יום שישי , יולי 1 2022
הכנסת, גולדה מאיר, צילום: משה מילנר לעמ P.M. GOLDA MEIR IN HER SEAT AT THE GOVERNMENT BENCH DURING THE DEBATE ON HER POLICY STATEMENT IN THE KNESSET IN JERUSALEM. ראש הממשלה גולדה מאיר יושבת בשולחן הממשלה בזמן הדיון על מדיניות הממשלה במליאת הכנסת, בירושלים.

דוקאביב 2019 – הסרטים הישראליים

גולדה מאיר, צילום: משה מילנר לעמ
P.M. GOLDA MEIR IN HER SEAT AT THE GOVERNMENT BENCH DURING THE DEBATE ON HER POLICY STATEMENT IN THE KNESSET IN JERUSALEM.
ראש הממשלה גולדה מאיר יושבת בשולחן הממשלה בזמן הדיון על מדיניות הממשלה במליאת הכנסת, בירושלים.

הוכרזו הסרטים הישראלים שישתתפו בפסטיבל דוקאביב ה-21
את הפסטיבל יפתח הסרט "תמונת חייו"
15 סרטים ישתתפו בתחרות הישראלית 
הפסטיבל יעניק השנה פרסים בשווי כולל של כ-430,000 ש"ח.

פסטיבל דוקאביב יתקיים זו השנה ה-21, בין התאריכים 23 במאי עד 1 ביוני בתל אביב-יפו. במסגרת הפסטיבל, יוצגו השנה מעל 120 סרטים דוקומנטריים חדשים מישראל ומרחבי העולם. פסטיבל דוקאביב הוא הפסטיבל הגדול והיחיד בארץ המוקדש כולו לקולנוע דוקומנטרי. בשנתו ה-20 רשם שיא של 60,000 צופות וצופים והוכר על ידי האקדמיה האמריקאית לקולנוע (האוסקר) כאחד מ-28 פסטיבלים בעולם שהסרטים הזוכים בהם זכאים להגיש מועמדות לאוסקר בקטגוריית "הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר".

הפסטיבל מתקיים השנה בסינמטק תל אביב ובמתחמים שונים ברחבי העיר כגון: נמל תל אביב, גן הפסגה ביפו, כיכר התרבות, התדר בבית רומנו, כיכר ביאליק, מוזיאון הטבע באוניברסיטת תל אביב, חוף הילטון ועוד.

את הפסטיבל יפתח הסרט תמונת חייו של יונתן ניר ודני מנקין, שישתתף בתחרות הישראלית. הסרט עוסק בצלם הטבע עטור הפרסים עמוס נחום שיוצא למסע אל עבר תמונת חייו.

לתחרות הישראלית נבחרו 15 סרטים חדשים של יוצרים ישראלים, מתוך 77 סרטים אשר הוגשו לפסטיבל. הסרטים שנבחרו מציגים עשייה דוקומנטרית מעולה, עשירה ומגוונת. הסרטים המשתתפים כוללים את לאה צמל, עורכת דין של רחל לאה ג'ונס ופיליפ בלאיש, שייקה – החיים הנסתרים של שייקה אופיר של ארי דוידוביץ', החבר דב של ברק הימן, פגות תוקף של שוש שלם והילה מדליה, תא הצפייה של רענן אלכסנדרוביץ', האחות של מוסוליני של ג'ונה סולימאן, אין אריות בתל אביב של דוקי דרור, 21 יום ולילה של זהר וגנר, האברך מהחיזבאללה של איתמר חן, החוף הנפרד של קרין קיינר, היה היה ילד של אורי לוי, הסוד שכולם יודעים של אילן מזרחי, זונה כמוני של שרון יעיש ויעל שחר, ולתפוס את יהושע של שי פוגלמן.

שני סרטים ישראלים נבחרו לתחרות עומק שדה, המורכבת מסרטים ישראליים ובינלאומיים אשר מאתגרים את גבולות הקולנוע הדוקומנטרי ומציבים במרכזם חקירה של השפה הקולנועית. אישה של ישראלה שאער מעודד, ותהודה של איתי מרום.

