחמים ותיקים ערב יציאה לתרגיל המילואים האחרון שלהם.

ג’יימי לניסטר- הגיע בגפו לווינטרפל ולכן זכה לקבלת פנים חמוצה במיוחד. דנריס הייתה יותר ממוכנה להורות על הוצאתו להורג, בוודאי לאור העובדה שסרסיי לא שלחה את צבאה כמובטח. נדמה היה לרגע שסנסה מצטרפת אליה, בזוכרה את מה שעשה ג’יימי לאבא נד, אלא שאז ליידי בריאן טרפה את הקלפים.
הגעת ג’יימי יצרה מתח בלתי נתפס בין רבים מהמסובים סביב השולחן. ודנריס הבחינה לראשונה בניסיון של ג’ון להתחמק ממבטה ומחברתה, שלא לדבר על כך שהסכים לתת לג’יימי להישאר בחיים.
טיריון וג’יימי, האחים שתמיד היו חברים- גם כשלא- שמחו להיתקל אחד בשני שוב, והפעם באותו צד, אלא שטיריון שוב שמע שהוא שוטה. בפרק הקודם זה היה מסנסה, עכשיו זה היה מהמלכה שלו.
ג’יימי התרגש באמת לפגוש את ליידי בריאן , ולדבר איתה, וקינח במחווה מלכותית של משיחתה לאביר, ערב הקרב הגדול מול מלך הלילה וצבאו. וכן, הוא הבין מצוין שבראן זוכר היטב מה הוא עשה לו, אבל כשהלך לדבר איתו בצל העץ המיתולוגי, הופתע לגלות שבראן אינו בראן, ושהעורב בעל שלוש העיניים רואה במה שקרה לבראן את אבן הדומינו הראשונה שנפלה בדרך לכל מה שקרה בווסטרוז בשנים האחרונות, בואך הקרב במלך הלילה.

ג’יימי חושף לראשונה בפני דנריס את העובדה, שיורון לא ברח אלא יצא להביא את פלוגת שכירי החרב , שכספה של סרסיי רכש באסוס. כלומר- אחרי הקרב הקשה בווינטרפל, בהנחה שיישאר מישהו עומד על רגליו מהצבא האדיר שקיבצו דנריס וג’ון, יהיה לסרסיי יתרון רעננות ואולי גם יתרון מספרי על פני היורשת לבית טרגריין.

טיריון- עגמומיותו גוברת, לאור העובדה שכעת הוא מבין שסרסיי שיטתה בו. לפחות הוא זוכה לרגעים של נחת עם ג’יימי, וזוכה פעם אחת- אולי אחרונה- לשתות לשוכרה ערב קרב. טיריון משוכנע, שלא יאריך ימים בתפקיד ימין המלכה דנריס, אבל הוא לא יודע שמאחורי הקלעים מישהו מתערב למענו, סר ז’ורה האציל מכולם. אלא שלא בטוח שזה עוזר, כי דנריס עדיין מפגינה כלפיו קשיחות בליל התדרוך הטקטי שלקראת הקרב.
כמו תמיד, מפגשיו עם ג’יימי מניבים כמה מהדיאלוגים המוצלחים ביותר, כולל כמובן חזרה אל חזון המוות המועדף עליו- בן 80, כרסו מלאה יין, והז.. שלו בפיה של אישה.

אריה וגנדרי- הקרב הממשמש ובא מאפשר לאריה לטעום את טעמו של מעשה האהבה, והיא בוחרת בגנדרי, ולא מותירה לו יותר מדי SAY בעניין. סיפור האהבה, שלבלב בקושי בעונה השנייה וגווע עם הפרדתם, ממומש סוף סוף רגע לפני הקרב הגדול. וכן, גנדרי חושף בפניה שהוא הבן הממזר של רוברט באראת’יאון, והיא חושפת בפניו שמעולם לא ידעה גבר, ויש לה כוונה לדעת מה זה, לפני שכולם ימותו. עוד לפני המוות והאהבה, גנדרי משלים עבורה את כלי הנשק המסתורי, אחרי שהשתכנע ביכולותיה הקרביות.

אריה והכלב- הגירסה שלהם ל”שיח המילואימניקים”, יחד עם בריק שהצטרף לזמן קצר מאוד. נדמה שאריה מנסה כל הזמן להבין, מדוע הכלב אינו האיש הרע שחשבה שהוא, והערב היא סוף סוף מבינה.

