יום חמישי , אוקטובר 22 2020
וייט ריבר בוערת, מאת ג'ון ורדון

בואו נדבר על זה: “וייט ריבר בוערת” מאת ג’ון ורדון

   נתחיל בשורה התחתונה:

 

"וייט ריבר בוערת" הוא הספר הטוב ביותר בסדרת דייב גרני, מאז "חשוב על מספר" שהיה כמובן הראשון והמקורי מאוד.

 

"וייט ריבר" הוא ספר מתח רחב יריעה, ארוך ואף מחולק ל"שערים", בעל תהפוכות רבות ותעלומת רצח שהולכת ומתגלגלת לתעלומה שמערבת חשדות לשחיתות משטרתית, ניסיונות הפללה מגושמים יותר ופחות, והערות לא מחמיאות במיוחד על מצב החברה האמריקנית בואך שנת 2019.

 

ב"וייט ריבר בוערת" דייב גרני, הבלש המצוין שהכרנו בספרים הקודמים של ג'ון ורדון, נשאב מתחילת העלילה לסיפור לא פשוט.

 

הוא מתבקש לחקור רצח של שוטר לבן , בעת שניסה לשלוט במהומות על רקע גזעי בעיר וייט ריבר, הרחוקה כחצי שעת נסיעה ממקום מגוריו של גרני, שכבר מוכר לקוראי הסדרה המשובחת הזו- החווה של דייב ומדלן בעיירה וולנט קרוסינג.

 

כבר מהרגע שגרני מקבל את ההצעה להצטרף לחקירה הוא מעריך, שהיא לא תהיה פשוטה.

 

הרקע הוא הסיבות למהומות הבין-גזעיות בין השוטרים, הלבנים ברובם, של וייט ריבר, לבין תושביה השחורים של שכונת העוני והמצוקה שבה מתרכזים מעשי הביזה, ההצתה וכעת גם הרצח.

 

גרני חושד, שכאשר פרקליט המחוז מחליט לערב אותו בחקירה, הוא מנסה בעיקר להשיג מכך רווח פוליטי.

 

אבל התעלומה שמתגלה, והחשד שרצח השוטר לא התבצע בידי קנאים אפרו-אמריקניים, כפי שהמשטרה ממהרת לטעון, שואבים את גרני לתעלומה ולתסבוכת הפוליטית.

 

הפעם, בניגוד ל"אגם הזאבים", מדלן נשארת בצד בתפקיד המוכר לה ולקוראים מספרים קודמים: הרעייה שמאפשרת לדייב להתפקס על עצמו, ולעיתים גם לסדר את מחשבתו.

 

הקונפליקט הזוגי ביניהם דווקא כמעט ונעלם כאן, כי לראשונה מדלן מעוניינת שדייב ייקח על עצמו חקירה, ולא ייהנה מבטלת הפנסיה, משום שהיא חשה קירבה לאלמנת השוטר הנרצח.

 

וכמו תמיד, כשגרני מעורב, העלילה מסתבכת ומסתבכת, וגם מניין הגופות עולה.

 

לא ניכנס לפרטים השונים ולהסתבכויות השונות , כדי שהקוראים הנאמנים לא יאבדו דבר מההפתעות שמחכות להם .

 

רק נסתפק ונדגיש, שהפעם הממד החברתי בחקירה נוכח , והביקורת של ג'ון ורדון כלפי המצב המקוטב בחברה האמריקנית אינה מרומזת כלל וכלל.

 

הביקורת עוברת אל הקורא דרך עיני גרני, כמובן: בין אם חוסר הנוחות שהוא חש מאישיות מפקד המשטרה הדומיננטי של וייט ריבר, והרצון שלו לסכם מהר את החקירה, עבור דרך אי נוחותו מול האישיות של פרקליט המחוז שמגייס אותו לחקירה, והמשך בתפקיד הפוליטי שמגלמות רשויות אכיפת החוק , ההזנחה של שכונות המצוקה והשוליים בחברה, וגם התפקיד הבעייתי של מנהיגי הצד המוחה בליבוי היצרים.

 

באמצע יש גם ביקורת קשה, כמעט טראמפית, על הזנחת האזורים הכפריים של אמריקה, וכתוצאה מכך התפשטות נגע הסמים , שמגיעה כתוצאה מייאוש עמוק מהעדר תעסוקה ופרנסה.

 

אבל קודם כל זהו ספר מתח במלוא מובן המונח, עם עלילה מרתקת, ולמרות אורכו הוא ייקרא על ידכם במהירות רבה, כי באמת קשה להניחו מהיד.

 

 

Check Also

בואו נדבר על זה: “משפט השבעה משיקגו”

      "משפט השבעה משיקגו" נחת בישראל ממש זמן קצר לפני חידוש ההפגנות ההמוניות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.