עוד יוקרנו בפסטיבל במסגרות השונות הדווקאים של הדס איילון, גולדה של שגיא בורנשטיין, אודי ניר ושני רוזנס, הגברת G. של דלית קימור, לבנטינית של רפאל בלולו מסדרת "העברים" של יאיר קדר – אשר חוגגת עשור בפסטיבל, פתח את הפה של תמרה ממון,

טנים של מיכל אהרונסון, שושלת פיין של אודי קלינסקי ורויטל אורן, אנג'ליקה של דן פאר, מחר כבר עבר של בועז גולדברג, ביחד לבד של מיה טיברמן  וכנרת חי גלאור, וכן קולו של אחמד, שיצר ואצר רנן שור – אסופת סרטים של בוגרי בית הספר סם שפיגל בהשראת סרטם הדוקומנטרי הקצר של רם לוי ואבשלום כץ אני אחמד משנת 1966.

שמונה סרטים שהופקו במסגרת בתי הספר לקולנוע המובילים בארץ נבחרו לתחרות סרטי הסטודנטים המתקיימת מדי שנה במסגרת הפסטיבל.

מועצת מפעל הפיס לתרבות תקצה מענק כספי בסך של עד 150,000 ש"ח לסרט הישראלי הזוכה בדוקאביב עבור שיווק וקידום הסרט לקראת המירוץ לאוסקר. הפרס החדש יוענק לראשונה לצד פרס הווארד גילמן לסרט הדוקומנטרי הישראלי הטוב ביותר בסך 70,000 ש"ח. זהו הפרס הכספי הגדול ביותר בישראל ליצירה דוקומנטרית. כמו כן יוענקו במסגרת התחרות גם פרס ראש העיר לסרט הביכורים, פרס חבר השופטים, פרס יוסי קאופמן לבימוי, פרס העריכה, פרס הצילום ופרס התחקיר.

חברי ועדת הלקטורים בתחרות הישראלית:

קרין ריבקינד סגל, המנהלת האמנותית של פסטיבל דוקאביב; רון עופר, מפיק ובמאי ("המרפא הפצוע", "ילדי פרא", "רדוף", "צולם ביום חול"); ונועה אהרוני – תסריטאית, במאית ("עד סוף הקיץ", "ילדי הצללים"), מנחת סדנאות קולנוע ופסיכודרמה.

חברי ועדת הלקטורים בתחרות הסטודנטים: מנהלת תכנית דוקאביב יערה עוזרי, הבמאי והתסריטאי ירדן כרמין וד״ר איריס זכי, יוצרת דוקומנטרית זוכת פרסים (״חפיפה״, ״מתנחלת״).

 

תחרות ישראלית:

אין אריות בתל אביב
בימוי: דוקי דרור
הפקה: ליאת קמאי אשד
בכורה עולמית
ב-1935 הגיע לתל אביב רבה של קופנהגן כדי להקים גן חיות. זהו סרט על רגע מכונן בהתפתחותה של העיר, דרך סיפורו של ד"ר דוליטל הארצישראלי שהגשים את חלומו, ולאחר מכן הודח מהמקום שהקים במו ידיו.

21 יום ולילה

בימוי והפקה: זהר וגנר

בכורה עולמית

גופה של פעוט נמצאה במעמקי באר מים בפזורה הבדואית. אמו נעצרה ביום האירוע והואשמה ברצח. במהלך 21 ימי מעצרה ינצלו השוטרים את כל חולשותיה כדי לגרום לה להודות בפשע.

האברך מהחיזבאללה

בימוי: איתמר חן

הפקה: יואב רועה, אורית זמיר

בכורה עולמית

סיפורו הבלתי נתפס של איברהים יאסין – לבנוני מוסלמי שהיה איש חיזבאללה, והיום הוא יהודי חרדי בשם אברהם סיני.

האחות של מוסוליני
בימוי: ג'ונה סולימאן
הפקה: לורה סמארה חוא, ג'ונה סולימאן
בכורה ישראלית
היאם (85), עקרת בית למופת ואם מסורה, לא משלימה עם מותה האטי וחסר המשמעות ויוצאת למסע חלומי בחזרה לעבר, תוך כדי פלירטוט הולך ומתעצם עם המוות, מה שמוביל אותה לחפש אחר אור בעולם שהיא כה מתעבת.