ליידי בריאן- במו פיה מצילה את סר ג’יימי ממוות, ואף ערבה לו בחייה. אחר כך היא מבולבלת כשהיא מגלה שג’יימי ממש מנסה להיות בקרבתה, בלי להעליב אותה ולו פעם אחת. תוסיפו לזה את הג’ינג’י הפראי ששב מנפילת חומת המשמר, ושב ומחזר אחריה, ותקבלו את בריאן במרכז העניינים, לא מבינה מאיפה כל הטוב הזה מגיע. מכל הרגעים המרגשים-בכוח של הפרק הזה, היא חתומה על המרגש מכולם, שבוודאי הצליח לרגש גם את הציניקנים הגמורים שבין הצופים- משיחתה לאבירת שבע הממלכות, כדת וכדין.

חאליסי וז’ורה- מוכנה לשמוע בעצתו של ז’ורה, גם אחרי שהתאכזבה מעצותיו של טיריון. יודעת שז’ורה מאוהב בה עד כלות, אבל מבינה גם שהוא כנראה האיש החכם ביותר באזור בשעה הזאת.

חאליסי וסנסה- אוי, כמה שרצינו שהן יהיו חברות. וזה כמעט כמעט כמעט קרה. הן הביעו יחדיו את אכזבתן מגברים, הריעו לג’ון סנואו וכושר השיכנוע שלו, ויד אחת אף הונחה בחיבה על יד שנייה. אלא שאז סנסה העזה לדרוש את הצפון, לאחר שהמלחמה תסתיים…

סנסה , חאליסי ות’יאון- ת’יאון חוזר לווינטרפל כדי להילחם לטובת ליידי סנסה, למרבה פליאתה של דנריס, שמתחילה להבין את עוצמת מנהיגותה של הליידי של וינטרפל. לראשונה גם נרמז על ניצני רומנטיקה עתידית בין ת’יאון לסנסה? או שאולי פופ טארטס קצת מגזים כאן…

גילי ודאבוס- את דאבוס אהבנו כמעט מהרגע הראשון שהופיע על המסך, עם גילי זה היה סיפור מתפתח, וכעת היא כבר לא רק פראית בורה לשעבר, אלא גם אחראית מוראל בקרב נשים וילדים, שעומדים להתחבא עד יעבור זעם במערות הקבורה מתחת לווינטרפל.

טיריון ובראן- אחרי שראינו את בראן משקיף מלמטה לעבר טיריון בפרק שעבר, כאילו מודאג או עוין אותו, נדמה שגם טיריון מבין שלבראן תפקיד חשוב מאוד באירועים שעומדים להגיע. הוא מבקש מבראן לספר לו על המסע המוזר שעבר עליו, ולמיטב הבנתו של פופ טארטס בראן כנראה סיפר לו חלק ניכר מסיפורו, אולי אפילו את כולו.

מיסאנדיי ותולע אפור- מקבלים גם הם רגע חביב בפרק הזה, ומתכננים עתיד במולדתה של מיסאנדיי. אחרי שיביסו את מלך הלילה, כמובן.

סאם וז’ורה- סאם נותן לז’ורה את החרב של אבא טארלי, לאות כבוד על הדברים שלמד מאביו של ז’ורה בימיו במשמר הלילה.

ג’ון ודנריס- השיחה הקשה ביותר שקיים ג’ון מימיו, והיא מתקדמת בדיוק כפי שחשבנו. ג’ון לא רוצה לאבד את אהובתו דני, כפי שהוא קורא לה. אבל היא מיד מחשבת חישובים טקטיים ומבינה שהוא כעת היורש הזכר לכתר. ג’ון מביט בה במבט שאולי מלמד שהוא לא חשב על כך עד עכשיו, או לחילופין שהוא מזועזע שזה כל מה שהיא חושבת עליו ולא שהיא לא קולטת שעשתה סקס עם אחיינה. וכשמכריזים על הגעתו צבא מלך הלילה למרגלות ווינטרפל, היא עוזבת את ג’ון בכעס.

עכשיו לכמה סרטוני וידאו מעולים, ואחריהם- הציטוטים הגדולים מהפרק.