החבר דב

בימוי והפקה: ברק הימן

בכורה עולמית

במשך שנים תיעד הבמאי ברק הימן את עבודתו של הפרלמנטר המצטיין דב חנין במאבקיו השונים ברחבי הארץ. "החבר דב" הוא דיוקן פוליטי מרגש ומעורר תקווה אך עמוס בכאב וצער, של פוליטיקאי מזן נדיר במיוחד.

החוף הנפרד

בימוי: קרין קיינר

הפקה: לוי זיני, קרין קיינר, אבישי פרץ

בכורה עולמית

במפרץ קטן בחוף ימה של תל אביב, כשביניהם חוצצת גדר עץ, מתקיים חוף ההומואים לצד החוף הנפרד – החוף היחידי בעולם אשר מפריד בין גברים לנשים, ואליו "בורחות" נשים חרדיות. המקום היחיד בו הן מוצאות עצמאות ומפלט מכבליהן.

היה היה ילד
בימוי והפקה: אורי לוי
בכורה עולמית
מבט נדיר ואינטימי על חייה של משפחה המנסה לנווט את מערכות היחסים וחיי היום יום, דרך החוויה המיוחדת של גידול ילד בעל צרכים מיוחדים.

הסוד שכולם יודעים

בימוי: אילן מזרחי

הפקה: נמרוד שנית

בכורה עולמית

תיעוד של 15 שנים המלווה את חייו הסוערים של נסיך הימין הקיצוני, אשר מגלה באחד ממעצריו הרבים את סוד חייו. בתסכולו הרב הוא יוצא למסע בעקבות השמועה שרודפת אותו ואת משפחתו מהיום שנולד.

 

זונה כמוני

בימוי: שרון יעיש, יעל שחר

הפקה: חגי ארד, אלעד פלג

בכורה עולמית

לפני עשרים שנה נחטפה צ'ילה בהונגריה על ידי ארגון סוחרי נשים ישראלי והוכרחה לעבוד בזנות. עכשיו היא יוצאת לחפש אחר החוטפים שלה. האם תצליח לצאת מהגיהנום לאחר שחזרה אליו?

לאה צמל, עורכת דין

בימוי: רחל לאה ג'ונס, פיליפ בלאיש

הפקה: פיליפ בלאיש, רחל לאה ג'ונס, פול קדיאו וג׳ואל ברטוסה

בכורה ישראלית

לאה צמל מגינה על פלסטינים המתנגדים לכיבוש. כעורכת דין ישראלית המייצגת אסירים פוליטיים זה חמישה עשורים במאבקה הבלתי נלאה למען צדק, היא לעולם לא עומדת מנגד ותמיד עומדת על שלה.

לתפוס את יהושע
בימוי: שי פוגלמן
הפקה: אסף אמיר
בכורה עולמית
מרדף חוצה יבשות, הנפרש על פני חמש שנים, בעקבותיו של יהושע אליצור, מתנחל מאיתמר שהורשע בהריגת פלסטיני, אך נעלם לפני שנגזר עונשו. במסעו חושף הבמאי שי פוגלמן את נתיב הבריחה ואת דמותו המסתורית של הפושע הנמלט.

פגות תוקף

בימוי: שוש שלם, הילה מדליה

הפקה: הילה מדליה, שוש שלם

בכורה ישראלית

פגות תוקף הוא המונח שנטבע ע"י הממשלה הסינית לנשים משכילות בשנות ה-20 לחייהן, שטרם התחתנו. הסרט מביא את סיפורן של שלוש נשים מרשימות שיוצאות לחפש חתן, רגע לפני שהן תתויגנה כנשים שפג תוקפן.  

שייקה – החיים הנסתרים של שייקה אופיר

בימוי והפקה: ארי דוידוביץ

בכורה עולמית

הסיפור שטרם סופר על אחד מגדולי השחקנים הישראלים בכל הזמנים – שייקה אופיר. ביוגרפיה קולנועית של האיש בעל אלף הפרצופים, שכל כך רצה להצחיק ולהיות נאהב, ואף הצליח לשמור על מקומו בפסגה במשך לפחות שני עשורים, אבל שילם מחיר אישי ומשפחתי כבד.

תא הצפייה

בימוי: רענן אלכסנדרוביץ'

הפקה: לירן עצמור

בכורה עולמית

"תא הצפייה" מתאר מפגש בין יוצר וצופה, המתבוננים יחדיו באופן בו דימויים תיעודיים מקבלים משמעות. בחלל כמו-מעבדתי צופה צעירה אמריקאית יהודייה בסרטוני וידאו תיעודיים שצולמו בחברון ויוצרת בכך עדות נדירה לפסיכולוגיה של הצפייה בעת הנוכחית.

תמונת חייו

בימוי: יונתן ניר, דני מנקין

הפקה: יונתן ניר, דני מנקין, ננסי ספילברג, אורי אייזן, מירית אייזן

בכורה עולמית

בגיל 65, בשלהי קריירה מפוארת, יוצא צלם הטבע עמוס נחום למסע אל עבר התמונה היחידה שחסרה לו. במישורים הארקטיים האינסופיים של צפון קנדה, עמוס מתכנן להיפגש – פנים אל פנים וללא אמצעי הגנה – עם דוב הקוטב ועם סיפור חייו.

תחרות עומק שדה:
 

אישה

בימוי: ישראלה שאער מעודד

הפקה: אלעד גביש

בכורה עולמית

"אישה" הוא סרט מחווה ארכיוני לקולנוע הנשים בישראל, המורכב מיותר מ-250 סרטים שבוימו על ידי במאיות בישראל מסוף שנות ה-60 ועד היום. יצירה קולנועית ומוזיקלית סוחפת המעלה על נס נשיות פראית ומדממת תוך בריאתה של אישה דמיונית במסע חייה, משנות חייה הצעירות ועד התבגרותה והפיכתה לאם.

תהודה

בימוי והפקה: איתי מרום

בכורה עולמית

הסרט "תהודה" עוסק בקול האנושי דרך שיעורים פרטיים של שלושה מורים לשירה והיחסים שלהם עם תלמידיהם. הוא מתבונן במנגנון הפיזי של הקול, באופן בו הוא פועל בקשר הבין-אישי ובדרך בה הוא חושף את עולמן הרגשי של הדמויות.

תחרות סרטי הסטודנטים:

אותו האיש

בימוי: אהרן (אהרל'ה) טרייטל

הפקה: מנחם טרייטל

מנשר לאמנות

עשר שנים אחרי שהוריד את הכיפה ועזב את בני ברק, חוזר אהרל'ה לבית הוריו על מנת לחפש את דודו שנחטף מבית החולים בקום המדינה.

 

הצל של הצמות

בימוי: רותם דימנד

הפקה: שמואלי כהן

סם שפיגל בית הספר ליצירה קולנועית

50 שנה ישב בחושך ארכיון משפחתי, עד שרותם שכנעה את אימה ורדה לצפות בילדותה מחדש.

ונתנה תוקף

בימוי והפקה: קרן גני

המחלקה לאמנויות המסך, בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב

הסרט בוחן את ההשפעות הבין-דוריות של מלחמת יום כיפור בהיבטים ערכיים ופסיכולוגיים. חוויה טיפולית שבוחנת את האופן בו הפוסט-טראומה מועברת מאב לבתו.

חיה טמאה

בימוי: עומר סחייק

הפקה: עומר סחייק, שלומית לשם

המחלקה לאמנויות המסך, בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב

ירושלים – עיר אחת, שני חלקים. הסרט עובר מבדיה למציאות וחושף בפנינו תופעה מאוד לא מוכרת, המקשרת בין מזרח ומערב ירושלים בדרך לא צפויה.

כסאות רפאים

בימוי: מיה קלר

הפקה: אורי ירושלמי, ג'סיקה קרזיץ'

בית הספר לקולנוע ע"ש סטיב טיש, אוניברסיטת תל אביב

בחנות רהיטים יוקרתית בעיירה הקטנה ויימאר שבגרמניה, יושבים ומתנדנדים בני אנוש על כסאות באוהאוס. בין לקוח ללקוח מתגלים סימני חיים מן העבר. יוקרן גם במסגרת תכנית מחווה ל-100 שנים לבאוהאוס.