תחילה, השיר של פודריק, בגירסת פלורנס אנד דה משין

הנה הקדימון לפרק הבא- הקרב על וינטרפל

ומאחורי הקלעים של פרק 802

הציטוטים הבולטים, הרציניים, המצחיקים והמוזרים של פרק 802 :

“אני לא רואה צבא, אני רואה איש אחד עם יד אחת”- דנריס לג’יימי.

“אני מכיר את אחי…”- טיריון לדנריס, שקוטעת אותו: “כפי שהכרת את אחותך?”

THE THINGS YOU DO FOR LOVE – בריאן מהדהד את אחד המשפטים המפורסמים בתולדות “משחקי הכס”, כמובן מכל הנוכחים באולם רק ג’יימי מבין במה מדובר, ומזדעזע עד עצם נשמתו.

“רק בזכותו את חיה”- שיא נאום ההגנה של בריאן באוזני סנסה, שמשכנע אותה לחוס על חיי ג’יימי.

“או שאתה בוגד או שאתה שוטה”- דנריס הזועמת לטיריון, שמשיב מיד: “אני שוטה”.

“את רוצה לדעת מה הם? הם המוות, זה מה שהם”- גנדרי מתאר לאריה את ההלכים הלבנים.

“אני מצטער על מה שעשיתי לך”- ג’יימי לבראן, שעונה לו :”היית נשאר אותו אדם לולא דחפת אותי מהחלון”.

“מה יקרה אחרי?” – ג’יימי לבראן, שמשיב: “איך אתה יודע שיהיה אחרי?”

“היא תמיד ידעה לנצל את האמיתות לטובת שקריה”- טיריון לג’יימי שמשיב: “היא שיטתה גם בי”, ותורו של טיריון להשיב: “היא מעולם לא שיטתה בך. תמיד ידעת מה היא, ואהבת אותה בכל זאת”.

“לפחות סרסיי לא תזכה לרצוח אותי, לפחות יהיה לי את זה”- אומר טיריון לג’יימי, שניהם כמובן לא יודעים שסרסיי שלחה את ברון לרצוח את שניהם.

“מה קורה? מעולם לא קיימנו שיחה ארוכה כל כך מבלי שהעלבת אותי אפילו פעם אחת”- ליידי בריאן לג’יימי, שמשיב: “באתי לווינטרפל כי איני הלוחם שהייתי, אבל אשמח לשרת תחת פיקודך, אם תסכימי”.

“משפחה זה דבר מסובך”- סנסה לדנריס.

“גברים עושים דברים טיפשיים למען נשים”- כנ”ל.

“אני כאן כי אני אוהבת את אחיך, סומכת עליו ויודעת שהוא נאמן למילתו. הוא הגבר השני שאני אומרת זאת עליו”- דנריס לסנסה, ששואלת: “מי היה הגבר הראשון?” ודני עונה: “מישהו גבוה יותר”.

“כל מי שלא כאן עכשיו- הוא איתם”- תורמונד הג’ינג’י לג’ון סנואו.

“האישה הגדולה עוד פה?”- כנ”ל.

“הוא רוצה למחוק את העולם הזה, ואני הזיכרון שלו”- בראן

“כולם שוכחים שהייתי הראשון שהרג הלך לבן”- סאם המתוסכל לג’ון וטולט

“הלוואי שאבא היה פה, המבט על פניו כשיבין שבניו עומדים למות בהגנה על ווינטרפל”- טיריון לג’יימי.

“לחיי סיכוני ההשבחה העצמית”- כנ”ל.

“אני בנו הממזר של רוברט באראתיאון”- גנדרי לאריה.

“אני חושב שייתכן שנחיה”- שיח המילואימניקים בטירה.

“זה נכון, דני, אני יודע שזה נכון”- ג’ון לדנריס.

“אתה יכול לתבוע לעצמך את כס הברזל”- דנריס ההמומה לג’ון ההמום לא פחות.

קרן הכרוז תוקעת, צבא מלך הלילה מגיע.

Check Also

וידאו מצחיק: ריקי ג’רוייס וג’ון סטיוארט מתראיינים לקלי

גם קלי קלרקסון מארחת את אורחיה ב”זום” בימים אלה. הנה הראיון שלה מהשבוע שעבר עם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.