עולם קטן

בימוי והפקה: אלינה מיטלמן

המרכז האקדמי ויצו חיפה – המחלקה לצילום

הסרט הוא התבוננות פילוסופית על משפחתה של הבמאית. הסרט שואל שאלות על מהות המשפחה: מה עושה אותנו למשפחה, מהי דינמיקה משפחתית ומה המשמעות של אותן פעולות יומיומיות-טקסיות.

פרוזדור

בימוי: נטע שקד

הפקה: שמואלי כהן

סם שפיגל בית הספר ליצירה קולנועית

"פרוזדור" הוא סרט תיעודי קצר שממוקם ומתבונן במסדרון אחד בבית הלוויות "שמגר" בירושלים ומאפשר הצצה חד פעמית לטריטוריה לא מוכרת.

שירה תמה

בימוי והפקה: שיר חורי אבו

מכללת ספיר

סרט התבגרות המתעד את שירה תמה, ילדה בת 12 שגרה בהתנחלות עמונה ומנהלת את מאבק חייה על מנת להציל את ביתה.


סרטים ישראלים נוספים שיוקרנו במסגרות השונות בתכנית:

אנג׳ליקה

יוקרן במסגרת: אמנות ותרבות

בימוי: דן פאר

הפקה: שלומי אלקבץ, גלית כחלון

בכורה עולמית

יצירות אמנות מתפוררות שהתגלו במקרה בבוידעם חושפות מערכת יחסים טראגית בין אבי האמנות הישראלית, בוריס שץ, לבתו הסודית אנג'ליקה.

ביחד לבד

יוקרן במסגרת: פנורמה

בימוי: מיה טיברמן, כנרת חי גלאור

הפקה: שלום גודמן

בכורה עולמית

רוית מקדישה את כל זמנה החופשי לחיבוק תינוקות נטושים. ללא חום ומגע, התינוקות העזובים אינם מתפתחים ואף עלולים שלא לשרוד. לקראת גיל חמישים, רוית מבינה שלא רק תינוקות צריכים חיבוק והיא מתחילה לחפש את החיבוק שיאפשר גם לה לשרוד.

גולדה

יוקרן במסגרת: פנורמה

בימוי: שגיא בורנשטיין, אודי ניר, שני רוזנס

הפקה: שגיא בורנשטיין, אודי ניר, גאורג טשורטשנטהאלר, כריסטיאן ביטס.

בכורה ישראלית
סיפורה של האישה הראשונה והיחידה שהנהיגה את ישראל, מהיום בו נכנסה למשרד ראש הממשלה כמעט במקרה ועד היום בו פרשה בודדה ומובסת.

 

הגברת G.

יוקרן במסגרת: אמנות ותרבות

בימוי: דלית קימור

הפקה: יהלי גת

בכורה עולמית
סיפורה מעורר ההשראה של לאה גוטליב – מייסדת מפעל בגדי הים "גוטקס", אשר תמיד ידעה להרים את עצמה מרגעי משבר והפכה משורדת שואה חסרת-כל למעצבת בעלת שם עולמי – בתשוקה חסרת מעצורים שעליה שילמה מחיר טרגי.

 

הדברים הקטנים

יוקרן במסגרת: פנורמה

בימוי: מיכל אהרונסון

הפקה: עדי בר יוסף, מיכל אהרונסון

בכורה עולמית

יהודל'ה נפרד מאביו הגוסס, הרב פרומן. הוא מתעד זאת דרך מצלמה שנתנה לו מיכל, במאית תל-אביבית שמלמדת אותו צילום. כשאביו נפטר, הוא מוריד את הכיפה ויוצא למסע של חיפוש דרך.

הדווקאים

יוקרן במסגרת: פנורמה

בימוי: הדס איילון

הפקה: אמיר הראל, איילת קייט

בכורה עולמית

"הדווקאים" מתאר את החיים המחתרתיים והלא מתועדים של ההומוסקסואלים בישראל בשנות השישים והשבעים, מהשנים שלנטייה המינית שלהם לא היה שם עד שנת 1979, השנה בה התקיימה ההפגנה הלה"טבית הראשונה בישראל.

לבנטינית

יוקרן במסגרת: אמנות ותרבות

בימוי: רפאל בלולו

הפקה: יאיר קדר

בכורה עולמית
הבמאי רפאל בלולו יוצא למסע בישראל ובצרפת בעקבותיה של ההוגה הלבנטינית ז'קלין כהנוב, ובאמצעות מפגש עם חברותיה ואינטלקטואלים בשיח המזרחי בישראל, הוא מגלה מה קרה ללבנטיניות הישראלית כאופציה של כבוד וגאווה. הסרט ה-14 במיזם העברים.

רטרוספקטיבה של סרטי "העברים" במלאת עשור לפרויקט תתקיים במסגרת הפסטיבל בבית ביאליק ובבית העיר

מחר כבר עבר

יוקרן במסגרת: מוזיקה

בימוי: בועז גולדברג

הפקה: אייל דץ

בכורה עולמית

גבי אבודרהם, צעיר חולמני מבית שאן עם אובססיה לאלביס ויכולות נגינה וירטואוזיות, בורא דמות אקסצנטרית בשם צ'רלי מגירה ויוצא למסע מוזיקלי מטלטל כדי לכבוש את העולם תוך כדי שהוא נאבק בשדים מעברו.

פתח את הפה
יוקרן במסגרת: פנורמה
בימוי: תמרה ממון
הפקה: אסף אמיר
בכורה עולמית
עומאר, יזן ומוחמד, בני ה-12, חיים בעיר לוד. כשאלה, מורה מחבר העמים, פותחת מקהלה בבית ספרם, נפתח בפניהם חלון אל עולם חדש ופנטסטי, כנגד המציאות השבורה שבחוץ.


קולו של אחמד

יוקרן במסגרת: פנורמה

מחווה לסרט "אני אחמד" של אבשלום כץ ורם לוי

במאים: אבשלום כץ ורם לוי, דוד אופק ואיילת בכר, שאדי חביב אללה, דורון ג'רסי, נעם קפלן, דן גבע, ממדוח אפדילה ועידו סוסקולני

יוצר ואוצר: רנן שור

אוצרת שותפה ועורכת ראשית: איילת מנחמי

בכורה עולמית

50 שנה לאחר הקרנת הסרט הישראלי התיעודי הראשון המעמיד במרכזו גיבור ערבי, חוזרים בוגרי סם שפיגל בסדרת סרטים פרספקטיבית על גזענות כיום ועל אוטופיה.

שושלת פיין

יוקרן במסגרת: פנורמה

בימוי: אודי קלינסקי, רויטל אורן

הפקה: אודי קלינסקי

בכורה עולמית

120 שנים אחרי שסבם החלוץ גאל את אדמות מטולה והקים משק מטעי פרי לתפארת, עוקב הסרט אחרי נכדיו האיכרים של אותו חלוץ, שנלחמים על אותה אדמה ממש מלחמה הרואית על המשך מפעל חייה של משפחתם.

אנחנו, תושבי שכונת סימנס

יוקרן במסגרת תכנית מחווה ל-100 שנים לבאוהאוס

בימוי: אופיר פלדמן

הפקה: אורי ירושלמי, ג'סיקה קרזיץ'

בכורה עולמית

שלוש דמויות משרטטות את דיוקן שכונת פועלי סימנס בברלין, מעין מוזיאון פתוח של בנייני באוהאוס. מבעד לסיפורי הדמויות ולתלישותן, נחשפת היעלמותה של משפחת הפועלים הגרמנית מהמרחב האוטופי שהוקם עבורה.

 

פסטיבל דוקאביב 2019 יתקיים בין התאריכים 23.5-1.6/2019 בתל אביב

http://www.docaviv.co.il/
 

 

יש לבדוק גם

יולי 2022 בסטודיו אנט

  סטודיו אנט. מופעים יולי  2022 שביל המרץ 2 תל אביב טלפון: 03-6201185 כרטיסים ומידע …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.